Автор Тема: как да се свържа към втория рутер wifi  (Прочетена 1757 пъти)

dunix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Здравейте,
имам проблем със свързването ми към рутера. Има три рутера mikrotik groove 52hpn, на всеки етаж по един, свързани така, че да са с една и съща парола за да има интернет на който й да си етаж, но на някой места хващам два от рутерите. Като напиша в конзолата
Код:
nmcli d wifi
ми показва двата рутера, но ме е логнал към рутера към който имам по-слаб обхват

Код:
*  SSID              MODE   CHAN  RATE       SIGNAL  BARS  SECURITY  
   Home24          Infra  9     54 Mbit/s  99      ▂▄▆█  WPA1 WPA2
*  Home24          Infra  3     54 Mbit/s  47      ▂▄__  WPA1 WPA2

Пробвах да се логна само към този с по-силен обхват чрез iptables като блокирам мак-адреса на този с по-слаб сигнал, но тогава губя изцяло интернета. Как да направя така, че да се логна на този, който е с по-силен обхват?

Редакция:
сега четох за BSSID който се намира в настройките (Identify->BSSID) на самата wifi мрежа. Там ми показва MAC адресите на 3те рутера и избрах адреса с най-добър обхват. За сега работи.

ПС: Ако има друг вариант бихте ли споделили и него - като алтернативен.
« Последна редакция: Nov 06, 2016, 21:23 от dunix »
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: как да се свържа към втория рутер wifi
« Отговор #1 -: Nov 07, 2016, 09:36 »
Доколкото разбирам си избрал ръчно към кой wireless да се закачиш в момента. Като отидеш на другият етаж, същото ли трябва да направиш?

По принцип при wireless roaming клиента взима решението при какъв праг на сигнала да започне да се оглежда за по-подходящи мрежи. Из убунту форума попаднах на следната опция за настройка на този праг - iwconfig wlan0 sens <value>

Щом имаш 3 микротика, може да пробваш да настроиш един CAPsMAN на един от тях за да си централизираш управлението. Там също сигурно има опции за по-лесен преход на клиентите от едно към друго AP.

п.п. Ако това Mode Infra 9/Infra 3 показва каналите, имай предвид, че непрепокриващите се канали на 2.4GHz са 1, 6 и 11. Добра практика е да се използват те, но зависи от шума наоколо :)
Активен