Автор Тема: Postfix relay  (Прочетена 5015 пъти)

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Postfix relay
« -: Jun 24, 2013, 11:52 »
Някой да знае как (дали може да) се прави в Postfix (само MTA) да препращам да към друг smtp сървър, ако писмото е до определен домейн/и.
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

kokoex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #1 -: Jun 24, 2013, 12:13 »
Погледни/постави в main.cf опцията transport_maps. Можеш да сложиш необходимите адреси/домейни в различни бази данни които поддържа postfix - db, ldap, hash и прочие.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #2 -: Jun 24, 2013, 13:56 »
Някой да знае как (дали може да) се прави в Postfix (само MTA) да препращам да към друг smtp сървър, ако писмото е до определен домейн/и.
Postfix няма подобен механизъм поради ред причини: ресипиенти от различни домейни в едно писмо, нужда от вотри луп за вземане на решение и т.н.
Активен

0x2B|~0x2B

kokoex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #3 -: Jun 24, 2013, 14:36 »
man transport
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Postfix relay
« Отговор #4 -: Jun 24, 2013, 14:42 »
Не ми се е налагало да правя, а не съм се и сещал да разиграя, подобна постановка, но тук в офиса имаме една машина с Postfix, която препраща писмата към вътрешен Exchange сървър. Не ми се е налагало все още да правя нещо по него (то съм и пресен в този отдел), но доколкото знам тази схема си работи от години и няма оплаквания за някакви липси във функционалността.
Настройката е, както kokoex спомена, с ей такъв ред в main.cf
Цитат
transport_maps = hash:/etc/postfix/transport
Във въпросния файл /etc/postfix/transport има подобни описания (на отделен ред за всеки домейн, който се препраща)
Цитат
някакъв.домейн smtp:[IP.на.другия.сървър]
След редакция на този файл трябва да се изпълни команда
Цитат
postmap /etc/postfix/transport
за да се генерира .db файл, съдържащ хеша, който реално се чете от Postfix, и да се рестартира Postfix. Както за всяка друга настройка във външен файл за Postfix.

Пиша наизуст в разсъждението си, но не виждам защо да има проблеми с различни домейни сред получателите. Postfix така или иначе ще направи обработка само за домейните, за които е настроен, така че няма да има проблеми с получатели към външни сървъри - те ще бъдат насочени към съответните сървъри още от изпращача. Домейните, за които Postfix знае, ще се делят на два вида. При тези, които не са описани в transport-а, писмото ще се доставя до съответната пощенска кутия на получателя в същата машина. При тези, които са описани в transport-а, копия на писмото ще бъдат препратени към описаните за съответните домейни сървъри.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

kokoex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #5 -: Jun 24, 2013, 14:48 »
Точно така, neter. И не само чрез smtp - поддържат се доста видове транспорт към next-hopa. Наистина Postfixa има много възможностти. При мен например тези и куп други неща си ги правя чрез LDAP и не е нужно даже да рестартирам или postmap-вам конфигурационните файлове.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #6 -: Jun 24, 2013, 15:08 »
....
Пиша наизуст в разсъждението си, но не виждам защо да има проблеми с различни домейни сред получателите. Postfix така или иначе ще направи обработка само за домейните, за които е настроен, така че няма да има проблеми с получатели към външни сървъри - те ще бъдат насочени към съответните сървъри още от изпращача. Домейните, за които Postfix знае, ще се делят на два вида. При тези, които не са описани в transport-а, писмото ще се доставя до съответната пощенска кутия на получателя в същата машина. При тези, които са описани в transport-а, копия на писмото ще бъдат препратени към описаните за съответните домейни сървъри.
Neter, ти тотално изгуби нишката. Въпроса е за това ако получателите са от различни домейни (чужди) да се препраща на различни релей сървъри. Което не става с постфикс
Ако въпроса е за домейни, обслужвани от сървъра въпроса пък няма смисъл, това се прави в движеие
Точно така, neter. И не само чрез smtp - поддържат се доста видове транспорт към next-hopa. Наистина Postfixa има много възможностти. При мен например тези и куп други неща си ги правя чрез LDAP и не е нужно даже да рестартирам или postmap-вам конфигурационните файлове.
И кой умник рестартира ако е променил мапа?
Активен

0x2B|~0x2B

kokoex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #7 -: Jun 24, 2013, 15:39 »
Точно така, neter. И не само чрез smtp - поддържат се доста видове транспорт към next-hopa. Наистина Postfixa има много възможностти. При мен например тези и куп други неща си ги правя чрез LDAP и не е нужно даже да рестартирам или postmap-вам конфигурационните файлове.
И кой умник рестартира ако е променил мапа?
Ами умника си е самият Postfix :) Много добре си се разбира с LDAP :)
Идеята на postmap-а е да направи данните в формат, който ускорява търсенето, а когато е във външна база данни - тогава това си е задължение на ДБ-то. Postfix-а е доста умен в това отношение. Да не говорим още колко неща могат да се правят с него :)
Активен

kokoex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #8 -: Jun 24, 2013, 15:47 »
....
Пиша наизуст в разсъждението си, но не виждам защо да има проблеми с различни домейни сред получателите. Postfix така или иначе ще направи обработка само за домейните, за които е настроен, така че няма да има проблеми с получатели към външни сървъри - те ще бъдат насочени към съответните сървъри още от изпращача. Домейните, за които Postfix знае, ще се делят на два вида. При тези, които не са описани в transport-а, писмото ще се доставя до съответната пощенска кутия на получателя в същата машина. При тези, които са описани в transport-а, копия на писмото ще бъдат препратени към описаните за съответните домейни сървъри.
Neter, ти тотално изгуби нишката. Въпроса е за това ако получателите са от различни домейни (чужди) да се препраща на различни релей сървъри. Което не става с постфикс
Ако въпроса е за домейни, обслужвани от сървъра въпроса пък няма смисъл, това се прави в движеие
Romeo, няма значение дали получателите са от различни домейни. Работи си и още как. Релейва ги без проблем. Екземпляра от писмото което е за локалният получател - през local deliveri както е настроен, копието за relay домейна - през smtp в общият случай или каквото там си музадал в transport_maps ,
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #9 -: Jun 26, 2013, 09:28 »
да, интересен дебат се заформи… да доуточня още малко:
postfix не доставя локално, а се използва само за доставка на писма към други места. имам повече от 60 такива MTA, които се грижат от сайтовете ни разни PHP и прочее скриптове да бълват доста големи обеми писма (първоначални регистраци, потвърждаване на регистрация, забравена парола…). всеки пък при пращането се избира на произволен принцип по един MTA от предварително зададен списък — така се избягва блокрането на дадено IP от страна на някой пощенски сървър, ако станат много писмата. всъщност проблемът, с който се сблъсках е, че hotmail си промениха политиките за получаване и в момента просто поглъща писмата без да бъдат доставени където трябва. идеята ми е писмата до hotmail да бъдат изпращани през чужда услуга (май намерихме едни турци, които пращат доста в тая мерзка поща) и ми се стори по-добре да променя настройката в postfix отколкото да пипаме на 1000 места PHP класове и да добавяме изключения.

естествено, ако някой знае решение как да поправя изпращането към ОНИЯ, би било най-добре…
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #10 -: Jun 26, 2013, 10:54 »
Ония наистина са за тояга :) . Това, което ти можеш да направиш е описано в тези best_practices. Обобщено накратко
- обратен резолв, съвпадащ с името на хоста
- SPF запис
- MX записи
- HELO/EHLO отговор, съвпадащ с името на хоста

Може да погледнеш (ако имаш много време) тестовете, които spamassassin прилага. Целта ти е твоето писмо да ги мине успешно. Може да погледнеш на това като на игра :) на мини, напр.
« Последна редакция: Jun 26, 2013, 10:58 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #11 -: Jun 26, 2013, 11:48 »
тези неща отдавна съм ги направил и си работят отлично. промлемът е променената полица на hotmail от известно време насам. четох, рових и стигнах до това, че трябвало да се подпише писмото с DKIM… там водих друга борба докато подкарам нещо почти работещо, но след теста се оказа, че и така не минават писмата.

така или иначе за да работи DKIM трябва да има зададен специален DNS запис. сега като се замисля, записът ми не се виждаше като проверя зоната с dig … може и това да е проблемът с DKIM. ползваме host.bg за управление на DNS и явно нещо не чуват TXT записите. май ще трябва да покопая още в тази посока    ???
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Postfix relay
« Отговор #12 -: Jun 26, 2013, 12:31 »
Аз дълго време си мислех, че имам SPF запис и даже проверих - да имам! И след доста време се светнах, че никой не пита този ДНС, където съм го сложил, даже ползвах един автоматизиран инструмент, който го виждаше и ми казваше ОК!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
postfix relay how
Настройка на програми
berov 2 1999 Последна публикация Sep 25, 2004, 18:31
от berov
Postfix relay denial
Хардуерни и софтуерни проблеми
Vik 6 3045 Последна публикация May 06, 2006, 22:30
от Vik
Relay с postfix
Настройка на програми
tony1975 3 2450 Последна публикация Feb 13, 2007, 17:57
от Ali Nebi
Postfix + postfix admin + courier + sasl
Хардуерни и софтуерни проблеми
TQ_ 1 3978 Последна публикация Apr 05, 2007, 12:44
от TQ_
Postfix SMTP Relay - sender_canonical_maps
Настройка на програми
synner 7 3157 Последна публикация May 06, 2018, 14:59
от synner