Автор Тема: Ще оцелее ли Линукс като потребителска операционна система  (Прочетена 21796 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Сървърен софтуер или софтуерно хранилище например при Убунту и Линукс Минт.
Това въпрос ли е?

Цитат
За BASH си много прав:
Както се казва, не е сигурно  ;D ;D ;D

Цитат
...It provides a Command Line Interface (CLI)...
The Linux command line is much more sophisticated than the Windows one. There are many standard tools that are not available under Windows, such as find (I had a similar utility on my old Dos machine, but it is not standard), sed etc. ...
Тука вече мисля, че забъркахме каша между CLI, шел (bash или който и да е друг) и терминал...

Цитат
Linux терминал е Linux конзола със задаване на определени команди от клавиатурата.
???
Активен

malin

  • Гост
Не,не,не . rumen6787 нямах предвид препитване , като казах дефинирай . Абе да си го кажа направо - така зададен въпросът е глупав и наивен , и ако се замислиш малко и разсъдиш - няма да го зададеш . Извинявам се ако съм те засегнал .
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
...It provides a Command Line Interface (CLI)...
The Linux command line is much more sophisticated than the Windows one. There are many standard tools that are not available under Windows, such as find (I had a similar utility on my old Dos machine, but it is not standard), sed etc. ...
Тука вече мисля, че забъркахме каша между CLI, шел (bash или който и да е друг) и терминал...

Да не говорим че в момента PowerShell предлага не по-малко възможности от bash и ksh. И aвтора на английския текст да си гледа работата, защото команда find има още от поне ДОС 3.3 и не е изчезвала и е стандартна
Освен това той смесва възможностите и командите на шел интерпретатор с външни команди
Активен

0x2B|~0x2B

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Цитат
Тука вече мисля, че забъркахме каша между CLI, шел (bash или който и да е друг) и терминал...

    Linux терминал е Linux конзола със задаване на определени команди от клавиатурата.

Да ви помогна да оправим кашата.... Това всичкото е онова черното. ;D
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
по темата
може и да оцелее, но няма да наделее.
примката е надяната и само ще се затяга.
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Ами - края на Linux няма да се случи скоро. Винаги излизат разни хактивисти дето сядат и оправят това-онова. После им писва и минават на комерсиалното.
Те хактивистите минават на комерсиалното, за да се издържат. Линукс е свободна, за да си я напраяиш както на тебе ще ти пасне. Защо си сложил аватар Linux sucks?

специално за тебе нещо от гатака: http://gatakka.eu/?p=48. Приятно гледане.

Аз в този форум поне 10 пъти съм писал защо любя и мразя Линукса. Не ми се пише за 11. И под аватара ми е описано с какво съм.

Линукс е свободна, ама свободата Санчо... просто създаващите дистрибуциите правят глупости и програмистите също.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
//off

@марчето

Марче, с тези дълги постове кога ти остава време да готвиш?
Да знаеш - ако мъжа ти се заяжда, че постваш а не готвиш - прати ми го на мен :)

//on

Чак съм учуден колко много хора от форума тук смятат, че линукс като десктоп замира....
Моето наблюдение е съвсем, ама съвсем друго - поожулени от кризата доста фирми (ако щеш дори само заради нежеланието да купуват лицензиран M$ софтуер) се обръщат към линукс. Наблюдението е лично.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
//off

@марчето

Марче, с тези дълги постове кога ти остава време да готвиш?
Да знаеш - ако мъжа ти се заяжда, че постваш а не готвиш - прати ми го на мен :)


Ей, точно пък вчера вечерта имах едни боровинки и стана такова чудно пиле... Бутилката с розе си замина славно, славно, а за заяждане дума не може да става  :P
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Ммм, звучи ми като "пиле по линукски".

Ако е опън рецептата що не я споделиш с нас гладните!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Ммм, звучи ми като "пиле по линукски".

Ако е опън рецептата що не я споделиш с нас гладните!

Да не е само пингвин по линукски :D. Ама с това Розе се изложи - измили бъчвите от външна страна и му викат "Вино"...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Mitaka

  • Гост
Linux се ползва на места, където върши работа!
Всяка ОС се ползва на места, където върши работа!
Няма по-добра, по-лоша и т.н. ОС. Ако нещото изпълнява функциите, за които е създадено, и най-важното - върши работа в конкретния случай, то това е най-добрата ОС....

Аз например работя във фирма за графичен дизайн. Ползват се продукти на Adobe, Quark, LinoType и какво ли още не, което няма аналог за Linux (моля, не споменавайте GIMP!!!), а на Windows просто не работи като хората. За това се използват Макове. И те работят. Има такива, които не са преинсталирани от поне 2 години... а имам и стари машини, които не са пипани от 5 години, но те вече са морално остарели... обаче пак работят!

Та това исках да кажа - всеки ползва това, което ще му спести време, разходи и максимално бързо ще може да работи на него.

Не виждам какво би изместило Линукс от сървърите ми... може би OS X Server, или  *BSD.... първото просто работи, настройва се супер елемрнтарно, без да се налага да се редактират конфигурационни файлове от по 1028849089 реда с още толкова неясни коментари по тях... второто пък поне за задачите, които го ползвам работи доста по-добре от Линукс...
Ако има повечко Виндовс мшинки пък един Active Directory върши идеална работа... и не, не нещо сглобено от Samba, а истински Windows Server. Ако някой е пипал Windows Server 2008 ще знае за какво става въпрос. Самбата не може да "стъпи и на малкия пръст" на Active Directory...

Та това е... Линукс ще оцелее като десктоп ако има отрасли, където се ползва.
А че ще оцелее като сървър - спор няма! Там има бъдеще....

Десктоп операционните системи се нуждаят от едно единствено нещо - стандартизация!
И не, не ми казвайте, че не може да има стандартизация, щото видиш ли - било отворено.
В момента има хиляди дистрибуции, и всяка маже където си реши, т.е. където решат разработчиците.
В една дистрибуция дадено нещо се инсталира и конфигурира по един начин, в друга - по друг.
Непрекъснатото сменяне и разбъркване на графичните среди също изгони много голяма част от Десктоп потребителите, в това число и мен (8-9 години аз НЯМАХ инсталирана друга ОС на компютъра освен Линукс!).
Погледнете за последните 3-4 години колко пъти се е сменила визията и начина на работа с графичните среди на Линукс (напр. КДЕ и Гном), и вижте конкурентните Десктоп ОС.... и при тях има промени, но те не са така фрапантни, не се променя начина ти на работа с компютъра, всички неща си стоят там, където са били, менютата не са мърдали от местата си откак ги има тези ОС. А при Линукс - вижте как се видоизмени КДЕ например, вижте какво стана с разните Гноми и Унитита - тотална промяна, и то към по-лошо! Неясна, претрупана графична среда.
И какво се получава:
Например, инсталирали сме Убунту 10.10. И един хубав  слънчев ден то ни казва "абе виж тоя ъпдейт до 11.04, вземи го пусни" и потребителя си казва Я! ъпдейт! пуска го и после вижда нещо, което няма нищо общо с това, което е било до преди няколко минути..... ето за това говоря.
Нито при МАК ОС нито при Виндовс някога е имало или ще има такава генерална промяна, която според разработчиците може да е много "яка", ама според потребителите - да е объркваща!

И последно, огромната грешка на Линуксаджиите е, че гледат на потребителите, които не разбират от компютри като на "ламери". Човека не е длъжен да знае как точно му работи компютъра. Не е длъжен да знае кое от къде буутва, с какъв буут лоудер е, каква му е файловата система...

В комерсиалните ОС на потребителя се гледа като на КЛИЕНТ! Точно като на човек, който нищо не разбира, и иска да "натисне копчето" и да си върши работата. С други думи - компютъра да работи за него, а не обратното.
Стив Джобс има една фраза по този случай - "It just works. Thats it!".
И това е правилно: разработчика тряабва прави нещата, а не поребителя. За него е необходимо нещата просто да работят!
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Linux се ползва на места, където върши работа!
Всяка ОС се ползва на места, където върши работа!
Няма по-добра, по-лоша и т.н. ОС. Ако нещото изпълнява функциите, за които е създадено, и най-важното - върши работа в конкретния случай, то това е най-добрата ОС....

Аз например работя във фирма за графичен дизайн. Ползват се продукти на Adobe, Quark, LinoType и какво ли още не, което няма аналог за Linux (моля, не споменавайте GIMP!!!), а на Windows просто не работи като хората. За това се използват Макове. И те работят. Има такива, които не са преинсталирани от поне 2 години... а имам и стари машини, които не са пипани от 5 години, но те вече са морално остарели... обаче пак работят!

