Автор Тема: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ  (Прочетена 7724 пъти)

Aleks123

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
не ме съдете още от начало че питам и пиша, ама имам проблем .. преди няколко дена ми донесоха лаптоп, обаче е с линукс и си виках ще пробвам надали ше е много различно, амаа ... нищо не му разбирам.. ??? едвам едвам си намерих скайп за линукс.. иска ми се да работя с тази О.С... та проблема ми е :
1. искам да гледам филми, а свалям обикновен торент без нишо в него .. нз как да сваля и с коя програма... даже не мога да намеря и нищо в нета за програма като ktorrent-разбрах че била за линукс, пак дори и да е намеря-не мога да е инсталирам .. търся .exe ама то е само за windows доколкото знам. ??? ??? общо взето задънена улица
2. нямам кирилизатор(фонетика) на лаптопа и тва незнам от къде да го търся общо взето..
3. търся нещо от сорта на winamp ама за линукс, аз имам Banshee, ама пак не става с нея .. същото е и за снимките .. имам някаква F-Spot, ама с нея снимките трябва да ги гледам една по-една
търсех тук във форума нещо подобни на моите проблеми, ама нищо конкретно. за пояснение съм със SUSE Linux Enterprise Desktop 11 (+)
лаптопа е HP 630 Notebook PC , procesora Intel Core i3
Много ще съм блгодарна ако някой успее да ми помогне .. а не ми се минава на Уиндоус :(

Активен

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #1 -: Dec 22, 2011, 16:20 »
ако си със Сусе, потърси в Yast пакета на кторента, има го. (ето как се използва http://en.opensuse.org/YaST_Software_Management )
за музика amarok, clementine или Audacious (почти уинамп)

с каква графична среда си ? кде/гноме?
за да ти кажа как да си настроиш клавиатурата.
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

Aleks123

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #2 -: Dec 22, 2011, 16:35 »
pishe ?GNOME 2.28.2
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #3 -: Dec 22, 2011, 16:38 »
Пътят към ада е послан с добри намерения. Гледай сега как разсъждавам аз:

Linux за теб е нещо интересно и шаренко. Няма нищо лошо. Аз се зарибих като зяпах един сисадмин в локалния интернет доставчик през дълечната 2001. Сега обаче трябва да се замислиш нат готовността си да експериментираш и да гелдаш нещата по кренно различен начин. Ще ти дам един пример:

Представи си, че сега е края на 19ти век. Ако спреш един човек и го питаш от какво има нужда да се предвижи по бързо, ще ти каже, че иска по бърз кон. Обикновения човек свързва решенията на проблемите си със своята рутина.

Виртуалния свят не е по-различен. Бивайки дългогодишен ползвател на Windows си свикнала да търсиш отговор по отъпканите за теб пътища. Можел ли да промениш това? Имаш ли време и желание и каква ще е ползата?

Въпросът ти с инсталирането на даден софутер е само върха на айзберга. В линукс програмите много радко се свалят от Интернет(WWW), защото има хранилища където са държи целия наличен софуер за дадена дистрибуция.

Кирилизатора също е вграден и се настройва в зависимост от графичната среда( ДА! Има различни графични среди, който изглеждат различно! )

Сега се замисли, с колко много други неща ще се сблъскаш. Музика, филми, интернет, фалове, програми, работна среда - малко или много всичко се различава от пътеките на Windows.

Очакваш ли някой да ти обясни това във форум? Надявам се не...

Четива има в Google, но ще ти трябва поне месец четене за да може да се справяш като хората.

П.П Имаш ли брад или сестра? На 4-5 годинки...
Активен

Aleks123

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #4 -: Dec 22, 2011, 16:49 »
Много интересен поглед над нещата имаш .. имам желание да се науча на тази ОС ама има мн неща които ме спират .. като сега примерно разбрах че за линукс няма смисъл да инсталирам антивирусна, защото няма много вируси за нея (не че ще мога да го направя). имам брат на 30, ама той е по-зле и от мен с тези технологии  ;D а пак не ми се чака 1 месец поне за да знам какво да направя с каквото и да е на лаптопа  >:(

п.п. влезнах в Yast и останах с отворена уста честно казано... все едно ми е написано на йероглифи.. само разбрах че нямам драйвъри и че беше нещо за CD/DVD (Media check)
май в крайна сметка ще ходя на програмист да ми инсталира основните неща  :-[
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #5 -: Dec 22, 2011, 17:26 »
//извън темата: не спирай да питаш :) . Такива дето отговарят, но нищо не казват ще има все по-малко.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #6 -: Dec 22, 2011, 18:40 »
@Aleks123, с Линукс можеш да си бачкаш също като с Уиндоус! Само с графични инструменти и никакви ковзоли и тем подобни глупости и малко от малко да посвикнеш и става много по лесно и веднъж нагласени нещата, те просто работят! Чак да ти доскучее, но имаш проблем, че си попаднал на дистрибуция която не е много разпространена, за да получиш адекватна помощ от съфорумците.

Ако искаш да се научиш на Линукс, тук най-много ще ти помогнат, ако си на Убунту, Дебиан или Федора! Преинсталирането на Линукс е по-лесно от това на Уиндоус.
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #7 -: Dec 22, 2011, 18:53 »
п.п. влезнах в Yast и останах с отворена уста честно казано... все едно ми е написано на йероглифи.. само разбрах че нямам драйвъри и че беше нещо за CD/DVD (Media check)
май в крайна сметка ще ходя на програмист да ми инсталира основните неща  :-[

Не ти трябва програмист. Ако си от София и си с лаптоп, отиди до Факултета по математика и информатика ( Джеймс Баучер 5 ). Помоли някой да те закара до "клубчето" ( Стая 101 ). Влез вътре и любезно попитай момчето/момичето до вратата дали познава някой, който може да настройва линукс, Почакай, позавърти се, и така... Изключително се извинявам, че ще прозвуча сексиски, но фактът, че си представителка на нежния пол те обрича на 100% успех!

Предполагам за другите градове, ще се намерят хора от форума, които да те упътят.

@laskov. отговорът ми подходящ ли беше ?
« Последна редакция: Dec 22, 2011, 18:55 от shoshon »
Активен

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #8 -: Dec 22, 2011, 19:01 »
п.п. влезнах в Yast и останах с отворена уста честно казано... все едно ми е написано на йероглифи.. само разбрах че нямам драйвъри и че беше нещо за CD/DVD (Media check)
Като влезна в яста, кое ти се стори написано с йероглифи?
Пробва ли да избереш "Software management" например.
Сподели кое е неразбираемо в яста за да видим как да помогнем.
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #9 -: Dec 22, 2011, 19:27 »
//off

май в крайна сметка ще ходя на програмист...

Това защо ми прозвуча като: Ще ходя на бик - :D :D :D :D?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Aleks123

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #10 -: Dec 22, 2011, 20:01 »
Sorry ама съм от Пловдив .. пък и предпочитам така някой да ми го обясни за да мога сама да го направя и да знам как да става .. не знам защо ама ми се струва сложен Linux-a.
На Уиндоуса всичко му разбирам и XP i Win7, всичко си правя сама.. но когато попаднеш на нещо което не разбираш се отчайваш..
А пак за Яста ми е супер непознато, за това ми е като йероглифи.. сега като се поразрових видях че имам мн неща които са налични, но не са инсталирани.. и имам въпрос има едно съкращение ".. for KDE"-какво ще значи  ;D
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #11 -: Dec 22, 2011, 20:26 »
http://bg.wikipedia.org/wiki/KDE , но ти каза, че си с Gnome, така че - http://bg.wikipedia.org/wiki/GNOME
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #12 -: Dec 22, 2011, 20:28 »
На Уиндоуса всичко му разбирам и XP i Win7, всичко си правя сама.. но когато попаднеш на нещо което не разбираш се отчайваш..

Спомни си за първия си досег с Уиндоус! Не си ли се чувствала по същия начин!?

Цитат
А пак за Яста ми е супер непознато, за това ми е като йероглифи.. сега като се поразрових видях че имам мн неща които са налични, но не са инсталирани.. и имам въпрос има едно съкращение ".. for KDE"-какво ще значи  ;D

KDE е друга графична среда, различна от тази с която си(Gnome) и понякога има несъвместимости на пакетите с различни графични среди.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #13 -: Dec 22, 2011, 20:30 »
KDE и Gnome са най-разпространените графични среди в линукс http://www.youtube.com/watch?v=pZExscQzzXM
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Aleks123

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: НИЩО НЕ РАЗБИРАМ ОТ LINUX МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ
« Отговор #14 -: Dec 22, 2011, 20:42 »


Цитат
А пак за Яста ми е супер непознато, за това ми е като йероглифи.. сега като се поразрових видях че имам мн неща които са налични, но не са инсталирани.. и имам въпрос има едно съкращение ".. for KDE"-какво ще значи  ;D

KDE е друга графична среда, различна от тази с която си(Gnome) и понякога има несъвместимости на пакетите с различни графични среди.
сега разбирам, значи ако инстална нещо трябва да гледам за кое от двете е , щом съм с Гном, не мога да инсталирвам нещо което е за КДЕ,
а Xine е към KDE, за това не ми тръгва kaffeine...  ;D
охх напредвам хахах
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 9739 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 8124 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 8304 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 41790 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4833 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio