Ей какъв backlog изчетох
tux1989, за първи и последен път ще коментирам "романите" ти, не за друго, а защото дори и на мен не ми допада агресивно представяне на тотално грешни неща. Мразя grammar nazi-тата и няма да отварям въпрос за правописа, така че съвсем по същество.
Парадоксалното в цялата работа е че от М$ ВИНАГИ СА КРАДЯЛИ OT ЛИНУКС ПО СПЕЦИАЛНО ОТ KDE.
Ето и малко windows 95 http://toastytech.com/guis/win95delie1.gif и KDE1 http://www.kde.org/screenshots/images/medium/matthiase1.jpg кде 2 http://www.kde.org/screenshots/images/large/kde2final_1.jpg вече има аплети по таскбарът докато в windows 98 http://toastytech.com/guis/win98desk.gif има единствено ie4.Тук идва интересния момент http://www.kde.org/screenshots/images/3.5/35-superkaramba.png в kde има десктоп аплети които се появяват в 2005 година а в края на 2006 във виста ,същата схема е и със compiz и aero-то.
Май беше упоменато, но Windows 95 съществува отпреди KDE. Съответно Windows 98 съществува отпреди KDE2. Windows Vista съществува отпреди KDE 3.5. И колкото и да е странно, Aero и съответно Vista съществуват малко отпреди Compiz. Хронологично някак си нещата не се навръзват.
Aрхитектурата на линукс като цяло НЕ Е сложна - системата е направена напълно елементарно - но за да я ползваш ТРЯБВА ДА Я РАЗБИРАШ
От позицията на какъв го казваш това? Защото аз примерно въобще не съм убеден в последното. Още повече, имам основания да считам че не можеш дори най-общо да ми опишеш какво се случва когато някоя програма направи нещо просто, като например да изчете един ред от един текстов файл. Съмнява ме да знаеш нито механизма по който се прехвърляме в kernel mode, нито кой слой се занимава с какво, нито какво става ако имаме вече кеширани въпросните блокове, нито начина по който кешираната информация се организира в паметта и да не продължавам. Значи за каква архитектура точно говорим?
другия аспект е разпространението на приложения в изходен код - при windows е лесно - върви само на 2 платформи но linux е мултиплатформен затова най удачноя вариянт е приложението да се компилира за конкретния процесор който ще ползваш (така приложението става много по производително - а подобна оптимизация се търси най много при драйверите) - за да можеш обаче да се справиш ТРЯБВА ДА ИМАШ ПОЗНАНИЯ
Кой уиндоус? Windows CE примерно подържа shle, arm, mips и други архитектури от доста отдавна.
М/У другото windows става ОС едва 2000-ната година - до тогава си е GUI за дос - дори тук изостават с едно 9 годинки - ама все пак потребителите му са копютърно неграмотните хора (масовиия потребител)
Нямаш идея какво говориш. Дори Windows 3.1 е многозадачна операционна система, години преди линукс да се появи. Да, не preemptive, но да - многозадачна такава със сепарация на адресни пространства, protected mode, context switching и т.н.
linux има много добър memory мениджър който се грижи много добре за паметта (рамът) като целта е тя ДА СЕ ИЗПОЛЗВА - това е коренно противоположно на масово наложеното мнение сред пишман специалистите че колкото по малко рам се ползва (колкото повече имаш свободна) толкова по добре (за чии я купуваш тогава - ей така да да си има) - това мнение е наложено от недъгавия мениджър на windows (проблем който частично е отстранен в последните му версии) - така че изказвания много рам ползва за всичко различно от windows са меко казано идиотски - рамът е за това за да се ползва - не случайно всички ОС изискват и допълнителна виртуална памет (пак идиотски реализирана в windows под формата на файл - при това на файлова система подлежаща на фрагментация)
Изненада - в уиндоус нещата стоят по същият начин. Разликата е в това че task manager-а спестява тази подробност за пред малоумния потребител. Изненада - в линукс swap-а може да се намира върху файл, при добро желание. Изненада - и в двете операционни системи когато се ползва файл за целта, paging-а bypass-ва тарапаната с VFS слоя.
другото масово неразбирано нещо е терминът ДИСТРИБУЦИЯ (пак пишман специалистът си прави асоциация с версия на windows а масовото "ламе" не доумява защо има толкова много дистрибуции на linux) - linux е ОПЕРАЦИОННАТА СИСТЕМА - ядрото - тя е "една" версия и се разработва от ЕДИН екип независимо дали става дума за дистрибуция на ubuntu, fedora, suse, gentoo ... И НЕ НА ПОСЛЕДНО МЯСТО ЛЮБИМИЯ МИ SLACKWARE
Е да ама не точно. Някои дистрибуции могат да си позволят собствен екип от kernel maintainers, които са достатъчно светнати по въпроса как се подържа собствено tree и дори имат наглостта да си merge-ват собствени пачове. Ужас.
Иначе в супер напредналата операционна система от 21 ВЕК windows 7 НЕ мога да кажа че в нея всичко тръгва (не мога филм да си пусна, не мога работа да свърша щото липсва офис пакет, не мога с познати да се свържа по нета щото нямам никъкви чат клиенти не мога диск да запиша или да ползвам снимка на такъв (iso фйал демек) не мога дори един архив да отворя) - всички тия неща 7-цата която е светлинни години напред не ги може - за сметка на това в изостаналото дистро мога да правя всичко това дори и без да инсталирам тъй като на всичкото отгоре то го има е в live cd.
Да, ужасно обективно е какво _можеш_ и какво не можеш. Кварталният хакер пък може да си дръпне crysys 2 от някой торънт и да си играе, да видим сега с този гаден линукс как ще докараш същия резултат
иначе да точно ОС е за да си вършиш други неща а не да се чудиш как да докараш машината до някакво що годе приемливо състояние при което ще можеш да я ползваш. пък да не говорим за някаква стабилност (и тук не става дума за вируси а за елементарни неща като фрагментиране на файловата система) - а като windows потребител тези неща може да им се струват нормални но те всъщност очертават колко посредствана операционна система е windows (няма начин да спънеш линукс та да върви толкова куцо),да му теглиш анти-вирусни,архиватори,кодеци,торрент-клиенти и др.
Оооо има. И този форум е доказателство за това, виж само въпросите в секцията за начинаещи. И какво от това?
Например oracle - novell партнира дори с M$ даже системата с ограничаване на правата в новите "БОЗИЦИ" е пряко следствие от това сътрудничество.
Oracle също така продават собствена линукс дистрибуция
ТА като за финал на моя роман си мисля че ясичко си е заради игрите самата библиотека openGL е доста по производителна от прекия и конкурент directX и това се визда при системните изисквания на compiz и с тези на aero.
M$ следвайки политиката си на нелоялна конкуренция обаче прекратяват поддръжката на openGL като запазват единствено неговата емулация през directx целта е да се спъне максимално по добрата библиотека което да накара крайния потребител да я избягва (игри който я ползват) - което ще принуди разработичиците да ползват основно directX
Ако наистина _вярваш_ че DirectX е алтернатива на OpenGL си в много голямо заблуждение. DirectX се занимава с доста повече неща - input devices, звук и така нататък, неща които в линукс са един пълен хаос. Също така въобще не съм убеден че OpenGL е по-добро API от DirectX що се отнася до общата им функционалност. DirectX е това което движи нещата с видеокартите. Мога да кажа още много по този въпрос, но няма смисъл. Аз специално пиша софтуер, работещ върху видеокарти и много добре знам как някои неща на хардуерно ниво са реализирани само и само защото се изискват от новата DirectX спецификация. И тези неща са добре дошли за моите занимания, нямащи нищо общо нито с OGL, нито с DX.
Ако беше прочел вниматално това което съм написъл щеше да разбереш че във един "НОВ' windows НЯМА НИЩО НОВО ,кво е новото в новия осмак а?Да има нещо ново в него ще има History Vault, с който компютърът ще може да бъде преинсталиран до чисто състояние само за няколко минути (И ЩО ? )http://news.laptop.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/windows-vista-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-windows-7-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-30-%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0/ МАЛКО ГО ПРЕИМЕНВАХА А ОТ VISTA НА 7 А,СА КВО ЛИ ЩЕ Е 8?
Съвсем сериозно ли го твърдиш това?
Докато четеш този мой пост, всичко, което виждаш е свободен софтуер. Тракера, скрипта на сайта, апачи сървъра, php, html, OS на която всичкото това върви. Всички игри с енджин на id software които си играл са OpenGL ' пак свободен софтуер.
