Автор Тема: Какъв безжичен рутер да избера?  (Прочетена 27587 пъти)

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Честита Коледа на всички ;)

По въпроса, наскоро купих лаптоп за сестра ми - една хубава машинка DELL Vostro. Сега тя иска да прекара безжичен Интернет вкъщи, което води до покупка на wireless router, обаче досега не съм си имал вземане-даване с безжични мрежи.
Чувал съм, че някои рутери могли да се конфигурират само под Уиндос, искали IE и пр. Отделно някои били кофти качество, например брат ми си взе един Linksys, който трябва да се рестартира от контакта през няколко часа за да работи мрежата.
От Мегалан й предлагат някакъв "Netgear 30Mbit", без да дават повече подробности. Някакви мнения за него?
В крайна сметка ми трябва рутер, който да се справя с арматурата в стените, да се конфигурира безпроблемно под Линукс, да има "добър" сигнал и да не е много скъп. Какво да избера?

Весели празници на всички  [_]3
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #1 -: Dec 27, 2008, 15:56 »
Такаааа аз имам доста опит в настройването и конфигурирането на такива машинки и веднага ти препоръчвам да си вземеш http://buffalo-bg.com/product/105.Това е истината за домашна мрежа.За мен всичко друго е компромис.Перфектен обхват,както и много добра цена.Понеже рутерчето поддържа open source firmware(Linux based),горещо ти препоръчвам да му смениш оригиналния firmware със http://polarcloud.com/tomato.Процедурата никак не е сложна,но прочети внимателно инструкциите за смяна на firmware на този вид рутери.Аз имам два такива вързани във WDS режим и се държат перфектно.С месеци не са забивали(Все пак са с linux firmware).Tomato firmware за мен е много-по лек и безпроблемен,отколкото другата алтернатива-DD-WRT.http://dd-wrt.com/dd-wrtv3/index.php.Процедурата по смяна на dirmware е почти съшата,както при Tomato.DD-WRT пак е линукс базиран и също е добър ама е малко тромав и по-бъглив.Моят фаворит е Tomato.В съчетание с Buffalo WHR-G125 е наистина оптимално решение за домашна мрежа.Успех и ако го вземеш и имаш някакъв проблем със смяната на firmware пиши.С каквото мога ще помогна,въпреки че не вярвам да не се оправиш-елементарно е ;D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

ochinko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #2 -: Dec 27, 2008, 16:00 »
DIR-300 ми привлече вниманието лятото, понеже пишеше, че е с отворен код. После се оказа и най-евтин, тъй че нямаше какво да се мисли повече. Не съм имал никакви грижи с него. Администрира се от всякакъв браузър.
Активен

vm13

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #3 -: Dec 27, 2008, 16:13 »
Аз нямам много опит с рутерите, но от няколко месеца ползвам този:

http://www.pazaruvaj.com/ruteri-c3144/d-link-di-524-p35620.html

До момента се е налагало само два пъти да го рестартирам. Аз също съм към Мегалан, нямам проблеми. Рутера се администрира през браузър, така че няма значение с каква операционна система си. При мен едниния компютър е с Линукс, другия е с Windows. И двата ползват интернет през този рутер.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #4 -: Dec 27, 2008, 16:21 »
В никакъв случай не искам да се заяждам с вас,които имате длинкове,ама попрочетете из нета че това са рутери със доста слабички процесори(говоря конкретно за двата рутера в горните 2 поста) и при по-голямо натоварване с торенти примерно клякат и забиват.DIR-300 поддържа open source съгласен съм ама процедурата е много по-сложна от на Buffalo рутера.Така,ча аз мисля,че е по-добре да се дадат примерно 20лв.отгоре ама да се вземе нещо по мощно.Хадруерно Buffalo е почти идентичен с "легендарния"Linksys WRT-54GL.Taka,че моите уважения,ама за 85лв.Мисля,че Buffalo превъзхожда каквото и да било в този ценови клас,а и не само в този ;D.Пак казвам-целта ми не е да се заяждам.Добре е да се завърже хубава дискусия за да може човека да си избере и да се ориентира добре.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

bubu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #5 -: Dec 27, 2008, 21:23 »
Още един глас за Бъфало-то, другото просто не си струва.
Активен

