Автор Тема: Какъв безжичен рутер да избера?  (Прочетена 27655 пъти)

liktion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
  • Distribution: Mandriva
  • Window Manager: KDE4.2
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #45 -: Feb 23, 2009, 20:22 »
Не знам дали точно тук е мястото, но да попитам все пак...
Колко би ми се вдигнала сметката за ток, ако вместо рутер си сложа едно такова:

Цитат
P3 500 / 256MB / 6GB / USB, VC 4-8MB on AGP, SB, LAN, CD-ROM

Което струва 30-тина лв... Колебая се между рутер и PC... На PC-то мога да му сложа FTP и да си работи 24/7... И е по-евтинко...

И за хардуерната страна: дали мога да сложа пасивно охлаждане на процесора; да разкарам HD-то (или да го изключа някак си) и да направя да бутва от флаш; да намаля оборотите на захранването... Изобщо -- да намаля шума и консумацията на електричество...

Как ви се струва?

ПП: безжична връзка не ми трябва, но предполагам може да се сложи антена...
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #46 -: Mar 18, 2009, 02:18 »
tarball благодаря за отговора. Той тоя пич дето ще му пускам от моя интернет вече поръчал wireless рутер, че даже и пристигна. Та искам да питам какво ще кажете за поръчания вече модел (дали ще свърши работа, днес или утре ще го пробвам, но все пак искам да питам за вашето мнение):

D-Link DIR-635 RangeBooster N 650 Router
http://www.amazon.com/D-Link-DIR-635-RangeBooster-650-Router/dp/B000FH2W22/ref=sr_1_4?ie=UTF8&s=electronics&qid=1235133828&sr=8-4

Само се чудя какво да правя ако не сработи. Дали има някакви междинни усилватели, не рутери ами просто усилватели, които усилват и препредават сигнал. Ако вие знаете такива ще ви помоля за някакви насоки за марка/модел.

Като пробвам въпросния рутер ще пиша какво е станало.

Значи дойде време да си удържа на обещанието да напиша какво е станало с нашия опит за прокарване на wireless от шестия до първия етаж:

Сагата с рутера завърши с фиаско за нас, пълен провал. Шест етажа се оказаха твърде голямо разстояние, сигнал имаше най-много до третия етаж, използвахме разни направи си сам решения за външни антени от интернет плюс допълнителни външни usb адаптери и карти, включително и с външна антена, но нямаше подобрение. Общо взето се оказа, че вътрешния ми интелски безжичен адаптер е по-добър от външен usb адптер с външна антена с усилване 9dBm.
Вкрайна сметка след много ровене в интернет аз посхванах правилния подход и начин за решаване на проблема, ама пича си намери мобилен 3G интернет и реши, че това го устройва.

Сега един съвет за тези, които наистина искат да покрият голямо разстояние:
Решението е по-мощен рутер (примерно 100-200-300-500mW, нашия беше само 30mW), който да се комбинира ако не е достатъчен с usb wireless адаптер в приемащата страна с мощност поне 300-500mW с външна антена. Гледайте стандарта на wireless да е N, в най-лошия случай G иначе трудно може да се надявате да покриете повече от 2-3 етажа.

Сега има едни децибели, в които често се дава мощността на рутера или усилването на външните антени. Конвенцията е следната:
dBm - единица за измерване децибели, "m" значи че се отнася за мощността в миливати;
0dBm=1mW;
1dBm=1.26mW;
5dBm=3.16mW;
10dBm=10mW;
20dBm=100mW;
30dBm=1W;
Формулата, която се използва e http://en.wikipedia.org/wiki/DBm или P[mW]= 10^(x/10), x=P[dBm];
За антените вместо за миливати си мислите за усилване в пъти (10dB=10 пъти усилване).


Още една бележка понеже стана въпрос за разни огромни скорости от типа 300Mbits/s и .т.н.
Оказва се, че скоростта зависи от разстоянието до приемащата страна, та примерно 300Mbits/s се поддържат, но до разстояние 5 стъпки, 100Mbits/s до 10 стъпки и т.н. надолу.
Друга уловка е, че тази скорост (300Mbits/s) е "физическа" скорост, а не скоростта на трансфер на данните. Физическ скорост=Служебни битове + Данни, така че реално данните се трансферират с по-малко скорост от посочената.


Това е от мен по-тази тема, дано съм бил полезен на някой.

« Последна редакция: Mar 18, 2009, 02:27 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

al4o

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #47 -: Jun 30, 2009, 15:10 »
Добре хора немога ли да купя нещо като устройството на глобул само че да не плащам всеки месец а да го купя венднъж и повече да не се занимавам и да мога да имам нет навсякъде примерно на път в колата на НдК по паркове на плажа дано разбрахте какво искам  ::) !!!
Благодаря предварително   ;)
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #48 -: Jun 30, 2009, 17:39 »
Здравей,

Проблема не е в устройството ами в услугата - устройства всякакви - дори има мобилни компютри с 3G модули вгардени. Но поне за сега всички продават мобилен достъп до интернет на месечна схема.

Сега се сещам, че тук в Русе фирма ХХХ продава предплатен достъп за покритието си - дори някой скоро спомена, че имали роуминг договорка с варненци така, че с карта предплатена от Русе може и във Варна да ползваш нет. Но май и там имаше времеви ограничния - пак месец.

Ако в София има нещо подобно и едно Wifi ще ти свърши работа.

Ако все пак откриеш нещо ново - сподели го тук моля!
Активен

al4o

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #49 -: Jul 01, 2009, 13:31 »
Добре това тук http://www.bul-market.com/bg/ezine/show/d-link-dwa-645-rangebooster-n-650-draft-802-11n-wireless-cardbus-card.php или това http://www.bul-market.com/bg/ezine/show/d-link-dwa-556-wireless-xtreme-n-pci-e-adapter-802-11g-n.php ще ми свършът ли работа ? ???
Смисъл да мога да се разхождан навсякъде в София докато си ровя в нета на лаптопа и то без ограничения до ..... МВ на месец  !!!!
Отново Благодаря предварително на всички :]
« Последна редакция: Jul 01, 2009, 13:35 от al4o »
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Какъв безжичен рутер да избера?
« Отговор #50 -: Jul 01, 2009, 17:36 »
Няма да ти свършат работа, защото не навсякъде има отворено WiFi. Повечето мрежи които ще намериш ще са заключени, а на доста места въобще няма да намериш безжична мрежа. Единственото решение за да имаш интернет навсякъде е през мобилните оператори, но там цените са на MB и не са ниски.
Активен