Автор Тема: APC и батерии  (Прочетена 6807 пъти)

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: APC и батерии
« Отговор #15 -: Sep 21, 2010, 10:34 »
Аз съм оставял автомобил само за една зима в един подземен паркинг. Като се опитах да го запаля се оказа че акумулатора е сдал багажа. Понеже акумулатора верно беше стар и не беше сменян откак колата се движи, реших да взема нов. Смених го (бръмна ми главата с алармата, на затворено пищи отвратително). Паля колата, не мръдва. Гаражът беше влажен и спирачките бяха клеясали, гумите просто не се въртят. Иии викнах един познат, бутане, форсиране, най-накрая се освободиха гумите. Известно време колата нямаше спирачки, чуваше се едно стържене и колата имаше спирачен път поне десетина метра за скорост от 30-40 км/ч....бавно и славно. За капак на всичко отидох да ми замерят напрежението заради гаранцията на акумулатора, оказа се 14 волта и трябваше да правят нещо по елинсталацията, което за щастие не струваше много пари. Прибирайки се от сервиза как си минавам през студентски град изведнъж педала на газта потъна и колата взе да ускорява. Освобождавам от скорост и отбивам, отварям капака и понеже нищо не разбирам пак викнах жокер. Оказа се че жилото на газта се раздиплило там, но не се беше скъсало. Смазахме го, прибрах колата, купих ново жило, закарах да го сменят. Таман си реших че всичко вече е ОК и едната предна врата спря да се затваря, тва беше вече брутално. Та се наложи и ключар да пипа, разглоби разните пластмаси по вратата, маза там ама най-накрая се оправи.

Всичко това заради няколко месеца престой в една маза дееба гадната работа. И колата не беше стара, на 3-4 години беше горкото Клио.

Не е заради мазата
Причината е че няма кой да погледне :)
Имало е само един каруцар дето е карал до последно без да поддържа :)
Нищо лично
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: APC и батерии
« Отговор #16 -: Sep 21, 2010, 10:40 »
А защо трябва да има РЕЗЕРВЕН UPS ? Каква ще е функцията му, просто не ми е ясно, затова питам ? Купете и ползвайте толкова UPS-и, от колкото имате нужда. Според мен това е важното, а не ще държи ли батерията или няма за срока от време, когато няма да се ползва ? Все пак не е относително евтино нещо качествения UPS, за какво да ми стои на рафта (или в шкафа) неизползваем ? А когато акумулатора на даден UPS замине (след няколко години) и не държи достатъчно време, ще се купи и подмени само акумулатора, прави му се калибровка (защото е APC, и ще е SMART UPS, а не някакъв евтин BACK-UP модел) и готово. Само за миналата седмица смених 3 акумулатора 12V/7 Ah за една от фирмите. Бяха станали на по 5-6 години и държаха по 2-3 минути само без ток.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: APC и батерии
« Отговор #17 -: Sep 21, 2010, 10:57 »
Цитат
Не е заради мазата
Причината е че няма кой да погледне :)
Имало е само един каруцар дето е карал до последно без да поддържа :)
Нищо лично

Тц, времето което отделям за подръжка е константа и клони към нула - през някакво време ходя в Промобил и там ми сервират кое какво и кога трябва да се сменя. Не че имам нещо против хората дето си подържат колите, ама нещо не се виждам като самоук автомонтьор дето прекарва повечето си време под колата. Просто като не се кара една кола дълго време, винаги има много проблеми. Последната зима я заебах пак за месец-два пред блока и пак падна акумулатора, този път обаче се прежалих да заредя акумулатора вкъщи. Автофорумите между другото са пълни с малоумници - като реших да видя мога ли да зареждам тоя акумулатор, щото беше сух и нямаше никакви капачки, имаше мнения между "няма проблеми" и "луд ли си, ще си взривиш апартамента".
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: APC и батерии
« Отговор #18 -: Sep 21, 2010, 11:00 »
Цитат
Не е заради мазата
Причината е че няма кой да погледне :)
Имало е само един каруцар дето е карал до последно без да поддържа :)
Нищо лично

Тц, времето което отделям за подръжка е константа и клони към нула - през някакво време ходя в Промобил и там ми сервират кое какво и кога трябва да се сменя. Не че имам нещо против хората дето си подържат колите, ама нещо не се виждам като самоук автомонтьор дето прекарва повечето си време под колата. Просто като не се кара една кола дълго време, винаги има много проблеми. Последната зима я заебах пак за месец-два пред блока и пак падна акумулатора, този път обаче се прежалих да заредя акумулатора вкъщи. Автофорумите между другото са пълни с малоумници - като реших да видя мога ли да зареждам тоя акумулатор, щото беше сух и нямаше никакви капачки, имаше мнения между "няма проблеми" и "луд ли си, ще си взривиш апартамента".

Ако е сух акумулатор, той е никелов и е в пъти по лек от оловния, но да и той се зарежда на същия принцип 1/10 от капацитета е зарядното което трябва да пуска тока на импулси с честотата на мрежата
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: APC и батерии
« Отговор #19 -: Sep 21, 2010, 12:27 »
Най-вероятно акумулатора е НЕОБСЛУЖВАЕМ, затова няма капачки. Не се долива или контролира нивото на електролита. Има само един сензор, който с цвета си показва състоянието му. Едва ли ще е СУХ.

П.С. Тогава явно не е стандартния оловен акумулатор.
« Последна редакция: Sep 21, 2010, 14:18 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: APC и батерии
« Отговор #20 -: Sep 21, 2010, 13:58 »
Абе не знам дали е сух или не, но вътре няма течност. Доколкото разбрах (без да е потвърдено), вътре има някакъв бял гел вместо разтвора с електролита. И се зареди без проблеми, все още си карам с него.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: APC и батерии
« Отговор #21 -: Sep 21, 2010, 14:49 »
Имам идея. Взимате батериите и ги консервирате в буркани. >:D

Разбира се че може да се зареждат. Тези от авто форумите са едни разбирачи....
Тези всичките оловните батерии, които са запечатани (и се водят НЕОБСЛУЖВАЕМИ) - незвисимо дали са автомобилни или за компютри имат нещо вътре различно в химията им дето не дава възможност за газообразуване.

Като се зареждат електрониката спира зарежденето точно на определено напрежение точно там където почва газобразуването.

Ако няма какво да спре зарядът, хвърчат капачки. Може и да гръмне.
Незнам, не съм се замислял но може и да имат някакъв таен предпазен клапан/отвор.


----
Според мен най-лошо ще е ако батерията е монтирана в UPS-а и той е постоянно  изключен от мрежата. Защото освен че ще има собствен саморазряд, батерията ще се разрежда и от това че ще продължава да захранва спящата електроника на UPS-а.


Ако някой ден ми свършат батериите на APC-то изобщо нямам да им се връзвам да им купувам оригиналните батерии. Ще купя каквито и да са китайски със същите размери. Щом размерите им са еднакви и параметрите ще са еднакви.

« Последна редакция: Sep 21, 2010, 15:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: APC и батерии
« Отговор #22 -: Sep 21, 2010, 22:47 »
Значи чудя се има ли смисъл да се купуват резервни APC-та? Т.е. едно резервно APC да стои в шкафа до мен примерно 3-4 години, без да е включвано в ток-а.
И това APC, ако стои в шкафа - батериите му не се ли прецакват като стоят и не се използват?
По едно време имаше едни сървъри с redundant power supply - една кутия с две отделни захранвания. И сега ги има. Hot swappable - демек, можеш да извадиш едното по време на работа и да го смениш. Вероятно има и схема на свързване на два едновременно работещи UPS-а. А ако един резервен стои в шкафа, то в шкафа трябва да има и от всичко останало по едно - сървър, принтер, суич ... Не съм чувал за такава стратегия, но може и да има ...

Цитат
Друг въпрос - имаме лаптоп който ползваме като desctop. Примерно лаптоп-а е нов. Ако решим да го държим на кабел през целия ден, батерията трябва ли да е извадена или трябва да е в лаптоп-а? Ако е извадена, трябва ли да е заредена или не? Бях чувал, че било хубаво да се държи в хладилника, но аз категорично отричам тази теория.
В описанието на моя нотбук пише, че ако се ползва предимно на ток, за препоръчване е, батерията да е извадена и веднъж на ... да се слага да се разреди и зареди и после пак да се извади. Аз не правя така. Не я вадя въобще. Така си имам UPS и когато не съм в офиса.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: APC и батерии
« Отговор #23 -: Sep 22, 2010, 22:09 »
Добре, ако имаме безжина мишка на батерии - кое е по-добре: да я включваме и изключваме всеки път когато седнем пред компютъра или да си работи мишката цял ден и да я спираме само вечер, когато се изгася компютъра?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: APC и батерии
« Отговор #24 -: Sep 22, 2010, 23:27 »
Добре, ако имаме безжина мишка на батерии - кое е по-добре: да я включваме и изключваме всеки път когато седнем пред компютъра или да си работи мишката цял ден и да я спираме само вечер, когато се изгася компютъра?

Ами мишката използва батерия която струва 1 левче и кара минимум 6 месеца.
По добре е да не се изключва мишката, защото от много включвания и изключвания най- много да прее....ш ключето и да хвърлиш много по скъпата мишка. [_]3

Доста е по различно при мишката. Там не е акумулаторна батерия а обикновенна - а те за разлика от акумулаторите имат много малък саморазряд. След това самата мишка има изключително ниска консумация когато спи. Обикновенно такива малки устройства са така проектирани че непрекъснато влизат в спящ режим - когато не се използват... при паузи.. ... и всичко това е невидимо за потребителя. Също като разните дистанционни.  - натискаш бутон, процесорчето се събужда извършва каквото трябва, излъчва каквото трябва и пак заспива.
« Последна редакция: Sep 22, 2010, 23:32 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: APC и батерии
« Отговор #25 -: Feb 07, 2011, 15:35 »
Имали ли някакви стандартни часове, които един UPS 1500VA трябва да издържи при включени в него един обикновен desktop конпютър и монитор към него?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: APC и батерии
« Отговор #26 -: Feb 07, 2011, 17:12 »
http://www.americanbatterycompany.com/ups-replacement-batteries/apc.html

Провери си по модела , какви са ти батериите и виж колко "живот" им дават, като обикновено са:
Expected Battery Life: 3-5 Years

Ако питаш колко време може да издържи на батерии (като спре тока) :
Runtime (Typical in Minutes, Half/Full Load) — 24 (490 W) / 7 (980 W)
« Последна редакция: Feb 07, 2011, 17:18 от kalinik »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: APC и батерии
« Отговор #27 -: Feb 07, 2011, 20:21 »
Моите наблюдения (за моя UPS - Mustek 1500VA) при работа само на един десктоп компютър, едно 19" LCD, и едно адаптерче за суич - държи ~ 50-55 минути. Батериите му (2 X 7 Ah) са на около 2 години.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: APC и батерии
« Отговор #28 -: Feb 07, 2011, 22:10 »
Причината е че няма кой да погледне :)
Имало е само един каруцар дето е карал до последно без да поддържа :)

И му се разболял конят. >:(


Мощността на UPS-а няма нищо общо с времето за което ще захранва компютъра. Мощността е индикация, колко джаджи можеш да накачиш към UPS-а без да му се задейства защитата.

А времето зависи от това колко големи батерии са сложили в модела. С други думи може и да има и 300W UPS, който например да държи 12 часа.

Е обикновенно има и някаква малка корелация между мощността на UPS-а и максималното време, защото на по-мощните  UPS-и слагат и мъничко по големи батерии.

Все пак по-мощният UPS не трябва да изглежда по-слаб от по-малкият.

Обикновенно времената на всички такива UPS-и е 20-30 до 40 min.



« Последна редакция: Feb 07, 2011, 23:37 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.