Автор Тема: Ще оцелее ли Линукс като потребителска операционна система  (Прочетена 21798 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Цитат -> "Ех, виното... (backtofile, нищо не разбираш)"

Абе не разбира нищо, ама направил най-много постинги. И навремето предложи махането на ранговете (иначе отдавна да сме станали магьосници). Хахаххахахаааааааа

Еми защото не искам да изпъквам. А и btw по този начин паднаха ранговете и позициите на потребителите във фоурма, с една дума: пред ку*у всички сме равни :D :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Съгласен, така е много по-добре.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Цитат -> "Ех, виното... (backtofile, нищо не разбираш)"

Абе не разбира нищо, ама направил най-много постинги. И навремето предложи махането на ранговете (иначе отдавна да сме станали магьосници). Хахаххахахаааааааа
Мани, мани, че и в класацията на брой изтрити постове е някъде в челото :D
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Мани, мани, че и в класацията на брой изтрити постове е някъде в челото :D

Ми ако не ги беше трила сега нямаше да имам стигане :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

rumen6787

  • Гост
Линукс може да не надделее защото технологиите си казват последната дума. Но за сървърите, там е приложима. А за десктоп или потребителските системи или по точно настолните системи за домашно ползване трябва много добра маркетингова стратегия. да се измислят по добри алтернативи на всеизвестни програми. Ако има добри графични дизайнери за линукс, ще има и добра маркетингова стратегия как да се развиват потребителските системи като уиндоус и мак. Но всеизвестно е, че линукс е роден в мрежата.
Реших да ползвам линукс, за да видя докъде ще стигна, Минах под Линукс заради вирусите и толкоз. Та линукс дистрибуциите за обикновен потребител ще оцелеят и достигнат до 60-80% пазарен дял ако знаят как да привличат един обикновен потребител. Досега първи в това отношение са Редхат и Каноникъл с Убунту, ако греша поправете ме. За алтернативите на всеизвестните програми бих пуснал друга тема. Както се казва за всеки влак си има пътници.
« Последна редакция: Aug 11, 2011, 08:19 от rumen6787 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
@Laskov : Дали ще оцелее е ясно. Колкото до коментарът на гостът над твоят - когато някой почне да пише за Linux и пазарен дял е очевидно, че не знае поне едно от двете какво означава.
« Последна редакция: Sep 17, 2013, 17:22 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Линукс вече е оцелял на десктопа и набира обороти.
За мое съжаление не точно в чистия му вид, а като Android и Chrome
Най-продавания лаптоп в Амазон http://www.amazon.com/Best-Sellers-Computers-Accessories-Laptop/zgbs/pc/565108 забележи вече 327 дена

Започват да се продават лаптопи и дори десктопи с Андроид, вярно експериментално, но на последното IFA изложение в Германия бяха на всеки метър. Почти всеки голям РС производител прави по някой Cromebook или ще прави някакъв скоро. Продажбите на РС-та падат и производителите търсят да продават нещо.
« Последна редакция: Sep 17, 2013, 18:23 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Тази тема е май от преди моята регистрация тук и моето увлечение по Линукс щом не съм взел отношение по нея :D !
Та, заебете ентусиазма и прочие глупости, а разберете, че Линукс е преди всичко различен от Уиндоус бизнес модел и докато има фирми като Ред Хат, Каноникал и други, Линукс ще се развива!
Едни фирми го развиват за да продават услуги, а други инвестират в развитието му вместо в лицензи за ползване на комерсиален софтуер и колкото повече стават тези които намират начин да печелят от Линукс, толкоз повече и ще се развива.
Гугъл даде перфектните идеи с Андроид, как може да се печели и от безплатна ОС! На скоро четох, че в момента Гугъл печели най-много от Андроид. Горе-долу същото провят и Кааноникал и за това и Убунту се развива много бързо и куп още деривати са базирани на него. Ама щели да ни вкарат реклами от Амазон, ами да вкарват бре! Ние пък ще си ги махкаме  :D ! Безплатен обяд няма! Колкото и голям да е приноса на ентусиастите, само с ентусиазъм щеше да е до никъде още!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Та, заебете ентусиазма и прочие глупости, а разберете, че Линукс е преди всичко различен от Уиндоус бизнес модел и докато има фирми като Ред Хат, Каноникал и други, Линукс ще се развива!
Ентусиазма не е глупост. Той е създал Linux. Най- ценните неща на този свят са безплатни и всеки, който не е осъзнал това си плаща цената.
Аз вмествам ли се в твоят "Бизнес модел" http://s19.postimg.org/q57kwpgvn/debianjessiexfce4_10.png
Хубаво е да има спонсори, но спонсорите не са Linux. Не са и никакви спонсори, защото са зависими от Linux. Това си е чиста инвестиция. Нито една от тези фирми не може да си позволи сама да развива Linux с достъчна динамика, която да я поддържа конкурентноспособна.
Не ме интересува, кой от какво печели и какъв пазарен дял има.
Ползвам Линукс, защото ми харесва, защото имам възможност за избор и най- вече - защото мога да си го позволя. Всеки глупак може да плати 20 лв. на съседското "хакерче" да му инсталира крадена Windows.
« Последна редакция: Sep 17, 2013, 19:23 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Та, заебете ентусиазма и прочие глупости, а разберете, че Линукс е преди всичко различен от Уиндоус бизнес модел и докато има фирми като Ред Хат, Каноникал и други, Линукс ще се развива!
Ентусиазма не е глупост. Той е създал Linux. Най- ценните неща на този свят са безплатни и всеки, който не е осъзнал това си плаща цената.
Аз вмествам ли се в твоят "Бизнес модел" http://s19.postimg.org/q57kwpgvn/debianjessiexfce4_10.png
Хубаво е да има спонсори, но спонсорите не са Linux. Не са и никакви спонсори, защото са зависими от Linux. Това си е чиста инвестиция. Нито една от тези фирми не може да си позволи сама да развива Linux с достъчна динамика, която да я поддържа конкурентноспособна.
Не ме интересува, кой от какво печели и какъв пазарен дял има.
Ползвам Линукс, защото ми харесва, защото имам възможност за избор и най- вече - защото мога да си го позволя. Всеки глупак може да плати 20 лв. на съседското "хакерче" да му инсталира крадена Windows.

