Автор Тема: Трaфик контрол  (Прочетена 1979 пъти)

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Трaфик контрол
« -: Apr 26, 2007, 03:52 »
Започнал съм проект за създаване на "framework" за реализиране на трафик контрол, като идеята ми е да стане завършена система за споделяне на достъпа до Интернет в малки мрежи. Идеята е да има модулност и мащабируемост.

Имплементацията е на Perl.
Функционалността към която съм се насочил е:

= базова:
 - използване на конфигурационен файл стил "Apache";
 - задаване на глобални параметри като вътрешен/външен интерфейс, широчина на канала и т.н.
 - задаване на вътрешни мрежи;
 - задаване на направление;
 - задаване на скорости за всяко ИП/подмрежа от всяка вътрешна мрежа за всяко направление;
 - задаване на правила за формиране на всяко направление;
 - определяне на контрол на достъпа за всяко ИП/подмрежа от всяка вътрешна мрежа за всяко направление;

= допълнителна
 - определяне на MAC/IP, MAC/subnet чифтове за контрол на достъпа;
 - генериране на DHCP конфигурация на базата на конфигурационния файл;
 - определяне и задаване на необходимите ИП адреси на съответните мрежови адреси;
 - задаване на WWW сървер за пренасочване при отказан достъп;

=екстра
 - задаване на user/password при използване на PPTP/PPPoE;
 - създаване на IMQ интерфейс в случаите на използване на PPTP/PPPoE;
 - всякакви допълнителни модули (прим. за направления - P2P, VoIP и т.н.);
- front-end за създаване/редакция на конфигурационния файл (най-вероятно web-базиран);

В момента изчаквам от opnefimi.net да ми дадат разрешение и място за започване на проекта. В момента, в който това стане ще кача готовите файлове и ще пусна съобщение за това.

Към момента съм се спрял на:
Config::General
Getopt::Std

Моля, всеки който има опит с тези модули, с програмирането на Perl или със създаването на модулно базирани frameworks да прегледа готовият програмен код и да коментира и/или предложи нещо ново.

Благодаря предварително!



Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

SOMNIVM

  • Гост
Re: Трaфик контрол
« Отговор #1 -: Jan 06, 2009, 23:36 »
Виждам, че темата е доста стара. Има ли развитие по проекта? Заинтересован съм да помогна. :)
Активен

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Трaфик контрол
« Отговор #2 -: Jan 07, 2009, 00:15 »
:)
Вярно е стара :) От доста отдавна приключих да се занимавам професионално с тези неща, така че нищо не съм правил повече.
Но въпреки това, все още съм ентусиаст :)

Препрочетох си съобщението и ми се струва, че трябва да почнем с изясняване на дизайна на фреймуърка като цяло - ядро, регистър за plugins, plugins, интерфейси поддържани от pugins и т.н.

И вече май предпочитам XML формат пред Apache формата.

Ако имаш опит в софтуерния дизайн - дай предложения. Това се отнася и за езика, на който ще се пише framework-a.

Аз си го представям като едно ядро (конзолно UI) към което се накачат plugins и си записва нещата в XML файлове. Отделно може да се направи и GUI, което да комуникира с това ядро.
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P