Автор Тема: Препоръчайте ми модел SSD  (Прочетена 21643 пъти)

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Препоръчайте ми модел SSD
« -: May 17, 2017, 23:18 »
Здравейте, уважаеми форумци!

Моля да ми помогнете при избора на модел SSD 2.5" за десктоп компютър, който диск ще бъде единствен за системата, която се ползва за всичко, с изключение на игри и видеообработка. Мисля да закупя диск с обем 240-250 GB.

Колебанието ми е свързано с разнообразието от модели, но повече с функцията TRIM, която чета, че не била автоматична при повечето дистрибуции и в този смисъл това е или е било проблем. Освен това, четох и за различни оптимизации на SSD, като мненията трябва ли да се правят са противоречиви.

За сведение, ползвам дистрибуцията MX Linux (MX-16_x64).

Всякакви мнения ще са ми от полза.
« Последна редакция: May 17, 2017, 23:36 от new_2k »
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #1 -: May 18, 2017, 09:33 »
Този
https://ssd-hard-disk.pazaruvaj.com/samsung/850-pro-2-5-256gb-sata3-mz-7ke256bw-p238388695/
ако искаш да ти служи по-дълго е желателно да се направят оптимизации. Аз ползвам съветите от тук https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/ssd като само на браузъра не изпълнявам всичко, ограничавам му кеша на 50 мб. Има и по-евтини модели SSD, но разликата с този е чувствителна. Имам и Кингстън 120 гб и имам преки впечатления.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #2 -: May 18, 2017, 11:51 »
Освен това, четох и за различни оптимизации на SSD

Монтиране с noatime
Това е опция от която глава не боли, съвършенно безобидна е и хубаво да се слага на всякакви дискове - и на ssd и на обикновенни и на флаш памети задължително!

Опцията спестява твърде много ненужни заявки за записи към харда. По този начин бързодействието много слабо се увеличава, но не това е причината за използването на noatime. Главната причина е, че намаляването на заявките за записи към диска увеличава живота на SSD-то. Все пак това е флаш памет.


« Последна редакция: May 18, 2017, 12:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #3 -: May 20, 2017, 21:38 »
Зависи за колко пари? Бих ти препоръчал интелските - 540s и dc s5320, дори по-евтиния по спомен имаше повече от 3 пъти TBW гаранция от тези на Samsung.
TRIM мисля, че не ти е проблем при нов кернел. Става мазало, ако имаш стар кернел или хардуерен RAID с SSD-та. Гледай да не държиш SSD-то твърде пълно и може да караш и бая време без TRIM.

Неавтоматичния TRIM се лекува с един прост cronjob. Дори при бозата е реализирано по този начин при Intel-ските дискове.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #4 -: May 21, 2017, 19:26 »
Ако искаш ТОП си вземи препоръчаните от колегите самсунг и интел, като самсунга и да не е ПРО-то няма проблеми. Ако не ти се дават пари си вземи най-евтиния, който намериш. В днешно време половината от нещата, които четеш не са релативни. Трим не съм видял да не поддържа нещо от бая време. За пример ще ти дам лаптопа от който в момента пиша:

Цитат
С Убунту МАТЕ 16.04 съм и трима върви.
Има крон тук -> /etc/cron.weekly/fstrim (идва си така. не съм го правил аз)

Тук съм с тази мизерия -> https://www.transcend-info.com/Products/No-631 (купен е за около 130лв преди малко повече от година - нямаше по мизерен :) )

Пълно е доста -> /dev/sda1              227G  196G   20G  92% /

Гърджи се постоянно и за сега няма никакви наченки да е започнало да яде от мястото си (Тези машинки имат повече място от колкото пише и при свършване на лайф циклите на това което ползваш се подава допълнително.)
Към момента съм на 100% -> 169 Remaining_Lifetime_Perc 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       100

Ето и още един пример за евтино ССД (купено преди близо 5 години от Америка за 100$ - тук тези бяха по 300лв+ по онова време). Ползвано е само на Windows 7

Цитат
Model : OCZ-VECTOR150
23801часа работа
87% Remaining Life
Няма грешки


Всичко опира до пари, като по-скъпите есесдита имат по-високи скорости, по-"издръжливи" чипове, по-добра ерор корекшън система и доста повече реално място (резерв).Надявам се да съм бил полезен.
 
« Последна редакция: May 21, 2017, 20:42 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #5 -: May 21, 2017, 19:57 »
По принцип noatime си го слагат автоматично инсталаторите, насполедък, аз бих препоръчал /var/cache/apt да е tmpfs, тъй като има сваляне и инсталиране при всяко обновяване.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #6 -: May 21, 2017, 20:27 »
А, да... Забравих да кажа за noatime: Това е единствената оптимизация, която реално ще ти спечели най много цикли.
Но пак казвам, модерните есесдита, дори и мизерните ще те изкарат над 5 години, а нека не се лъжим - 240гб след 10 години ще е нищо (то не, че и сега е нещо :P ). Моите SSD-та нямат заложено noatimе - демек още хабене и не вярвам да не живеят, колкото ми трябват. Все пак аз съм винаги предпазлив и си бакъпвам всичко на хардове.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #7 -: May 22, 2017, 21:53 »
Въпрос на финансови възможности. Не слизай по-долу от WD Green.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #8 -: May 22, 2017, 23:19 »
Благодаря ви за коментарите! Ще си купя Samsung 850 Evo, като за избора му допринесе и 60 месечната му гаранция.
Впрочем, знаете ли, ще кажа какъв ми е проблема. Ползваната от мен дистрибуция MX-Linux 16 с Xfce изключително бързо се зарежда, макар и от 1 TB HDD, както и програмите се отварят почти мигновено. Проблемът е в шума от диска. Бързо го настаних на широко и меко в мястото за оптичното устройство и веднага отшумя, но пък се покачи сериозно температурата на хард диска. Ето защо, реших, че бива да си взема едно SSD, ала не знаех кой модел. Вярно е, прочетох и доста ревюта в интернет, но те са, струва ми се, повече маркетингови, затова исках да прочета истински потребителски мнения. Мога да последвам някои съвети за оптимизации, които препоръчвате, но това, което искам, като потребител, е работата на диска да бъде грижа на производителя, да е независим продуктът от операционната система, и се надявам, че новите модели дискове, а и линукс ядрата, вече са преодолели първоначалните проблеми, за да мога, въпреки че съм избрал линукс, да се почувствам истински потребител - продуктът да ми служи, а не аз на него, защото противно на становището, че след като ползвам линукс, значи съм напред с материята. Е, аз не съм. И затова питах. И пак ще питам, защото знам, че тук винаги получавам навременна помощ.
Още веднъж - благодаря за мненията ви!


« Последна редакция: May 22, 2017, 23:32 от new_2k »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #9 -: May 23, 2017, 10:42 »
Благодаря ви за коментарите! Ще си купя Samsung 850 Evo, като за избора му допринесе и 60 месечната му гаранция.
Впрочем, знаете ли, ще кажа какъв ми е проблема. Ползваната от мен дистрибуция MX-Linux 16 с Xfce изключително бързо се зарежда, макар и от 1 TB HDD, както и програмите се отварят почти мигновено. Проблемът е в шума от диска. Бързо го настаних на широко и меко в мястото за оптичното устройство и веднага отшумя, но пък се покачи сериозно температурата на хард диска. Ето защо, реших, че бива да си взема едно SSD, ала не знаех кой модел. Вярно е, прочетох и доста ревюта в интернет, но те са, струва ми се, повече маркетингови, затова исках да прочета истински потребителски мнения. Мога да последвам някои съвети за оптимизации, които препоръчвате, но това, което искам, като потребител, е работата на диска да бъде грижа на производителя, да е независим продуктът от операционната система, и се надявам, че новите модели дискове, а и линукс ядрата, вече са преодолели първоначалните проблеми, за да мога, въпреки че съм избрал линукс, да се почувствам истински потребител - продуктът да ми служи, а не аз на него, защото противно на становището, че след като ползвам линукс, значи съм напред с материята. Е, аз не съм. И затова питах. И пак ще питам, защото знам, че тук винаги получавам навременна помощ.
Още веднъж - благодаря за мненията ви!
Няма от какво да се притесняваш. Избора ти е прекрасен и SSD-то ще ти служи вярно :) Не знам за теб колко бързо е бързо, но на споменатия от мен лаптоп boot тайма + въвеждане на паролата (много бързо) + дозареждането на нещата = 12сек ;) Казвам ти го за да знаеш, че ще има огромна разлика и понеже ми е интерестно ще те помоля след като го замениш да засечеш и пишеш тук, че обичам такива статистики от реални хора :) Разбира се, ако ти се занимава.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #10 -: May 23, 2017, 11:10 »
А някой знае ли какво е влиянието на Scheduler-а върху производителността на SSD дисковете. Според мен избирането на подходящ Scheduler за SSD ще има забележим ефект върху скоростта.

Това са няколко алгоритъма: [cfq] [anticipatory] [deadline] [noop] вградени в кърнела, които служат за оптимизиране на движението на главите на харда. По дифоулт е [cfq], но SSD дисковете нямат движещи се глави, за тях няма какво да се оптимизира и за тях би трябвало deadline и noop да са подходяшите ???

https://www.nuodb.com/techblog/tuning-linux-io-scheduler-ssds
https://wiki.debian.org/SSDOptimization#Low-Latency_IO-Scheduler

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=34177.msg170432#msg170432
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=40708.msg223751#msg223751


Scheduler-а може да се сменя както си работи кернела и ефекта се вижда веднага. Съвършенно безобидно е. Незнам как е при съвременни кернели и дитрибуции. Ако са ителигентни би трябва като видят SSD да изберат правилният Scheduler.



« Последна редакция: May 23, 2017, 11:21 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Препоръчайте ми модел SSD
« Отговор #11 -: May 24, 2017, 00:39 »
А някой знае ли какво е влиянието на Scheduler-а върху производителността на SSD дисковете. Според мен избирането на подходящ Scheduler за SSD ще има забележим ефект върху скоростта.

Това са няколко алгоритъма: [cfq] [anticipatory] [deadline] [noop] вградени в кърнела, които служат за оптимизиране на движението на главите на харда. По дифоулт е [cfq], но SSD дисковете нямат движещи се глави, за тях няма какво да се оптимизира и за тях би трябвало deadline и noop да са подходяшите ???

https://www.nuodb.com/techblog/tuning-linux-io-scheduler-ssds
https://wiki.debian.org/SSDOptimization#Low-Latency_IO-Scheduler

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=34177.msg170432#msg170432
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=40708.msg223751#msg223751


Scheduler-а може да се сменя както си работи кернела и ефекта се вижда веднага. Съвършенно безобидно е. Незнам как е при съвременни кернели и дитрибуции. Ако са ителигентни би трябва като видят SSD да изберат правилният Scheduler.

При мен е noop [deadline] cfq без да го пипам. Според инструкциите които ползвам така трябва да бъде.
Активен