Автор Тема: Всякакви въпроси, свързани с Linux.  (Прочетена 132445 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Пускам тази тема, защото има въпроси, които не заслужават отделна тема или е трудно да се категоризират.
Примерно този :

Някой знае ли с кое ядро ще излезе Ubuntu 14.04 LTS ?
Датата на излизането вече наближава, а ядрото е 3.13.
http://s19.postimg.org/7h43iqqib/ubutu1404kernel.png
Това не е голям проблем, но не помня друго LTS издание да е имало ядро с нечетна номерация.
Не помня и да се е сменявало ядро, след излизането на Ubuntu или Debian. Досега след излизането са се пускали само кръпки на текущото.
Някой има ли повече информация по въпроса ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lastcyrol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #1 -: Apr 15, 2014, 10:18 »
При 12.04 имаше LTSEnablementStack с ядрото и X-а на 12.10. Тогава го пропуснах, но сега разбирам, че същото се е правило и за кернела на 13.04 и 13.10.
Сигурно и за 14.04 ще има LTSEnablementStack.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #2 -: Apr 15, 2014, 10:41 »
Тези ядра съм ги ползвал и аз. Но, това е опция за инсталиране на поддържани щатни ядра от следващото издание в текущото. Когато излезе следващото издание, щатното ядро за него се пуска и в хранилищата на останалите поддържани версии.
Но, никога досега (ползвам Ubuntu LTS от 8.04) не се е случвало да сложат ядро с нечетна номерация или да подменят текущо щатно ядро.
Според мен, ядро 3.14 е напълно готова за работа, но не вярвам да го подменят за толкова кратко време.. А, и самото ядро никога не е било проблем в никоя дистрибуция, защото се гледат под лупа и преди излизането се тестват многократно. С приложенията, нещата стоят по друг начин.
Тия срокове, които си поставят съсипват качеството на дистрибуцията като цяло. И, тези смешни издания с поддръжка 9 месеца.
Достатъчно е да има една тестова и една стабилна, LTS версия. Когато преценят, че дистрибуцията е готова, замразяват тестовата версия, пускат две бета версии на следващото стабилно издание и обявяват излизането. Простичко и необременяващо разработчиците изпълнение.
« Последна редакция: Apr 15, 2014, 10:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #3 -: Apr 15, 2014, 12:19 »
За ползвателите на MATE, една хитринка, която наскоро открих.
Когато се ползва дистрибуция с МАТЕ, на която е инсталиран pulseaudio, трябва да се инсталира пакета mate-media-pulse, който всъщност е звуков миксер.
http://s19.postimg.org/ws8sz8z3n/mate_media_pulse.png
При инсталацията се премахва автоматично инсталираният по подразбиране mate-media-gstreamer.
След рестарта, миксерът се появява автоматично в областта за уведомяване.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #4 -: Apr 15, 2014, 16:59 »
Нещо, което ползвам много често. Имало е безброй случаи да ровя за уроци по някоя тема и почти винаги в гугъл например се започва с "how to дъра-бъра". Ако това, което ме интересува е на една страница - перфектно. Записвам си я някъде и е готова за последващо четене. Но често-често, особено, ако материала е повече, е разделен на теми, с подтеми и удобно организирано, точно като книга със съответното съдържание в началото и всичко в много web странички, които нормално трябва да се цъкат една по една. В този случай wget върши работата.

wget -rpk -l 5 -np -U Mozilla <адрес>

Това сваля всичко ( в повечето случаи ) и може да се разгледа локално и на спокойствие, дори и да няма човек нет в момента. Само трябва да намери endex.html къде е пляснат. Ако иска да отвори "началната" страничка.

r - рекурсивно се обхождат линковете от първата страница и в дълбочина ( зависи от robots.txt ) предполагам. Не съм много на ти с писането на сайтове.
р - закачват се и другите файлове, не само html-ите, така че, ако има и картинки се свалят и тях. Имал съм случаи да започват да ми се смъкват видео файлове с някакви лекции по испански. Не препоръчвам. Не му се вижда края на тоя вариант, така че е добре да се поглежда от време на време, какво се сваля. Определени файлове може да са нежелани и да се окаже допълнително, разбира се.
к - казва на wget да ореже така линковете, че да може сваленото да се разглежда нормално офлайн.
l ( L ) - задава до колко поддиректории да се разходи wget
np - no parent буквално. Wget няма да се разхожда нагоре в директориите, така че да няма опасност, ако се сваля само част от съдържанието на сайт, да се свали целият или пък "успоредни" директории, които не ни интересуват.
U - user agent  - в случая казваме на сървъра, че ползваме Mozilla

Wget може да се накара да прави пауза между заявките за всеки файл през 5 сек или случайно време, в случай, че сайта си мисли ( основателно ), че се ползва някой даунлоуд мениджър.

Всичко това е по-скоро за новаци, но тъй като наистина често ползвам тоя начи да свалям уроци най-вече и ми е много полезно, го споделих.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #5 -: Apr 15, 2014, 21:54 »
Нещо, което ползвам много често. Имало е безброй случаи да ровя за уроци по някоя тема и почти винаги в гугъл например се започва с "how to дъра-бъра". Ако това, което ме интересува е на една страница - перфектно. Записвам си я някъде и е готова за последващо четене. Но често-често, особено, ако материала е повече, е разделен на теми, с подтеми и удобно организирано, точно като книга със съответното съдържание в началото и всичко в много web странички, които нормално трябва да се цъкат една по една. В този случай wget върши работата.

wget -rpk -l 5 -np -U Mozilla <адрес>

Мога ли да попитам дали има разлика между File - Save Page As... - index.html на Firefox и тази команда? На пръв поглед не намирам разлика – и двете произвеждат един HTML файл и когато ги сравня, няма никаква разлика.


Сега разцъках още няколко сайта и видях, че не винаги сваля само един HTML файл, а цялата структура, което е доста удобно.
« Последна редакция: Apr 15, 2014, 22:07 от PaperNick »
Активен

Practice

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #6 -: Apr 15, 2014, 22:12 »
Нещо, което ползвам много често. Имало е безброй случаи да ровя за уроци по някоя тема и почти винаги в гугъл например се започва с "how to дъра-бъра". Ако това, което ме интересува е на една страница - перфектно. Записвам си я някъде и е готова за последващо четене. Но често-често, особено, ако материала е повече, е разделен на теми, с подтеми и удобно организирано, точно като книга със съответното съдържание в началото и всичко в много web странички, които нормално трябва да се цъкат една по една. В този случай wget върши работата.

wget -rpk -l 5 -np -U Mozilla <адрес>

Мога ли да попитам дали има разлика между File - Save Page As... - index.html на Firefox и тази команда? На пръв поглед не намирам разлика – и двете произвеждат един HTML файл и когато ги сравня, няма никаква разлика.

Ако приложиш File - Save Page As... - index.html на примера в синьо, ще се свали само страницата която виждаш в момента в браузера (в повечето случаи това е съдържанието), а всички други няма да са налични при спрян интернет.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #7 -: Apr 16, 2014, 00:58 »
Много хитро го караш да се представя за Мозила, та да го пускат там дето е забранен  ;D

По между другото, като е за документация в /usr/share/doc/ има бая за четене и ако е за нещо стандартно, едва ли ти е нужно освен това плюс конзолната помощ.

RTFM си е още валиден лозунг.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #8 -: Apr 16, 2014, 19:28 »
имам два харда закачени на системата. в последно време ми се случи няколко пъти да ми се прецака GPT или grub.cfg, не знам точно кое от двете и системата ми не стартира. днес реших да закача swap, та преоразмерявах партишъните. като приключи операцията нещата пак бяха прецакани. не би трябвало, но е факт. командата, която ме спасява е:
Код:
sudo dpkg-reconfigure grub-pc
или
Код:
sudo dpkg-reconfigure grub
в зависимост от това, кой grub е инсталиран на системата.
като първо откачам втория диск, който беше първи, преди да закача новия хард. стартирам системата от SuperGrub, изпълнявам командата и нещата си идват на мястото.
edit: верно е, че се листва меню, от което да избереш, кой да е boot сектора, но предпочитам да не рискувам :)
« Последна редакция: Apr 16, 2014, 19:31 от satir »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #9 -: Apr 16, 2014, 19:55 »
Нещо, което ползвам много често. Имало е безброй случаи да ровя за уроци по някоя тема и почти винаги в гугъл например се започва с "how to дъра-бъра". Ако това, което ме интересува е на една страница - перфектно. Записвам си я някъде и е готова за последващо четене. Но често-често, особено, ако материала е повече, е разделен на теми, с подтеми и удобно организирано, точно като книга със съответното съдържание в началото и всичко в много web странички, които нормално трябва да се цъкат една по една. В този случай wget върши работата.

wget -rpk -l 5 -np -U Mozilla <адрес>

Мога ли да попитам дали има разлика между File - Save Page As... - index.html на Firefox и тази команда? На пръв поглед не намирам разлика – и двете произвеждат един HTML файл и когато ги сравня, няма никаква разлика.


Сега разцъках още няколко сайта и видях, че не винаги сваля само един HTML файл, а цялата структура, което е доста удобно.

Ако искаш просто да се свали страничката с wget просто добавяш линка след самата команда

wget <адрес>

,

което няма много смисъл, щото, както ти каза, самия браузър може да свърши работата.
Ако беше прочел внимателно описанието на опциите, ' r ' прави така, че да се свали част от сайта.
Представи си, че имаш този линк http://www.tldp.org/LDP/abs/html/ . Ако запишеш само страницата, ще имаш само линкове към това, което всъщност те интересува. Но по показания начин сваляш всичко на компа, в директория кръстена, както е линка и ще ти е достъпно всичко локално. Само съкаш на линковете на тая страница и ти се отваря в браузъра, каквото искаш и си гледкаш, но то се намира вече на твоя комп. Просто част от сайта, който си свалил, с работещи линкове и е "твое".
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #10 -: Apr 17, 2014, 18:22 »
Честито ново издание !
http://s19.postimg.org/t5po0r5ir/ubuntu1404release.png
Конфигурационният файл на etc/lsb-release се промени след последната актуализация и ме извести за пускането на новата LTS версия.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #11 -: Apr 17, 2014, 18:47 »
И ядрото какво е?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #12 -: Apr 17, 2014, 21:10 »
Около мен отново възникна дилемата с файловите системи.
След около 3 години xfs (с която замених reiserfs), сега се върнах на reiser4 и като че ли един нов свят се отвори.
Компютъра вече не е толкова задъхан и тромав, не забива и не суапва.

Винаги съм се чудел дали xfs не е предимно сървърна файлова система, и нисколатентни приложения като всеки десктоп да я претоварват ?
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #13 -: Apr 17, 2014, 22:07 »
И ядрото какво е?
Уместен въпрос...
Каквото си беше и вчера - 3.13.0-24.
Лека издънка се получи при тази версия и не знам, как ще я коригират.
Никога, откакто ползвам Ubuntu, не е излизала LTS версия с ядро, което е с нечетна номерация.
Надявам се, на първата масивна актуализация да го променят, но, това също не е ставало досега в историята на Убунту.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #14 -: Apr 17, 2014, 22:11 »
Честито ново издание !
http://s19.postimg.org/t5po0r5ir/ubuntu1404release.png
Конфигурационният файл на etc/lsb-release се промени след последната актуализация и ме извести за пускането на новата LTS версия.
Веднага ще се пробва.

По-нагоре писах за свалянето на част от сайт при нужда, но когато е нужно само отворената страница да си я запишем, често може да е и с нагледен материал, разни картинки за улеснение и да е по-нагледно. Save us върши работа, в този случай, но това което се случва, ако искаме да запазим цялото и съдържание, барабар с картинките, е че Complete page записва .html-а а всичко друго блъска в папка с почти същото име. Неудобно. Лисичата има една много хубава добавка:

Print page to PDF
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/print-pages-to-pdf/?src=ss

Следа като се инсталира, е достатъчно да се цъкне някъде на празно върху страницата с десен бутон и ще я видим в контексното меню. В опциите може да се укаже, къде да ги хвърли новия документ. Тичайте сега за киндели  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.