Автор Тема: Gentoo 10.1 не открива CD у-вото преди и след инсталация.  (Прочетена 1435 пъти)

TheOnly

  • Гост
Здравейте!

От години насам експериментирам с всякакви дистрибуции и вчера имах малко излишно време да поровичкам Gentoo. Става дума за ASUS X51-RL лаптоп и ето накратко как седят нещата:

При първоначален boot от инсталационното CD изписва, че не може да открие диска (CD). Тъй като устройството е на IDE предположих, че силно орязаният kernel на инсталационния дист просто няма компилирани някои модули. Направих boot от USB stick. Както предположих, като стигнах до компилирането на kernel нямаше почти никакви модули за IDE в стандартната конфигурация (копирана от тази на CD-то). Маркирах всички необходими ATAPI/IDE и Parallel Port  модули.

Kernel-а го компилирах по-набързо с "genkernel --menuconfig all".

Свърших с инсталацията, boot-нах в инсталирания Linux и въпреки това все още няма CDROM у-во.

Човърках няколко пъти по модулите на kernel-а и не намерих нещо което да е нужно и да не е маркирано.

Днес мисля да пробвам с чист kernel от kernel.org, но реших да попитам все пак ако някой е срещал този проблем.


Благодаря!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5290
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Здравей. Аз си мисля, че оптичното ти устройство не е на IDE интерфейс. А и не вярвам да са ИЗРЯЗАЛИ IDE поддръжката в кърнъла.

Поздрави.
« Последна редакция: Jan 14, 2010, 13:13 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

TheOnly

  • Гост
На IDE интерфейс е. Гарантирам :)
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
100% в инсталционния диск на дженту има поддръжка за ide cdrom.
Кой диск изтегли - minamal, live или .....
И какво ще рече "При първоначален boot от инсталационното CD изписва, че не може да открие диска (CD" - буутнал си от диска и по някое време ти е изкарало грешка, че не открива диска ли? Ако е така, кога точно ти го даде това съобщение? И най-вероятно имаш проблем със самия носител или у-вото ти не може да го прочете.
Активен

schemer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome 2
    • Профил
Здравей,

Моят лаптоп е или същия модел, или една версия по-стар. Не разбирам много, но и аз съм имал подобни
проблеми, макар че по-сериозните ми бяха с wi-fi и usb webcam. Сега карам с някакво ядро 2.6.27,
който не знам от къде се е взел, но си ми открива всичко :) . Не съм сигурен за ядрото, защото първо
карах с ядро от slackware, после си компилирах мои, опитах с по-нови от 2.6.27, но не ми намираше dvd
устройството и като не можах да се оправя се върнах на старото ядро.

Довечера ще мога да дам повече детайли, ако е важно.
Активен

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
явно ще има игра с още една дистрибуция  :D
в SystemRescueCD (което е базирано на Gentoo) едно от ядрата, които  могат да се стартират е hdt - hardware detection tool демек. в зависимост от режима, който си избрал - графично или по-орязано изобразяване, може да се види конкретния драйвер/модул от линукс-ядрото, който работи с твоето оптично устройство. надявам се да съм се изразил ясно, ако не - питай какво точно те интересува, и мога да помагам.... :)
Активен

Deeply in love with......Gentoo

TheOnly

  • Гост
Кой диск изтегли - minamal, live или .....
Minimal.

И какво ще рече "При първоначален boot от инсталационното CD изписва, че не може да открие диска (CD" - буутнал си от диска и по някое време ти е изкарало грешка, че не открива диска ли? Ако е така, кога точно ти го даде това съобщение? И най-вероятно имаш проблем със самия носител или у-вото ти не може да го прочете.
След като мине сканирането за необходими модули, преди да влезе в root shell на livecd-то, когато търси диска за да го mount-не, не открива оптично устройство в /dev/ и ми изплюва възможност за ръчно посочване чрез busybox.

У-вото го чете перфектно правил съм raw comparison на информацията прочетена от диска и тази от CD Image-а.

Носителя също работи перфектно, тъй като го използвахме за инсталация и на други компютри със SATA оптично у-во.

Здравей,

Моят лаптоп е или същия модел, или една версия по-стар. Не разбирам много, но и аз съм имал подобни
проблеми, макар че по-сериозните ми бяха с wi-fi и usb webcam. Сега карам с някакво ядро 2.6.27,
който не знам от къде се е взел, но си ми открива всичко :) . Не съм сигурен за ядрото, защото първо
карах с ядро от slackware, после си компилирах мои, опитах с по-нови от 2.6.27, но не ми намираше dvd
устройството и като не можах да се оправя се върнах на старото ядро.

Довечера ще мога да дам повече детайли, ако е важно.
2.6.26 и 2.6.27 са железни, но са и много стари макар че за WiFi най-добър резултат съм получавал с 2.6.26 + madwifi. Но madwifi вече не е самостоятелен проект, а работят по ath5k модула който е включен в изходния код на ядрото. Ath5k също се държи добре, макар и да е малко по-зле, но би трябвало да работи с твоята WiFi карта тъй като ако ти е същия лаптопът трябва да е Atheros 5000 серия.

явно ще има игра с още една дистрибуция  :D
в SystemRescueCD (което е базирано на Gentoo) едно от ядрата, които  могат да се стартират е hdt - hardware detection tool демек. в зависимост от режима, който си избрал - графично или по-орязано изобразяване, може да се види конкретния драйвер/модул от линукс-ядрото, който работи с твоето оптично устройство. надявам се да съм се изразил ясно, ако не - питай какво точно те интересува, и мога да помагам.... :)
Ще го пробвам :>
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
А какъв е чипсета и харда на лаптопа. В смисъл харда открива ли се при буут от сидито
Активен

TheOnly

  • Гост
С харда няма проблеми. Но той е на SATA.

Chipset-а го водят "ATi Radeon Xpress 1100" (да, същото като GFX картата, която е on-board).
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Gentoo
Настройка на програми
st0rmblast 1 3103 Последна публикация May 24, 2004, 10:59
от gamehack
gentoo
Живота, вселената и някакви други глупости
Sadistt0 0 1781 Последна публикация Sep 17, 2004, 08:50
от Sadistt0
GENTOO
Настройка на програми
rat 11 3769 Последна публикация Nov 15, 2004, 21:03
от zeridon
Gentoo проблем
Настройка на програми
Galeon 19 5574 Последна публикация Jan 17, 2005, 22:48
от ray
gentoo
Идеи и мнения
nocture 22 5618 Последна публикация Jan 11, 2005, 22:33
от nocture