Автор Тема: "Смешници, говорете на български"  (Прочетена 29241 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #105 -: Mar 15, 2015, 12:00 »
Това с логиката на нулата и единицата, предвиждания за взети в бъдеще решения, тук има много силна математика. И процесори и компютри би трябвало да нямат проблем с това. Проблема както винаги е ограничения ресурс. Ако можеш да разработиш всички възможни бъдещи варианти, което на теория е невъзможно все пак, няма да изтегляш късата клеча и няма да има скъпи операции. Та, тук вече пак опира до ресурс, зощо разработването на всички варианти ще е скъпа операция. Всичко е въпрос на компромис, както винаги и търсене на баланс. Приемливо решение.
Аз съм заинтересован, някой знае ли дали се разработва някъде алгоритъм, който да може да определя средата в която се намира и да се адаптира към нея и да може да я използва по предназначение? Всяка среда.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #106 -: Mar 15, 2015, 14:09 »
Това съм го писал под въздействието на глупостите, с които се занимавах цяла вечер (парсър за изхода от един декодер който приема за вход дискретизирани I/Q стойности от радиоефира), така че не го вземай насериозно. Тъй като протокола е странен и чексуми макар и да има за всяко съобщение, идеята е съзнателно да игнорирам случая с грешната чексума и да се опитам да коригирам до 2 бита грешка в съобщението. Което би трябвало да работи коректно, но в някакви статистически рамки. Когато въпреки всичко некоректно коригирано съобщение доведе до правилна чексума, идва забавното. Понеже това си е протокол като протокол - съобщенията са структурирани, има хедъри и данни, дори данните са "форматирани" сами по себе си понеже са всичките на кирилица в utf-8, за да не стават странни неща, трябва да правя ужасно много проверки. В процеса на правенето на тези проверки главата ми избръмча и стигнах до такива висини да плямпам за божата работа. Просто защото отдавна не бях виждал толкова зли случайни грешки като резултат от несъвършенствата на великия ми бъглив парсър. Допълнително в един момент осъзнах че подхода с коригирането на чексумите се оказа лоша идея - понеже когато сигналът е лош, декодера губи синхронизация и не се чупи просто един бит, а цяла поредица от символи, които декодира излизат зле докато не сработи като хората отново. Отделно производителността на протоколния ми парсър отиде в киреча заради всички тези проверки на частни случаи. Та оттам разбираемо псуването ми по отношение на моделирането на процесите и желанието на железарията по възможност да среща последователно изпълнение на инструкции, не "непредвидими" условни преходи.

Обаче това е частен случай в крайна сметка.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #107 -: Mar 15, 2015, 15:50 »
Аз не съм се занимавал, но колко вероятно е еднаква чексума да се сметне от две различни неща? Чувал съм, че може да се случи. Понеже аз използвам чексуми за пароли или част от тях, та да не ми се налага да помня дълги и сложни пароли, а нещо лесно, та сега се замислих, че като почнах така да правя може би не е най-добрия вариант.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #108 -: Mar 16, 2015, 15:57 »
Вие малко се отплеснахте, да ви завърна към темата:

Сигурни ли сте, че това дето го говорим е български език? Половината български думи са подменени след 1944-та година с руските им еквиваленти. Точно заради това толкова много се различаваме от сърбите по говор и точно заради това ще намерите много сръбски думи в стихотворенията на Ботев примерно, които на практика преди са били български думи.

Таааа за какъв български спорехте тук?  ???  >:D
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #109 -: Mar 16, 2015, 16:39 »
Целта на думите е да съединяват мислите ни, а не да ги разделят. Няма свещени езици, има думи със свещен смисъл зад тях. Както вече беше казано, всеки може да пише и говори както си иска. Ще добавя обаче, че не трябва да се забравя, че при това никой няма право да се сърди, ако думите му останат неразбрани, нечути, непрочетени и т.н. Връзките между мислите на хората са уникални, както заради уникалността на самите събеседници, така и заради уникалността на ситуациите. Не е важно какви думи ще се използват при изграждането на тази връзка, важното е да успяват да изградят тази връзка. Останалото е плява.

"Човек може да влезе в ада, яхнал собствения си език" - Тери Пратчет (28.04.1948 - 12.03.2015)
« Последна редакция: Mar 16, 2015, 16:45 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

stealth01

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #110 -: Mar 16, 2015, 18:20 »
Сигурни ли сте, че това дето го говорим е български език?
Българският език се променя постоянно. Понякога, защото нещо се е наложило в него, понякога, защото някой е решил така.
Чета си аз една книжка и попадам на „четиресет“. Опитвам го как е на вкус, сдъвквам го с отвращение и отварям речник - от две-три години така се пише/чете официално въпросното число.
Иначе напоследък (а и не само - в разнородна компания е винаги интересно, някой да изръси няколко диалектни израза от района си) е модерно да вадиш някакъв диалект. Не е като да нямаме. Навремето трудно разбирах дядо и баба от село. Дори и сега, когато съм запознат с някои по-често използвани изрази, ще ми е трудно, ако се връна 25 години назад, и се опитам да водя разговор на диалект дори от околностите на родното ми място.
Стандартизация на протоколите му е майката!!! [_]3
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #111 -: Mar 16, 2015, 19:09 »
Вие малко се отплеснахте, да ви завърна към темата:

Сигурни ли сте, че това дето го говорим е български език? Половината български думи са подменени след 1944-та година с руските им еквиваленти. Точно заради това толкова много се различаваме от сърбите по говор и точно заради това ще намерите много сръбски думи в стихотворенията на Ботев примерно, които на практика преди са били български думи.

Таааа за какъв български спорехте тук?  ???  >:D
Това ми стана интересно. Би ли дал няколко примера (колкото повече, то толкова по-добре). На практика голяма част от руските думи са влезли при тях от  черковно-славянския език, т. е. са си оригинално български (са от оригиналния език на славянската съставка на българите). Ето например руснаците имат думата "азбука" (преведено на български а-бе-то на един какво си, на английски като abc of ...), въпреки че те глаголица не са помирисвали и не знаят за буквите "аз" и "буки", както и за съответните им думи. Иначе по време на възраждането много български думи са били премахнати за да се различава повече езика ни от турския. Някои от тях са останали в езика ни като остарели форми.
« Последна редакция: Mar 16, 2015, 19:11 от prototip »
Активен

edmon

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #112 -: Mar 17, 2015, 00:43 »
Вие малко се отплеснахте, да ви завърна към темата:

Сигурни ли сте, че това дето го говорим е български език? Половината български думи са подменени след 1944-та година с руските им еквиваленти. Точно заради това толкова много се различаваме от сърбите по говор и точно заради това ще намерите много сръбски думи в стихотворенията на Ботев примерно, които на практика преди са били български думи.

Таааа за какъв български спорехте тук?  ???  >:D

Има няколко думи, които ги няма в басмашкия,руския и останалита славянски езици. Това го чух един ден по ТВ по БНТ от един езиковед. Това са думи, които използваме в ежедневната си реч, без да се замисляме.
Имаме два глагола тичам-бягам, с един и същ смисъл, то тичам няма в другите езици. Само този запомних, но онзи човек изброи поне 5-6 примера, които  почти веднага проверих на сръбски,руски и турски(горе долу) и наистина нямаха дори две съвпадащи букви... както е в случая с тичам.
Така, че да говорим на български. :)

« Последна редакция: Mar 17, 2015, 00:45 от edmon »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #113 -: Mar 17, 2015, 09:55 »
Черковно славянският е някаква мешаница между славянски и чисто български (прабългарски) думи. Та Черковно славянският си е обикновенният разговорен български дето се е говорил тука.

Най-интересната думичка е 'АЗ'. Не е 'Я' като в руският и я няма в другите славянски езици.
Прониква в русия и там почват да го говорят аристокрацията и царете. Не заради друго ама да са по интересни.
Наскоро гледах един комедиен филм. Та там Иван Грозни навсякъде пляскаше черковно славянски фрази.
Аз есмь царь (Аз съм царят)
https://www.youtube.com/watch?v=ebOVJAqDL6w

По късно същата аристокрация пак за да бъде по интересна почва да си говори на Френски. :o
С течение на времето обаче езикът ни много се е изменил и Черковно славянският прилича много повече на съвременният руски отколкото на Български.
 

« Последна редакция: Mar 17, 2015, 10:04 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #114 -: Mar 17, 2015, 09:57 »
Да, труден е пътя на българския език през годините.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #115 -: Mar 17, 2015, 10:05 »
Naka-то явно по модата са се водили, ама да не забравяме, че руснаците приемат от нас християнството, и писмеността, та всичко това е тясно свързано-съвременният руски, е на основата на Черковно славянски-тоест-български. Руснаците си говорят Български език!
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #116 -: Mar 17, 2015, 10:29 »
Руснаците си говорят Български език!

Не можеш да го кажеш това. Обаче спокойно можеш да кажеш че служат на Български.

Божидар Димитров в едно интервю каза, че по онова време езиците много са си приличали и всички са бърборили на 'общ' език. Тогава не е имало толкова термини и думи като сега - думите са били преди всичко за бита. Та тогава руският и Българският най-вероятно са били много сходни. Руският си е тръгнал в една посока и явно много много не се променил от тогава. Българският обаче твърде много се е променил спрямо черковнославянският.
« Последна редакция: Mar 17, 2015, 12:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #117 -: Mar 17, 2015, 11:35 »
Е-аз имах в предвид символично казано, но основата на езикът им е Българският език.
« Последна редакция: Mar 17, 2015, 11:38 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

malin

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #118 -: Mar 17, 2015, 21:10 »
Цитат на: edmon
... както е в случая с тичам.
Има една дума "търча", май е турска ... и прилича, поне 3 букви. :)
Активен

edmon

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #119 -: Mar 17, 2015, 22:30 »
Цитат на: edmon
... както е в случая с тичам.
Има една дума "търча", май е турска ... и прилича, поне 3 букви. :)

търчиш към ... :)) е турска дума :))
Активен