Автор Тема: Проблем в компютърна мрежа  (Прочетена 2469 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Компютърна мрежа с 4 суича и не повече от 35 устройства. Аз съм отвън и виждам, че в мрежата не върви нищо. Няма пинг наникъде и искам да рестартират първият от суичовете. Пингът към компютрите, включени в него тръгва. След рестартиране на останалите суичове всичко заработва, но за около 10 мин. След това - отново всичко спира. Все едно, че суичовете са изключени.
След няколко експеримента се оказва, че след рестартирането на забил компютър, мрежата заработва и проблемът е отстранен.
Какво може да се е случило и как се избягват такива ситуации? Суичовете са D-Link и не са управляеми.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #1 -: Oct 07, 2019, 07:27 »
Да не би този комп. да е овирусен и да flood-и мрежата, като предизвиква DoS?

п.п. Другото ми предположение е още по-странно. Нещо с токовете.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #2 -: Oct 07, 2019, 07:47 »
или нещо/проблем с мрежовата карта на компа който забива ...
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #3 -: Oct 07, 2019, 08:17 »
Компютърна мрежа с 4 суича и не повече от 35 устройства. Аз съм отвън и виждам, че в мрежата не върви нищо. Няма пинг наникъде и искам да рестартират първият от суичовете. Пингът към компютрите, включени в него тръгва. След рестартиране на останалите суичове всичко заработва, но за около 10 мин. След това - отново всичко спира. Все едно, че суичовете са изключени.

След няколко експеримента се оказва, че след рестартирането на забил компютър, мрежата заработва и проблемът е отстранен.

Какво може да се е случило и как се избягват такива ситуации? Суичовете са D-Link и не са управляеми.

Няма как да разбереш със сигурност какво се е случило, според мен. Най-вероятно забилата машина е флуднала мрежата, но няма как да сме сигурни, освен ако ситуацията не се повтори. Тогава просто трябва да разгледаш трафика в мрежата в този момент и ще стане ясно дали това е причината.

За избягване на такива ситуации е по-добре да използваш управляеми комутатори (imho), стига да е финансово възможно, защото може да влезеш в него и да спреш само порта, на който е закачена проблемната машина. Така ще спасиш мрежата за останалите възли в нея.
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #4 -: Oct 07, 2019, 08:23 »
На теория би трябвало да е възможно компютъра да е забил от удар или обратното ниско напрежение. Но наистина звучи като най-вероятен заподозрян, щом след изключването му, нещата се оправят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #5 -: Oct 07, 2019, 09:00 »
Има ли нещо вълнуващо по логовете на въпросната машина?
А проблеми с мрежовата карта?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #6 -: Oct 07, 2019, 12:28 »
След рестартирането на машината преди повече от 24 часа, всичко си работи нормално. В логовете няма нищо насочващо нито преди забиването, нито сега.
Реших, че при следващ случай ще искам смяна на мрежовата платка. Гаранционен е.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #7 -: Oct 07, 2019, 13:45 »
Компютърна мрежа с 4 суича и не повече от 35 устройства. Аз съм отвън и виждам, че в мрежата не върви нищо. Няма пинг наникъде и искам да рестартират първият от суичовете. Пингът към компютрите, включени в него тръгва. След рестартиране на останалите суичове всичко заработва, но за около 10 мин. След това - отново всичко спира. Все едно, че суичовете са изключени.
След няколко експеримента се оказва, че след рестартирането на забил компютър, мрежата заработва и проблемът е отстранен.
Какво може да се е случило и как се избягват такива ситуации? Суичовете са D-Link и не са управляеми.
Не знам какъв ти е сетъпа, но понякога се появяват подобни проблеми при DHCP-то, когато раздава/запазва IP адреси. За да провериш дали не е от това, ги резервирай ръчно.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #8 -: Oct 07, 2019, 13:49 »
Това съм го виждал, но между две машини които се бият за един адрес. Останалата част от мрежата си работи нормално.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #9 -: Oct 07, 2019, 14:09 »
Това съм го виждал, но между две машини които се бият за един адрес. Останалата част от мрежата си работи нормално.
Аз говоря за един друг бъг. DHCP-то се мъчи да раздаде други IP-та от тези, които се ползват, но не успява и само се мъчи. В същото време рутера се мъчи да ползва неговата таблица. Аз така си го обяснявам, но сигурно някой мрежар ще го обясни по технически.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем в компютърна мрежа
« Отговор #10 -: Oct 07, 2019, 15:11 »
И сигурно на тоя умрелия комп е изцвъкан некав Уиндоус ? Пак като умре, му махни LAN кабела и гледай какво става.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.