Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 165615 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2160 -: Sep 28, 2022, 12:03 »
Нямах предвид аз да го манипулирам. Въпросът е, дали те могат. След като всичко се отчита по електромер, защо разни хора и фирми се случва да получават в пъти по-големи сметки за ток?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2161 -: Sep 28, 2022, 12:04 »
Според мен техниците на Енегрото могат.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2162 -: Sep 28, 2022, 12:58 »
   Не вярвам техници да могат да се справят.
Трябват много печени инженери , както се казва: "от лъв - нагоре".
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2163 -: Sep 28, 2022, 15:15 »
Има доста наредени електромери. Най-вече тия за промишления ток.
На мен друго ми стана интересно, както го писах в предния пост- вещото лице в експертизата пише, че не могат през порта за комуникация (инфрареда) да се манипулират отчетите, защото фърмуера не го позволявал- тоя порт бил под негово "управление"- общо-взето, е диагностичен порт. Влиза се с парола, която знаят тия от енергото (което си го представям като някакъв "юзър-левъл").
Ограмотих се малко- фърмуера е в еепром-а. През инфрареда могат да се пренасочват показанията в различните тарифи (част от които не са на дисплея и съответно, не ги вижда инкасатора). През инфрареда може да се четат логовете, да се види в кои тарифи отчита електромера, такива неща- такъв достъп имат инкасаторите.
А как са го налели тоя фърмуер в еепром-а, вероятно под капака си има някакъв друг порт (инфрареда си е на корпуса, не вътре и е общодостъпен), който ти дава достъп върху фърмуера и функциите му. Защото оня извън капака, общодостъпния инфраред, не дава такъв достъп. И си мисля, че със съответния "руут-левъл", ако може така да се изразя, като има връзка с еепрома и тоя фърмуер в него, сигурно могат и да се завишават, и да се намаляват показанията за консумирания ток. Аз не съм инженер, просто си поразсъждавах малко по темата, като изчетох експертизата.

Иначе колкото такива дела са ми минали през ръцете, с наредени електромери, е било следното- някой (тук си мисля, че няма начин да е без съдействие на служители на енергото) влиза с парола през инфрареда и препраща част от енергията към скритите отчети (има такива фабрично и това е позволена от фърмуера опция, поради различните видове тарифи, за различните страни- примерно за БГ е настроено на дисплея да излизат само дневна-нощна, и затова за нашия регион видими са само те), а инкасатора вижда само тия двата дневна-нощна, видимите. Това нещо го хващат, с диагностика през инфрареда. Отива някой от енергото с лаптопа, там със съответния кабел с "накрайник" за инфраред, се лепва за електромера, вкарва паролата и гледа, има ли отчитане и в скрити тарифи, които досега не са нито отчитани, нито фактурирани, респ незаплатени. Т.е. човека, поръчал си такава услуга, "нареден електромер", плаща по-малко.

П.П. 4096, аз заради завишени (според мен) сметки за ток съм писал две жалби до енергото, накрая ми смениха електромера и сметките се нормализираха - при една и съща консумация, едни и същи уреди вкъщи и със стария, и с новия електромер. Това беше преди 5-6 години. Затова си мисля, че не е баш така, че не можело да се манипулират показанията.
« Последна редакция: Sep 28, 2022, 15:44 от Nik123 »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2164 -: Sep 28, 2022, 15:29 »
Може и на някакъв програматор да е качен чипа, и там да е налят файла. В завода-производител, или после в лабораторията на Енетгото, където сервизират тия дивайси. Не е задължително да има някакъв си външен порт, нейде по платката.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2165 -: Sep 28, 2022, 15:51 »
Да уточня, става въпрос за този електромер:

https://carat-el.com/product/10-carat_digitron_m_02.html

че енергото ползва два-три вида, другите най-често използвани са Iskra.
В характеристиките му пише :Impossibility for zeroing the energy registers by the customer
А дали същото важи за оператора, това се замислих.
« Последна редакция: Sep 28, 2022, 15:56 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2166 -: Sep 28, 2022, 22:14 »
Друго си бяха аналоговите електромери. С един върящ се диск. Една
напрежителна и една токова намотка. Колкото по бързо се върти толкова повече ток минава(отчита) през електромера.
Мисълта ми е че старите аналоговите електромери не можеха да се изманипулират да показват по високи сметки. По малки сметки е можело но не и по-високи!!!! Например ако остта дето се върти е клеясаля, или нещо пречи на въртенето ще показват по малко....но никога по-високо. Това не е ли било по демократично/справедливо от гледна точка към клиента???

Докато има ли програма(фирмваре)/процесор/алгоритъм може всякък...Въпросът е дали се прави и колко е защитено да не се прави, и кой има информация или достъп да го прави. Всичко зависи от конкретния модел и как е реализирано.

Но това важи и за всяко едно електронно устройство, което има поне едни порт, някава връзка с околния свят.




« Последна редакция: Sep 28, 2022, 22:30 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2167 -: Sep 29, 2022, 07:36 »
   Аналоговите (по правилно е да се наричат индукционни)  електромери
са абсолютна пародия !
   Един мой познат работеше навремето в Енергото в Търново (говорим
за края на миналия век),тогава някакъв тип,известен просто като
"Петко от Велико Търново" продаваше устройства за манипулиране !
   Нищо не се пипа по самия електромер,свързва се у-вото към
главния предпазител (вътре в апартамента), и дори при включени 2 печки,
хладилник и телевизор диска не се върти ( т.е. нищп не се отчита).

   Добре,че ги заменили с нови електромери,та от Енергото си отдъхнали.
« Последна редакция: Sep 29, 2022, 07:39 от spec1a »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2168 -: Sep 29, 2022, 09:32 »
Тоя ли...
https://bntnews.bg/bg/a/25065-injener_izobreti_ured_za_pestene_na_tok

А бе имаше навремето и един друг инжИнер дето разказваше игрите на Уиндоус  и то на кирилица при това , какво стана с него и къде се затри тоя чиляк...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2169 -: Sep 29, 2022, 09:47 »
То на Windows-а му разказват играта самите му създатели................
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2170 -: Sep 29, 2022, 10:41 »
Тоя ли...
https://bntnews.bg/bg/a/25065-injener_izobreti_ured_za_pestene_na_tok

А бе имаше навремето и един друг инжИнер дето разказваше игрите на Уиндоус  и то на кирилица при това , какво стана с него и къде се затри тоя чиляк...

   Може да става дума за същия Петко,не знам.

   Случаите,за които ми разказа моя познат ,са от миналия век и
касаят стария тип електромери.
   Ако и новите могат да се манипулират,това е много голям проблем...
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2171 -: Sep 29, 2022, 11:38 »
...

А бе имаше навремето и един друг инжИнер дето разказваше игрите на Уиндоус  и то на кирилица при това , какво стана с него и къде се затри тоя чиляк...
Почина човекът. Мир на душата му. Добри неща направи в компютърджийството.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2172 -: Sep 29, 2022, 16:02 »
...

А бе имаше навремето и един друг инжИнер дето разказваше игрите на Уиндоус  и то на кирилица при това , какво стана с него и къде се затри тоя чиляк...
Почина човекът. Мир на душата му. Добри неща направи в компютърджийството.

   За кого става дума ?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2173 -: Sep 29, 2022, 17:23 »
   За кого става дума ?

Говорили сме многократно за него през годините.

Лошото е, че търсенето във форума включително на Генади Атанасов не дава добри резултати.

Това е той:

http://web.archive.org/web/20100805093647/http://free.hit.bg/injinera/
https://web.archive.org/web/20080327081038/http://injinera.bgplus.com/wxp/xp_bul2.htm
https://web.archive.org/web/20080327090933/http://injinera.bgplus.com/SerbianCyr/serbian.htm

Но това е нищо. Най-големия му принос е към Википедия:

https://wikiless.org/wiki/?lang=bg&search=%D0%93%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B8+%D0%90%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2&title=%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%3A%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5&profile=advanced&fulltext=1&ns2=1&ns3=1

За съжаление обаче википедианците са жълтопаветни креатури. Гонеха го, триеха го, мачкаха го. Направиха всичко, което можеха, за да го тероризират, унижат, злепоставят, измъчват. Накрая почина. Не го убиха те, но може песъчинка, но имаха принос.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2174 -: Sep 29, 2022, 17:40 »
Ха честито на новия, стар, пожизнен каскет - ще 'царува' доживот ...освен ако не му го поскъсят
https://mobile.frognews.bg/article/254213/
Активен