Автор Тема: какво мислите за systemd?  (Прочетена 82495 пъти)

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #330 -: Sep 30, 2016, 00:31 »
How to Crash Systemd in One Tweet
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #331 -: Sep 30, 2016, 19:32 »
Ба цял твит. Един сбъркан ред в fstab и нещото гърми като черешово топче. Няма по-тъпо нещо във вселената. И както се каза това пише като невидяло къде ли не включително в dmesg, messages, syslog, kern.log и на всякъде дето се сетите. И всичко, което пише е скрап, което прави съществуването на тези регистри безсмислено разхищение на място, защото са нечетими.

Да лесно се спират и трият услуги, през стандартен less виждаш и списъка им, но това му е единствения плюс.

Тази дивотия е несъвместима с qingy, а от как осмака на Дебиан ми го натресе през dist-upgrade се разделих и с кирилицата в чиста конзола.

Защото не съм почитател на bash, може да не разбирам обичайната система, но тази е безумие. И стига с това Free BSD. Подобна гадост вкараха и там изплагиатствана от Mac OS X, за да има съвместимост между тях.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #332 -: Sep 30, 2016, 19:59 »
.... а от как осмака на Дебиан ми го натресе през dist-upgrade се разделих и с кирилицата в чиста конзола.
Интересно ми е, какво пишеш на кирилица в чистата конзола.
И, нали има Devuan. В краен случай - systemd-shim.
Аз пък две годни търсех начин за подмяна на Upstart със Systemd в Ubuntu 14.04, но без особен успех.
« Последна редакция: Sep 30, 2016, 20:03 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #333 -: Sep 30, 2016, 21:48 »
Е как какво? Имена на каталози. А понеже локализацията ми е българска, то и командите ми говорят на този език, включително --help.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #334 -: Sep 30, 2016, 22:25 »
Е как какво? Имена на каталози. А понеже локализацията ми е българска, то и командите ми говорят на този език, включително --help.
В какво се изразява изгубването и, какво е участието на systemd в него ?
Не ползваш ли изобщо X ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #335 -: Sep 30, 2016, 22:44 »
Естествено (като домашен потребител  ;D) 99,999% от времето съм под XWindows. Но се случва нещо да свърша под чиста конзола. Пък и екса от време на време може да гръмне. Нали?

Изразява се в това, че Sd учтиво ме уведомява, че cyrillic servaice са „фалирали“, в резултат, на което всяка кирилица ми излиза на квадратчета. И само мога да гадая, какво иска да ми каже някоя команда. Хубавото е, че според идеологията на Юникс, ми говорят само при грешка, но пък така грешките, ги разбирам какви са на магия.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #336 -: Sep 30, 2016, 22:53 »
Естествено (като домашен потребител  ;D) 99,999% от времето съм под XWindows. Но се случва нещо да свърша под чиста конзола. Пък и екса от време на време може да гръмне. Нали?

Изразява се в това, че Sd учтиво ме уведомява, че cyrillic servaice са „фалирали“, в резултат, на което всяка кирилица ми излиза на квадратчета. И само мога да гадая, какво иска да ми каже някоя команда. Хубавото е, че според идеологията на Юникс, ми говорят само при грешка, но пък така грешките, ги разбирам какви са на магия.
Ами, може наистина услугата да не е недостъпна. Инсталирай console-cyrillic и опитай отново след рестарт.
Блокирай Systemd, инсталирай друга система за инициализация и виж, там дали стартира. Поне в Ubuntu, заглушаването ставаше сравнително лесно. Вероятно е така и в Debian със Sysvinit. Но и през ум не ми минава да го правя, след, като повече от три години брах ядове с нея и Upstart на лаптопа.
« Последна редакция: Sep 30, 2016, 22:57 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #337 -: Oct 01, 2016, 00:26 »
go_fire,

минавай на slackware :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #338 -: Oct 01, 2016, 10:46 »
Нали имало едно OpenRC. То какво е? Чета че и при него има паралелно стартиране.

Може ли на дебиан или ubuntu да се замени systemd с OpenRC.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #339 -: Oct 01, 2016, 11:06 »
Разбира се, че може. Init не е някаква ядрена физика. Това е просто един просец, който стартира други процеси в определен ред, който му е зададен предварително (предполага се от потребителя). Всеки може да си напише собствен Init за 30 мин. на произволен език. Модерните системи за инициализация имат и разни благинки, като споменатото от теб паралелно пускане на процеси за хората имащи повече от едно ядро на професора си или дай †Боже повече професори.

Друга благинка, която на теоретично ниво не е важна, но практически я има във всяка такава система и тя не може да мине бе нея, е „зависимостите“. Сиреч определени неща да се пускат само след други неща и да не се пускат изобщо, ако другите не са пуснати. Излишно е да казвам, че в това Sd се дъни зверски, защото е наследник на пьотерингската идея, че знае по-добре от мен, какво искам.

Така, че дори с едно просто търсене в Github/SF могат да се открият десетки, стотици такива системи, някои, ако не всички писани като курсови работи, като любимата ми Епоха. Подмяната с произволна е елементарна. Е, сега в редица случаи е напълно вероятно да трябва да се ретранслира самото ядро Линукс, защото това е стандартния начин за направата му. Прави се initrd, който представлява минамилистично обкръжение (най-ече на основа на „заетия кашон“), служещ за аварийни цели, който е този предаващ управлението на Init.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #340 -: Oct 01, 2016, 13:27 »
Модерните системи за инициализация имат и разни благинки, като споменатото от теб паралелно пускане на процеси за хората имащи повече от едно ядро на професора си или дай †Боже повече професори.

Хм, „ядро“ в термините на информационните технологии като цяло, не означава ли пълнокръвен професор ::)
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #341 -: Oct 01, 2016, 14:05 »
Ами почти. Всяка „ядка“¹ си има свой регистри, има собстени аритметични блокове, има и свой такива за дробни изчисления. Но например делят обща временна памет от трето равнище или дори второ. Знаем, че исторически, не бе отдавна времето, когато тази от трето равнище не бе част от ядрото, напротив, бе отделна платка или изобщо я нямаше. Но след тези времена интеграционните процеси се задълбочиха, като Интел включи северния мост в професора си, а АМД стигна дори по-далеч, като сложи целия схемен набор. А днес вече (и двете компании) включват в него дори графичния ускорител.

Така, че да, „ядката“ е почти самостоятелен професор, почти самодостатъчен, но не съвсем.





------
¹/ Или ядро, както приемаме у нас, но създава обърквания с ядрото на ОС.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #342 -: Oct 01, 2016, 21:23 »
Ами почти. Всяка „ядка“¹ си има свой регистри, има собстени аритметични блокове, има и свой такива за дробни изчисления. Но например делят обща временна памет от трето равнище или дори второ. Знаем, че исторически, не бе отдавна времето, когато тази от трето равнище не бе част от ядрото, напротив, бе отделна платка или изобщо я нямаше. Но след тези времена интеграционните процеси се задълбочиха, като Интел включи северния мост в професора си, а АМД стигна дори по-далеч, като сложи целия схемен набор. А днес вече (и двете компании) включват в него дори графичния ускорител.

Така, че да, „ядката“ е почти самостоятелен професор, почти самодостатъчен, но не съвсем.





------
¹/ Или ядро, както приемаме у нас, но създава обърквания с ядрото на ОС.

А ако професорите са двама, на отделни цокли, те различна памет ли ползват ::)

Това с паметта от третото равнище и къде се е намирала тя, според мен няма значение в случая, ама защо пък да не те подръпна за опашката ::)
Активен

the lamer's team honourable member

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #343 -: Oct 02, 2016, 11:34 »
Едно време в началото на пентиум4 интел пуснаха 'двуядрени' процесори обаче които бяха с два отделни чипа под капачката на процесора - в общ цокъл.

Това какво е двуядрен процесор или двупроцесорен процесор?

За паралено ускоряване не е задължително да има >1 процесор. Докато се стартира единят процес може той може да чака нещо, да прави sleep() и т.н. Никой не казал че когато се стартира процес той ще заема 100% от процесорното време. Е тези излишна процесорна мощ може да се използва и от 2, 3-ти и т.н. паралелен процес за стартиране.
Освен това в интелите има и 'hyper threading'. това дава до 25% ускорение от 'виртуалният' процесор. По груби сметки ако имаш 4 ядрен процесор с HT все едно че имаш 5 ядрен процесор.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #344 -: Oct 02, 2016, 12:35 »
Подчертах, че във времето на PII беше отделна платка, защото можеше да се появи спор, част ли е или не е от ядрото. Това, за което говори Наката е истинските дву и многоядрени процесори. Макар дори в тоя случай пак многопроцесорна машина да е за предпочитане, защото двете ядра, макар напълно отделени, продължават да делят обща транспортна шина.

Споменатия Хипер Трейдинг е това, което позволява „паралелно“ изпълнение на инструкции. То е точно по идеята на DRAM и разликата е същата като от SRAM. Сиреч, когато електрическия импулс е на половината път, се подава новата инструкция. Представяме си го като завод. Идва камиона, слагат се материалите на производствената линия, но преди да са излезли на изхода, като готова продукция, за да ги подеме новия камион, се вкарват следващите материали. За да е възможна тази работа, защото устройството на професора е много по-сложно от паметта, то от гледна точка на ОС се представят като два логически професора.

Иначе варианта без него едва ли забързването е чак толкова осезаемо, защото в един момент се изпълнява само един процес. И колкото и добре да се справят днешните компютри с времеделението, сиреч бързото преминаване между процесите, все пак си остава един. Което ме подсеща, че 8*86 е толкова скапана архитектура, че дори си няма апаратен часовник, а той се симулира програмно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
fedora 15, systemd и външен USB диск
Хардуерни и софтуерни проблеми
BULFON 2 3463 Последна публикация Aug 19, 2011, 15:02
от v13
openSUSE без systemd-jounald
Коментар
growchie 40 11808 Последна публикация Nov 22, 2012, 13:26
от go_fire
За systemd-tmpfiles демон
Настройка на програми
clovenhoof 2 3094 Последна публикация Apr 18, 2013, 09:50
от bvbfan
boycott systemd
Коментар
lunarvalley 19 7525 Последна публикация Jun 01, 2014, 10:00
от go_fire
Създаване на systemd unit
Настройка на програми
senser 5 4061 Последна публикация Nov 24, 2014, 19:38
от go_fire