Автор Тема: Алтернативно електрическо захранване в нашия дом/офис/вила  (Прочетена 74825 пъти)

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Абе, вие тези сложни схеми за кво ги мислите!? За директно захранване от източника на консуматора ли!?
Без акумулиране на енергия която да се изразходва когато има нужда, всичко това ми се струва абсолютно безсмислено.
Просто тези източници трябва да захранват акумулатори и от тях да отива през инвертор на контакта.
Представи си в режим UPS. Този инвертор ще може да спаси копютъра, не и бойлера. Или пък падат батериите, какво действие трябва? Много от нещата не работят както ние искаме, за съжаление,
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
А колко ток трябва да дават тези слънчеви панели, че да захранят бойлера!? А когато стоплят водата, какво да я правят тази енергия!? Или тогава компютъра ще я прехвърли към него си и или друг консуматор, а ние само трябва да си направим сметка кога да се къпем и кога да готвим :D .
Акумулаторите трябва да имат капацитет колкото отдаваната енергия на източника поне за 1 цял ден при, а уредите ще издърпат докато свърши тока им и ако не им стигне ще дръпнат от енергото, но в цялата тази схема, най-скъпото нещо май ще се явят акумулаторите, че не стига, че скъпи, ами имат и определен брой цикли на заряд и разряд и стават консуматив, но пък този другия вариант дето ще е без акумулатори ми се струва още по-скъп.
Някой преди мен беше споменал и за кондензатори, но и те май нямат достатъчно плътност.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Акумулаторите са скъпи верно, и трябва да се зареждат и разреждат  с ток, не по-голям от 1/5 да кажем от капацитета им, за да ги пазим. Както и да не се разреждат под някаква стойност, която пък е рзлична в зависимот от температурата. У мен възниква въпроса, спира тока, инвертора е вързан на мрежата. Какво прави той в тоя случай? Опитва се да захрани всички вързани на трафопостта ... така излиза.
 Кондензаторите са обемисти, суперкондензаторите скъпи, че и с живот.
Съхранението на енергията е проблем, възможно е да произведем достатъчно енергия, обаче не и да я съхраним. Японците имат някяква технология на съхранение на водород. По безопасен начин.  От вятър, слънце - водород. После се транспортира като течност, освобождава се водорода и химикала пак се ползва.

Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами значи, според това колко е капацитета на източника, нареждаме акумулатори с нужния капацитет, а може и по-голям, щото този източник ще дава енергия 10-12 часа(ако говорим само за слънчеви ванели), инвертора ще дърпа от тях според консумацията която ползваме, но той трябва да си има някаква защита и да спре да дърпа в един момент и продължаваме като не ни стига на ток от енергото!
Продават инвертори които са и със зарядно за акумулаторите и превключват на зареждане като се източи акумулатора.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Акумулаторите може да не са първа младост, ползвал съм много стари на времето – за светене с изгоряла луминсцентна лампа. Трансформатор от вертикалното отклонение от старите телевизори, един транзистор и 40 ватова луминсцента лампа с изгоряло отопление, от тия с по топлия цвят. При около 2 ампера консумация се светеше ярко, без мигане, бръмчене. А бе за боклука, абсолютно сулфатизиран,свален акумулатор, зареждане да кипне /с много време да тръгне да зарежда/ , източване, измиване с вода, изливане -падат гадости ,    после пак наливане... ещо такова бе, и тоя акумулатор години наред си вършеше работата, кога спираше тока.
Съвременните инвертори страдат от един голям недостатък – пазарната икономика. Въпреки че има къде къде по модерна и мощна елементна база, да докараш пълна синусоида , си иска стар кютучест траф, вероятно сбиращ прах в някое мазе.
 Такъв елемент те не могат да си позволят, и се правят какви ли не упражнения, да го заменят. И то скъпите, евтините даже и не правят опит.
 Но то си е все едно да като сиренето – аз купих оня ден едно парче, забравих го на масата и гледам с удивление, че май почва да ферментира...
ПП. Инвертора ,за който пиша е просто идея, ама имам едно изгоряло захранване, поразглобих го и ако имам време ще сглобя нещо подобно максимално с части от него, / за съжаление му нямам схемата, та да ползвам готови възли от него/. 
« Последна редакция: Jul 08, 2013, 12:16 от ivo1204 »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Знаете ли какви акумулатори ползват електрокарите ? Много интересно ги зареждат. След като приключи работата с електрокара, той се закарва до "колонката" за зареждане. От там се изважда един маркуч - да маркуч - и се източва електролита. След като се източи електролита, той отива в друг "акумулатор" в който се нагнетява през ноща. След това просто електролита се налива в акумулатора и така.Така е решен проблема със разлагането на електродите и със задръстването с боклуци.По този начи много бързо се презарежда, даже първите коли дето щяха да бъдат на ток бяха с такъв замисъл. Идеята отпадна обаче, след като измислиха литиевите батерии. Не че издържат повече - просто са по-леки.
ПП ivo1204 - атх захранванията са с долу-горе еднакви схеми http://www.kn34pc.com/construct/petko_petkov_reg_imp_rect.html.
« Последна редакция: Jul 08, 2013, 12:20 от zxz »
Активен

bot

  • Гост
 Иво, има още един метод за повишаване на напрежение, предполагам че го знаеш, използваше се при старите телевизори  - умножител на напрежение http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_multiplier

 пп така ще може да си изработиш идеална синусоида с мост на Вийн при ниско напрежение и после да си го покачиш без да разваляш формата
« Последна редакция: Jul 08, 2013, 20:34 от bot »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Каскадно свързване в старите TV-та.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bot

  • Гост
Каскадно свързване в старите TV-та.
Мда Ачо, хората забравиха вече аналоговата схемотехника, тепърва ще се пускат теми като: компютърът ми бие ток, или как да си заземя сървърите...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Нещо не схванах с множителя и моста на вин?

Умножителя ще даде постоянно изходно напрежение? даже и да го захраним с променливо. За какво ни е това DC високо напрежение?
 
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Иво, има още един метод за повишаване на напрежение, предполагам че го знаеш, използваше се при старите телевизори  - умножител на напрежение http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_multiplier

 пп така ще може да си изработиш идеална синусоида с мост на Вийн при ниско напрежение и после да си го покачиш без да разваляш формата
По принцип е възможно, но кпд-то е ниско.
http://320volt.com/wp-content/uploads/2012/07/tl494-dc-dc-converter-circuit-transformerless.png
Ако си с 2 панела, 50-60 волта входно и повече, е друго нещо де. Щото тая схема не се плаши от късо на изхода...
ПП. Засегга посъбрах части за тая схема, щото пък кеф ти синусуида, кеф ти дс, или пък друго.
« Последна редакция: Jul 09, 2013, 20:36 от ivo1204 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Ако разсъждавате как да захранвате устройства с импулсно захранване, може да вземете предвид това, че повечето могат да работят при захранване от мрежата 110-230V AC
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
На пръв поглед е така, ама ако се замислим, много малко устройства искат синусоида. Печки, бойлери, лампи с нажежаема жичка им е по – добър постоянния ток. За всички импулсни – също. Остава един контингент от – прахосмукачки, кафемелачки, и т.н. синхронни моторчета, къде 50 Херца са важни, формата не много. Асинхронните също, - перални и т.н. но и то само по старите модели, новите са с импулсно задвижване на центрофугата, впрочем доста сложен инвертор от АС на ДС и после на трифазен АС. Климатиците също са с такъв. Синусоидалният ток обаче е желателен поради друга причина -   хармониците. Така че ако искаме комшията да си гледа телевизия спокойно, тока от инвертора трябва или с добра синусоида, или с дс.
И по принцип първият етап от правенето на ток по свестния начин, който искаме да пуснем към мрежата е  повишаване на напрежението, след това от него правим синусоида във втори инвертор. А още преди това, са разните защити и регулиране на консумацията, заряда на акумулатора и доста неща, които би трябвало да се следят и регулират.
ПП. Налепих  инвертора, но нямам панел - /или 30 волта захранване/, като го оживя ще пиша, а после ще слагам другите джаджи. С Ардуино не мзи се занимава, а и ще е проблем PWM-а, щото ще е един канал, с прав и обратен изходи, и с дед тайм между импулсите , stm32f0discovery ще е.
http://www.st.com/web/en/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/PF253215

Активен

bot

  • Гост
 Нака прав си - класическият множител с диодите и кондензаторите е вид изправител и произвежда изправено напрежение. Ако ми остане време може да ти покажа как да си направиш инвертор от това, което споменах по-горе. Не е много ефективен метод, защото голяма чат от енергията отива в ключовите елементи и се губи под формата на топлина, но ще имаш идеална синусоида, както спомена Иво формата на захранващото напрежение е критична за някои устройства.
 Иво, аз го имам същият кит - на STM с Кортекс F0 ядрото, купих си го едно заради ниската цена и защото има вграден програматор, с който може да програмираш други Кортекс процесори. Между другото основната ми идея беше да портна uCLinux за този процесор, после установих че не ми достига вградена памет, а този процесор няма интерфейс за външна. Може би сега е момента да ти предложа - търся съмишленици за един проект - Open PLC на базата на uCLinux. Между другото си смених работата а покрай нея и квартирата. За съжаление новата квартира ще е по-малка от сегашната и ще трябва да се разделя с доста недотам необходими неща, включително електронни части и оборудване за хоби лабораторията ми. Ако ти и zxz ми изпратите адресите си на лична, ще ви харижа някои работи за моя сметка по изпращането.
« Последна редакция: Jul 10, 2013, 22:54 от bot »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Жалко за лабораторията.. Иначе тия китчета ми се виждат доста по-надеждни от ардуино. Ардуиното по-скоро е направено за любителски цели - да тикнеш 5-6 жици и да видиш дали ще работи. Аз съм правил инвертор - 1кв на 12в с един мнооого дърт траф и шина от електрожен от първичната намотка на 220в. Пробвах ъглошлайфа и тръгна без проблем само че едната дрелка така и не проработи, може би заради регулатора вътре, само бръмчеше но не се върти. Пробвал съм с настолен вентилатор - върти се и сешоар за коса. Телевизора и компютъра не ги бърка работят си даже и когато акумулатора падне на 9в. Скоро обаче си купихме агрегат за ток и инвертора го ползвам само като юпс за компютъра и то рядко. Сетих се за едно нещо, един човек преди време е работи на кораби и ми разправя как правели трифазен ток. Един ел. мотор върти един генератор и така прави ток. Естествено ще има много загуби, но това е най-простия вариант за който се сещам.
Активен