Автор Тема: Slackware - инсталационно DVD с възможност за пускане на графична среда  (Прочетена 2155 пъти)

rootAdmin2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Здравейте приятели. От няколко дни се опитвам да направя така че, DVD-то на Slackware да има поддръжка на X (независимо с каква среда). Знам че става с редактиране на initrd.img (правил съм го многократно), но тук въпросът не е как да го редактирам а кои пакети  да сложа? Пробвах различни комбинации (първо пакетите от a/ k/ x/ xap/, после a/ x/ xap/ и изобщо какви ли не комбинации, но без успех). Бихте ли ме посъветвали кои пакети да комбинирам за да стане възможно стартирането на графична среда (напр. FluxBox тъй като ако трябва да се удовлеторяват зависимости (т.е. инсталиране на пакетите един по един) да стане по-лесно).

С две думи - Има ли начин да вкарам Fluxbox в DVD-то на Slackware и ако да - какъв е той?
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
В инсталацията ли? Това ще е доста голямо и гадно, предвид че initrd-то се зарежда в RAM. Ако искаш да направиш графична инсталация, най-лесния вариант е да базираш инсталатора на модулите от Slax.
Добави liblinuxlive, след което направи така, че модулите base и xorg да се монтират от initrd-то (можеш да видиш начина, по който се използва liblinuxlive в скрипта linuxrc в initrd-то на Slax), след което chroot-ваш в тях и правиш каквото си искаш.
Иначе трябва да вкараш и l/, но начина със Slax ще е в пъти по-лек, не само защото не се зареждат целите модули в RAM-а, ами и защото самите те съдържат много малко пакети и не целите серии.
Активен

rootAdmin2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Така. Това ще го оставим за после. В момента ми хрумна една идея чрез правенето на виртуални iso-та, обаче пак опирам до тук - какви пакети да сложа във виртуалното .iso.

Иначе ако не става така, май ще се наложи и по Slax метода да се прави.  :P
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Преди време бях правил нещо такова (инсталационна програма, която поддържа инсталиране от пакети) - виж последната версия на VS Live (във Васт тази функционалност липсва - може да се инсталира само от компресираната файлова система, но не и от пакети; не съм пробвал оригиналния инсталатор от Slackware как се държи в тази среда).

http://vslivecd.openfmi.net/dev/

« Последна редакция: May 03, 2009, 13:14 от vstoykov »
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
В моята тема нямаше такъв късмет...

А как ще ми обясниш това:

* Връзките към пакетите от директорията /root/VS-Live-CD/initrd/tgz трябва да
  сочат към които трябва пакети.
 ???

Благодаря предварително!
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Иначе за самата програма ще стане доста просто. Напиши я на python с gtk да кажем, или я базирай на тая на Wolvix (доста добра инсталационна програма), и просто я модифицирай да инсталира от пакети. Елементарно е.

LinuxFanUNIX, направи връзки към пакетите, които ще ползваш в тази директория.
Активен

rootAdmin2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Иначе за самата програма ще стане доста просто. Напиши я на python с gtk да кажем, или я базирай на тая на Wolvix (доста добра инсталационна програма), и просто я модифицирай да инсталира от пакети. Елементарно е.

LinuxFanUNIX, направи връзки към пакетите, които ще ползваш в тази директория.
Нещо не ми стана ясно. За каква програма говориш? И каква програма трябва да пиша на Python с GTK? Аз искам просто да си направя Slackware install DVD с X (в случая с fluxbox) обаче нещо не става номера, тъй като каквото и да комбинирам, все дава Error while loading X server или нещо от тоя род. Ако може по-подробно.  :)
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
При мен пък има някаква надежда и това е може би squahfs. Ама като неще да се компилира модула за ядрото.  >:(
Код
GeSHi (Bash):
  1. CC [M]  fs/squashfs/inode.o
  2. fs/squashfs/inode.c: In function ‘squashfs_export_iget’:
  3. fs/squashfs/inode.c:647: error: implicit declaration of function ‘d_obtain_alias’
  4. fs/squashfs/inode.c:647: warning: assignment makes pointer from integer without a cast
  5. make[2]: *** [fs/squashfs/inode.o] Error 1
  6. make[1]: *** [fs/squashfs] Error 2
  7.  
Намерих някакъв squashfs.ko от някакъв Debian, ама май трябва да се опише някъде, ама къде, защото в момента modprobe нещо не го хваща като модул.

Надявам се да съм помогнал. Ако знаеш къде е отговора (ти, или колегите от форума) ще се радвам пишете, за да може да стане всичко както трябва.

Благодаря предварително! ;)
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
В моята тема нямаше такъв късмет...

А как ще ми обясниш това:

* Връзките към пакетите от директорията /root/VS-Live-CD/initrd/tgz трябва да
  сочат към които трябва пакети.
 ???

Благодаря предварително!

Връзките на твоята файлова система би трябвало да водят до никъде - напиши
Код:
ls -lha
за да видиш накъде водят (към несъществуващи файлове). Трябва да направиш така, че да водят към съществуващи.

А относно компилирането на ядрото - намери файла Build_kernel_for_VAST_v12.tar.gz (доста време изгубих за да напиша кръпка, с която се компилира безпроблемно). Версията обаче е стара - в текущата версия на ядрото не знам как е - отдавна не съм се занимавал.

Гледам, че тук са писали за версия 11 на скриптовете ми:
http://forums.remote-exploit.org/showthread.php?t=7914

Кеша на Google пази и това:
http://74.125.77.132/search?q=cache:hodgmO1Q1McJ:slax.hosting4p.com/forum/viewtopic.php%3Ft%3D18711%26sid%3D882155c5e6aa67280458c28b890bc918+Build_kernel_for_VAST_v11.tar.gz&cd=3&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=firefox-a
« Последна редакция: May 04, 2009, 15:09 от vstoykov »
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
В моята тема нямаше такъв късмет...

А как ще ми обясниш това:

* Връзките към пакетите от директорията /root/VS-Live-CD/initrd/tgz трябва да
  сочат към които трябва пакети.
 ???

Благодаря предварително!

Връзките на твоята файлова система би трябвало да водят до никъде - напиши
Код:
ls -lha
за да видиш накъде водят (към несъществуващи файлове). Трябва да направиш така, че да водят към съществуващи.
Взе че ми стана интересно. :) Там собствени пакети ли трябва да сложа или линкове към същите като твоите пакети?
Благодаря предварително!
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Взе че ми стана интересно. :) Там собствени пакети ли трябва да сложа или линкове към същите като твоите пакети?
Благодаря предварително!

Нищо не ти пречи да си направиш пакети, но е по-лесно да ползваш пакетите, които вече са направени.

Имай предвид, че в архива са смесени две различни групи от скриптове (ако изобщо може да се ползва този израз). В папката "new" са скриптовете за Васт (новата версия на VS Live с ново име), а в останалите папки е каша (някои скриптове се ползват и за построяването на Васт)... За съжаление нямам време да сортирам и документирам всичко...
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Взе че ми стана интересно. :) Там собствени пакети ли трябва да сложа или линкове към същите като твоите пакети?
Благодаря предварително!

Нищо не ти пречи да си направиш пакети, но е по-лесно да ползваш пакетите, които вече са направени.

Имай предвид, че в архива са смесени две различни групи от скриптове (ако изобщо може да се ползва този израз). В папката "new" са скриптовете за Васт (новата версия на VS Live с ново име), а в останалите папки е каша (някои скриптове се ползват и за построяването на Васт)... За съжаление нямам време да сортирам и документирам всичко...
А каква е причината при вграждане на собствени пакети (X + lib+ base + kernel), след успешно правене на Live CD (промених променливата в config-а на live така: DIST_VARIANT_install_or_live="live") да не иска да се стартира (т.е. буутва и като натисна ENTER както пише в указанието, показва любимото лого на пингвинчето, след което изписва следното:
Код
GeSHi (Bash):
  1. request region #1
  2. Тъй като натиснахте Esc, ще се стартира bash
  3. * За да излезете от bash, напишете exit
  4. * За да рестартирате системата, натиснете Ctrl+Alt+Del
  5.  
  6. vslive.hit.bg

Каква е причината за това? (Може и на ЛС да ми отговориш)

Благодаря предварително!
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Slackware QT проблем
Настройка на програми
kikcho 1 4115 Последна публикация Nov 11, 2002, 08:48
от mrvoland
Обновяване към Slackware 9.0
Хардуерни и софтуерни проблеми
FreeJak 3 4277 Последна публикация Mar 25, 2003, 00:53
от FreeJak
Slackware
Настройка на програми
ivo3d 1 3395 Последна публикация Mar 27, 2003, 23:53
от ivo3d
Slackware 9.0
Хардуерни и софтуерни проблеми
ivo3d 3 3738 Последна публикация Apr 07, 2003, 03:48
от ivo3d
Slackware 8.1
Настройка на програми
rip_darkman 1 3401 Последна публикация Aug 21, 2003, 08:59
от dafo