Ама продължи нататък бе
Firmware-а на харддиска на сървъра, BIOS-а на сървъра, съответните еквиваленти на клиентската машина, IOS-ите на рутерите и по-умните суичове по пътя. Както и разбира се уиндоуса на пича
Свободният софтуер е навсякъде
ЛУДА ГЛАВА
ОС от най нисък клас дори и тези server,professional,ultimate единствения голям плюс на windows е това че в таргет групата му са децата което провокира производителите на игри да ги правят предимно за него което им ОГРАНИЧАВА КОМПЮТЪРНАТА ГРАМОТНОСТ.А не да налива маса пари за
нов хардуер за да може да играе последните игрички и отнова де си преинсталира бозицата ОП ГРЕШКА ДА СИ КУПИ НОВ УИНДОУС КОЪТО Е ПО-ДОБЪР ОТ ПРЕДНИЯ НАЛИ
Над 90% от десктоп сегмента са потребители-деца? Сериозно?
И кво става купува си най-новия и бърз уиндоус и кво прайм получава - операционната система ползва файлова система която се фрагментира (това значи че с времето достъпът до файловете скорост на четене и запис почва да пада прогресивно) и ми се налага периодично да пускам дефрагментиране на дисковете при положение че файловата система се фрагментира (колкото повече се трие и записва по нея)
С NTFS този проблем е далеч по-скромен в сравнение с FAT примерно. Когато SSD дисковете станат масови, няма да има абсолютно никакво значение. И какво от това.
windows продължава да ползва виртуална памет под формата на файл
(в който постоянно се чете и записва) при това този файл седи на системния диск (освен описания ефект от фрагментирането се добавя и забавяне на достъпът до самия диск тъй като постоянно си "чопли" нещо).
Чете се и се записва когато има нужда да се чете и записва и в това отношение няма значение дали е дял, диск или файл. Също така, за въпросният файл няма изискване да бъде на системния диск. Или може би сериозно мислиш, че четенето от swap файла/диска трябва да минава през VFS/block кеширането...хммм. Съветвам те да провериш що е то O_DIRECT, защо е възникнало и откъде е черпено вдъхновение. Не е силно свързано точно с този въпрос, ама знам ли, може да получиш някакво просветление
Windows не позволява на повече от един потребител да работи в един момент на машината та нали е многопотребителска ОС?
Позволява колкото платиш.
И кво става а плащаш сума ти пари за да си играеш игрички и да можеш да инсталираш лесно програми без да виждаш много зор както примерно в някоя линукс дистрибуция нали.
Да, времето е пари. Ако драснеш чертата и се окаже че загубеното време струва повече от лицензите, какъв е проблема? Огромното мнозинство от хора вършат работа, която няма нищо общо с ИТ сферата.
ХА сетих се нещо та сега сме 2012 година Знаеш ли че windows 95 е излязъл от поддръжка - ДА АМА НЕ!
И 95 И 7 ИМАТ ЗА графично ядри IE ,и 95 и 7 страдат от синдромът на ДОС при именуването на дисковете "прословутото C" и 95-цата и 7-цата ползват фрагментираща се файлова система,и 95-цата и 7-цата ползват виртулана памет под формата на файл в системния диск - 95-цата за разлика от 7-цата обаче НЕ ПОЛЗВА структурни файлове (windows registry) което я прави малко по надеждна (или по скоро 98 и 7)ТА в 2012 7-цата се отличава от 95 по променения GUI КОПИРАН ОТ КДЕ windows manager поддържащ 3D КОПИРАН ОТ COMPIZ.ЯКО А И ТВА САМО ЗАРАДИ ЕДНИ ИГРИ,
Добро обобщение
И във windows също има терминал както и в линукс да ама използването му е сведено до минимум,също и компютърната грамотност на даден човек е сведена до минимум все пак всичко се върти в това да влезнеш в нета и да си теглиш "кракове' за игри разархиватори,анти вирусни и тем подобни.ЗАЩО ПОВЕЧЕТО ПОТРЕБИТЕЛИ РАБОТЯТ С WINDOWS АМИ НЕЗНАМ АМА НЯМА ОСНОВАНИЕ ДА ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ГО ПРАВЯТ
Странно, защото аз го ползвам доста често докато работя с уиндоус
Явно имам вредни навици
Та такива работи. Разбираш ли, въпреки че ползвам линукс, изкарвам си парите с това години наред, пиша софтуер за линукс, администрирал съм линукс системи, събмитвал съм бъг репорти и пачове, откривал съм уязвимости и съм ги съобщавал, така и не мога да разбера този малоумен фанатизъм. Ако си имаш лични убеждения е ОК, но да ги налагаш агресивно (и без да се сърдиш леко неграмотно), най малкото постига обратния ефект, не знам. От всичко свързано с тази операционна система, най-силно ненавиждам фанатиците и конспиратиците. Ама може би това ми е проблема, защото ги ненавиждам и по принцип.