Та това исках да кажа - всеки ползва това, което ще му спести време, разходи и максимално бързо ще може да работи на него.

Не виждам какво би изместило Линукс от сървърите ми... може би OS X Server, или  *BSD.... първото просто работи, настройва се супер елемрнтарно, без да се налага да се редактират конфигурационни файлове от по 1028849089 реда с още толкова неясни коментари по тях... второто пък поне за задачите, които го ползвам работи доста по-добре от Линукс...
Ако има повечко Виндовс мшинки пък един Active Directory върши идеална работа... и не, не нещо сглобено от Samba, а истински Windows Server. Ако някой е пипал Windows Server 2008 ще знае за какво става въпрос. Самбата не може да "стъпи и на малкия пръст" на Active Directory...

Та това е... Линукс ще оцелее като десктоп ако има отрасли, където се ползва.
А че ще оцелее като сървър - спор няма! Там има бъдеще....

Десктоп операционните системи се нуждаят от едно единствено нещо - стандартизация!
И не, не ми казвайте, че не може да има стандартизация, щото видиш ли - било отворено.
В момента има хиляди дистрибуции, и всяка маже където си реши, т.е. където решат разработчиците.
В една дистрибуция дадено нещо се инсталира и конфигурира по един начин, в друга - по друг.
Непрекъснатото сменяне и разбъркване на графичните среди също изгони много голяма част от Десктоп потребителите, в това число и мен (8-9 години аз НЯМАХ инсталирана друга ОС на компютъра освен Линукс!).
Погледнете за последните 3-4 години колко пъти се е сменила визията и начина на работа с графичните среди на Линукс (напр. КДЕ и Гном), и вижте конкурентните Десктоп ОС.... и при тях има промени, но те не са така фрапантни, не се променя начина ти на работа с компютъра, всички неща си стоят там, където са били, менютата не са мърдали от местата си откак ги има тези ОС. А при Линукс - вижте как се видоизмени КДЕ например, вижте какво стана с разните Гноми и Унитита - тотална промяна, и то към по-лошо! Неясна, претрупана графична среда.
И какво се получава:
Например, инсталирали сме Убунту 10.10. И един хубав  слънчев ден то ни казва "абе виж тоя ъпдейт до 11.04, вземи го пусни" и потребителя си казва Я! ъпдейт! пуска го и после вижда нещо, което няма нищо общо с това, което е било до преди няколко минути..... ето за това говоря.
Нито при МАК ОС нито при Виндовс някога е имало или ще има такава генерална промяна, която според разработчиците може да е много "яка", ама според потребителите - да е объркваща!

И последно, огромната грешка на Линуксаджиите е, че гледат на потребителите, които не разбират от компютри като на "ламери". Човека не е длъжен да знае как точно му работи компютъра. Не е длъжен да знае кое от къде буутва, с какъв буут лоудер е, каква му е файловата система...

В комерсиалните ОС на потребителя се гледа като на КЛИЕНТ! Точно като на човек, който нищо не разбира, и иска да "натисне копчето" и да си върши работата. С други думи - компютъра да работи за него, а не обратното.
Стив Джобс има една фраза по този случай - "It just works. Thats it!".
И това е правилно: разработчика тряабва прави нещата, а не поребителя. За него е необходимо нещата просто да работят!


Ей Ей. Гном3 не е претрупан с нищо, нито Гном2 смятам че Гном е най-подредената десктоп среда сравнена с КДЕ и останалите.

Нима смяташ че линукс трябва да знаеш еди кво си за да го инсталираш, в последните години толкова усъвършенстваха инсталаторите, че не е нужна потребителска намеса както в Windows, OSX. Факт е че все повече ламери успяват да си инсталират линукс без да имат никакви познания, и с течение на времето се учат.
« Последна редакция: Aug 05, 2011, 10:54 от AMD »
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
// по офтопика
Ако е опън рецептата що не я споделиш с нас гладните!
Тя и да е пропиетари, като гугълнеш, ще намериш разни подобни и ще си стъкмиш нещо :D Ето какво направих аз, пък то ясно, че вариации много.

Започнах с една почти пълна салатена кутийка (от малките) с боровинки - измих ги и се отървах от листенцата. Защо не ги хапнахме сурови - ами или бяха недоузрели, или просто не бяха достатъчно сладки. ???

После идва най-хубавият момент - отварянето на виното. :P За разлика от backtofile, сме запознати, че розето, също както червеното и бялото вино, се прави от съответните сортове грозде и е класическа комбинация за паеля, за съставките ѝ (пиле, ориз, морски деликатеси) и за всякакви сладки неща. В моя случай бяхме взели за проба някакво калифорнийско розе, живи и здрави да са хората, които го правят!  :P Та, отворих бутилката и отсипах половин чашка, която смесих с боровинките в тенджерка. Измих две (половинки) пилешки филета и също ги сложих в тенджерката да се мариноват.

Пуснах фурната да се загрява на 200 градуса. В купа смесих марината от мед (истински, захаросан), сок от половин лимон, суха мащерка и зехтин (възможно е да е имало и някаква сол  ::)). Измих 4 не особено големи картофа, обелих ги и ги нарязах на парченца в купата. Обърках хубаво с маринатата и изсипах всичко в тавичка. Добавих малко вода и сложих във фурната да се пече.

Извадих пилешкото и го подправих със сол и черен пипер. На големия котлон сложих голямата тенджера (предпочитам тенджери пред тигани), загрях малко зехтин (котлоните са газови и става за секунди) и метнах пилешкото да се пържи. Паралелно с това сложих половин чашка захар (всъщност смес от кристална и ванилена пудра захар) при виното и боровинките и ги оставих на тих огън на малкия котлон. Периодично разбърквах и двете тенджери.  8)

По някое време сложих и половин чаша вода в пилето (най-вече защото ми писна да ме пръска с вряла мазнина) и мъничко (чаена лъжичка?) настъргана портокалова кора при боровинките. Подозирам, че и при тях може да съм сложила малко сол, но след толкова вино не мога да съм сигурна :-[. По някое време прехвърлих съдържанието (пиле+бульон) на голямата тенджера при малката и оставих да се довари, докато се поизпари бульона. В това време се сготвиха и картофите (това се установява опитно).

И така, във всяка чиния по едно филе, половината боровинков сос и половината картофки, всичкото това след една хубава салата и паралелно с остатъка от виното... Ех, виното... (backtofile, нищо не разбираш :D)

// по онтопика
Напълно съм съгласна с първите 3 изречения на Митака, но за съжаление такива мисли са рядкост.

Интересното е, че той дава Убунту като потребителски антипример заради смяната на графичната обвивка, но пък те са (изглеждат) и един от най-добрите примери за стремеж да се привличат потребители без особени технически познания.

Друг е въпросът, че няма нищо лошо в това потребителите на компютри да поддържат прилично ниво на обща култура в тази сфера (поне да не бъркат оперативна с дискова памет ;)). Така както всички знаем, че при проблеми със сърцето се ходи на кардиолог, а при проблеми с очите на офталмолог или пък така, както след всеки сервиз на колата научаваме по нещо ново за работата и възможните причини за проблеми. Не е толкова нечестно да се очаква от един човек да има някакви базови познания по компютри, след като от него се очаква и животът изисква да има такива по математика, по роден език, по география и история и т.н. Тук се засягат въпроси като образование, възпитание (за просвета) и най-вече лична мотивация, но в крайна сметка затова и терминът е "компютърна грамотност". Няма смисъл да обяснявам, че един човек, който е неграмотен и не може да разсъди самостоятелно може да бъде манипулиран и използван. Добре е хората да не искат да са такива и производителите да не искат това да стои зад думата "клиент" (все едно дали областта е IT или която и да е).

Иначе си е нормално всеки да смята това, което той ползва (ОС, графична среда, хардуер, марка кола, футболен отбор) за най-великото и да отрича другите. Шантаво е, когато си намери друго най-велико и започне да си противоречи с предните си приказки, ама всичко на тоя свят е така. Според мен обосновката за това не е техническа, а психологическа. ;)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Само едно нещо и липсва на рецептата - Заглавието:

HOWTO_Pile_s_Borovinki


Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Цитат -> "Ех, виното... (backtofile, нищо не разбираш)"

Абе не разбира нищо, ама направил най-много постинги. И навремето предложи махането на ранговете (иначе отдавна да сме станали магьосници). Хахаххахахаааааааа
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.