Автор Тема: Предложение за Линукс списание  (Прочетена 13409 пъти)

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #15 -: May 29, 2012, 17:58 »
//извън темата
Аааа то кода не е мой, аз само дадох линк към вече съществуващ вестник. go_fire може да каже повече за кода ... при мен сайта си се отваря нормално и без да се оплакват браузърите.
Оу, в бързината въобще не се загледах за кой сайт става дума :) Но гледам, че браузърите вече не се оплакват, дано всичко да е наред.

//по темата
frankennstein, и моята препоръка е да не правиш отделен проект, а да се включиш в настоящите. Няма голяма полза от много на брой медии, даващи една и съща или постна информация. Информацията е напълно подвластна на поговорката "сговорна дружина планина повдига". Аз отдавна се каня да списвам в статийки разни неща, с които съм се сблъсквал или над които съм си дърпал някакви разсъждения (не чак във вестник, но поне в някакъв блог), но все се отвличам с други занимания и ми идва музата за писане само в контекста на разговори тук. Не знам дали някога ще успея да се организирам за писане на статии, с които поне малко да помогна за допълването на информацията, но пък лесно се организирам да търся правописни грешки и недомислици (ако имам някакви познания по темата, или поне да събудя дискусия за това), така че можеш (а и всеки друг може, стига да имам време) да ме имаш предвид като коректор за статиите ти :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #16 -: May 29, 2012, 20:20 »
Здравей Франкенщайн. Аз съм участвал/участвам в подобен проект. Имам опит със Скрибий и мога да ти помогна в това отношение. Но си има доста тънки моменти в полиграфията, които и аз не ги знам. Мога да те снабдя с една пиратска книжка, но ти обещавам да се шашнеш още на първите страници.

В този форум има потребител tonitochev, който е най-добре запознат, как стават нещата. Има издадени от него около тридесет броя.

Ние ползвахме основно Гимп, защото това беше програмата, която познаваме най-добре. А Гимп има и нещо като „интеграция“ със Скрибий.

Аз лично имам съвсем скромен опит с Инскейп. Всичко на всичко векторизирах едно лого за свободен проект и не спрях да ругая по адрес на Инскейп. Резултата ставаше, ама преди да го погледнеш на ниско ниво и да ти стане зле, как се е оплело във възли.

Видеа има правени. Посети youtube.com/user/IvanVankov. В това отношение също имам, какво да ти разкажа  за настройки на ffmpeg и така нататък, защото участвам и в такъв проект дето правим такива неща. В темата е писал и Боровака, той също е част от отбора и  също е много добре запознат с материята.

Задавай въпроси ще отговаряме. Жабера ми го има в профила. Не е изненадващ. Прякора ми в -273.

Нетер това си е най-обикновен е107. Даже темата му е подразбиращата. Туко що в external scripts на операта проверих и има точно четири неща — адсенс, аналитика и двете стандартни, вградени библиотеки, едната за часовника в заглавката, другата за всичко останало. Ако желаеш на ЛС ще ти дам пощата на админа, но не виждам нищо.

Да кажа, според мен е добре да си прави свой проект. Не мисля, че е добра идея да вдигаме нашия на крака. Той е провал. Нека младите се покажат. По същия начин, когато инж. Тошев направи своя вестник, вече имаше действащо електронно списание, правено от професионалисти.

Тони направи своето, защото искаше да го фокусира към домашните потребители, ламерчока. Всички в проекта изхождахме от това, ние самите бяхме/сме ламери. Ние не сме настройвали никога sendmail, bind, iptables, ала-бала. Ние си бяхме домашни потребители и за такива пишехме.

И Франки, виждам, че си го написал, но да потвърдя. Пари от това няма никакъв шанс да направиш. Точно, като е написал Черния, можеш  да го правиш само за душевна ножка.

По между другото, ако ти е слаб ангела, не се захващай. Ще бъдеш сринат от критика от горе до долу. Няма да е нищо породено от злоба, просто винаги е така. Хората няма да те мразят, някои  дори може да те харесват, но това не значи нищо. Ще бъдеш стъпкан в калта.

Това е периода на начално натрупване на капитал, а в свободните общества капитал се нарича авторитет и той се гради като си скъсваш задника от зор. И едва след няколко години, когато си прекарал безброй безсънни нощи ще получиш уважение.

През това са минали и минават периодично дори най-известните и успели проекти.

Свободните проекти обикновено се провалят на психологическо ниво, ако не си пълен непукист, не започвай.



Една забележка, за нещо, което ме дразни и не е насочено към никой, просто е декларация. Обичам си езика и предпочитам да го ползвам. В тази връзка roadmap се превежда КАТО план. Пътна карта на български е онова дето до преди някоя и друга година държахте в жабката и НИЩО друго.

« Последна редакция: May 29, 2012, 20:48 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #17 -: May 29, 2012, 20:36 »
Хъм...интересно. Ако все пак реша сам да си правя нещо, определено няма да мога да ползвам Scribus, просто нямам времето да го изуча. Отварял съм го, работил съм с него и знам какво предоставя като възможности, много по-добър вариант е, но просто нямам възможностите да се възползвам. Gataka(Ivan Vankov) си го знам отдавна и много го уважавам, но той нещо спря май да прави видеа, не знам дали ще иска да се "върне" на сцената. Криво ляво мога да го играя сингъл, но ще е слабичко като краен продукт. Може би някой с GIMP само ще ми е нужен и то само на моменти. Утре имам изпит по мениджмънт на услугите, като се прибера ще поразуча по-сериозно как стоят нещата.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #18 -: May 29, 2012, 21:01 »
Дизайн мога и аз да ти правя, но се приготви да бъдеш изяден точно за него. Да познавам добре програмата, имам солиден опит, но просто не съм творец, а прост икономист. Иначе нищо не ми пречи да ти правя странициране и даже корици, дори е забавно.

Не създавай pdf от lo, резултата е просто ужасен. Няма вариант да се  получи добре, дори да си гении.  Твърдо трябва да се използва издателска система.

Последният редактор на вестника искаше да прави дизайна със css. Това знаеше човека, беше си уебаджия. Ама видя, че тая няма да я бъде.  Трябваше му съвсем малко да усвои издателска система. В крайна сметка, няма нищо, кой знае какво за научаване. По между другото, ако си работил някога с иВорк, то значи знаеш всичко, което трябва да се знае за издателска система, защото той е точно това прикрит в друга ниша.

Иван не се е отказал от видеата, просто е много зает. Ще прави пак в някакъв момент.
« Последна редакция: May 29, 2012, 21:05 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #19 -: May 29, 2012, 22:20 »
Хайде, и аз да се обадя, щото ми се спомена името.
Ще приветствам всяка подобна инициатива и с удоволствие ще чета.
Франкенщайн, аз като почнах с домашният линукс (демек Home Linux), хал хабер си нямах от дизайн, работа с Гимп, Скрибус и как се пише статия. Свали си първите няколко броя на вестника и сам ще се убедиш. Но ми беше влязла мухата в главата и се хвърлих в боя. Докато начинанието ме кефеше, правех списанието.
И Гошо, вестникът не е провал. Просто не успя да се натрупа критичната маса от сътрудници, че да може да заживее самостоятелен живот. И когато ми омръзна да го правя така и той си умря.
Но все пак оставихме някаква следа, надявам се.
Така че, ако му е кеф на пича да прави нещо, нека го направи, без да се страхува. Скрибус се учи бързо, има само два три пиниза, дето не са интуитивни, другото се хваща.
Само успехи пожелавам.
Но все пак бих казал още нещо. Мисля, че вече тоя формат пдф вестник не е на мода и е обречен на неуспех. Попадал съм на онлайн списания с жава скрипт и не знам си с кви магии, дето си разлистваш все едно реално списание. Те това по-има шанс да просъществува.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #20 -: May 29, 2012, 22:42 »
Да най-вече това имах предвид казвайки провал. Формулата при нас работеше само заради ентусиазма на един човек, тоест твоя ентусиазъм. Бях сигурен, че ще умре без теб и стана.

Нека нови хора, правят нещата по нов начин. А pdf е наистина ограничаващ формат без „дъвки за окото“ и мултимедия, но пък е доста разпространен. А щом още се продават списания на хартия, то и той не е излязъл от употреба, но сигурно ще си иде.

Има една доста подходяща технология за онлайн издания, но тя е така да се каже неканонична. Говоря за фалш. Има подобна на нея свободна, но пък съвсем неразпространена и още по-съвсем нестабилна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #21 -: May 29, 2012, 22:51 »
Ами за това? http://pageflip.hu/ Явно пак ще си бъда на фронта, но не искам по стария начин(.doc to .pdf), та разгледах няколко такива онлайн инструмента, хвърлих само набързо поглед. Другото, което си мисля е Scribus наистина, но не съм му свикнал, но и това може да се оправи. Абе май пак нещо ще се хвана да правя ама айде да видим с тоя мениджмънт дето съм го подкарал, кога ще се освободя.
Активен

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #22 -: May 30, 2012, 00:01 »
Как ще се съхраняват онлайн изданията? Днес има сайт, утре го няма. Ако искам да прелистя някоя статия, къде да я търся?

Не мисля, че .pdf е отживелица. Примери: Ubuntu fullcircle magazine, PCLinux magazine, и електронните версии на някои хартиени издания. Pdf поддържат и някои електронни четци за книги. Та в този ред на мисли, по-добре нещо утвърдено и работещо, отколкото шарено и безполезно.

« Последна редакция: May 30, 2012, 00:08 от lz »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #23 -: May 30, 2012, 02:25 »
//offtopic
Искам да кажа на целия екип на Home Linux, че не сте били провал. Доказателство за това има и в тази тема - всички насочихме frankenstein първо към вас, вие сте първата ни асоциация за български вестник за FOSS. Много се радвам, че се включихте в темата (понеже напоследък някои от вас рядко пишат тук, tyuio даже си е забравил паролата  ;D) и споделяте своите съвети за всички нас.

//ontopic

Иначе, аз ползвам от време на време Inkscape за разни (не прекалено възвишени) цели и общо взето започнах да му свиквам на особеностите (и бъговете).  Предполагам, че бих могла да помогна, ако се налага.

В крайна сметка, добре е да има разделение на ролите - едни хора да пишат статии, да търсят автори и преводачи, да правят интервюта, а други могат да ги подредят и украсят като за свят. Аз бих се наела с второто, но за първото не мога да обещая.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #24 -: May 30, 2012, 06:42 »
Еми че то единственият проблем е намирането на "писачи". Поддържането на медия изисква всеки месец осигуряването на достатъчно на брой и качествени текстове. Аз се надявах, че ще се намерят хора, който да пишат с удоволствие за вестника, освен мен и Гошо, но уви ...
Но и по блоговете напоследък нищо не се пише, а има толкова много теми. Всичките тези нови технологии ...
Но уви.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

lunarvalley

  • Гост
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #25 -: May 30, 2012, 10:05 »
Цитат
че ще се намерят хора, който да пишат
а с порчето ко стана?  :)
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #26 -: May 30, 2012, 16:09 »
Ще си позволя и аз да пиша в тази тема.
Много по-удобно е за мен да си сваля пдф-а и да чета нещото, когато си искам. Онлайн-а изисква да си онлайн, а пдф-а може да си го метнеш в телефона или в електронната книга (редом с другите броеве) и да си го четеш в градския транспорт, в парка или пред лекарския кабинет. Обаче май най-лесно за изпълнение е един блог. Един блог може да не е толкова обемен, а от друга страна може да има и пдф файл към всяка публикация. 
Не обещавам (много ми е трудно да не си изпълня обещанията), но ако мога ще помагам. Та дори и с преводи. Всъщност, ако всеки си нахвърли бележки за един проблем, с който се е сблъскал през седмицата/месеца и всички перипетии около него, ето предостатъчно материал.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #27 -: May 30, 2012, 17:09 »
Всеобщото мнение (мисля оригинален автор беше Голди) е, че си намери Порка. Той тогава беше втори курс в русенското ПМГ и по мой изчисления е вече студент (~19), а всички знаем — курви, алкохол и сесии, най-хубавото време в живота на човек, защото е безгрижно, а ти си пълен с енергия, готов да опознаваш света. Ех…
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #28 -: May 30, 2012, 17:14 »
//off
@go_fire Хаха стига с това всеобщо мнение бе, аз 4та година съм 1ви курс и пак не ми е толкова весело ... ама опознавам родината  >:D
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #29 -: May 30, 2012, 17:52 »
Добрееееее, реших да е нещо средно между блог/сайт+pdf-че. Евентуално днес/утре мога да опитам да направя нещо и най-вероятно ще пусна 2-3 варианта на оформлението за мнения и коментари. Ако някой иска вече найстина да помага, с каквото и да е, но добре ще е да се намери графичен дизайнер за GIMP, да се свърже с мен(ЛС, мейл или скайп:limemax). Засега освен аз, като писач, ще ми помагат 2ма човека при редакцията и оформлението.
ЕДИТ:Мисля да не акцентирам толкова върху "Как да...?", ами да има повече интересни статиики и новини.
« Последна редакция: May 30, 2012, 17:54 от frankennstein »
Активен