Автор Тема: Софтуер за виртуализация?  (Прочетена 2151 пъти)

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Здрвейте,

Начинаещ съм, но искам да подкарам един сървър, който логически да е разделен на 2 части:
1) Видеонаблюдение (zoneminder)
2) SVN сървър

Целта е между двете части да няма връзка (достъп), така че в случай, че бъде хакнат/повреден единия, другия да е ОК. Също така да може да се контролира всяка част какъв ресурс може да ползва (процесор, хард, рам).

Доколкото съм наясно (а това е много малко) ми трябва нещо от сорта на VPS-те, които предлагат хостинг компаниите.
Четох за Xen и VirtualBox, но като цяло не съм наясно дали ми трябва точно това, което предлагат те.

Специално за Xen, въобще не загрях какво точно представлява. По-точно дали то е базата, която се инсталира върху компютъра и той си поддържа (има в себе си) Linux или първо се слага Linux, после Xen.

Ще съм благодарен ако можете да ме ориентирате в нещата - какво ми трябва и къде да чета.
Начинаещ съм както казах, според вас имам ли шанс да се оправя с това нещо сам? :)
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Софтуер за виртуализация?
« Отговор #1 -: Sep 21, 2013, 18:27 »
Здравей,

Има много и различни решения за виртуализация. Като започнеш от VMWARE, минеш през KVM и XEN, доста други и стигнеш до VirtualBox.

Всяко решение си има хубави и лоши страни но определящо в случая според мен са 3 неща:

1. Да си изясниш какво натоварване ще имат гостите (ZoneMinder, SVN) - потребители, трафици...
2. До колко ще ползваш наличния хардуер и само за съврър ли или тази виртуализация ще бъде върху дескотоп машината ти;
3. До колко желаеш да хвърляш усилия в изучаването на тази тематика.

Иначе ако е само за леки забавления и независимо дали на десктоп-а ти или като отделен съврър - ако имаш хардуерна поддръжка на VT-x поне смятам, че Виртуалната Кутия е твоето решение. АКо все пак имаш желание за по-дълбока вода - пиши тука пък ще видим как да ти помогнем.

Успех ти пожелавам!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Софтуер за виртуализация?
« Отговор #2 -: Sep 21, 2013, 19:12 »
XEN и VMWare ESXi са хипервайзери! Демек ОС базирана на Линукс, но само за виртуални машини. След като ги инсталираш на сървъра ги управляваш от друг компютър с клиент в който ти се възможностите за настройка на виртуалките. Има смисъл да ги ползваш само за истински и як сървър с много виртуалки.
Виртуал Бокс-а е аналог на ВМУаре Уоркстейшън. Това са програми които се инсталират върху десктоп станции с ОС Линукс или Уиндоус и си правиш виртуалки които ползваш за какъвто си чеп сакаш. Имай в предвид, че някои джаджи не вървят на виртуалки! Рядко се случва, но на мен ми се случи 1 модел китайски плотер за изчертаване на кройки, инсталиран на виртуалката, прикача се нормално, но не печата!
Иначе и с ESXi, Уоркстейшъна и с Виртуалбокса можеш да прикачаш хардуер по усб и ком порт на виртуалките и само те да си работят с него.
Аз на десктопа Уиндоус ползвам само на виртуалка и само с този плотер дето съм имал проблем.
Активен

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Софтуер за виртуализация?
« Отговор #3 -: Sep 21, 2013, 19:39 »
Благодаря за отговорите!

Компютърът ще се използва само за сървър. Натоварването няма да е голямо, но Zoneminder-а си товари постоянно, така че да кажем, че искам да разделя ресурсите 50/50.

Живо ме интересува варианта с виртуализацията, защото в бъдеще най-вероятно ще се добавят още 1-2 виртуалки, а някакси не ми се купува компютър за всяко нещо :)

Искам да го науча, но от скоро се потопих в света на Linux, така че засега ще се задоволя с най-простото решение - за инсталация и за менажиране - което начинаещ може да подкара.

Предложете кое да е то :)

PS: Само да добавя, че в момента имам инсталиран Debian 7 без графична среда. Тези виртуалки могат ли да се вдигнат без графична среда? Ако например ще инсталирам Windows на някоя от тях, някакси ми е тъмна Индия как ще се инсталира през конзола.
« Последна редакция: Sep 21, 2013, 19:43 от barakuda28 »
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Софтуер за виртуализация?
« Отговор #4 -: Sep 21, 2013, 20:05 »
За мен най-лесен е WirtualBOX. Може и headless, с малко четене - но пък ще икономисах доста ресурси по Х.

Както каза колегата иначе VMWARE ESXi 5.x Има свободна версия която е страшно добре балансирана и производителна. Но освен от софтуера доста неща зависят и от хардуерната подложка. Пробвай с BOX-a _ няма да сбъркаш.
Активен

krustanovs

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
  • Distribution: ubuntu
  • Window Manager: gnome
    • Профил
Re: Софтуер за виртуализация?
« Отговор #5 -: Sep 22, 2013, 07:52 »
аз също съм начинаещ с виртуализацията и ползвам XEN 6.1 с регистрация дава 1 година безплатен лиценз и съм доволен. елементарна инсталация виртуалките също лесно се инсталират
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Софтуер за виртуализация?
« Отговор #6 -: Sep 22, 2013, 10:37 »
Според мен, почни с Уоркстейшъна(вмуаре)! Има повече възможности, а и след време, като решиш да ползваш ESXi ще имаш добри възможности за комбинация. Виртуалките от уоркстейшъна си работят на хипервайзера.
Тази машина която сега ще ползваш за виртуалки, след време ще можеш да я ползваш за клиент само и бекъп на виртуалки, а сървъра с ESXi да ти е работен.
Активен