Полицайче, ама много съм далече от мисълта, че Линус и Линукс са зависими от спонсорите или спонсорите да са зависими от Линус/Линукс! Има симибиоза която си върви много добре!
Има ентусиасти които ги кефи и само ползват това което има, но с ползването си допринасят за развитието като докладват бъгове и по този начин помагат на разработчиците.
Има други пък които освен, че ползват и работят с него и като им требе нещо допълнително финансират/спонсорират някой да го направи, а го ползват всички останали.
Ако си спомняш, и аз търсех съмишленик да започнем опен сорс проект на складовосчетоводна система в която исках да вложа освен собствен труд и някой собствен лев, но не намерих такъв. Но аз от това имам нужда, а не от другото което го има направено, но все пак щеше да се ползва и труда на на другите.
Аз самия виждам, че ще спечеля повече, ако я направим опен сорс от колкото с комерсиален лиценз. Тука вече е въпрос на бизнес стратегия. Аз самия имам повече вяра в опен сорс бизнес модела!
Гугъл, Убунту, Ред Хат и други влагат много, но не за Бог да прости, а за това от което те имат нужда и така се развива цялата екосистема. От инструменти за разработка до потребителски софтуер!
Но, всичко това си е бизнес модел и стратегия! За това и работи и се развива!
Активен

edmon

  • Гост
Някъде в темата прочетох, че линуксите са загубили на фронта десктоп....  как нещата се променят за няколко месеца....
Всъщност какво искаме , ние потребителите от ДесктопЯ??!?!?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Някъде в темата прочетох, че линуксите са загубили на фронта десктоп....  как нещата се променят за няколко месеца....
Всъщност какво искаме , ние потребителите от ДесктопЯ??!?!?
Каквото искам съм го получил. Ползвам Линукс за десктоп и ми покрива всички изисквания за тази дейност. Кой е този, който е загубил и на какъв фронт - нито знам, нито ме интересува.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Между другото, това, че по магазините взеха да турят Убунту на внесените без ос лаптопи май се отразява доста добре на разпространението му!
То е ясно с каква цел са внесени без ос, но поне от любопитство имат възможност да го разцъкат преди да го забършат и качат пиратския Уиндоус.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
http://techcrunch.com/2013/09/16/valve-ceo-gabe-newell-says-linux-is-the-future-of-gaming-hints-at-steambox-announcement/

Цитат
Newell hinted at its move into the living room by using Linux to illustrate how it can be the underlying technology to abstract the complexities that come with using hardware that requires its own proprietary systems. He said that Linux can act as the universal unifier of mobile, the living room and gaming. People want their systems to be simple to use and not be tied into hardware that forces them to buy consoles, controllers and games that only work on one system.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения