Автор Тема: Анализ на снимки по съвпадения  (Прочетена 1650 пъти)

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Здравейте, случайно установих, че Picasa (по-нова версия, под Windows) сканира снимките на диска и обучаемо дава тагове на лицата, които са на снимките. В интерес на истината се справя достатъчно добре. Вероятно и версията за линукс има тази опция, но не съм пробвал, нямам я инсталирана.
Та питането ми е: знаете ли за подобен вид услуга, която сравнява в интернет произволни снимки. Напр. имам снимка на замък, езеро или др. забележителност, но вече не помня къде е това. Предполагам, че съответното езеро или замък са снимани от много други хора, които са публикували снимките си, но няма как да ги открия (в разумни срокове).
Благодаря за идеите!
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Анализ на снимки по съвпадения
« Отговор #1 -: Jan 28, 2011, 20:45 »
Тази машина за търсене може да търси картинки, които са 100% еднакви или са в различен мащаб: http://www.tineye.com/

Обаче мисля, че няма да разпознае снимки, които са снимани от различен ъгъл, различна осветеност и т.н.
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Анализ на снимки по съвпадения
« Отговор #2 -: Jan 31, 2011, 10:19 »
Както предположи, не можах да намеря това, което търсех. Намерих и други търсачки (не знаех как да формулирам търсенето - оказа се "reverse image search"), но се получават прекалено много отговори или отрицателен резултат (tineye).
В конкретния случай успях да се справя, защото имах "жокер" - замъкът се намира на не повече от 200 км от Ахен и то на германска територия.
Въоръжен с търпение, кафе и Google maps, установих че става дума за замъка Бенрат до Дюселдорф http://www.schloss-benrath.de/en/portal_stiftung/bootportal.asp
Явно на този етап бързото разпознаване на снимки е достъпно само за  екранните герои на Джери Брукхаймер. За простолюдието няма безплатен обяд.
Благодаря още веднъж за насоките!
Активен