Автор Тема: Умирачка преди да зареди ядрото [решен]  (Прочетена 2742 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Здравейте,

Имам тук една стара машинка, която отказва да пали още на ниво ядро. Предава се управлението на ядрото и всичко умира. Пробвах разни дистрота от cd/usb, същата работа. Поне тази от влашката (tiny core, като по-мъничка) я пробвах и на друга машина, там си тръгна безпроблемно. Закачих твърдият диск от проблемната машина на другата (здравата) и тя зареди нормално.

В момента съм пуснал memtest86, почти свършва, но не вади грешки. Вадих паметите една по една, сменях им местата, такива неща. Не мога да си представя какъв друг проблем може да има. Ако беше bios-a то нямаше да тръгва изобщо. Ако беше видеото, нямаше да имам картинка. Ако беше професора, пак нямаше да запали изобщо. Не виждам, какво може да се е издънило, освен паметта, а тя уж не дава грешки. Обаче нея няма как да сваля и пробвам на друга машина.

Някой има ли някакви други идеи?
« Последна редакция: Sep 15, 2014, 16:29 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #1 -: Sep 14, 2014, 15:36 »
Оказа се, че Цоре 2 е с DDR2 и имам машина с нея. Сложих паметта в другата машина и тя тръгна нормално. Сложих паметта от здравата в болната и болната отново не тръгва от никаква медия (hd,cd, usb). Тъй като знам, че северният мост при тази архитектура е вграден в самият професор, възможно ли е да е изгоряла само тази част от кристала? Струва ми се нелогично. Професора успява да зареди неща, които не черпят памет (bios, syslinux, grub), но нищо натам. Вадих радиатора на южният мост, нито изглежда проблемен, нито би трябвало да е свързан с проблема. Отново огледах всички кондензатори, няма цъфнали. А вече професор не мода да сменя. Вкъщи са АМД-ита, имам и един и3, ама те мисля са на друг цокъл, все пак са с DDR3. Някой? Нещо?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #2 -: Sep 14, 2014, 15:55 »
В биос-а показва ли ти някакви хардове или цд-устройства?
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #3 -: Sep 14, 2014, 17:03 »
Устройствата ги показва и даже зарежда от тях. Така си пуснах мемтеста. Но например Убунту умира на Плимут, а Тайни на инициализация. Предполагам, че и Убунту е там, но нали крие всички надписи от конзолата освен едно Loading на F1.

Според мен професорчето плаче за смяна. Лошо, защото такова на втора ръка видях за 170 лв. Чистак бърсак ново дъно за LGА775 струва 130 ега ти.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #4 -: Sep 14, 2014, 18:43 »
а проба ли да окъсиш батерията на биоса? аз преди по-малко от година заради прецакано копче за рестарт смених дъно, памет  и процесор :) не се оплаквам, но ти казвам от каква дреболия.... и сичките специалисти не видеха проблема, а само аз :D
понякога статично електричество ебава нещата и се оправя с окъсяване батерията на биоса - вадиш я, слагаш една отвертка на късо, палиш и стои така минута, две... после гасиш, слагаш батерията и ако това е проблемацията ще запали
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #5 -: Sep 14, 2014, 19:34 »
А това ядро дали поддържа процесора, на който искаш да го подкараш? Пример (елементарен :), при теб може да е по-сложно) : Ядро, компилирано с поддръжка на процесор 386 ще тръгне на всяка машина.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #6 -: Sep 14, 2014, 19:38 »
Нещо токовете не са наред тогава. Напрежението на процесор, нещо такова по дъното. Биоса може и да мине при това положение проверката, но когато заработи целия компютър.....
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #7 -: Sep 14, 2014, 19:41 »
Явно ще е нещо такова. Просто нямам логично обяснение. Казваш да започна подмяната от дъно? Чудех се между него и професор.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #8 -: Sep 15, 2014, 11:22 »
Нищо не казвам да правиш. Изказах само предположение, мое, къде може да е причината за проблемите.
А като имам предвид токове, може да е нещо дребно, ама да пречи достатъчно. Огледай дъното за пукнати кондензатори или почернели резистори
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #9 -: Sep 15, 2014, 11:42 »
Уж два пъти я свърших тази работа, ама не видях никакви проблеми по дъното. Пълна мистерия.

Ей сега се сещам, че мога да пробва да заредя ДОС. Само трябва да намеря от някъде диск с ДОС. Спомням си, че по времето на 98 имаше някакви хватки да си направиш компактен диск с ДОС, от който да заредиш изпиратстваният боклук. Инсталационната програма на това нещо от 95 до Ме беше досовско приложение.

Но определено мислиш в много правилна посока. Инициализацията на BIOS е доста рехавичка, тази на разните там управители на зареждания и OS loader-и също, и едва, като почне да се опознава самата система изцяло, нещата секват. Може все пак южният мост да е избил.


п.п. ей сега се сещам, че преди няколко дни имаше буря, възможно е мрежовата схема вградена на дъното да е дала фира от статично електричество. А тя е също в южният мост. Сега си мисля да направя една глупост. Да забраня мрежата от bios и да видя. Глупаво е по две причини. Първо, не съм мушнал в момента мрежа, но беше мушната по време на бурята преди няколко дни и второ, ако е това, то южният мост е една схемна логика, няма разделение в него, така че е заминал целият. Освен радиатора, сигурно трябваше да махна и капачката му, ама такива изпълнения още не съм правил дори на професор. Нищо, винаги има първи път. Така или иначе, това няма как да го разпоя и сменя, значи ще си е за ново дъно, ако е това.
« Последна редакция: Sep 15, 2014, 11:50 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #10 -: Sep 15, 2014, 12:04 »
Правил съм това на доста дъна с изпукал вграден LAN. Disable на LAN-а от BIOS-а, и си върви всичко. Мушкам една външна LAN карта и готово.

Ама при тебе проблема дали е от това, и дали е думнало само това ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #11 -: Sep 15, 2014, 12:28 »
Благодаря Ачо, даваш ми надежда, ще го проверя. Сега първо да си прибера учениците. Честит празник на всички с деца на възраст между седем и деветнадесет.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #12 -: Sep 15, 2014, 13:38 »
Имал съм си опит i дъна, повредени заради буря и затова винаги съветвам, като се сблъскам с РС, да се ползва допълнителна ланка. По 10 лева са и по-добре това да замине, отколкото нещо по дъното. За съжаление в България интернета ни върви по дърветата и стълбовете :D
21 век, а!  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Умирачка преди да зареди ядрото
« Отговор #13 -: Sep 15, 2014, 16:29 »
Да забраних и стана. Даже си купих външна платка. 8,33 лв. е ;) 1,67 е ДДС. Сега да има и кой да ми го възстанови, ехе-е-е.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear