Автор Тема: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?  (Прочетена 21131 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #75 -: Jun 30, 2018, 05:47 »
Помагам на един отдалечен приятел с компютъра - инсталирам му разни програми и му показвам как да работи с тях. Ако закъса, пак му помагам. Няма кой да пита. Никой от останалите му познати не разбира нищо от линукс. Не че съм някакъв голям разбирач, но както се казва - в царството на слепите едноокия е цар.

Аха, разбирам.

Попитах, понеже TeamViewer няма славата на сигурна програма, поради което аз лично избягвам да го ползвам даже и при Windows машини и ми стана интересно за какво точно го ползваш.

Сега се мъча да се сетя как бях направил графичното използване на един сървър под Linux от страна на Windows клиенти, ама нещо не се сещам — беше преди доста години.
Активен

the lamer's team honourable member

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #76 -: Jun 30, 2018, 11:23 »
Не че ми е толкова дерт, ама викам си да сменя малко посоката на разговорът, че стана малко тегаво и се хванах за teamviewer-a не знам защо точно за него се сетих.
Иначе преди една седмица някъде се мъчих да компилирам enlightenment e16 със звук и не става и не става - щях да се пръсна от яд. Излиза една грешка: „undefined reference to..." и съм дотам. Питах в сайта, питах в чата, никой нищо не знае. Мога да го компилирам без звук, ама се хванах на инат. Малко остана да питам в Линукс за Българи, ама викам си не съм чак толкова отчаян да ме унижават. Хеле накрая писах писмо до тоя дето го поддържал, че той вика: трябва ти тая и тая библиотека, това вика е бъг, как не сме го досега видяли и ми благодари човека - възпитани тия европейци.
« Последна редакция: Jun 30, 2018, 11:41 от vektorman »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #77 -: Jun 30, 2018, 13:23 »
Не че ми е толкова дерт, ама викам си да сменя малко посоката на разговорът, че стана малко тегаво и се хванах за teamviewer-a не знам защо точно за него се сетих.

:)

Цитат
Иначе преди една седмица някъде се мъчих да компилирам enlightenment e16 със звук и не става и не става - щях да се пръсна от яд. Излиза една грешка: „undefined reference to..." и съм дотам. Питах в сайта, питах в чата, никой нищо не знае. Мога да го компилирам без звук, ама се хванах на инат. Малко остана да питам в Линукс за Българи, ама викам си не съм чак толкова отчаян да ме унижават. Хеле накрая писах писмо до тоя дето го поддържал, че той вика: трябва ти тая и тая библиотека, това вика е бъг, как не сме го досега видяли и ми благодари човека - възпитани тия европейци.

Късметлия :)

А защо точно е16? Не е ли малко старичък? Макар, че ако питаш go_fire :)
Активен

the lamer's team honourable member

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #78 -: Jun 30, 2018, 17:06 »
От време на време яко ме тресе носталгията. Имам чувството че след началния бляскав старт Enlightenment тръгна в неправилна посока. Например имаше един рафт за икони ibar, който идеално пасваше а те го зарязаха, въпреки че имаше идея да го осиновят, се отказаха и сега не работи, а така и не се появи нещо по-добро. Абсолютно същото се случи и с файловия мениджър Evidence - бил нестабилен и вместо да го оправят, те тръгнаха да правят нов от нулата, а новия далеч не стана толкова красив.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #79 -: Jun 30, 2018, 21:28 »
От време на време яко ме тресе носталгията. Имам чувството че след началния бляскав старт Enlightenment тръгна в неправилна посока. Например имаше един рафт за икони ibar, който идеално пасваше а те го зарязаха, въпреки че имаше идея да го осиновят, се отказаха и сега не работи, а така и не се появи нещо по-добро. Абсолютно същото се случи и с файловия мениджър Evidence - бил нестабилен и вместо да го оправят, те тръгнаха да правят нов от нулата, а новия далеч не стана толкова красив.

Ами лошо няма, че те тресе носталгия.

Аз също бях харесал навремето enlightenment, но понеже за fedora не намерих лесен начин за неговото инсталиране (имам предвид е17), останах на Gnome3 :)

Но кой знае, някой ден може пак да опитам да го ползвам.

PS Гледам, че последната версия от сайта им я има в хранилищата на Fedora, така че кой знае — може да го пробвам в скоро време :)
« Последна редакция: Jul 01, 2018, 09:50 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #80 -: Jul 01, 2018, 09:14 »
Gnome 3 на мен ми харесва, въпреки че го оплюха. Не разбирам за какво беше цялата драма. Може би защото не съм бил достатъчно на Gnome 2.
Активен

p4p

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: openSUSE
  • Window Manager: KDE GNOME XFCE
    • Профил
« Последна редакция: Jul 01, 2018, 09:56 от p4p »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #82 -: Jul 01, 2018, 09:56 »
Gnome 3 на мен ми харесва, въпреки че го оплюха. Не разбирам за какво беше цялата драма. Може би защото не съм бил достатъчно на Gnome 2.

На мен също ми харесва, още повече, че и GNOME 2 го ползвах по същия начин — имах страничен панел от лявата страна, на който слагах иконите на най-често използваните от мен приложения.

В началото беше проблем липсата на тъмни теми за него, както и орязаните възможности за промяна на настройките в сравнение с GNOME 2, но лека-полека това се промени. И сега не виждам някаква особена причина да го сменям.

KDE ми е прекалено шарено за вкуса, поне това което идва по подразбиране. Иначе не мога да кажа нищо за достойнствата или недостатъците му.
« Последна редакция: Jul 01, 2018, 10:08 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #84 -: Jul 01, 2018, 15:20 »
Е16 е старо дори за мен. Смешното е, че е17 най-лесно се инсталираше на Федора.

Имаше един младеж, който беше написал easy17.sh. Това нещо всъщност теглеше нещата от SVN и транслираше до готово състояние. Пича го разработваше на Федора. Но си работеше безпроблемно и на Дебиан. Наистина спестяваше цялата хамалогия. Пускаш го, зачакваш някакво време и имаш прясно е17.

После дойдоха Самсунг. Днешното Просвещение няма нищо общо с е17, за е16, 15, 14, 13 да не говорим. Между другото е15 си съществува на SF.

Гном 3 води към затъпяване. Затова много хора не го харесваме. Лошото беше, че това беше обхванало и КДЕ. Но тия дни баш диверсиониста си би шута. Оказа се, че го изгонили групата в КДЕ, която ругаех най-много. Но, когато му четях писмата за сбогуване на швабата, направо се просълзих от умиление. Оказа се, че киригамците са истинските къдъерци останали в проекта.

Какво им беше на предните разговори? Дето ми викаше един, че пиша стени от текст, бях си приготвил следващата и сега трябваше да я шкартирам. Нищо. Все тая.

п.п. Докато четях за проблема с е16 мислех, че защото то имаше собствен звуков смесител (enlightenment sound deamon) и той кой знае, как се погажда с pulseaudio. Най-вероятно никак. Оказа се грешка в кода, което е истинска изненада. е16 е едно от най-качествено написаните парчета код на планетата. Уж се отнасяше и за е17. Ама днес със сигурност не е.

п.п.п. е16 имаше най-култовата джаджа за клавиатурни подредби. Беше я направил някакъв чех. Кофтито е, че няма българското знаме.
« Последна редакция: Jul 01, 2018, 15:30 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #85 -: Jul 01, 2018, 22:36 »
Е16 е старо дори за мен. Смешното е, че е17 най-лесно се инсталираше на Федора.

Имаше един младеж, който беше написал easy17.sh. Това нещо всъщност теглеше нещата от SVN и транслираше до готово състояние. Пича го разработваше на Федора. Но си работеше безпроблемно и на Дебиан. Наистина спестяваше цялата хамалогия. Пускаш го, зачакваш някакво време и имаш прясно е17.

Явно или го е нямало този скрипт, когато съм заигравал с e17 или аз лошо съм търсил, но това вече не е от значение.

Цитат
Гном 3 води към затъпяване. Затова много хора не го харесваме.

Поименно, колега, поименно. Вече ще те гоня за конкретни аргументи — защо GNOME3 води до затъпяване?
Активен

the lamer's team honourable member

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #86 -: Jul 01, 2018, 23:25 »
....Поименно, колега, поименно. Вече ще те гоня за конкретни аргументи — защо GNOME3 води до затъпяване?
Май и ти не разбираш български.
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo dnf install enlightenment
  2. Last metadata expiration check: 3:42:04 ago on Sun 01 Jul 2018 07:51:37 PM EEST.
  3. Dependencies resolved.
  4. ==============================================================================================================================
  5. Package                              Arch                     Version                         Repository                Size
  6. ==============================================================================================================================
  7. Installing:
  8. enlightenment                        x86_64                   0.22.3-1.fc28                   fedora                   2.3 M
  9. Installing dependencies:
  10. efl                                  x86_64                   1.20.7-1.fc28                   fedora                    20 M
  11. enlightenment-data                   noarch                   0.22.3-1.fc28                   fedora                    21 M
  12.  
  13. Transaction Summary
  14. ==============================================================================================================================
  15. Install  3 Packages
  16.  
  17. Total download size: 43 M
  18. Installed size: 69 M
  19. Is this ok [y/N]: y
  20. Downloading Packages:
  21. (1/3): enlightenment-0.22.3-1.fc28.x86_64.rpm                                                 868 kB/s | 2.3 MB     00:02    
  22. (2/3): efl-1.20.7-1.fc28.x86_64.rpm                                                           1.7 MB/s |  20 MB     00:11    
  23. (3/3): enlightenment-data-0.22.3-1.fc28.noarch.rpm                                            1.5 MB/s |  21 MB     00:13    
  24. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  25. Total                                                                                         2.7 MB/s |  43 MB     00:15    
  26. Running transaction check
  27. Transaction check succeeded.
  28. Running transaction test
  29. Transaction test succeeded.
  30. Running transaction
  31.  Preparing        :                                                                                                      1/1
  32.  Installing       : efl-1.20.7-1.fc28.x86_64                                                                             1/3
  33.  Running scriptlet: efl-1.20.7-1.fc28.x86_64                                                                             1/3
  34.  Installing       : enlightenment-data-0.22.3-1.fc28.noarch                                                              2/3
  35.  Installing       : enlightenment-0.22.3-1.fc28.x86_64                                                                   3/3
  36.  Running scriptlet: enlightenment-0.22.3-1.fc28.x86_64                                                                   3/3
  37.  Verifying        : enlightenment-0.22.3-1.fc28.x86_64                                                                   1/3
  38.  Verifying        : efl-1.20.7-1.fc28.x86_64                                                                             2/3
  39.  Verifying        : enlightenment-data-0.22.3-1.fc28.noarch                                                              3/3
  40.  
  41. Installed:
  42.  enlightenment.x86_64 0.22.3-1.fc28         efl.x86_64 1.20.7-1.fc28         enlightenment-data.noarch 0.22.3-1.fc28        
  43.  
  44. Complete!
  45.  
« Последна редакция: Jul 01, 2018, 23:37 от Yasen6275 »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #87 -: Jul 01, 2018, 23:53 »
....Поименно, колега, поименно. Вече ще те гоня за конкретни аргументи — защо GNOME3 води до затъпяване?

Май и ти не разбираш български.

А ти?

Мисля, че за enlightenment вече се разбрахме.

Сега искам да разбера защо GNOME3 води до затъпяване. Но конкретно, а не общи приказки, защото вече го приемам лично.
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #88 -: Jul 02, 2018, 04:08 »
Това на Ясен по-скоро беше някакъв неуспешен опит за закачка с мен. Но пък и не е длъжен да знае историята на Enlightenment.

Поименно не мога да ти говоря, защото никога не съм ползвал Гном 3. От едва няколко минути сефте имам КДЕ 5 на машината си и вече ругая. Да вече съм на Devuan ASCII, а революцията, за която говорех днес, все пак трябва време да се случи.

Но ще ти обясня, какво имам предвид под затъпяване, а ти ще решиш това дали те засяга.

Цялостната визия на Гном, личаща в абсолютно всички съобщения идващи от там, е следната. Това е работна среда създавана с идеята да е модерна, лесна и напредничава. Това е стремежа от кажи, речи началото на проекта през вече средновековната 1996-та год. На това американците му викат cutting eadge.

Някъде около втора версия това разбиране еволюира до нещо, което на изток наричахме масовизация, а на запад mainstream. Съответно считано от същата версия все повече се налагаше разбирането, че компютрите трябва да са достъпни дори за хора, които нищо не разбират от тях. Това по скромното ми мнение не е трудно, защото никой нищо не разбира и все по-малко разбира.

Оставайки настрана личните ми пристрастия, какъв е начина нещо да е достъпно за хора, които не знаят, какво е? Начина е, като не им се позволява да го ползват. Когато сложиш един влак на релси и го автоматизираш да ходи от една точка до друга, не е необходимо да има дори машинист. Мисля, че в метрото е точно така, макар машинисти все пак да има за резерва. Поне в софийското.

Неизбежен страничен ефект от целия напън е, че по този начин се ограничават дори хората, които знаят, какво искат и осъзнават действията си, знаят кое, колко и дали е рисковано.

Друг неприятен момент е, че, за да е възможно да лишиш човек от избор, трябва да го лишиш от информация. Трябва добре да я скриеш, ако не можеш директно да я унищожиш.

Положителното на цялата история е, че това те лишава от нуждата да мислиш. Каквото и да си разправям, това е голямо облекчение.

По този начин от Гном с времето отпадаха все нови и нови възможности, които са били достъпни преди. Особено се засили, откакто се появи новата шефка, някъде малко след трета версия.

Всички новини идващи от там са изпълнени със съобщения от типа „отпада това и онова“, като в края им има някое друго изречение, че например се е появил индикатор на dropbox или подобна щуротия.

Като искаш поименно, ще дам пример. Ще го дам, защото е едва от преди няколко седмици и даже го писах в тоя форум, въпреки, че избягвам да пиша за Гном.

Вече не може да стартираш изпълним файл от файловия управител на Гном, както и от работния плот.

Ако да бих имал търпението, бих извадил всички подобни новини идвали от там през последното десетилетие и половина. Щях да напълня поне един раздел от този форум.

От една страна, разбирам всичко това. Наистина да се работи на компютър е трудно и скривайки цялата сложност, това прави живота по-лек.

Имам си страничен пример от близките дни. Поради някаква причина моя близка имаше сканирани копия на документи в pdf, чиито размер трябваше да се намали. Pdf е двоичен формат и това не е тривиална задача. Не може да стане във Вим и Емакс.

Единия вариант беше да отворя страница, която предлага безплатно такава услуга и просто да притегля документа в прозореца, след, което да го получа готов.

Втория вариант беше да сваля програма от SF, която да направи същото локално, но през отвратителните стандартни, графични интерфейси. Няма да споменавам, кое от двете беше по-бързия, лесен, красив, удобен и всичко друго вариант. Твърдя го убедено, защото го направих и по двата начина.

=*=

Проблема на цялата красива приказка е, че спирането на мисловния процес се нарича затъпяване и обикновено се приема за нещо не особено положително. Или опираме до въпроса, колко тъпи искаме да бъдем?

Разбира се, това е екзистенциален въпрос единствено за умните. Аз по-глупав няма, как да стана. Затова Гном не ми е необходим и не го ползвам. Ако някой е в моето положение и вече е доволно прост, то той също няма нужда от него.



Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #89 -: Jul 02, 2018, 04:54 »
Проблема е, че след всяка версия се премахва някоя функционалност/опция дето си е работила преди (dumb-ing down), та накрая не остана нищо - оправдават се, че всичко можело да се направи с плъгин-и. Много ги е страх да не се объркат потребителите, а и всичко е правено като за таблети. Разработчиците на Гном не слушат никого освен себе си. Накрая се окава, че Гноме има двама-трима потребители и единия гледам пише в линукс-бг.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.