Автор Тема: Промяна на разделителна способност [РЕШЕН]  (Прочетена 13399 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Пу язък. Оказа се, че не поддържа кирилица. Или поне това в пакета няма. Жалко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Аз ползвам в konsole шрифта Hack и ми изглежда добре.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
понеже става въпрос за графична конзола (а не за истинска дето има смисъл от mono misc и пр.)
да дам и аз моите 5 ст.

Програмистите препоръчват Consolas или Inconsolata (за линукс)

нищо че е от М$ - те навремето разправяха че наляли няколко милиона само да установят че най-добре се възприема 3Д интерфейса (за Уин 95) при който светлината пада от горе вляво (т.е. сенките са долу вдясно) ..който после отсвириха в полза на плоския интефейс (ма не казаха за него колко са дали - за развойна дейност ..нейде у Китайско вероятно)

и още - по избор
https://www.slant.co/options/230/alternatives/~consolas-alternatives


П.П. и по специално за Дебиян (ако държиш на оригинален Consolas - от производителя дет се вика)
https://unix.stackexchange.com/questions/310412/using-consolas-font-on-linux
« Последна редакция: Feb 14, 2020, 18:43 от remotexx »
Активен

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
https://github.com/Swordfish90/cool-retro-term
Нещо на което да се усмихне човек.
Дори има някой интересни шрифтове :)

Код:
fonts$ ls -R | grep tf
3270Medium.ttf
PrintChar21.ttf
PRNumber3.ttf
PetMe.ttf
AtariClassic-Regular.ttf
PxPlus_IBM_BIOS.ttf
C64_Pro_Mono-STYLE.ttf
PxPlus_IBM_VGA8.ttf
FSEX301-L2.ttf
Hermit-bold.otf
Hermit-light.otf
Hermit-medium.otf
Inconsolata.otf
ProFontWindows.ttf
ProggyTiny.ttf
TerminusTTF-4.46.0.ttf
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Знам го отдавна този. Той е (почти) единствения можещ да съперничи на великия Terminology. За съжаление положението с шрифтовете е зле. Повечето не са свободни. Тези, които са, повечето вече са ни инсталирани. Не включвам версията ttf на шрифта на Джими Хамстера, която определено е по-добра от собствената му, но пак не е изчистена. А Хермит пак е без кирилица. И изобщо повечето нямат кирилица. От тези дето имат, пак нямам късмет да има някоя българска, а не руска. И за капак повечето са толкова „пикселизирани“, че не стават за нищо. Сигурно трябва да ги гледаш на големина шест, за да мязат на нещо.

Това обаче не пречи да ти благодаря за включването!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
И по принцип съм много нещастен, че мога да имам изобщо някакви шрифтове, само защото имам инсталиран Ghostscript и то стара версия. Защото например в Buster шрифта Palladio вече липсва. Е има Z003, но той е само с декоративна функция, като например, ако ще правя покани за сватба и подобни. Така остава само URWGothic (без Book, който не е).
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
Имам един приятел който се занимава с печат на някакви неща.
Та той ми е споделял, че много малко шрифтове, са правилни, особено в частта си кирилица при това на български.
Има разлика в изписването на "Т" голямо и малко в езика ни. В смисъл че малкото "т" правилно се изписва като латинско "m" и още за някой други букви.
Според мен важна е целта за която се използва даден шрифт. Останалото са второстепенни неща.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Да, но това е бъг в азбуката и покрай компютрите е оправен.
Всички малки букви си приличат със съответната голямата такава. Каква е логиката Т да е различна.
Виж в курсивната версия са уеднаквили и голямото Т и малкото т.
Очевидно бъгът е поправен. Оправен е и при Г г. Остава А / а да бъде оправен.




« Последна редакция: Feb 15, 2020, 18:16 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
Явно има логика да има различия, пример:
TOUCH -> touch
ТОШКО Е ПИЧ-> тошко е пич

На нещо интересно попаднах https://youtu.be/9bHlwtb_3gM?t=1179
От началото е интересно, защото се засяга и влиянието на други държави на кирилицата.
Реално до такава степен сме свикнали с неправилността на изписване, че не ни прави голямо впечатление. Като пример е факта, че на много хора им е неудобно да пишат на БДС. Преди колко години направиха промяна и на самата клавиатура. Мисля, че промяната е само горе по знаците.
1978 - 2006
след 2006
Хубавото е, че при нас латиницата се е настанила трайно в изписването на български думи, докато в други държави нещата са направо ошлякани от шльокавица  ;D
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
...Каква е логиката Т да е различна.
...
Логиката е, че ръкописно, малко Т се изписва като m. Така учат в училище. Друга не виждам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ще ми трябва някакво време да потегля клипа като аудио и да го изслушам. В общи линии различните букви са осем. В момента и аз не се сещам за всички. Освен споменатото „т“ и „М“ е някакво по-разкрачено. „К“ също е различна. Долната чертичка трябва да е извита. „Ч, ч“ трябва да прилича на четворка.

Но най-видни са „Л;л“ и „Д;д“, които трябва да приличат на колибка. Обикновено малкото, които правят и български вариант на кирилицата, се ограничават само до тези двете. Но нещо е по-добре от нищо.

п.п. Интересно е, че руснаците са по-„еманципирани“. По-независими един вид. Ние се придържаме по-близо до гръцката азбука;

п.п.п. Сетих се още нещо. Знаете ли, че буквата „Я“ е измислена от цар Петър (онзи от Петроград, а не сина на Симеон) и изработена в холандско ателие? Сигурно вече се досещате, какво са направили майсторите от наскоро прекръстената държава. Обърнали са огледално буквата „R“.

п.п.п.п. Благодаря Джет! Точно така. Последните две букви са „а“ и „г“. Малкото „а“ трябва да е „о“ с камшиче, а „г“ две обърнати скобички.
« Последна редакция: Feb 15, 2020, 22:25 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Каква е логиката Т да е различна.
Виж в курсивната версия са уеднаквили и голямото Т и малкото т.

Когато са се правили азбуките, това не е ставало от случайни хора. Всеки знак носи някакво сакрално значение. На всичкото отгоре, това е тайно значение. И макар да сме облагодетелствени да живеем в информационния век, пак не можем да знаем всичко. Това е защото тайната е на пластове. Зад една тайна се крие друга, зад нея трета и така до безкрай.

Ще дам пример с най-повърхностното значение на най-известния знак в света, а именно знака „+“ (плюс или равностранен кръст). Широко известно е, че означава пълно сливане в хармония на земята и небето (хоризонталната и вертикална черти). Зад това значение има и друго по-тайно, което не е чак толкова трудно да се намери. Зад него има трето знаещо се от малцина (далеч не съм от тях). Зад него пък четвърто, което почти никой не знае. И така нататък. Цикъла от тайни е безкраен.

Така е за всеки друг знак, измислян някога. Съответно никоя дума не е измислена случайно. Всяка дума може да бъде разтълкувана по знаците, с които се изписва. Това е една безкрайна, езотерична наука.

Защо руснаците са правили промени по кирилицата? Ами защото не са българи. Тяхната съдба е друга и изисква различни обстоятелства. Това чисто графично дори може да се проследи до някъде. Нашата азбука е по-свободна, а тяхната по-затворена. Демек ние сме повече индивидуалисти, а на тях трябва да им се налага повече дисциплина.

Но не може да бъде и безкрайно различно, защото те са продължители на нашата стара култура, която сме изгубили (за добро). Например, някога замисляли сте се, защо руснаците са толкова войнствени и обичат да се хвалят с оръжия? Ако ще е топ, ще е най-големия. Няма да стрелят с него, но ще го сложат на площада  в Петроград, та всички да продължават да го гледат няколко века по-късно. Ако ще е ракета, да е най-голямата лунгурица. Няма да я изтрелват по нещо различно от полигон в Камчатка, изтреляна от Каспийско море, но на всеки девети май ще я изкарват на Червения площад. И така нататък.

Ами защото нашата култура е била войнствена и сме им я предали. Били сме във военна демокрация и най-високо в обществото са били тези счупили повече чутури с боздуган. Военните ни титли всички са били на монголски език, най-войствената нация на планетата за много векове. Ние сме се гордели с войнствеността си. Предали сме го и на тях. Но докато нас робството ни е спряло за пет века да вършим глупости, то при тях си е цъфтяла тази култура през цялото време. И после защо имат най-голямата територия?

Територия се печели само по един начин. С меч. Е в по-ново време американците показаха, че това може да става и с пари. От петдесет щата, сигурно четиридесет са купени. Но американците са представители на следващата епоха, която ще дойде след нас. Затова американската култура произлиза от европейската. Всяка следваща цивилизация се ражда от руините на предишната.

п.п. Клипчето нощес е успяло да се изтегли даже с картинка (формати 139 и 160). Сега ще го гледам.
« Последна редакция: Feb 16, 2020, 10:10 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Изгледах фимчето. От там се сетих за девета различна (имаше я в кадър от изложба). Това е „и“, тя трябва доста да наподобява латинското „u“.

Няма, как да не споменат бащата на българската традиция проф. Йончев. Но имам и забележка за тях. Проф. Йончев не е скочил на гола поляна да твори. Той старателно е изучавал средновековните ни книги и от там е взел нещата. Защото, ако българската кирилица тръгваше от проф. Йончев, щеше да е смешно да говорим за традиция. С което по никакъв начин не омаловажавам гениалността му, къртовския му труд и таланта.

Във филмчето говорят и за Font fabric. Това е българска шрифтоливница, работеща за световния пазар. Те са най-големия пропагандатор на българската кирилица. Сигурно над 80% от техните стотици шрифтове поддържат и българска кирилица.

Обаче има и един проблем. Те са малка, направо мъничка компания, работеща нишово единствено само за рекламния пазар (и др. части от маркетинга, като индефикация, но по-малко).

Те по никакъв начин не са Adobe, още по-малко са великаните Monotype или поне M$. Техни шрифтове никога няма да видите на работния си плот. Освен това, те могат да слагат в допълнение български начертания, но никак няма как да принудят рекламните отдели да ги ползват. Почти всичките им шрифтове живеят твърде кратък живот. Повечето от тях не изкарват и месец. Могат да живеят от седмица до няколко, докато завърши определената кампания. Един малък процент от шрифтовете им могат да имат доста дълъг живот, но тъй като той е вграден в неща като лого, то не могат да се използват вън от компанията, която го е поръчала.

Имат и още едни шрифтове с дълъг живот. Тях ги раздават безплатно с рекламна цел. И успяват, почти няма рекламен отдел на запад да не ги е ползвал поне веднъж. Но те не са под свободни договори за разпространение и няма как да бъдат включени в стандартна дистрибуция. А от Font fabric няма пък да си платят на комерчески софтуер да ги включи в състава си. Така, че извън рекламните отдели, няма да ги видите.

Но по-добре да има Font Fabric, отколкото да няма. Дори само с това, че БНТ са снимали филм за тях и някакви хора в тубата могат да научат, че има такова нещо.
« Последна редакция: Feb 16, 2020, 11:10 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear