fmask - маска, доопределяща правата, с които да се създават файловете. dmask - маска, доопределяща правата, с които да се създават директориите. С маските се отнемат някои от правата, които иначе биха останали вдигнати за новосъздадения файл. radoshow е посочил накратко какво е закодирано в маските, но историята е малко по-завъртяна. Ето по-подробно обяснение:
По принцип операционната система при създаване на нов файл (засега да се спрем на обикновени файлове) извиква функция creat (или open), на която се подава число, означаващо правата, с които да се създаде този файл. Програмистите, създали програмата, която създава новия файл, са избрали някаква своя политика относно това колко искат да бъде това число, обозначаващо правата. То се състои от 3 осмични цифри (да игнорираме началната 0), всяка една означаваща правата за достъп от страна съответно на собственик на файла, на потребителска група на файла и на останалите потребители на системата. Общият принцип за кодирането на комбинации от права, които искаме да дадем е:
GeSHi (Bash):
Octal value : Permission
7 : read, write and execute
6 : read and write
5 : read and execute
4 : read only
3 : write and execute
2 : write only
1 : execute only
0 : no permissions
Но реалните права, които ще получи новосъздаденият файл невинаги ще са същите. По принцип има едно нещо, което се нарича umask и е предназначено за това да премахва някои права, които системата или системния администратор счита, че не трябва да бъдат вдигнати автоматично със създаването на файла, а експлицитно и при нужда. umask пак са три осмични цифри, пак показват комбинация от право за четене, писане, изпълнение, но в смисъл "ако това право е дадено, да се премахне".
Т.е. цифрите, посочени от radoshow като цяло са верни, но не съвсем - маска 0234 не винаги ще означава права за четене и изпълнение на собственика, само за четене на групата и за писане и изпълнение на останалите. Тя означава, че, ако програмата, създаваща файла е поискала пълни права - 0777 - за всички, то реалните права ще бъдат такива. Ако програмата е поискала права 0604, то реалните права ще бъдат 0400 - само четене за собственика (писането се сваля от маската), нищо за групата (не се повлиява от маската) и нищо за останалите (четенето се сваля от маската).
В опциите към mount може да се зададе както генерална umask, така и, както е тук, отделна fmask (за обикновени файлове) и отделна dmask (за директории, при които нещата изглеждат по аналогичен начин). Това означава, че при създаване на файл или директория върху описания дял, трябва за правата да се прилагат такива маски.
Много често umask има стойност 0022 (или накратко казано 022)- това означава, че дори и програмата да иска да създаде нов файл, давайки права за писане на групата и на останалите, това няма да стане. Със зададените от теб стойности за fmask - 0111, ти указваш, че при създаване на нов файл върху дяла забраняваш, дори и създаващата програма да го иска, файлът да получи право за изпълнение от страна на собственик, група, други. С dmask=0000 указваш, че не налагаш ограничения върху правата на създаваните директории в дяла и искаш те да са точно такива, каквито ги е поискала създаващата програма. Отделно от това, някой път има системно заложено ограничение правото за изпълнение на файлове да не се вдига, т.е. например при зададено в създаващата файла програма права за него 0774 и umask=0022, правата на файла пак няма да са 0754, а 0644.
Това е обяснение само, за да разбереш смисъла на нещата. Днес може да прецениш, че така ти харесват, утре, че изобщо няма нужда от тях, а по-нататък, че има нужда, но ти трябват други цифри. Иначе и аз съм на мнение, че може би само опциите по подразбиране ще са ти достатъчни. Евентуално може някакви неща около кодирането на символите да има, но с помощта на търсачката на форума ще можеш да намериш достатъчно примери и обяснения.