Djuroff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 80
  • Distribution: Fedora 11
  • Window Manager: Gnome,KDE
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #6 -: Dec 28, 2008, 10:32 »
И още един глас за Бъфало-то.Вкъщи ползвам два единия е Бъфало ето този модел http://www.buffalo-technology.com/products/wireless/wireless-n-nfiniti/wireless-n-nfiniti-router-wzr2-g300n/ и съм много доволен от него а другия е Linksys WRT54GL със firmware на Tomato като и отнего съм доволен и двата работят без грешка.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #7 -: Dec 28, 2008, 10:49 »
Даааа,доста стават гласовете в подкрепа на Бъфалото ;D.И има защо.На мен ми предстои купуване на трето Бъфало и пак от същия модел.Защо ли предпочетох пак същата марка,а? ;) ;) ;) [_]3
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

dhelix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
  • Distribution: Debian,FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #8 -: Dec 28, 2008, 14:07 »
Даааа,доста стават гласовете в подкрепа на Бъфалото ;D.И има защо.На мен ми предстои купуване на трето Бъфало и пак от същия модел.Защо ли предпочетох пак същата марка,а? ;) ;) ;) [_]3

Колко МHz-во му е процесорчето и какъв трафик най-много  си постигал през него?
« Последна редакция: Dec 28, 2008, 14:12 от dhelix »
Активен

alex_c

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 122
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #9 -: Dec 28, 2008, 15:32 »
А защо пък направо не си вземе "легендарния" Linksys WRT54-GL? Нищо лошо нямам против Бъфало-то, но доколкото си спомням, процедурата по смяната на фърмуера беше по-сложна при него, отколкото при Linksys-а. Не знам какви са цените на другите устройства, които се споменаха в по-горните постове, но Linksys WRT54-GL може да се намери на цена 120-130 лв (доколкото си спомням).
А иначе, това, което се каза за скоростите на процесорите и торент връзките, също е вярно - ако смятате активно да свяляте/качвате неща с торент клиенти, особено ако сте от София, където скоростите са по-високи, непременно се ориентирайте към нещо по-сериозно.
Довиждане и весело изкарване на Новата Година.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #10 -: Dec 28, 2008, 16:20 »
Процедурата по смяна на firmware не е много по-сложна просто е малко специфична на Бъфало.Трябва човек да прочете внимателно инструкцията и няма никакъв проблем.Цената му е 85лв.за разлика от Линксис със 130лв.Както споменах хардуерно са идентични като процесора на бъфалото е по-мощен.Мисля,че беше около 260mhz.Със сигурност Линксиса е с по-слаб процесор.Мисля,че беше 200mhz.И какво се получава?плащаме за марката Линксис,а реално получаваме по-слаба машина от Бъфалото,което е за 85лв.Не се подвеждайте по този линксис,който не може да се сравнява по никакъв начин с Бъфалото.И на всичкото отгоре въпреки,че Линксиса е с 2 антени Бъфалото го бие по обхват.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

petkouzunski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #11 -: Dec 28, 2008, 18:57 »
Ползвам WRT54GL у нас и проблеми нямам. С оригиналния фърмуер е и е рестартиран само при спиране на тока. 4 машини зад него без много много трафик (до 500к/сек минават през него при теглене на торенти).
« Последна редакция: Dec 28, 2008, 19:00 от petkouzunski »
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #12 -: Dec 28, 2008, 19:34 »
Аз лично не бих си купил безжичен рутер, който не поддържа .11n, нищо че не е стандарт още.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

stealth01

  • Гост
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #13 -: Dec 28, 2008, 19:47 »
.11n не си заслужава за момента, освен ако нямаш и приемник. а докато се наложат масово, цената им ще падне поне двойно.
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #14 -: Dec 28, 2008, 20:02 »
Разбира се, че имам и "приемник", на всички компютри освен на Nokia N810. Според мен си заслужава :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward