Автор Тема: Gentoo 11.2 Проблем  (Прочетена 9700 пъти)

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Gentoo 11.2 Проблем
« -: Dec 12, 2011, 00:01 »
Днес реших да опитам Gentoo 11.2 ( live dvd ) и има проблем при boot-a ( при инсталацията ). С Radeon 6870 съм и като избера нещо от boot менюто и екрана ми се размазва. След дълги справки с Google и намерих подобни проблеми. С поставяне на radeon.modeset=0 в буут менюто на груб и ми зарежда системата и след това се показва само черен екран ( явно при стартирането на X ). Вече ми свършиха идеите и нервите  >:( . Мога да си пусна shell-a, но дава грешка при опит за стартиране на Х. Не ми се занимава да взема минималното инсталационно CD и да си компилирам всичко ( при FreeBSD ми се зави свят докато се компилира всичко ). Надявам се някой да е срещал подобен проблем
« Последна редакция: Dec 12, 2011, 00:04 от The_Ghost »
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #1 -: Dec 12, 2011, 07:00 »
Не съм запознат с инсталацията на Gentoo ot DVD, но провери с кой драйвер се опитва да подкара Х-а. Като гледам картата ти е нова и предполагам, че със свободния драйвер трудно ще тръгне (ако изобщо тръгне), и затова сложи си драйвера от АМД и виж дали с него не тръгва. Също така може да видиш дали при стартиране на Х-а не пише нещо в логовете (/var/log/Xorg.log).
Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #2 -: Dec 12, 2011, 09:56 »
Лошото е че ми дава проблеми последно време и на Ubuntu-то. След ъпдейти не ми тръгна там Х-а, но този път не помогна и прекомпилиране на драйвърите и реших да посменя Ubuntu-то, но уви ..... Лесно ще намеря да компилирам и там драйвърите за Radeon но се чудя след това дали трябва само да пусна X-a зада тръгне визуалната инсталация
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #3 -: Dec 12, 2011, 10:25 »
Gentoo не може да се инсталира от DVD, просто няма такъв вариант от години. DVD-то е само един изглед на работеща система с инсталирани в него всички популярни десктоп среди.

Но няма инсталатор.

Имаш един мизерен вариант да го сложиш на HDD с rsync но щом на живия диск не ти тръгва X11 ще ти е безполезно.

Ако толкова ти е мерака за Gentoo система, избери някоя по-готова за ползване от Gentoo базираните...

http://calculate-linux.org/
http://toorox.de/
http://sabayon.org/

Те си имат инсталатори като от изброените Sabayon е доста зле но за новак в Gentoo става. Иначе за красив десктоп и стабилна система Calculate, за бърза Toorox.

Или тръгваш по книгата на Gentoo и инсталираш стъпка по стъпка. Ако не ти харесват предложените варианти.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #4 -: Dec 12, 2011, 11:00 »
Все трябва да има на live dvd-то повечко драйвъри. В краен случай си слагам FreeBSD и като за домашен комютър и забравям . Но май ще си седя на Ubuntu докато не си купя процесор ( 8 G рам и едно дъно ми прахолясват  ;D ). Много кофти че няма директен инсталатор на диска, освен да се поровя още и да намеря още "решения" на бъговете с това Ati Radeon . Харесах Gentoo-то защото чух че е с ядро на BSD
Активен

SuperVas § 220

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #5 -: Dec 12, 2011, 11:45 »
Може да пробваш с VESA драйвер да подкараш X сървъра. Трябва да го зададеш при boot managera.
Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #6 -: Dec 12, 2011, 12:00 »
При boot-a се задава vesa драйвъра ( мисля че беше 795 ) но може би е по-стар, защото четох че от миналата година има поддръжка за Radeon 6870. Довечера ще си поиграя, че сега съм на FreeBSD ( не вкъщи ). Слава богу че на тази машина съм с Nvidia ( беше мъка първо с интелската вградена карта  ;D )
Активен

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #7 -: Dec 12, 2011, 13:01 »
Малко късно може би виждам темата, и все пак реших да дам и моята гледна точка по въпроса, може да е от полза... Дано да не се разтълкува като внасяне на излишен шум и разсейване от основната грижа...
Доколкото успявам да дефинирам проблема, графичната среда отказва да тръгне, нали така? Ясно е, че грижата е в зареждането на правилният driver към ядрото. За да се види кой точно модул е зареден в ядрото, може да се погледне изхода от
Код
GeSHi (Bash):
  1. lspci -v | grep -A 10 VGA
Това, когато компютъра е стартиран от liveDVD на Gentoo. Друг примерен вариант за действие би бил да се копира изхода от
Код
GeSHi (Bash):
  1. lspci -n

и да се постави в
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Сайта връща отговор кой е driver-а, подходящ за конфигуриране и компилиране вътре в ядрото (или като модул, според предпочитанията). И не - Gentoo не е с ядро на BSD. Има възможност да се инсталира някакво такова животно, но Gentoo си е Linux-дистрибуция, със заемки от port-системата на BSD. На http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-freebsd.xml може да се види ръководство за инсталиране на Gentoo с BSD-привкус. И не - няма засегнати от това объркване за Gentoo :)
Всичко свежо от мен, успешен ден!
Активен

Deeply in love with......Gentoo

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #8 -: Dec 12, 2011, 22:32 »
Малко късно може би виждам темата, и все пак реших да дам и моята гледна точка по въпроса, може да е от полза... Дано да не се разтълкува като внасяне на излишен шум и разсейване от основната грижа...
Доколкото успявам да дефинирам проблема, графичната среда отказва да тръгне, нали така? Ясно е, че грижата е в зареждането на правилният driver към ядрото. За да се види кой точно модул е зареден в ядрото, може да се погледне изхода от
Код
GeSHi (Bash):
  1. lspci -v | grep -A 10 VGA
Това, когато компютъра е стартиран от liveDVD на Gentoo. Друг примерен вариант за действие би бил да се копира изхода от
Код
GeSHi (Bash):
  1. lspci -n

и да се постави в
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Сайта връща отговор кой е driver-а, подходящ за конфигуриране и компилиране вътре в ядрото (или като модул, според предпочитанията). И не - Gentoo не е с ядро на BSD. Има възможност да се инсталира някакво такова животно, но Gentoo си е Linux-дистрибуция, със заемки от port-системата на BSD. На http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-freebsd.xml може да се види ръководство за инсталиране на Gentoo с BSD-привкус. И не - няма засегнати от това объркване за Gentoo :)
Всичко свежо от мен, успешен ден!


Ето го изхода :
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Barts XT [ATI Radeon HD 6800 Series] (prog-if 00 [VGA controller])
   Subsystem: PC Partner Limited Device 174b
   Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 16
   Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
   Memory at e1000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=128K]
   I/O ports at c000 [size=256]
   [virtual] Expansion ROM at e0000000 [disabled] [size=128K]
   Capabilities: [50] Power Management version 3
   Capabilities: [58] Express Legacy Endpoint, MSI 00
   Capabilities: [a0] MSI: Enable- Count=1/1 Maskable- 64bit+
   Capabilities: [100] Vendor Specific Information: ID=0001 Rev=1 Len=010 <?>
   Capabilities: [150] Advanced Error Reporting

01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Barts HDMI Audio [Radeon HD 6800 Series]
   Subsystem: PC Partner Limited Device aa88
   Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 45
   Memory at e1020000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
   Capabilities: [50] Power Management version 3
   Capabilities: [58] Express Legacy Endpoint, MSI 00
   Capabilities: [a0] MSI: Enable+ Count=1/1 Maskable- 64bit+
   Capabilities: [100] Vendor Specific Information: ID=0001 Rev=1 Len=010 <?>
   Capabilities: [150] Advanced Error Reporting
   Kernel driver in use: HDA Intel
   Kernel modules: snd-hda-intel

03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)

И ето от сайта какво ми пише за драивъра за видеото
10026738   Yes   ATI Technologies Inc   Barts XT [ATI Radeon HD 6800 Series]   radeon   v2.6.38-
1002aa88      ATI Technologies Inc   Barts HDMI Audio [Radeon HD 6800 Series]      
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #9 -: Dec 13, 2011, 11:04 »
Все трябва да има на live dvd-то повечко драйвъри. В краен случай си слагам FreeBSD и като за домашен комютър и забравям . Но май ще си седя на Ubuntu докато не си купя процесор ( 8 G рам и едно дъно ми прахолясват  ;D ). Много кофти че няма директен инсталатор на диска, освен да се поровя още и да намеря още "решения" на бъговете с това Ati Radeon . Харесах Gentoo-то защото чух че е с ядро на BSD

BSD ядро ?!
Чул си ама не си дочул.
Това е отделен проект казва се GentooBSD,
FreeBSD базирана Gentoo система. С BSD ядро.
http://dev.gentoo.org/~The_Paya/doc/gentoo-freebsd.xml -> Официална страница на проекта.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #10 -: Dec 13, 2011, 12:26 »
Така като гледам май няма да се разреши проблема, освен ще си сложа FreeBSD и на домашния компютър и да забравя за това Gentoo и Ubuntu .
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #11 -: Dec 13, 2011, 13:29 »
Така като гледам май няма да се разреши проблема, освен ще си сложа FreeBSD и на домашния компютър и да забравя за това Gentoo и Ubuntu .

Аз вече ти отговорих дадох ти три дистрибуции ...изтрито...
Всяка една от трите ще тръгне без проблем при теб. И си имат инсталатори. ...изтрито...

Редактирано, съгласно т. 6 от Правилата на форума.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Dec 13, 2011, 14:31 от bop_bop_mara »
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #12 -: Dec 13, 2011, 14:52 »
Ако става въпрос и аз мога да качвам снимки на които ясно се вижда как работи при мен с Калкулэйт.

http://imagepost.ru/images/c/ld/cldg-copy-load.png

Тцъ - не можеш, линкът ти води до:
Код:
403 Forbidden

@The_Gost
ако проблемът ти е *само* в драйвера за граф. карта, да се пробваме да го решим и с Gentoo, ама така като гледам явно не ти се занимава с билдване на с-ма от нулата, а Gentoo е точно затова (нямам никакъв опит с дериватите на Gentoo и не знам там как е, но при Gentoo си трябва компилиране и доста работа в терминал, конфигурац. файлове и т.н.). Та помисли си пак дали си избрал правилната дистрибуция (това, че е с ядро на *BSD го забрави). Не те разубеждавам да се откажеш от gentoo (фен съм от доста време), а по-скоро да решиш дали можеш и дали ти се занимава с него.

Поздрави!

П.П. Сега видях, че в поста си, AMD е написал Калкулейт с "е абаротнае", или както там беше "па рускаму" - просто ме смаза отвсякъде  ;D ;D ;D
« Последна редакция: Dec 13, 2011, 14:54 от senser »
Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Gentoo 11.2 Проблем
« Отговор #13 -: Dec 13, 2011, 16:05 »
Ако става въпрос и аз мога да качвам снимки на които ясно се вижда как работи при мен с Калкулэйт.

http://imagepost.ru/images/c/ld/cldg-copy-load.png

Тцъ - не можеш, линкът ти води до:
Код:
403 Forbidden

@The_Gost
ако проблемът ти е *само* в драйвера за граф. карта, да се пробваме да го решим и с Gentoo, ама така като гледам явно не ти се занимава с билдване на с-ма от нулата, а Gentoo е точно затова (нямам никакъв опит с дериватите на Gentoo и не знам там как е, но при Gentoo си трябва компилиране и доста работа в терминал, конфигурац. файлове и т.н.). Та помисли си пак дали си избрал правилната дистрибуция (това, че е с ядро на *BSD го забрави). Не те разубеждавам да се откажеш от gentoo (фен съм от доста време), а по-скоро да решиш дали можеш и дали ти се занимава с него.

Поздрави!

П.П. Сега видях, че в поста си, AMD е написал Калкулейт с "е абаротнае", или както там беше "па рускаму" - просто ме смаза отвсякъде  ;D ;D ;D


Ами искам само да тествам кое ще ми хареса, а като си взема процесор и да инсталирам 64 битовите версии. Gentoo не съм пробвал, иначе няма проблеми да си компилирам всичко на FreeBSD
« Последна редакция: Dec 13, 2011, 16:08 от The_Ghost »
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Gentoo
Настройка на програми
st0rmblast 1 2877 Последна публикация May 24, 2004, 10:59
от gamehack
gentoo
Живота, вселената и някакви други глупости
Sadistt0 0 1743 Последна публикация Sep 17, 2004, 08:50
от Sadistt0
GENTOO
Настройка на програми
rat 11 3727 Последна публикация Nov 15, 2004, 21:03
от zeridon
Gentoo проблем
Настройка на програми
Galeon 19 5525 Последна публикация Jan 17, 2005, 22:48
от ray
gentoo
Идеи и мнения
nocture 22 5568 Последна публикация Jan 11, 2005, 22:33
от nocture