Автор Тема: Съвременна Forum система - 2012  (Прочетена 6419 пъти)

reg48

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
    • WWW
Здравейте, от години се лутам и търся най-добрата Forum/CMS платформа. От известно време ползвам SMF и съм доволен, но ми се иска да пробвам и други. Ако искате може да споделите с две думи от какво сте доволни / недоволни. Разделям категориите на желателно и задължително
Функциите които търся са:
Задължително:
  • Добра защита срещу "хакване"
  • Да има БГ език (дори и непълен)
  • Позволяване да се виждат категории само от определени групи
  • Позволяване да се виждат категории само от "логнати" потребители
  • Вградено управление на банери
  • Добра поддръжка

Желателно:
  • Вградена SEO
  • Готови модули и лесно инсталиране
  • Безплатен
  • Възможност за публикуване на статии в началната страница
  • Архивиране / възстановяване на информацията
  • Много и различни теми (темплейти, скинове)
  • Вградени броячи, статистики и проследяващи инструменти

Надявам се темата да се развие и да бъде полезна и на останалите потребители.
Полезна сравнителна таблица: http://www.forummatrix.org/
Моите впечатления от SMF са много добри. Има сериозна поддръжка в техният форум, изключително много модули, добра защита, добра функционалност. Като минуси отчитам трудоемкото "монтиране" на нестандартните модули, недобрата SEO и недобре работещата търсачка.
Активен

v13

  • Гост
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #1 -: Apr 06, 2012, 10:33 »
От безплатните фаворити са ми phpbb и smf. Аз лично предпочитам phpbb има доста повече възможности за фина настройка и по лесно се прави промяна на кода ако се наложи. И двете системи отговарят на изискванията по-горе, някой от екстрите, които липсват могат лесно да се добавят с някоя друга модификация.
За платените нямам впечатления но си заслужава да се обърне внимание на Invision Power Board и vbulletin.
« Последна редакция: Apr 06, 2012, 10:39 от v13 »
Активен

to6eto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #2 -: Apr 06, 2012, 21:54 »
и на мен от безплатните smf ми е фаворит, но иначе IPB си е най ... :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #3 -: Apr 06, 2012, 23:52 »
phpbb3 е най-"сигурната" система, последната публична уязвимост отпреди две-три години, хеширането на паролите (това което мен ме интересува) доста по-сигурно на фона на ipb/smf/vbulletin.

Нямам много вземане-даване с форумни системи (освен че търкалям един малък phpbb3 форум). Когато се чудех дали да избирам smf или phpbb, след известни проучвания и занимавки, избрах втория. На smf някои неща са му по-лесни и по-красиви, но като цяло не съм силно възхитен.

vbulletin определено трябва да е много функционално и скалируемо нещо, съдейки по един доста голям форум, който посещавам (към момента 2135 активни члена и 9321 госта), също така са му нашили някакви наклонности да се прави на социална мрежа там с приятели, групи, съобщения и тем подобни глупости. Нямам идея колко пари му искат. Като цяло, мисля че phpbb е най-добрият вариант иначе.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #4 -: Apr 07, 2012, 08:50 »
vbulletin определено трябва да е много функционално и скалируемо нещо, съдейки по един доста голям форум, който посещавам (към момента 2135 активни члена и 9321 госта), също така са му нашили някакви наклонности да се прави на социална мрежа там с приятели, групи, съобщения и тем подобни глупости. Нямам идея колко пари му искат. Като цяло, мисля че phpbb е най-добрият вариант иначе.
  ;D ;D ;D

Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

sickmind

  • Гост
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #5 -: Apr 07, 2012, 10:21 »
но иначе IPB си е най ... :)

+1 IPB, но не е безплатен
Активен

reg48

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
    • WWW
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #6 -: Apr 07, 2012, 10:45 »
IPB / vBulletin, не са чак толкова скъпи. Освен, че се намират и по "другият начин". Дали си заслужава инвестицията... въпрос на нужди.
      Първата платформа която ползвах преди години беше phpBB (без цифрички). Не останах с добро впечатление. Много по-объркано ми се виждаше управлението, самата визия и подредба на "лицето", също не ми допадаше. Накрая въпреки усилията ме бяха налазили всякакви рекламни ботове и това беше причината да го изоставя. Имат демо на сайта, не виждам особенно подобрение.
Активен

v13

  • Гост
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #7 -: Apr 07, 2012, 12:29 »
Съвременни phpbb форуми с едни от най-добрите модификации:

http://www.board3.de
http://www.flying-bits.org/
http://lithiumstudios.org/

Да ползваш кракнати платени форуми е голяма глупост. Никога не можеш да си игурен колко допълнителен код са ти набутали за какви ли не неща, които ти едва ли желаеш.

SMF имат прекалено собственическо отношение към кода си и има места в кода където ако се опиташ да промениш нещо целият форум спира да функционира. Отделно за smf няма такива хубави модове, като за phpbb.
За phpbb има най-много модове и на практика можеш да го промениш до неузнаваемост и да му добавиш каквито ти дойде на акъл функционалности. Сигурността зависи не толкова от софтуера който се използва а от човека, който администрира цялата система.
« Последна редакция: Apr 07, 2012, 12:57 от v13 »
Активен

v13

  • Гост
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #8 -: Apr 07, 2012, 13:01 »
Между другото виж и това: http://e107.bg/ има доста добра вградена форумна система и абсолютно всичко друго което имаш като изисквания.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #9 -: Apr 07, 2012, 14:41 »
Хвърли един поглед на bbPress. От авторите на WordPress е и има доста плъгини/теми.

Като се инсталира изглежда малко беден, но с плъгините му се вдига функционалноста. В момента актуалния е 2.0.2 докато от онзи сайт лъжат че актуалния е 0.9.Х

Като плюс е много добрата интеграция със WordPress и отличната поддръжка от обществото.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

reg48

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
    • WWW
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #10 -: Apr 07, 2012, 15:37 »
Да ползваш кракнати платени форуми е голяма глупост...
Не става въпрос за това, цената им не е висока. Желателно е платформата да е безплатна, но не е задължително.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #11 -: Apr 07, 2012, 18:18 »
Айде стига де. е107 е система, която остана в предното десетилетие. Става наистина, ама само ако изобщо не си  претенциозен. Съвсем малко отгоре да искаш и попадаш в ад.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Re: Съвременна Forum система - 2012
« Отговор #12 -: Apr 08, 2012, 11:20 »
Разгледай това:
http://vanillaforums.org/
Има доста интересни плъгини, с които ще постигнеш каквото ти е нужно.
Има няколко малоумни exploits за по-старите версии не съм им гледал кода отблизо, но на диагонал изглежда добре.
Активен