Автор Тема: Thunderbird, evolution, etc, + Postfix - Проблем с прекалено голям обем поща  (Прочетена 10179 пъти)

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
... Ще пробвам така както каза romeo_ninov, но ще го направя само на един от компютрите или на един тестов сега ще си пусна.....
Разбира се, тестов акаунт, тестова машина :)
Активен

0x2B|~0x2B

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
От няколко години използвам метода на Romeo_ninov и работи.

Просто местиш папките между различните PST файлове. По някое време обаче PST-то трябва да се compact-не.

(извинявам се - да се чете ползвах)
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5298
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами там са машини с процесори от сорта на Е2180 - E2200, и RAM от 2 до 4 GB. Дисковете и те са различни, от 250 до 500 GB. Но, определящото за бързината според мен не е толкова хардуера, ами многото писма. Като дойде нов служител, инсталирам машината и той започва с мейловете. В началото всичко ЛЕТИ, дори и на по-слабия компютър. Ама като му нарастне стора и той кляка. Става осезаемо по-бавен. Пуснат ли е Outlook-а, голямото чакане почва. Ами с 20000 - 30000 мейла няма как. Всичко се зарежда, индексира, обработва и дисплейва накрая. Чак тогава почва да тегли новите мейлове, че да започне да работи и служителя. Всичко иска време, като гледам червения индикатор (светодиода) на диска, не угасва. Чете, зарежда, мамата му се разкатава.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Интересно Linux-а как ще се държи? Защото те ако само ще ми получават писма, много по лесно ми е да им сложа по едно Ubuntu, но не мога да тествам в момента Evolution-а? Пък и после явно и за него ще трябва някаква архивиране. Абе не може да няма някакво решение за тези Гигабайтови пощи.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Интересно Linux-а как ще се държи? Защото те ако само ще ми получават писма, много по лесно ми е да им сложа по едно Ubuntu, но не мога да тествам в момента Evolution-а? Пък и после явно и за него ще трябва някаква архивиране. Абе не може да няма някакво решение за тези Гигабайтови пощи.
Лично аз се съмнявам да се намери нещо, което да е подходящо за случая. Според мен решението е база данни за пазене на писмата и репликация със централната база при проверка/изтегляне/изпращане. Това е решението на outlook/exchange и Notes/Domino. Но в единия случай иде реч аз модифициран Access формат, в другия за нерелативна база собствен формат. Но и двете не се справят (добре) когато обема на писмата надвиши няколко хиляди, особено ако няколко десетки хиляди както е в твоя случай
Активен

0x2B|~0x2B

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Цитат
който получават по средно 1000 писма всеки от тях. В момента те ползват outlook 2003. Тъпият Майкрософтски клиент набутва всички писма в един pst файл. този файл като стане 2GB и се чупи. При thunderbird го няма този проблем, но има проблем със зареждането на писмата, т.е. "бавно ми зарежда пощата" (да се чете все едно жена писка по телефона).

И при мен е така. Получавам твърде много писма в Inbox-a. Ползваx   thunderbird (linux) но резултатите бяха плачевни. thunderbird редовно чупеше кутията при 2GB или около 1500 писма. Често объркваше индекса и имахе преплетени писма - отваряш писмо а вътре съдържание от друго писмо.
Този проблем при thunderbird/мозила се оправя мато изтъркаш msf файла.
thunderbird изобщо не става за професионална работа. Изглежда красиво и е направен да имаш 10 писма в inboxa.

Ползвам Мозилла mail 1.7.10 (linux) там няма проблем с чупенетo на Inboxa. предполагам че и  другите версии на Мозилла mail или Sea Monkey са подобни.

Цитат
Търся решение за архивиране на писмата, но ако може по всяко време когато поискат да могат да си ровят из старата поща.


Аз този проблем го решавам като си правя редовно под-папки в Inbox-a и периодично местиш писмата в тях. Имаме около 20 фолдера архиви на клиенти от 4-5 години назад.
Например: mail_up_to_1.march.2010 mail_up_to_***  и т.н. След това просто записвам inbox файловете на DVD.

Цитат
Също така за бързодействие ми казаха, че thunderbird има отметка да не сваля писмата. Само че като я дам той започва да сваля mаssage headers. И в момента не мога да преценя, дали това сваляне на хедърите не е едно и също както да сваля писмата

Има и още една отметка - която казва да изтърка писмото от сървера когато писмото се премести (или изтрие) от киентският inbox.
Ако ги дадеш тази отметки той само сваля хедърите, виждаш пристигналите писма и то много бързо. Когато чукнеш да разгледаш писмото то тогава то се сваля. Ако го изтриеш или преместих извън inboxa клиента дава команда на mail сървера да изтрие физикално писмото от сърверският inbox.
 


Цитат
могат да си ровят из старата поща
Ако имаш под фолдери спокойно потребителите могът да се ровят или търсят в тях.
при thunderbird/мозила трябва редовно ръчно да се прави 'compact folder' защото като търкаш или местиш писмо то не се търка/мести физикално от фолдера а само се маркира в идекса на фолдера  (msf файла).

 
« Последна редакция: Jul 31, 2010, 16:12 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Веднага ще ти споделя, че локалното копиране на писмата си има предимства, но и недостатъци – така трябва да се грижиш на две места за един потребител. По-смисленото е да е само на сървъра и там да си правиш политики за архивиране.
Колкото до многото писма – в пощенска кутия с повече от 1000 писма винаги ще виждаш зор, особено през IMAP. Прилаганото от мен решение е като образовам клетниците с големите пощи да си разделят писмата тематично в различни папки и подпапки, така че да няма повече от 1000 писма в нито една от тях. Всеки си знае с какви писма работи – един си разделя по кореспондентите, с които пише, други по проекти, а трети просто по години, месеци, седмици…
Така и thunderbird ще се държи доста прилично… личен опит!
Предполагам, че на сървъра държиш Maildir, а не mbox. Ако е във втория вариант… лошо… трябва да намериш стратегия за преместване. Ако си в първия вариант – пускаш си от време на време един rsync и (да речем) на две седмици rsync --del и получаваш почти чудесен начин да имаш и архивно копие и дори хора, изтрили важни писма ще имат някакъв шанс до две седмици да им бъдат възвърнати.

Врътките с .msf и прочее локални папки са загуба на време, ако трябва да го правиш за повече потребители всеки ден, вместо да се грижиш само на едно централизирано място.

Понастоящем започнах да използвам услугата на google за поща и поне се отървах от голяма част от администрирането. Все пак пак преследвам хората да си правят повечко папки.
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Човек, говориш ми за папки - те вече са си направили папки. Единия има около 15 папки с по 12 - 13 хиляди писма в тях. Няма начин да не държат над 1000 писма в Inbox-а.
Не мога да ползвам google за поща, защото и там мястото е ограничено. rsync --del - забрави за това. Всички писма се пазят, а за по-сигурно по-важните даже се разпечатват на хартия когато се получат (не ме питай защо - не знам, и не искам да ги питам).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Цитат
Врътките с .msf и прочее локални папки са загуба на време.
Не става дума за врътки а за оправяне на развален инбокс. Ако се скапе какво правим? Оставяме го така и губим писмата ли?

Мене също страшно много ме интерсува въпросът за стабилен професионален e-mail клиент. thunderbird-а е кен..... също от личен опит с големи пощи.

Ако има някакво сърверко решение за големи пощи и много папки споделете. Аз не се сещам.
Ползвам pop3 mbox формат и точно поради тези причини си мислех да премина на imap и maildir на сървера. Но колегата се оплаква от imap???

Интерсно ми е дали Mail клиентите могът да съхраняват писмата в maildir формат? Тогава може би проблемите с корупцията (и многото писма) при клиентските боксове ще изчезнат?

« Последна редакция: Jul 31, 2010, 16:59 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Според мен по-доброто решение е IMAP сървър, но не знам кой клиент. Ползвам MS OE и нямам проблеми - няколко акаунта с по няколко папки, едната с 960 писма в момента, които са малки като обем. Колегите ползват OE или Outlook. При някои от тях се получиха проблеми в клиента при много и обемисти писма - напр. новите писма не се появяват. Решението беше създаване на нова папка. От страна на сървъра (Cyrus), не е имало проблеми. Относно Thunderbird или Evolution, като че ли второто ми харесва повече. Тия дни ще експериментирам с него.
Относно архивирането, най-доброто решение вероятно е копие на всяко писмо да се препраща автоматично от SMTP сървъра към специално създаден за целта акаунт и папката му да се архивира периодично. Инъче, при IMAP сървъра архивирането на писмата не се различава от архивирането на home папката на определен потребител.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил

Интерсно ми е дали Mail клиентите могът да съхраняват писмата в maildir формат? Тогава може би проблемите с корупцията (и многото писма) при клиентските боксове ще изчезнат?
И си представи какво настава като отвориш папка с много писма... примерно 10000. Настава едно четене. Това е още по-неразумно решение
Интересно Linux-а как ще се държи? Защото те ако само ще ми получават писма, много по лесно ми е да им сложа по едно Ubuntu, но не мога да тествам в момента Evolution-а? Пък и после явно и за него ще трябва някаква архивиране. Абе не може да няма някакво решение за тези Гигабайтови пощи.
Препоръчвам ти за пробва да инсталираш и конфигурираш Notes/Domino и да метнеш няколко десетки хиляди писма към него за да видиш как ще се държи сървъра и клиента. И ако положението е поносимо тропваш на масата на началството и им обясняваш че ако искат хората да имат поща като хората да купуват
Активен

0x2B|~0x2B

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Препоръчвам ти за пробва да инсталираш и конфигурираш Notes/Domino и да метнеш няколко десетки хиляди писма към него за да видиш как ще се държи сървъра и клиента. И ако положението е поносимо тропваш на масата на началството и им обясняваш че ако искат хората да имат поща като хората да купуват

Това ще го пробвам. Мерси :)
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Пробвайте Zimbra.

http://www.zimbra.com/

Беше първоначално сама компания. После Yahoo ги закупиха. Сега са част от семейството на VMWare.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Пробвайте Zimbra.

http://www.zimbra.com/

Беше първоначално сама компания. После Yahoo ги закупиха. Сега са част от семейството на VMWare.

Това ме съмнява да издържи на такова натоварване за каквото говорим.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил

Интерсно ми е дали Mail клиентите могът да съхраняват писмата в maildir формат? Тогава може би проблемите с корупцията (и многото писма) при клиентските боксове ще изчезнат?
И си представи какво настава като отвориш папка с много писма... примерно 10000. Настава едно четене. Това е още по-неразумно решение
Не съм убеден, но не съм и го пробвал. Спокойно може клиента да подържа индекс файл само със хеадрите. - като базите данни. А писмата се четат само когато се отворят.

Цитат
Lotus Notes
Как се държи с utf-8 и кирилицата?
« Последна редакция: Jul 31, 2010, 21:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.