Автор Тема: Имат ли компютрите чувство за хумор и могат ли да смятат хората  (Прочетена 5991 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Никога не са ме радвали особено тия апокалиптични тъпизми за технологиите, убиващи човешкото в човека и тем подобни глупутки родени в главата на разни немислещи поети, обаче сега за пръв път се замислих по въпроса след като прочетох това:

http://www.bloombergview.com/articles/2015-04-02/tesla-stockholders-can-t-take-a-joke

Накратко, Тесла, компанията на Елън Мъск - тоя дето прави електрическите коли и космическите кораби - решават да си сложат първоаприлска шега на корпоративния сайт. Един вид че представяли модел W - революционно устройство, което се носи на китката и може да показва часа и датата навсякъде по света. Това което се случва впоследствие обаче е забавно - тъй като на фондовата борса  огромна част от търговията е напълно автоматизирана, разни машини вземат решение кога и колко да купуват и продават на базата на някакви модели и входни данни (включително новините от корпоративните сайтове), ужасно много ботове се юрват да купуват акции на Тесла. Капитализацията им за няколко минути скача с 100 милиона долара. При което естествено се връща до старите нива и разни хора се набутват покрай цялата работа.

В статията се разглежда етичната страна на въпроса, ма понеже ми стана интересно, гледах историята и на други места. Имаше коментатори, които убедено твърдяха че регулацията трябва да се промени и да се забрани публикуването на първоаприлски шеги по корпоративни сайтове....защото това било форма на измама. Т.е нямаше да бъде защото хората обикновено не са толкова тъпи и схващат кое е шега и кое не е, но компютрите не са толкова добри в тая работа.

Сега ми стана забавно, понеже американците понякога приемат всякакви странни закони и имат всякакви странни регулации, ако вземат наистина да го направят това. Ще се окаже че на хората им забраняват да се шегуват....защото машините не можели да ги разбират. Ми то това е доста нелепо, в смисъл ще кажеш че не ние сме ги направили машините да ни вършат работа, ами обратното и трябва да се съобразяваме. От съвсем техническа гледна точка, според мен просто трябва да им се тегли една майна на такива - като са им тъпи алгоритмите и не могат да разпознават първоаприлски шеги, значи си заслужава да губят пари. Обаче, от друга страна, разните юпита са достатъчно малоумни да го вземат насериозно това, все пак те губят пари.

Алтава работа.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
На им имитация на изкуствен интелект.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Тези малоумници на всичко са способни. И вместо да поправят сбъркания си софтуер, те ще правят закони. Идиоти! Не ги понасям.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Е няма как някои да ти забрани да пускаш каквото и да е на корпоративния ти сайт било то и лайно на клечка.

Както автора каза това че разчитат на ботове (надявам се ненаписани от патладжани) да определя толкова сериозни неща си е изцяло техен проблем и голям пропуск за самият бот понеже очевидно необработва правилно информацията. Демек проблема е в техния телевизор не в моя корпоративен сайт.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Сега то на второ четене е чуствителен въпрос. Аз от борсова търговия и регулации не разбирам нищо, обаче някак мога да си представя как имам компания дето се търгува публично, пускам някакво лъжливо прессъобщение че изкарваме революционен продукт на пазара, акциите ми скачат, аз ги продавам и правя пари от нищото на гърба на измамените. Тъй като този сценарий е толкова прост и 1000% някой се отдавна се е сетил да го направи, със сигурност това се наказва.

Правя същото само че под формата на първоаприлска шега. Тъпите ботове се включват, акциите се вдигат, аз ги продавам и правя пари от това. Парите които печеля са много реални и също толкова направени на гърба на измамени хора, защото в крайна сметка моето съобщение не е истина. А хората са измамени, просто защото са разчитали на софтуера си за да търгуват. Това не променя факта че аз печеля парите, които те губят като причината за това е в мое действие. Може да се спори дали това не е злонамерено хакване. Примерно злонамерено хакване ли е да отида в някой мол, да разбия wifi мрежата на някой безжичен терминал за плащане и да слухтя номера на кредитни карти (има един много известен такъв случай в САЩ). Това че не са се погрижили за сигурността им не е оправдание за цялото изпълнение.

При все това обаче решението да забранят първоаприлските шеги в корпоративните сайтове ми се вижда доста идиотско решение на проблема. Правилното решение е да си оправят софтуера дето търгува. Това бизнес-хората понякога може да са доста противни същества, агресивно съсипващи обществата в които живеят заради едната печалба.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Промяната на капитализацията е била нищожна - the stock jumped about $1.50 or about 0.75 percent, което е обичайна волатилност за акции на популярна компания, търгувана на борсата. 100 милиона може и да звучи много, но като се погледне какви са били флуктуациите на цената в миналото - не е.

Даже може да се спори дали има причинно-следствена връзка между шегата и цената.

Често журналистите си измислят възможни причини за едно или друго събитие.

Има експерименти, които са доказали, че прогнозите на "анализатори" и "икономисти" за икономически явления се сбъдват по-рядко от прогнозите, направени с генератор на случайни числа.

Ако искате да вбесите някой банкер или "икономист" - питайте го какво мисли за книгите на Насим Талеб.

Ето графика от последните денонощия:


Тук може да погледнете и за по-стари периоди:
http://www.investing.com/equities/tesla-motors
http://www.google.com/finance?cid=12607212

« Последна редакция: Apr 05, 2015, 14:06 от vstoykov »
Активен

edmon

  • Гост
Ми ако хората си дават парите за сериозни неща и видят, че дадената корпорация се шегува с бизнеса си , дали пък това няма да отблъсне потенциалните купувачи, а текущите акционери да започнат да продават и така цената на акциите им да падне...? И кУрпорацията да загуби милимилиони
Риск печели - риск губи! Още Къци го е казал:) хехе:))))
Активен

lunarvalley

  • Гост
но пък, "Който играи -- пичели, който не играи -- ни пичели"

 :)
Активен

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
играЙ!
играи - няма такава дума, излагаш се повече от доайените в простотията!
Активен

edmon

  • Гост
но пък, "Който играи -- пичели, който не играи -- ни пичели"

 :)

така е! :)
Активен

edmon

  • Гост
играЙ!
играи - няма такава дума, излагаш се повече от доайените в простотията!

Няма как иначИ да фанИш акцента... с Й не става... с И става ... :) :)
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
  Тук подвеждащата дума е "революционно". Ако я нямаше, то шегата можеше при необходимост просто да стане истина. Какво им пречи да пуснат часовник с GPS?
  Между другото няма законов термин като "корпоративен сайт". А и ако го направят, тогава ще се окаже, че в корпоративните сайтове няма да има новини, а последните ще се появяват в независим новинарски сайт. Самите ботове не слухтят само в корпоративните сайтове, те слухтят навсякъде (за да не пропуснат нещо), така че и това законово ограничение е безсмислено!!!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Това не е шега на компанията с бизнеса ѝ. Бизнеса винаги си е било сериозно нещо и една шега не означава, че не се отнасяш несериозно към работата си. А и кой е казал, че не трябва да се забавляваш, докато работиш. И аз го казах по-рано, а и Гейт също. Да си оправят софтуера. Той е "взел" решенията. Заради грешка на едно място, се бърка на друго място. По-малоумен подход от това няма. И тук също се случва. Но предполагам, по-евтино ще им е да напишат още едно законче, отколкото да си променят софтуера. Със сигурност за първото ще ида по-малко разходи.
А за американските закони няма какво да се говори. Като казвам, че онея са сбъркани... ами няма как да излъжа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Цитат
излагаш се повече от доайените в простотията!
вярно е! изложих се като кифладжия  ::)
Активен

stealth01

  • Гост
Е, те компютрите (горките) не са виновни. На някой му е щукнала гениалната идея да рови сайтовете за глупости (иначе си има разни отчети с дълги колони от числа, където никой не се шегува (може да послъгва, но не се шегува)) и го е направил. И ще си носи риска (всъщност, брокерите прибират само комисионни, а риска се носи от вложителите, но това е друга тема). Докато нямаме реален, назависим ИИ, компютрите ще бъдат просто инстументи. Не обвинявайте скрипта, ако не сте го изпрограмирали добре :)
Активен