Автор Тема: Въпросче за термопаста  (Прочетена 16589 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Въпросче за термопаста
« -: May 29, 2022, 16:53 »
Колеги, ще си разглобявам единия от лаптопите. За почистване. Леново, вентилатора му е с твърда връзка към охладителя (оня термомост-тръбичката), сваля се целия вентилатор, заедно с охладителя, от процесора. Като го сваля, съответно после при монтажа обратно, трябва да сложа термопаста, на процесора. Въпросът ми е- силиконова, или алуминиева? Имам и двете, но прочетох мнения из нета и в двете посоки и се чудя, коя от двете да ползвам. На един стар лаптоп слагах силиконова (тогава не знаех, че имало и на алуминиева основа паста) и не съм имал проблеми, после четох по сайтовете, че силиконовата с времето се опържвала и губила свойства, а алуминиевата имала по-добра термопроводимост.
Благодаря предварително!
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #1 -: May 29, 2022, 17:59 »
Вземи си Arctic MX-4. Това е стандартът за термопаста от много време насам.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #2 -: May 29, 2022, 18:17 »
Това имаш предвид, предполагам:
https://www.coolsierra.com/collections/thermal-paste/products/arctic-mx-4-thermal-paste-8-5w-mk
Интересно, на карбонова основа. Прочетох и няколко ревюта, за тоя продукт, положителни са.
Не е и скъпа, учуден съм, ще последвам съвета ти, благодаря  [_]3

П.П. Даже ще взема някоя по-голяма опаковка, така и така ще се занимавам, ще профилактирам и двата лаптопа, стационарката в офиса и нейната видеокарта, стационарката у дома също.
« Последна редакция: May 29, 2022, 18:31 от Nik123 »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #3 -: May 29, 2022, 19:32 »
Еми тия термо-пасти дето вече ги имаш, няма ли да свършат работа ? Те не стават ли за тоя стария лаптоп ? Който едва ли е някакъв надъхан, геймърски, ROG.

По-лошо ли ще се охлаждат чиповете с ползването на твоите пасти ? Тия чипове които в момента са със старата, отработена и изпечена паста. Вероятно тя не е барана и ще е заводската.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #4 -: May 29, 2022, 19:47 »
Ачо, термопастите ми стоят от няколко години в чекмеджето. На теория (запечатани са си в спринцовките) не би трябвало да са изгубили свойства, ама знам ли ги. Лаптопа е дърт, не съм го отварял досега, 100% е със заводската паста. Двете стационарки са Фуджицу Еспримо P9900 K1, i5 процесор, много корави машини, мейд ин Джърмани- и техните процесори (и видеокартите- с енвидийски ги оборудвах, секънд хенд) мисля да профилактирам.
Та, тая профилактика ще я направя веднъж, затова ми се ще да е както трябва. За следваща профилактика вероятно машините няма да доживеят.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #5 -: May 29, 2022, 19:52 »
Това никога не се знае.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #6 -: May 29, 2022, 20:03 »
Десетгодишни са, и лаптопите Леново, и двете стационарки Фуджицу. Но си вършат работата, а колко ще изкарат още, Божа работа. Пуснах темата за термопаста за лаптопа, че много взе да грее напоследък ,а като даде колегата Програмингс инфо за арктик пастата, реших да обработя не само лаптопа, който бях набелязал, ами и всичките си компютри накуп с нещо качествено.

П.П. Дано карат още години, че мразя да сменям техника, а като се сетя какви псувни бяха, докато си оправя на лаптопа и стационарката в офиса електронния подпис под линукс, и ония простотии с B-Trust BISS, ми се повръща от идеята да сменям хардуер и да инсталирам наново всичко, въпреки подробните рийд-ми и хау-ту. Та така де, искам да обслужа наличния хардуер възможно най-добре, че да изкара възможно най-дълго във времето.
« Последна редакция: May 29, 2022, 20:08 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #7 -: May 29, 2022, 20:47 »
Колега сложи си руска термопаста - ако нямаш мож и с плюнка, ама ще трябва всеи ден да я подменяш с по-прясна. Това в рамките на шегата разбира се.

Проблемът не е че няма да доживеят до следващата смяна ами че най-вероятно ще спрат да ти вършат работа по-рано от 10 г. - тъй де каменната ера не се е свършила щото са свършили камъните, а в момента тече преждевременно излизане от текущата отново не защото се е свършил нефта...
..паметта става малко, процесора бавен, нямат 6,7,8,9 Г, ОС и/ли браузърите не ги поддържат
А бе хората на всеки 2-3 г. сменят тел. и/ли компютър - искам да кажа че ще има нови "стари" компютри за подкарване, даже новите вече са 3в1, моя последния лаптоп има вече и дупка за 5Г и все ми предлагат освен за жената и децата и за него един план - отделен

П.П. Виц на деня
Аз лично не бих си купил такава паста.. разчитайки само  на информация само от производителя и върли фенове не може да се разчита а и няма печат и подпис (барем на половин страница)  а и за която ТАСС нищо (още) не е упълномощена да заяви - щото нали се сещаш че това е пропаганда  :P
« Последна редакция: May 29, 2022, 21:16 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #8 -: May 29, 2022, 21:08 »
Ха-ха, оценявам хумора ти  ;D
За един КЕП и един B-Trust плюс Файърфокс, офис-пакет, чат-пат някой филм с VLC и форуми като настоящия не е необходимо да сменям хардуер през 2-3 години, ако ще и супер изгоден секънд хенд да е. Магеята се справя, а че щяло да зареди вместо за 3 секунди за 5- не е от значение (за мен). Основната причина, да харесвам Линукс, е, че върви стабилно и сносно и на стари кошници и мога да си върша работата, с която се издържам. Работи ли нещо, не го пипам.
Ей ти една  [_]3, и една молба към Файър- да издейства иконка за безалкохолно, че така ще те алкохолизирам :)

П.П. понеже си дописвал, явно не издържаш да политизираш и обикновени технически теми, ха сега.. търсих в униан и укринформ, да пия вода от утвърдения извор, но там нямаше препоръки за термопаста  ;D
« Последна редакция: May 29, 2022, 21:23 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #9 -: May 29, 2022, 21:19 »
имах предвид че може нарочно да спрат поддръжката на стари щайги - най-вече ОС но също и браузъра на оправданието че нещо там със сигурността (я няма ТПМ я не поддържа хардуверно ускорение я няма AV1 и пр видео декодери и т.п. я Лисок 200 вече ще иска мин 200 ГБ РАМ да тръгне с един таб) Я КЕПа нещо, я ще иска Джава 3000 дето не поддържа стари щайги я нещо друго, а не че няма да върши работа за текстообработка - аз още имам един осмак тъдява дето е перфектен за та работа /набиране на текст/ само че нямам как да прехвърля информацията на новия - 5.25" дискетите от осмака са несъвместими с по-новите ИБМ 5.25 формати и.. така си седи кат голям камък и за украса  ???
« Последна редакция: May 29, 2022, 21:21 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #10 -: May 29, 2022, 21:27 »
Като изпаднат моите щайги в положението на твоя осмак, ще ги сменя, достатъчно добре ли звучи :) Докато ми вършат работа, защо да ги сменям, вместо да ги поддържам в работно състояние?
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #11 -: May 29, 2022, 21:59 »
Аз наскоро си вземах нов лаптоп (покрай един авер) Galaxy Book2 Pro 360 по-нова версия на онзи който обсъждахме наскоро (Galaxy Book Pro 360 Mystic Navy) и разликата е само в процесора 11-та срещу 12-та генерация - всичко друго е същото и си е направо като тел. а и РАМ-та е по-нова LPDDR4x срещу LPDDR5x ама запоена (а бе жив тел. ако не е процесора) и цената му като на тел (аз го взех на сгода за около 1К с намалението) и ако изкара 2-3 г. беркет вересин ще го сменаме заедно с телефоните занапред. Знам че човек трябва да го пипне за да повярва колко е леко това е почти колкото 2-3 тел (въпреки че там в пълните ТТД си пише размери и тегло - докато не го барнах и аз не вярвах... да е живо и здраво аверчета ще го черпя яко) А пък колко време изкарва само на батерия не е истина направо - е няма излишна видео карта и кара само на вградена ама ние пък чак яки 3Д игри не играем, а по-обикновените си вървят перфектно (спраква Гогата у другата тема - и не само супер Тъкс и по-нови фърчат като Fortnite)

П.П. не е реклама просто съм доволен от съотношението цена производителност (то досега винаги е било или много скъпи с външни карти или прекалено евтини с вградени, най-накрая извадиха каквото търсех)
https://www.pcmag.com/reviews/samsung-galaxy-book2-pro-360-15-inch
« Последна редакция: May 29, 2022, 22:03 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #12 -: May 29, 2022, 22:10 »
Ами чудесно, взел си нещо, което ти е трябвало ли, или сгодата те е облъчила. Сменяй каквото и когато желаеш, другия път с още по-леко и с още по-малък период на експлоатация.
Файър, я затрий цялата тема, моля, че се обърна на реклама и тролене, пък идеята беше друга.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #13 -: May 29, 2022, 22:44 »
Никакъв шанс. Темата е информативна. Винаги на втора страница можете да си пишете, каквито глупости решите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #14 -: May 30, 2022, 11:37 »
Ами да ти кажа. Силиконовата (бялата) е класиката в електрониката. Ползва се още от време оно. И никой не се е оплакал. Даже едно време много много отдавна с нея пълнеха (бг) транзисторите. Направо на кристала. Тъй че е 100% химически неутрална - което е и най- важното.

Сега само името и е силиконова. Силикона, това е само носителия/маслото (разтворителя) - силиконово масло, а активната съставка (бялото) е цинков окис. (също както разните бели кремове против подсичане при децата - бочко, судокрем и т.н.)

Силикона няма как да се изпари нито да се втърди. След много много години експлоатация пак си е същата. Верно е забелязал съм малко изушаване с времето....но това явно е нещо китайско...С класическите/'българските' електронни пасти такова нещо въобще  няма.


Колкото до термопроводимостта...голяма разлика няма. Като се нанесе термопастата и се притисне тя остава тънка микрометри(може и нанометри). За толкова тънък слой разлика няма.

Сега може и да има разни други пасти по-добри....виждал съм и съм слагал много с най различни цветове....ама знаеш ли какво съдържат.


Съветът ми е - слагай бялата силиконовата, но търси тубичка, която е по течна,(за да може да се притисне хубаво, а и като се притисне да излезе малко настрана) със вискозитет като на (незахаросън) пчелен мед, че и по течна. Но ако е като пластелин и трудно се маже с пръсти, въобще не е я слагай - попаднал си на китайска смазка.





-----------
И друго нещо се сетих. Алуминиевата бяла ли е?
Ако е това което си мисля че е от алумиев окис....то това е изключително голяма глупост - да се ползва за термо паста.

Алумиевия окис (корунд) е вещество с изключителна голяма твърдост - 9 по скалата на Mohs, пред него е само диаманта. от Алумиев окис се правят шкурките и дисковете за ъглошлайфи. :o :o :o :o Кой идиот се е сетил да го слага в термо пасти.

Докато цинковия окис е много меко вещество.
Цитат
ZnO is a relatively soft material with approximate hardness of 4.5 on the Mohs scale
Не случайно са го избрали него за термопаста в електрониката.


-----------

Това имаш предвид, предполагам:
https://www.coolsierra.com/collections/thermal-paste/products/arctic-mx-4-thermal-paste-8-5w-mk
Интересно, на карбонова основа. Прочетох и няколко ревюта, за тоя продукт, положителни са.
Не е и скъпа, учуден съм, ще последвам съвета ти, благодаря  [_]3

Не само че има алуминиев оксид, ами има и микро диаманти. За Термопаста незнам.....но с нея със сигурност може да полираш. Идеалнaта полираща паста. Може да си шлайфнеш процесора. Ако не ти е достатъчно лъскав. >:D

« Последна редакция: May 30, 2022, 12:55 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.