Автор Тема: Нагледна демонстрация на малоумие  (Прочетена 3822 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Да ме прощават убунтувците ама това ми оправи деня, не съм се смял така на неподправен идиотизъм от край време.

Че и се вземат насериозно, хаха.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/coreutils/+bug/174283

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #1 -: May 13, 2009, 13:19 »
Алеле - мале  ;D :D ... света се уиндоуифицира... малоумието залива и "линукс света", а разработчиците, за да ги задържат, ще го осерат, накрая всички които искаме нещо по-свястно ще ползваме, Дебиан 4 Etch или някое архивно сусе 11, че с гном 2.22, че всичко друго ще е някакво мазало и ще дава тъпи грешки, разни уизарди ще излизат и ще пита по 70 път "Are you sure"  ::)
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #2 -: May 13, 2009, 14:26 »
Цитат
To reproduce this bug, install Ubuntu and issue the "sudo rm -rf /" command from a terminal.
Уникални :D
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #3 -: May 13, 2009, 14:28 »
А кое точно ви забавлява толкова?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #4 -: May 13, 2009, 14:57 »
Ами ако беше бъгтракинг система за отверки и някой беше написал че е възможно злонамерен индивид да подлъже друг да си пробие главата с отверката и поради тази причина същата да се огъва освен ако не прави контакт с метален винт, щях да се смея почти също толкова. Особено ако наистина го бяха реализирали и бяха затворили case-а след промените. И вътре разбира се да има хора, които да се оплакват защо на отверката не пише "сигурни ли сте че искате да си я забиете в главата, може да умрете" (аналогично - някой умник се беше оплакал, че rm -rf не искало потвърждение, интересно опцията -f защо е направена).

И разбира се в бъгтракинга за отверките да имаше 1-2 кибици, които чрез странна смесица от малоумна параноя и дзен примирение да развиват тези колко е важно това, защото откак свят светува имало злонамерени индивиди и така щяло да бъде во веки веков.

А, да, и да се появи и experienced потребител на отверки, който да обясни как си е пробил главата с отверка, защото обичал да си блъска главата в бюрото като е нервен и веднъж без да иска забравил че държи в ръцете си изправена отверка. Извода: и опитни потребители на отверки могат да си пробият главата с тях, колкото и да е срамно, случва се. Моля ви, направете ги да се огъват!

И разбира се култовото: за да проверите дали работи, забийте си отверка в главата. Ама по-добре пробийте главата на някое чучело, че иначе може да ви заболи.

В крайна сметка радостното е че има поне 1-2 човека писали там, които живеят в реалността и не са за клиника.
« Последна редакция: May 13, 2009, 15:02 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #5 -: May 13, 2009, 15:09 »
От друга страна - колко пъти ти е трябвало да си затриеш / директорията и защо изобщо е добавена в GNU coreutils опцията --preserve-root?

Също - случвало ли ти се е случайно да удариш един интервал повече в някоя команда? Аз си мисля, че конкретно за такива случаи има смисъл от --preserve-root по подразбиране. Иначе не споря, че ако даден потребител е малоумен/неграмотен и някой злонамерен зъл тип иска да ги накара да се самозастреля, то той ще успее.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #6 -: May 13, 2009, 15:34 »
Зависи къде е интервалът :)

Но примера със скрипта на онзи човек е тъп: няма никакъв смисъл да добавя "/" след името на файла/директорията. Това, в комбинация с факта че името е шел променлива, просто си плаче за подобен инцидент.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #7 -: May 13, 2009, 15:44 »
Съгласен съм, че примера е тъп.

Като цяло смятам, че ползата от --preserve-root по подразбиране е по-голяма, отколкото досадата причинена на хората, които наистина искат да затрият / директорията си.

А дискусията в launchpad е станала малко крайна в един момент.
Активен

Lucifer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #8 -: May 25, 2009, 16:01 »
Аз пък редовно ползвам "отвертки" и до сега не се е намерил злонамерен човек дето да ме накара да си я забия в главата. Според мен самата идея е забавна. Хората са сложили rm -rf да се изпънява под root, нали? Значи за да си достатъчно отракан и надъхан да работиш под root (като мене до преди няколко часа) или да си се логнал с root права, значи си нясно с рисковете които поемаш. Не мисля, че "отвертката" трябва да я правят гумена! Нека се учат хората - това се отнася и за мене. И аз съм си забивал отвертката - верно не в главата, но да кажем към белите дробове (затрих си файловата NTFS файловата система ... и архивите ми бяха от преди 3 месеца). Но не обвинявам отвертката или производителя и обвинявам оня нещастник - предклавиатурното устройство.
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #9 -: May 25, 2009, 20:21 »
Най-тъпото е да очакваш от rm някакво предупреждение, когато ползваш опцията -f:
Цитат
-f, --force
              ignore nonexistent files, never prompt
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #10 -: May 26, 2009, 12:29 »
Е айде сега. Думичките си имат значение и да се раздават тежки квалификации на едро си е... чисто "малоумие". ::)
По отношение на опцията -f всички знаем какво върши, НО! Първо Линукс пробват много нови потребители идващи от света на Уиндос, за които терминалът е = DOS. Вероятността такъв потребител да си съсипе информацията на диска, барабар с монтираните дялове на уиндос е достатъчно сериозна. До колкото си спомням Bug#1 в Убунту беше Microsoft has a majority market share, тъй че подобна дискусия не е никак "малоумна", а тъкмо напротив. Представям си какво ще стане, ако някой уиндос потребител реши да пробва Линукс на компютъра в офиса и опатка / с rm.
Второ, дори за "старите кучета" няма гаранция, че няма да оплескат синтаксиса. Само един интервал е достатъчен за да стане стане резила, например 'rm -rf /home/user/tmp' и 'rm -rf / home/user/tmp'. Представям си пък какво ще се случи на един сисадмин, ако опатка фирмения сървър по такъв начин. :o
А и да питам, колко пъти сте ползвали 'rm -rf /' целенасочено? Щото аз като се позамисля май не съм писал тая команда. И е доста по-резонно, когато все пак напишете такава команда, системата да реши, че нещо си се объркал, а не доверчиво да ти е*е майката. ;)
Принципът "администраторът знае какво върши" не е много правилен, защото вдига значението на най-слабото звено от работния процес - човешкият фактор.
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #11 -: May 30, 2009, 12:56 »
"rm -rf --no-preserve-root /" Е това как да не е малоумно? Защо пък за още по-голяма сигурност не вмъкнем и допълнителен параметър Например rm -rf --no-preserve-root --to_be_or_not_to_be / Така командата става опасна само в ръцете на злонамерени типове които са чели Шекспир Останалите колкото и да са зли не би трябвало да се справят  ;D [_]3
Активен

sinan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #12 -: Sep 04, 2009, 22:33 »
аз се сещам за ситуация в която целенасочено да се ползва това - ако трябва да затриеш сървъра на конкурента и си го хакнал.
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: Нагледна демонстрация на малоумие
« Отговор #13 -: Sep 05, 2009, 03:34 »
alias rm -rf='rm -i'
Активен