Автор Тема: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ  (Прочетена 17870 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #15 -: Jan 07, 2010, 23:06 »
Това не е само у нас, а и по света. Влез в YouTube или някъде там и гледай как пишат англоезичните. Или "падонките". Макар че доста често този жаргон може да бъде забавен.  :D

Активен

Без правила няма игра

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #16 -: Jan 07, 2010, 23:10 »
laskov има си добавка за firefoxа казва се Bulgarian Dictionary на bgoffice мисля, че ползва речника.
Точно за тази добавка говоря! Инсталирайте си я, тествайте я, кажете как се инсталира и грешките ще намалеят. Инъче каква е ползата да тръбим за чистотата на езика.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #17 -: Jan 08, 2010, 00:33 »
plandz, напълно си прав (с изключение на "във български", трябва да е само "в" ;) ). Не знам ти кое поколение си, но нас също в училище се постараха да ни научат на граматика, още от 7ми клас, понеже предстоеше изпит по литература. Който е искал, пък и който не е, трябваше да научи, имали сме контролни специално на пунктуация, имам тетрадки с диктувани правила... Ама те нещата са взаимно свързани, почва се от примера на родителите, после пример от учители (там за щастие все още има и добър пример), после от компанията (аа то да имаш хубави оценки по български език е ебаси ънкууул) и от целия свят около тебе. И аз вече като чета толкова зле написани неща, почнах да се бъркам, направо ми иде да се изям :(
Ами мога само да кажа, като видите неграмотна тема, не си правете труд да отговаряте. Важи и за всякакви теми, които са неадекватно написани. Ако някой не уважава посетителите на форума, защо ние да уважаваме "ПРОБЛЕМ!!! ПОМОЩ!!! УЖАС!!!"-а му [_]3
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #18 -: Jan 08, 2010, 01:59 »
Аз не искам да се излагам с неграмотни писания и затова си имам правописна проверка в Opera. Освен това гледам да внимавам къде слагам пълния член.

П.П.: Сетих се за един училищен бисер:
Учителката към момчетата в класа:
- Е, точно вие ли, момчета, не знаете къде се слага пълният член?!
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #19 -: Jan 08, 2010, 03:39 »
Има хора, които не пишат грамотно, защото имат психично заболяване (не се сещам в момента точно как се казваше).
Активен

edmon

  • Гост
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #20 -: Jan 08, 2010, 13:18 »
Като първо, овчо взето намирам правилата в БГ езика за остарели и нуждаещи се от ремонт!
Като второ, намирам нивото на образованието като екстремално занижено!
И като трето , мисля че държавата пропусна момента(около 98-99 г), в който можеше да инвестира сигурно не повече от 5 хил. лв, така че софтуерната фирма Microsoft да направи глупавите си продукти да работят с кирилица и по специално български(във всички аспекти)!

Сега е лавиноообразно, не могат да пишат, не могат да четат! Има клавиатури и ЦС.
Добре, че все още успяват да ги научат да познават буквите!

Добре де и все пак студентите се увеличават? Пълна анархия!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #21 -: Jan 08, 2010, 14:21 »
Това с пълния член поне според мен няма да е зле да отпадне, защото е абсолютно безсмислено правило в българския език.

Причината е че то дефакто не съществува в речта, поне никога досега не съм виждал някой да се насилва да натъртва "т" накрая на подлога в мъжки род. И ако чуя, доста ще се учудя. Обаче по някакъв странен начин, това никога не ми е пречило да разбирам казаното и колкото и да се напъвам, не мога да се сетя за пример, в който не-натъртването на "т" създава многозначност или какъвто и да е било там проблем в осмислянето от страна на слушателя.

Тоест, това е едно правило, което съществува само в писмената форма на езика и по никакъв начин не променя смисъла на съобщението. Единствената му функция е...ами да съществува и да затормозява допълнително пишещите. Ето заради такива безсмислени правила например, учениците губят интерес да си усъвършенстват правописа, а и към предмета "български език" въобще.

Доколкото знам, по време на соца е имало един експеримент - за кратък период правилото за пълния член е било премахнато. Но някакви графомански светила са се разврякали и заради тях са го върнали. Огромна грешка!

Езиците в крайна сметка не са като античните монети и паметниците на културата, та да ги пазим във вида, в който са били от времето на пра-пра-пра-дядо ми. Те са нещо с което хората си служат всеки ден. Преди един-два века, на повечето хора им се е налагало да пишат рядко и малко, да не говорим че повечето са били неграмотни. Днес обаче не стоят така нещата и от прагматична гледна точка би било добре езикът да се опрости малко и ненужните правила да отпаднат. В противен случай ще има да се тюхкаме колко зле били децата, отвратени от разни много важни правила на правописа.


П.П в никакъв случай не защитавам шльокавицата и подобни извращения.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #22 -: Jan 08, 2010, 14:50 »
Аз пък съм противник на символа "ѝ". Това не е буква от българската азбука (АБВГДЕЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЪЬЮЯ). Не виждам никаква логика в него, спокойно може да бъде заменен от буквата "й".
Ще си основа партия, секта или терористична организация, бореща срещу този символ :)
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #23 -: Jan 08, 2010, 14:55 »
Това с пълния член поне според мен няма да е зле да отпадне, защото е абсолютно безсмислено правило в българския език.
"Съпруга отиде за вода" - ако правилото за пълния член отпадне, как ще разбереш дали се има в предвид, че нечий съпруг е отишъл за вода или някаква съпруга го е направила. А правилото е толкова лесно за спазване - заменяне на думите с "той" и "него" съответно за пълен и непълен член. Да мисля ли още примери? Неразбирането на някое правило не го обезсмисля! Извинения от рода "бързам" не са извинения за неграмотността на народа. Няма да се обаждам повече по темата. Мнението ми е ясно - краен съм в него и има защо ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #24 -: Jan 08, 2010, 15:00 »
Я! Как го написа това "и" с ударение!?!? Тук имаше специална тема за това, а не знам как мога да го напиша!  :D
« Последна редакция: Jan 08, 2010, 15:02 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #25 -: Jan 08, 2010, 15:03 »
Аз пък съм противник на символа "ѝ". Това не е буква от българската азбука (АБВГДЕЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЪЬЮЯ). Не виждам никаква логика в него, спокойно може да бъде заменен от буквата "й".
Ще си основа партия, секта или терористична организация, бореща срещу този символ :)

Може би защото "ѝ" e дума от българския език... Така както в "по", поставено пред наречие, се слага ударение на "о" (и не се слага тиренце след това). "Ударено и" - "ѝ", и "и кратко" - "й", още по имената си показват много ясно, че нямат нищо общо и не са взаимно заменими!!! Това, че ние толерираме замяната, понеже имаме проблеми с клавиатурните подредби, още веднъж иде да покаже, че не държим особено на езика си.

@laskov, при мен специално е на втората (лявата) обратна наклонена. Има го даже и главно.
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #26 -: Jan 08, 2010, 15:16 »
Думите в българския език се изписват с букви. Това ще да е единствен случай, в който дума се заменя йероглиф.
Между другото накъде трябва да е наклонена чертичката? Може би трябва да е наклонена надясно и вие също не я пишете правилно
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #27 -: Jan 08, 2010, 15:39 »
Не, ляво е ударението! >:(
Активен

edmon

  • Гост
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #28 -: Jan 08, 2010, 19:15 »
Аз пък съм противник на символа "ѝ". Това не е буква от българската азбука (АБВГДЕЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЪЬЮЯ). Не виждам никаква логика в него, спокойно може да бъде заменен от буквата "й".
Ще си основа партия, секта или терористична организация, бореща срещу този символ :)

Може би защото "ѝ" e дума от българския език... Така както в "по", поставено пред наречие, се слага ударение на "о" (и не се слага тиренце след това). "Ударено и" - "ѝ", и "и кратко" - "й", още по имената си показват много ясно, че нямат нищо общо и не са взаимно заменими!!! Това, че ние толерираме замяната, понеже имаме проблеми с клавиатурните подредби, още веднъж иде да покаже, че не държим особено на езика си.

@laskov, при мен специално е на втората (лявата) обратна наклонена. Има го даже и главно.

За първи път виждам някой да постява под въпрос как се пише "майка й" ми с й ... в БГ няма букви, на които да се пише ударение осевен в речниците и на чуждици.
Поне нас така ни учеха едно време!


Активен

tyuio

  • Гост
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #29 -: Jan 08, 2010, 19:26 »
едмончо май не си внимавал в час или си задявал някой кака тогава, що се хващаш за частният случай, темата не е за удареното И. Освен това много от вас незнаят че ние имаме един от най либералните и модерни езикови правила и писменост, само погледете какво представлява английската и френската писменост дето няма реформа от 400 години
« Последна редакция: Jan 08, 2010, 19:32 от tyuio »
Активен