Автор Тема: Линус Торвалдс отказва да се държи "професионално"  (Прочетена 7933 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Вчера, един от разработчиците на Linux-ядрото, Сара Шарп (Sarah Sharp) от Intel, породи бурна дискусия във форума на linux-kernel. Тя изпрати открито писмо до Линус Торвалдс и други програмисти, като ги призова да се държат "професионално" и да се въздържат от нецензурни изрази, които са така характерни за Линус.
В отговор на откритото писмо "бащата на Linux" категорично отказа да съблюдава така наречения "професионализъм". Според неговите думи, Сара Шарп играе ролята на жертва, а под призива за професионално поведение е скрит опит за оказване на влияние върху другите хора, заставяйки ги да променят своето поведение по начин, който й харесва.

Линус Торвалдс обяснява, че всички хора са различни. Например, самият той по природа не е вежлив и лесно излиза от равновесие, но ако конкретно някой не харесва подобно поведение, това далеч не означава, че то е "неправилно".

"Мен ме интересува съвместната работа, въпреки различията между хората. А не опитите да се харесаме един на друг. Ето защо почти мога да гарантирам, че ще продължа да ругая..." - споделя Линус.

"Ако ти искаш аз да се "държа професионално", мога само да отговоря, че това не ме интересува. Аз седя в домашния си кабинет по халат за баня. Точно както не смятам да започна да нося вратовръзки, аз няма да се подам на фалшива вежливост, дребни лъжи, офисна политика, интриги, пасивна агресивност и умни думички. Защото именно до това води "професионалното поведение": хората прибягват до най-кални уловки, понеже са принудени да изразяват своите естествени пориви по неестествен начин" - казва още Торвалдс.


Вижте повече: http://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%9B%D0%B8%D0%BD%D1%83%D1%81-%D0%A2%D0%BE%D1%80%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D1%81-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-80879.html#ixzz2ZITyoeLg

Хихихи! Е па, пич от всякъде е :D !
Активен

lunarvalley

  • Гост
ами това:
Цитат
There aren't enough swear-words in the English language, so now I'll
have to call you perkeleen vittupää just to express my disgust and
frustration with this crap.
;D ;D ;D
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Жалко, че почти не останаха хора които като него да се противопоставят на корпоративните шитове!
Мисля, че точно тези корпоративни шитове почти убиха ентусиазма у хората и издигнаха в култ смирението, лицемерието и фалша.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
... "publicly tearing apart" members of the Linux project is the only way to get results..."

..." And I can't just say "please don't do that", because people won't listen...."

Това дава резултат - справка Нвидиа
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
...
Мисля, че точно тези корпоративни шитове почти убиха ентусиазма у хората и издигнаха в култ смирението, лицемерието и фалша.
Не бе. Това го направиха комунистите в южната част на "Източна Европа".
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Пак почнахме с тая политика  ;D ... Кога ли ще дойде деня, в който ще провъзгласят Христос за комунист или пък шумерската цивилизация за прародител на комунизма...
Активен

lunarvalley

  • Гост
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Иии, ама каква дискусия сте заформили в коментарите под линка... Не им се връзвайте толкоз много на промитите мозъци на хората, не се и опитвайте да им сменяте мнението - усилията ще са напразни (99%).

Аз много се радвам за хората, които са имали възможност да живеят в чистодумна среда и разбирам защо за тях псувните са шок. На практика и аз съм минала през това, а към настоящия момент се считам за добре обучена (от IT хора) фабрика за нецензурни думи, но гледам да внимавам какво и кога казвам.

Линус е чешит, нестандартен тип човек и хората просто трябва да го осъзнаят и да го възприемат такъв, какъвто е. Всички големи лидери си имат своите характери и именно благодарение на тях са създали и постигнали всичко. А критиките към поведението им в голяма част са предизвикани от подсъзнателната завист, че имат смелостта да правят нещата по своя начин, а не по закостенелите правила.

В крайна сметка има доста по-публични личности от разработчиците на отворен и свободен софтуер, които имат още помалко свян от това да дават антипример чрез далеч по-сериозни неща от езиковите изразни средства - алкохол, наркотици, законови нарушения и т.н. Като разликата между такива хора и Линус е основно в това, че те се имат за голямата работа и за центъра на света, а Линус просто се радва на живота си.

Edit: В цитата има доста неща, извадени от контекста, всъщност. Сега погледнах за по-подробната история (с цитати в оригинал) - ами и Линус се поувлича някой път (аз също не харесвам хора, които се държат лошо с някой, направил грешка, но пък и за това има далеч по брутални примери именно в „професионалните“ среди), но пък въпросната дама като че ли е изпуснала момента на закачка между Линус и Грег и е предизвикала целия този ураган. В крайна сметка хората са си казали какво мислят, което е съвсем в тон с желанията на Линус. Но според мен всеки е по малко крив и прав.
« Последна редакция: Jul 17, 2013, 19:37 от bop_bop_mara »
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Добре, първо да уточня, че не взимам каквато и да е била страна в този спор.
Просто се чудя как може човек на нивото на Линус, гениален програмист, създал ядро на операционна система, изградил една перфектна структура, да е на примитивното ниво да не може да изрази мислите си по друг начин, освен с псувня? Такива хора са ми много странни.
Имам чувството, че се опитва да се прави на бунтар-пич, но просто не му отива, лично мнение.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Добре, първо да уточня, че не взимам каквато и да е била страна в този спор.
Просто се чудя как може човек на нивото на Линус, гениален програмист, създал ядро на операционна система, изградил една перфектна структура, да е на примитивното ниво да не може да изрази мислите си по друг начин, освен с псувня? Такива хора са ми много странни.
Имам чувството, че се опитва да се прави на бунтар-пич, но просто не му отива, лично мнение.
Аз май не познавам програмист (особено от мъжки пол, за няколко колежки от университета имам съмнения), който да не умее да псува като каруцар. Няма нищо общо с бунтарство, просто си е имосия.

А, колкото и да ни се струва странно, ние българите изобщо не сме пример за нецензурна реч. В испанските сериали всяка втора дума е неприлична и нецензурирана, няма особено съобразяване с възрастовите категории на аудиторията, но не съм забелязала хората да се смущават от това (а и, въпреки всичко, репликите не звучат просташки, а само реалистично).

Да не говорим за един куп известни (част от тях и гениални, също) певци и музиканти, които съвсем спокойно използват f**k и s**t за подсилване на всяка своя дума и в текстовете на песните, и в разговорите си с публиката на концерти. Та Линус е най-малкия злодей. Толкоз може човека, толкоз прави. Който не псува, той да го съди. ;)
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Май надушвам template-a Псувня  8)
Реално погледнато всеки може да псува, трудното е да не псуваш :D
И понеже програмистите са доста мързелив народ (все пак "copy - paste" е измислен от тях"), та затова го карат по мързеливия начин и си псуват наред, вместо да изразят "нормално" какво не им харесва и т.н.

А и я ми кажете как да не псуваш в един свят на пустота и сиво ежедневие между 4 стени и едно много тясно прозорче към света (browser-а на монитора) :D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Значи има една група хора, които не приемат грубото изразяване (имаше някакъв евфемизъм за псуването, но не се сещам в момента). Да речем че това е елитарна група, малцинство. Елитарна от гледна точка на това че...ами не се изразяват грубо. Това множество от хора обаче далеч не се припокрива с множеството много кадърни хора, които носят планини на гърба си като Торвалдс. Също така има и едно мнозинство от хора, които не виждат проблем да псуват. Това множество още по-малко се припокрива с множеството адски кадърни хора. Оттам който е горд да си псува, нека си псува щом мисли че това го прави повече човек. Алтернативно, всеки който вярва че политически коректното изразяване на емоциите е необходимо и достатъчно условие за висш интелект, нека си го вярва. Реално погледнато обаче, не можем да поставяме нещата в такива тесни категории. Защото хората в крайна сметка вършат и други дейности, освен да си изразяват мнението, било то по културен или нецензурен начин.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Другарки и другари, още преди доста време един наш поет е написал една поема в която на първо място е ебнята! Звучи цинично, но пък реалистично! Нищо, че поемата е много куплети, основното е за едни съвсем човешки потребности!
Та, важното е не какво точно казва и колко реда са изписани, а какъв е смисъла от това, а смисъла в случая е, че всички плод сме на ебнята!
Та, в този смисъл, доста добре и лаконично се изразява човека! :D
« Последна редакция: Jul 18, 2013, 02:17 от backinblack »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Гейт, ние простите много добре разбираме сложните какво искат да ни кажат когато се изразят просто :D
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Тази тема ми напомни на една съседна тема, която вметнаха в сериала Bones.
Въпросната тема е за честността. И така като ги комбинирам, се питам дали е по-добре да си простак и честен задник или пък да си изискан и лъжлив циник :D

Според мен е най-добре да си всичко в едно, т.е. да няма празно. Не знам дали това би те направило тотален лицемер, но това пък зависи от гледната точка. Няма как да си лицемер ако си честен спрямо тези, които искат да си честен с тях. А на тези които не им пука дали си честен с тях, надали ще им пука че си лицемерен към тях :D

Както и да е, много интересна тема :) Аз лично нямам против хората, които псуват или са простаци, но имам против това да го показват на хора, на които им е неприятно такова държание. Това е все едно да седнеш и да псуваш пред деца - в тази връзка - има доста възрастни хора, които имат детски характер. И като намесих децата - манталитета с псувните се предава от поколение на поколение. Т.е. реално погледнато факта, че програмистите са простаци е чисто съвпадение.
Познавам доста слепи хора и мога да ви кажа, че те са доста по-напред с материята относно псувните. При тях работата е дебела както се казва  >:D
« Последна редакция: Jul 18, 2013, 03:47 от !ntel »
Активен