Автор Тема: Разни странни екзотични ОС  (Прочетена 17411 пъти)

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Здравейте. От няколко дена почнах да се интересувам/на най-любителско ниво/ от разни други операционни системи като haiku и reactos. Особено добро впечатление ми направи haiku, независимо че е на алфа още - не ми заби нито веднъж и си намери драйвери без проблем. Филми и музика в най-различни формати вървяха без проблем. При реакта беше значително по-зле, но не за това искам да питам. Опасявам се на първо място, дали има някаква опасност от такива експеримeнти с алфа версии, защото до колкото знам, те са предназначени за разработчици и някой недоизкусурен драйвер в ръцете на лаик може да повреди хардуера. Другото е как стоят нещата със сигурността? и на последно място, може ли някакъв списък да ми дадете със системки вървящи на х86?
Интересуват ме бързи, с графична среда/по-десктоп ориентирани/ и да не са UNIX / Unix-like или M$
Аз до момента открих:
Haiku OS
ReactOS
KolibriОS
Мерси предварително

Активен

progmetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: KDE 4.13.0
    • Профил
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #2 -: Feb 24, 2015, 12:13 »
Разглеждал ли си тази страница:
http://wiki.osdev.org/Projects

На времето ето тези операционни системи бяха доста популярни:
http://aros.sourceforge.net
http://syllable.org

Иначе KolibriОS на практика е разклонение на MenuetOS 32 (в момента MenuetOS 64 е това което се разработва, но не е с отворен сорс). Това е операционна система написана на assembler. Ето още една доста добре правена в миналото OS: http://www.oby.ro/os/ (авторът е румънец), но очевидно след 2009 няма нищо.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #3 -: Feb 24, 2015, 12:14 »
Я progmetal ме изпревари с някакви секунди. Да това е мястото. Във Википедия.

Обаче имаш проблем Хайку е подобна на Юникс, а Реакт е подобна на другата уж ОС, която спомена. Сигурност е разтегливо понятие. Да го кажем, че няма да е нито по-добра, нито по-лоша. Сигурността зависи най-вече от този зад клавиатурата.

И Хайку и Реакт са алфи може би от десет и повече години. Всъщност, май 15+. Това не пречи да работят. Хайку е много интересен, защото той наследи ГНУ/Линукс в посочването като ОС, която не следва срамният муров закон. За безкрайно съжаление от гном2/кде4 това вече не важи за нас. Но пък важи за тях. Само свободата все още пречи нашата ОС да не се е насрала съвсем, но и по това се работи.

Колибри и другите асемблерски проекти са показно, в каква кочина сме превърнали останалите. Много са интересни. Един ден, когато жабата и подобните ѝ срутят света около нас, човечеството ще се върне към асемблера, като малка крачка по пътя за истински програмируеми машини.

От независимите малки ОС, аз много харесвам и дори съм писал за наследниците на Амига. Такъв преглед не може да мине без тях. Виждам не си ги писал, а е трябвало.

п.п. Не е честно с Хана да пишем едновременно едно и също :(

п.п.п. Хане, osdev ми е в радара (както се очаква), но не знаех, че имат Вики. Обаче с недоволство виждам, че в списъка им липсва най-малкото една от любимите ми ОС — Vysopsys, която споменавам наоколо чат-пат, пък има всякакви изпълнения като l4ka дето са интересни, но са само на хартия (може би трябваше да кажа pdf ;) ).
 
« Последна редакция: Feb 24, 2015, 12:33 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #4 -: Feb 24, 2015, 13:41 »
Благодарско за отговорите. И аз не знам как не видях в Уикипедия.
Ето и още една от мен
 http://www.vitanuova.com/inferno/
но и тя май е доста обвързана с unix.
Ще е интересно хората които са имали опит с операционните системи които представят, да казват и някакви отзиви за тях.
Аз с инферно - опит нямам :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #5 -: Feb 24, 2015, 13:49 »
От всичко, което си говорим за някаква реална работа става Хайкуто и до нейде Реакт, но вторият по-скоро за експерименти все още. Всичко описано и неизказано става за самоусъвършенстване, учене и игра. Това им е целта за сега на повечето.

План9 не е нито странна, нито екзотична. Даже не може да я броим за Юникс. Тя е следващото еволюционно ниво. Само дето не стигнахме до него. Много ми се щеше инжѝнерите на Ред Хат да я бяха поразцъкали преди да измислят там, каквито свинщини измислят. Ама то човек идващ от никъде и отиващ никъде, толкова. За редхатлии говоря.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #6 -: Feb 24, 2015, 13:50 »
Цитат
Ще е интересно хората които са имали опит с операционните системи които представят, да казват и някакви отзиви за тях.
Имам предвид основно на какви машини се държат добре, драйвери и общо взето лични впечатления. Защото от официалните сайтове често не се разбира. Аз поне не разбирам.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #7 -: Feb 24, 2015, 14:12 »
Триизмерно ускорение няма да имаш  :D Повечето от тези е по-добре да разцъкваш на виртуалка. То си се вижда — имат ли официален образ за такава, значи сами са си го полупризнали.

Платеният клон (имам предвид не официалният, защото него може да си купиш само с хардуер) на Амига става за реално желязо. Става и наследника на Бе. Така или иначе повечето от останалото няма да изтраеш повече от няколко дни, затова не си струва да се мъчиш. По принцип Колибрито и другите асмеблерски си имат дискета и можеш да си ги пуснеш направо от там, но леко ме съмнява да имаш флопи, освен, ако не си ми колега.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #8 -: Feb 27, 2015, 19:46 »
Ей ти на нещо с 3И.

п.п. В действителност това пуска добрият стар Линукс върху микроядрото си, оттам пък Кют и вече ускорението ;) Има жив диск. Това е една от най-младите ОС. Показаха я едва преди 5-6 години. Всичко друго дето писахме, е бая по-вехто.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #9 -: Feb 28, 2015, 13:38 »
Цитат
Ей ти на нещо с 3И.

п.п. В действителност това пуска добрият стар Линукс върху микроядрото си, оттам пък Кют и вече ускорението ;) Има жив диск. Това е една от най-младите ОС. Показаха я едва преди 5-6 години. Всичко друго дето писахме, е бая по-вехто.
За кое става дума? На лични нямам нищо ново.

-------------
Молко OFF: Искам да питам, кои са нещата, които правят Уиндоуса екзотична ОС при сървърите и суперкомпютрите? От технологична гл. точка? И дали са поправими или твърде фундаментални.

И още един въпрос:
Какви очаквания трябва да имаме спрямо ReactOS при положение,че M$ не публикуват код? Ще може ли примерно да стане по-добра ОС от някоя Linux дистрибуция с акцент върху Wine i PlayONLinux
И в крайна сметка няма ли всичко да се обезсмисли след едно дело за плагиатство я на дизайн я на нещо друго...
« Последна редакция: Feb 28, 2015, 13:44 от pcfriend »
Активен

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #10 -: Feb 28, 2015, 13:42 »
А и още едно въпросче за ReactOS - Защо не може да се пише във форума им?
Или само аз не мога
« Последна редакция: Feb 28, 2015, 13:47 от pcfriend »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #11 -: Feb 28, 2015, 14:18 »
О боже, забравил съм да сложа връзката:

http://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=41743

От технологична гледна точка е кочина. Всичко става с цъкане и автоматизацията е зле. Опитаха се да направят нещо наречено „power shell“, но то е точно такова недоразумение като тяхното „power user“. От друга страна тези админи са по-добре платени от тези на ГНУ/Линукс, така че е добра кариера, ако така и така човек е свикнал да се мъчи, що да не изкара нещо от това?

Реакт и Винце работят в близък синхрон и обменят известни количества код, но едното е цяла ОС, другото е симулатор.

п.п. А да и ако пишеш във форума им, не казвай, че си от България. Поради едно човешко недоразумение, там ни мразят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #12 -: Mar 02, 2015, 19:38 »
Мерси. Имам значи един последен въпрос. Всъщност кои са точките за прилика или пълна еднаквост, по които една система става unix-like? Точната дифиниция за unix-like каква е?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #13 -: Mar 02, 2015, 21:05 »
Историята на Юникс е дълга, трънлива и доста живописна. Самото име Юникс е търговска марка. Сиреч трябва да пишем Unix™. Правени са разни опити през времето за обединение, които са свършвали с воини. В крайна сметка се изработва нещо наречено POSIX и днес, който отговаря на него, може да се нарече unix-like. Oбаче обикновено са наричани системи тип Посикс.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Разни странни екзотични ОС
« Отговор #14 -: Mar 03, 2015, 02:25 »
POSIX е просто една сбирщина от всякакви стандарти и това доколко една операционна система ги следва, няма да я направи повече или по-малко "unix-like", това нещо "unix-like" само по себе си няма дефиниция така или иначе, ако накараш някой да ти даде такава, няма да успее. Само за справка, windows дали благодарение на cygwin, дали благодарение на posix compatibility layer-а, не знам как го наричаха там, докарва подръжката на много прилично подмножество от тези POSIX стандарти и това не го прави "unix-like" очевидно. Това "unix-like" е някакво условно понятие. Потребителският интерфейс (шел интерпретатора), организацията на файловите системи и правата върху файловете, процесите, основното C API, което е малко или много почти едно и също в повечето операционни системи е просто нещо което е "за пред хората". Отзад стават много различни неща. Примерно почти всички линукс дистрибуции не са 100% POSIX-compliant, докато да речем QNX е. Има фундаметнални архитектурни разлики между линукс и QNX, има дори такива като за пред потребителя, на човек свикнал с линукс, някои странности на QNX биха му се видяли неестествени. В QNX всеки драйвер е процес и може просто да го утрепеш, за линукс потребител това е меко казано странно. Същите малки или големи разлики и с FreeBSD примерно, същото и с въпросния Plan 9, който бил бъдещето, всъщност няма чак толкова ужасно революционни неща в него, революцията не е настъпила поради ред причини, примерно абстракцията върху локални и мрежови файлови системи така както е там, би превърнала нещата в security ад или неизползваема джуджавка, в зависимост от това какво е мисленето на човека дето я менажира. Сега нормално реалния свят не е хипи рая в някоя лаборатория на Bell.

Би било добре ако човек се отърси от тия идеологични, политикански и тем подобни глупутки. Операционните системи са операционни системи, няма идеологии в това повече отколкото има в лопатите, чуковете, теслите и багерите. Губене на време са такива идиотски опити да се вписва всичко в някаква таксономия, няма нужда да се правим на Карл Линей, светът е шарен. Далеч по-интересна е примерно историята на операционните системи и как и защо са станали това което са днес. Това е вече интересна история, от първите batch системи, през първите многозадачни такива, до днешните дзверчета които утилизират хардуерния паралелизъм на различни нива (SIMD, SMP, че и вече GPGPU), виртуализацията.

Апропо, препоръчвам тази книжка:

http://os-book.com/

По-стари издания могат да се намерят на pdf-и, но мен лично pdf-ите не ме кефят силно, щото не мога да ги чета в кенефа. Хартиеното издание си го бях намерил в България. Това е може би най-добрата книжка по въпроса за операционните системи, проследява и историята, нагледно ти обяснява технически как работят, разглежда повечето важни аспекти на една модерна ОС, разглежда идеологическите различия, които са поемали различни популярни операционни системи, на прост език като за идиоти, същевременно в достатъчно много детайли. Не случайно това е учебника по операционни системи в доста от техническите университети в Щатите.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon