Автор Тема: bye bye AltaVista  (Прочетена 2712 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
bye bye AltaVista
« -: Jul 04, 2013, 17:29 »
http://www.webmasterworld.com/alternative_search_engines/4588690.htm

Спомням си едно време.. нямаше Гошо, имаше само Яхо.. хотбот.....

Почти нямаше Бг Интернет и нямаше български веб страници. По едно време в AV се появиха само 2-3 български сайта на първата страница.... след няколко дена първата страница се запълни... а след една седмица вече имаше 2-3 пълни страници с бг сайтове. А след това бг Интернета се взриви.

Тогава беше много хубава търсачка.
RIP
« Последна редакция: Jul 04, 2013, 17:34 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

kokoex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #1 -: Jul 04, 2013, 20:50 »
Наистина един спомен за "онова" време си отива с AltaVista :(
Времето когато "нета" си го плащахме - времето заето от телефонната линия, трафика плюс такса за достъп :) Наистина само който е бил връстник на "онова" време може да разбере темповете с които технологията се развива.
Може би ще доживеем още нещо, може би следващата огромна крачка напред в технологичното развитие.  [_]3
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #2 -: Jul 04, 2013, 21:00 »
Еееее, някои бяхме с аналогови телефони и плащахме доста по-малко за телефон :D
Активен

kokoex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #3 -: Jul 04, 2013, 23:43 »
Еееее, някои бяхме с аналогови телефони и плащахме доста по-малко за телефон :D

Абе то в началото за цифрови телефони в България даже не бяхме и чували  :D. Те и аналоговите си бяха лукс даже. А модемите и те бяха на едни страхотни скорости - цели 240 бода в секунда!  :D
Добре, че в "мрежата" все още почти нямаше картинки, които да задръстват трафика. И рекламните банери липсваха  :D
Всъщност в началото в България бяха ББС-те. Те бяха някакъв прозорец "към света" за нас простсмъртните :) И като се опиташ на някой да му обясниш какво е това те гледаше като голям объл камък. Те даже тези на които плащахме таксите от пощите не знаеха какво е това :)
Няма да забравя в края на 90-те като отидох в пощата да искам наета линия на върховите 9600 бода как ме гледаха и не знаеха къде да ме пратят. Така и до ден днешен нямам отговор на молбата ми  ;D
А сега дори и до дома можеш да си позволиш оптика. А как завиждахме на колегите от "онези" страни като разказваха как кабелният интернет им бил 256 Кбита/сек. Звучеше ни като фантастика с нашите 9600  ;D
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #4 -: Jul 05, 2013, 00:22 »
Ееее, моята компютърна грамотност стартира в края на 2001-ва, но много ударно напреднах и след 3-4 месеца, тези деца дето идваха да ми вземат по 2 лева на час да ми нагласят компа, започнаха да идват да ме питат за разни неща :D ! Почнах с един IBM 200pro, 32RAM 20GB HDD с Windows 98SE и модем ACCORP. Нета вървеше с 4К :D
« Последна редакция: Jul 05, 2013, 00:23 от backinblack »
Активен

kokoex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #5 -: Jul 05, 2013, 08:40 »
1984 - Правец 8 с цели ДВЕ флопидискови устройства - от големите :) Имахме и така наречените УПДМЛ-и с магнитна лента, но те бяха свързани с друга апаратура. Тогава започнах с Бейсик-а :)
1984 - Правец 16 / XT - флопи и не си спомням колко беше твърдият му диск, но нещо от сорта на 5 Мб /да мегабайти :) /
1986 - докараха ни първото AT - 286 със ЦВЕТЕН EGA - 16 цвята монитор - нямате си представа каква радост беше - струваше ни се като съкровище - диска му беше 10 или 20 Мб. На него започнахме със борландското С ( C++ още нямаше :) ). Имаше и графични библиотеки - беше жестоко за времето си. Всички с колегата ми ни гледаха като извънземни :) И ни завиждаха за цветният монитор :)
После вече дойдоха 386, 486, Пентиумите и така нантатък.
През 1993 си купих първият собствен компютър 486DX/66MHz - каква гордост беше   ;D
Ех спомени, спомени ...
А рокенрола беше млад, както пееше Георги Минчев :)
« Последна редакция: Jul 05, 2013, 08:44 от kokoex »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #7 -: Jul 05, 2013, 11:48 »
https://www.youtube.com/watch?v=gnAAJ1FGudE
https://www.youtube.com/watch?v=p1lDkGAzBe4

ех, тези модеми -- до болка познат „шум“ :)

колко сме го слушали във fidonet, а и след това ;)

още си пазя модемите от тогава. вярно, вече не бяха толкова бавни -- първият, който си купих беше един taicom на 14400 kbps, а някъде в къщи трябва да пазя и един 300 бодов от първия опит за въвеждане на пипълметрия в България -- някъде от средата на 90-те години на миналия век.

и altavista.com също помня, заедно с northern light и още две-три. интересно обаче, yahoo никога не съм ги имал за сериозна търсачка :D
Активен

the lamer's team honourable member

spinder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
    • WWW
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #8 -: Jul 25, 2013, 23:09 »
даа помня това време когато един филм го теглих няколко дни  ;D

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #9 -: Jul 26, 2013, 23:53 »
1995 - 300 b/s
1996 - 1200 b/s
Теглене на поща с 1МБ - 3 часа - само в часовете от 5-8 сутрин докато не е защракала централата че иначе разкапва връзката

Сега какво - 300кб/с и мнението на пуберите как интернетя бози. 1мб/с - мнение абе бавен е кога ще се изтегли 3D HD филма. 
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

lunarvalley

  • Гост
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #10 -: Jul 27, 2013, 12:04 »
хич и не ми липсва онова време
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: bye bye AltaVista
« Отговор #11 -: Jul 27, 2013, 13:22 »
Теглене на поща с 1МБ - 3 часа - само в часовете от 5-8 сутрин докато не е защракала централата че иначе разкапва връзката

Абе то и за това си имаше оправяне ако се зададе на модема s10=254 което означава 25 сек възможност за пропадане на връзката без да дропне модема. Иначе по подръзбиране във всички модеми беше 1.4 сек. [s10=14] и затова много прекъсваха.
Така съм държал линия по 2 часа във нормално време вечер.

« Последна редакция: Jul 27, 2013, 13:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.