Автор Тема: Thunderbird, evolution, etc, + Postfix - Проблем с прекалено голям обем поща  (Прочетена 10178 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Проблема е следния: Имам отдел от 6 човека, който получават по средно 1000 писма всеки от тях. В момента те ползват outlook 2003. Тъпият Майкрософтски клиент набутва всички писма в един pst файл. този файл като стане 2GB и се чупи. При thunderbird го няма този проблем, но има проблем със зареждането на писмата, т.е. "бавно ми зарежда пощата" (да се чете все едно жена писка по телефона).
Сървъра е IMAP4 и на 60 дена мести писмата от Inbox в папка backups, която физически се намира на отделен хард диск, а след като премести писмата създава един symlink. Този symlink сочи към backups. Ако на някой не му е ясно да види картинката. Това което се вижда е реално, и няма нито едно писмо спам.
Търся решение за архивиране на писмата, но ако може по всяко време когато поискат да могат да си ровят из старата поща. Също така за бързодействие ми казаха, че thunderbird има отметка да не сваля писмата. Само че като я дам той започва да сваля mаssage headers. И в момента не мога да преценя, дали това сваляне на хедърите не е едно и също както да сваля писмата (писмата по принцип не са много големи - до 4-5KB).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
архивиране къде? Допустим ли е варианта да се архивират локално, т.е. на клиентските машини?
Активен

0x2B|~0x2B

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Ами ако трябва ще им купя по един 320 хард. Те за около 2 годни достигат лимита на 2GB писма (всеки от тях по 2GB). Може локално, може на DVD-та. Само да не са в опщата, защото хем се оплакват, че клиентите им бавно зареждат, хем и клиентите забиват от толкова много писма.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Ами ако трябва ще им купя по един 320 хард. Те за около 2 годни достигат лимита на 2GB писма (всеки от тях по 2GB). Може локално, може на DVD-та. Само да не са в опщата, защото хем се оплакват, че клиентите им бавно зареждат, хем и клиентите забиват от толкова много писма.
Не е въпроса толкова за дисково пространство колкото за фирмена политика. Хвърли едно око на опцията за архивиране на самия outlook
Активен

0x2B|~0x2B

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Архивират се в папка Archive folder. Но като пуснеш Outlook-а и той започва да зарежда архивите и после писмата от Inbox-а. А всеки от тях като е приблизително по 1GB Outlook-а забива, т.е. трябва да се чака по 10-15 мин докато кешира информацията във  временните файлове. А те (потребителите) не могат да чакат.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Архивират се в папка Archive folder. Но като пуснеш Outlook-а и той започва да зарежда архивите и после писмата от Inbox-а. А всеки от тях като е приблизително по 1GB Outlook-а забива, т.е. трябва да се чака по 10-15 мин докато кешира информацията във  временните файлове. А те (потребителите) не могат да чакат.
ДОбавяш още pst файлове и караш outlook да пази различни папки в тези файлове
Tools->Options->Mail Setup->Data Files
Активен

0x2B|~0x2B

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
А за thunderbird-а? Те ако си стоят на сървъра без да се свалят няма ли пак да е по-добре?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
А за thunderbird-а? Те ако си стоят на сървъра без да се свалят няма ли пак да е по-добре?
Не знам за thunderbird, но доколкото знам с outlook файловете ще се отварят само при търсене или разглеждане на папка/подпапки/писма и няма да се теглят през мрежата. Освен това ще се чете от един файл (pst), който все пак е някаква база данни (колкото и калпава да е) докато при thunderbird имаш десетки хиляди файлове (ако е Maildir), които трябва да се четат първо от сървъра, после да се обработват от клиента
Само трябва да се помисли за архивиране на тези pst файлове на определен период за да не се загубят при проблем с клиентска машина
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5298
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами за да ВЛЯЗАТ съобщенията в .PST файла на Outlook-а, не трябва ли да се изтеглят по POP3 ? И като се изтеглят старите мейлове, файла се CLOSE-ва и не пречи на мейл-клиента (Outlook-а). А после при нужда, юзера си го лоадва тоя .PST файл и си търси нужното в него. Обаче тук се спомена за IMAP4 сървър. Те досега по IMAP ли са работили ? И другото, след 60 дневното архивиране на сървъра, колко се пазят там ? И колко е голям STORE там, на диска на сървъра ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Acho не се архивират (на сървъра) само се местят от Inbox-а след 60 дена. Мястото естествено е ограничено, за това трябва да ги архивирам и после евентуално да се изтрият от сървъра. Имам около година да измисля решение в противен случай се купува още един USB диск и се закача на мястото на който се правят backups.
Да, сървъра е IMAP - и да, Outlook-а тегли писмата. Вчера аднах един от проблемните акаунти, цял ден теглеше пощата, PST файла стана 1,68GB.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Ами за да ВЛЯЗАТ съобщенията в .PST файла на Outlook-а, не трябва ли да се изтеглят по POP3 ? И като се изтеглят старите мейлове, файла се CLOSE-ва и не пречи на мейл-клиента (Outlook-а). А после при нужда, юзера си го лоадва тоя .PST файл и си търси нужното в него. Обаче тук се спомена за IMAP4 сървър. Те досега по IMAP ли са работили ? И другото, след 60 дневното архивиране на сървъра, колко се пазят там ? И колко е голям STORE там, на диска на сървъра ?
Независимо от протокола процедурите за архивиране на outlook местят писмата между различни местоположения и (доколкото знам) няма значение дали ползваш локална пощенста кутия (POP3), отдалечена (IMAP) или отдалечена, управлявана от сървър (Exchange)

Acho не се архивират (на сървъра) само се местят от Inbox-а след 60 дена. Мястото естествено е ограничено, за това трябва да ги архивирам и после евентуално да се изтрият от сървъра. Имам около година да измисля решение в противен случай се купува още един USB диск и се закача на мястото на който се правят backups.
Да, сървъра е IMAP - и да, Outlook-а тегли писмата. Вчера аднах един от проблемните акаунти, цял ден теглеше пощата, PST файла стана 1,68GB.
Аз ти предложих решение да се архивират локално на клиентските машини, помисли си
Активен

0x2B|~0x2B

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Да им сложа един NAS и там да им ги архивирвам?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Да им сложа един NAS и там да им ги архивирвам?
Ти чете ли какво ти писах до сега?
Не, показах ти пътя за добавяне на нови PST файлове в OUTLOOK. Правиш локална папка, която указваш е този(тези) нов PST файл. Настройваш политиките за архивиране на в OUTLOOK за архивират на примерно 60 дни и да местят писмата в тази папка. Това е.
Следващата година или когато PST файла се разрастне близо до 2Г нов PST, нова папка, промяна в правилата за архивиране
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5298
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Понеже и аз имам подобна ситуация, и утре даже ме чака такова архивиране на старите писма. Моите хора пазят мейлове от 2005-2006. И store е много голям вече, и на сървъра, а при тях локално. Затуй един по един, ще ги местя старите години в отделен .PST файл, и после ще го CLOSE-на, да не пречи на Outlook-а. Давам му име примерно - Archives2006.pst, на другия - Archives2007.pst и така. Единия от юзерите има в Inbox-а си над 49 000 писма. И дето казваш ти, ВСИЧКО Е МНОГО ВАЖНО, ВСИЧКО МИ ТРЯБВА, НЯМА ДА МАХАШ НИЩО ! Иначе да съм им изтрил половината мейлове от старите, ама ще пискат яко. Макар че, за толкова години нито един от тях не ми е казал - "Абе търся един стар мейл от китайците, някъде от Юни 2005 трябва да е, я да скиваме къде е."
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
@Аcho същата работат и при мен, самоче ми се случи да си търсят писмо от 6 месеца назад - някъде по коледа беше пристигнало. 49 000 познато - и питат: що не върви Outlook-а :D. Ще пробвам така както каза romeo_ninov, но ще го направя само на един от компютрите или на един тестов сега ще си пусна. Acho я кажи твоите клиенти с колко рам са? Защото в момента съм на един доста мощен компютър 4 рам и 3 процесор и до сега не ми е забивал Outlook-а, докато правя експерименти с него и архивирането. Но тяхните машини са доста по-слабички от моята.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше