Автор Тема: Проблем със sound под Linux  (Прочетена 2890 пъти)

ORNI

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Проблем със sound под Linux
« -: Oct 14, 2010, 11:48 »
Здравейте.Проблема е следния-наскоро инсталирах Кубунту най-новия и имаше звук но не нормален.Един приятел (който ми инстална Линукса) ми направи update на sound drivers и от тогава нямам звук  ;) което не е кой знае какъв проблем,но все пак ме дразни.След това слагахме ALSA но нищо дори ми изписва че не ми работи sound картата.Иначе картата е модел Conexant  High Definition Audio.Та ако може малко помощ ще се радвам  :P
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем със sound под Linux
« Отговор #1 -: Oct 14, 2010, 12:24 »
   Никога не слагам нова дистрибуция, преди да е минало месец от излизането и . Слагай предишната версия.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със sound под Linux
« Отговор #2 -: Oct 14, 2010, 13:28 »
Нищо и няма на новата версия. Просто мисля, че контролерите за звука не са били настроени. По принцип когато инсталирам Ubuntu или Kubuntu винаги първо инсталирам aslamixergui който е предпочитан от мен инструмент, настройвам контролерите на звука и го прослушвам.След това инсталирам Pulseaudio. Без него не мога да изкарам звук на скайпа. толкова по настройките. Не знам какво сте правили с тези драйвъри.
А да нямаш звук изобщо не е малък проблем, даже и за по- непретенциозни хора. Пусни едно Live CD, пусни една песен и размърдай контролерите на gnome-alsamixer. Ако изкараш звук, значи драйвърите нямат никаква вина за състоянието на системата ти.
Я преди да пипаш кавото и да е премахни pulseaudio и размърдай контролерите на gnome-alsamixer на сегашната ти ситема да видиш дали няма да изкара звук.
« Последна редакция: Oct 14, 2010, 13:32 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ORNI

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Проблем със sound под Linux
« Отговор #3 -: Oct 14, 2010, 20:47 »
Благодаря за бързите отговори.Иначе вече съм на Убунту и съм доста доволен.А и звук имам  :P.Определено вече мога да кажа че моя Линукс е Убунту  >:D
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със sound под Linux
« Отговор #4 -: Oct 14, 2010, 21:02 »
Което отново показва, че драйвърите не са проблема. Просто Ubuntu се инсталира заедно с Pulseaudio, а при Kubuntu трябва да се добави след инсталацията. Иначе драйвърите са си едни и същи. както ти казах, просто е трябвало да настроиш контролерите за звука като ти обясних.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем със sound под Linux
« Отговор #5 -: Oct 14, 2010, 22:06 »
... . Просто Ubuntu се инсталира заедно с Pulseaudio, а при Kubuntu трябва да се добави след инсталацията. ...
Вероятно наблюденията ти са за някоя по-стара версия на Kubuntu, защото вече не е така.
За Kubuntu 10.10 съм сигурен, че PulseAudio-то е инсталирано по default, а вероятно и при Kubuntu 10.04 е така. Може да видиш, че има директория .pulse/, а като напишеш команда pulseaudio --version, ти връща резулталт pulseaudio 0.9.21-xxx...  .
Преди не го включваха, защото phonon не можеше да работи с pulseaudio, но от версия 4.4 на KDE вече има поддръжка (цък) и набутаха PulseAudio-то и в десктопите с KDE (пиша набутаха, защото не съм му фен).
Това го разбрах, когато се чудех защо KMix в Mandriva 2010.1 не ми показва плъзгачи като в предишната версия, а има само по един плъзгач.
Ако някой иска да види KMix в предишния вид, може да погледне какво пише в горния линк за тази опция: export KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1  .

А иначе разликата между Kubuntu и Ubuntu може да е в това, че в първото за backend в Multimedia е настроено Xine (phonon-backend-xine), докато във второто се използва GStreamer (в Kubuntu също може да се инсталира от пакет phonon-backend-gstreamer).
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със sound под Linux
« Отговор #6 -: Oct 14, 2010, 22:25 »
Кубунту 10.04 имам в предвид, защото го ползвам всеки ден. Pulseaudio не се инсталира по подразбиране, за разлика от Убунту 10.04. За 10.10 не знам. Така и не посмях да ъпгрейдвам система, която и без това работи перфектно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ORNI

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Проблем със sound под Linux
« Отговор #7 -: Oct 14, 2010, 22:31 »
Ем аз бях с 10.10 ама нъцки  :D
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем със sound под Linux
« Отговор #8 -: Oct 14, 2010, 22:40 »
Ползвай това, което ти харесва и ти се отдава. Щом ти е лесно с Ubuntu, ползвай него. Има колеги, които се стремят към екзотични и сложни за инсталиране и настройки дистрибуции, но аз обичам всичко да става лесно и да е правено с мисъл. Щом толкова хора ползват Ubuntu, значи има защо.
« Последна редакция: Oct 14, 2010, 22:41 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apm & sound
Хардуерни и софтуерни проблеми
mite 0 2486 Последна публикация Oct 03, 2002, 09:48
от mite
5.1 Sound v Linux
Настройка на хардуер
am0re 7 3203 Последна публикация Aug 14, 2003, 00:00
от
Linux - SOUND , MOUSE ... problems !?!?
Хардуерни и софтуерни проблеми
JavaOne 2 2135 Последна публикация Jan 01, 2004, 22:13
от JavaOne
Alsa: no sound, white sound
Настройка на хардуер
pivoto 3 2985 Последна публикация Apr 27, 2006, 11:33
от redcure
Алтернатива на WaveLab и Sony Sound Forge за Linux
Настройка на програми
LinuxFanUNIX 0 1828 Последна публикация May 24, 2009, 01:58
от LinuxFanUNIX