Автор Тема: За банките с любов  (Прочетена 17377 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
За банките с любов
« Отговор #15 -: May 07, 2023, 13:59 »
   Не е точно така.

   Да,вярно е,че по тайминга понякога могат да набарат ИП адреса
на пишещия,ако ползва TOR (да,не се използва масово),ами ако
използва комбинация TOR + VPN ?
Трябва много сериозно да мобилизират жандарите и
всевъзможните "служби" да принудят всички доставчици да
проследят всички изходящи връзки към всички възможни
използвани TOR и VPN възли ...

   Да не говорим,че е възможно да се използва смартфон без СИМ карта
и свързан към публична УайФай мрежа.
Да,има много камери,но няма как да покрият цялата възможна площ
на УайФай покритието,особено в големите градове ...
Рода и приятели имаш ли?
Свързват ли се през домашния ти рутер, като са у вас? Точката за достъп остава в телефоните им заедно с мак адреса и всичко останало. Няма да е лоша идея, да провериш в онези сайтове, дето картографират WiFi из целия свят, дали го няма и твоя рутер там  ;D
А аз на VPN не разчиитам, щото и тези услуги могат да пазят, от къде се свързват с тях. За останалите в мрежата си невидим, но те виждат всичките ти заявки.

Прекалено много тънки места в оградката има, където само да почукнат и са пробили и са ни на гости. А на някои места е направо разпробита.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #16 -: May 07, 2023, 14:07 »
Дайте да уточним нещо.. че хептен се объркАх. Въпросът (дискусията) е, дали  ако пишеш нещо срещу банка (по форуми, да речем, като нашия), ще ти извадят айпи-то и ще те прибере полицията ли?

Или дали ако пишеш срещу властта, да речем, както се разписахме срещу каскетния атентат, и пускаме "фалшиви" новини, че не било 3 кг, ами било 200 гр, да речем, и за това ще ти извадят айпито и ще те прибере полицията?
Че са различни казусите..
« Последна редакция: May 07, 2023, 14:10 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #17 -: May 07, 2023, 14:10 »
Дайте да уточним нещо.. че хептен се объркАх. Въпросът (дискусията) е, дали  ако пишеш нещо срещу банка (по форуми, да речем, като нашия), ще ти извадят айпи-то и ще те прибере полицията ли?

На практика няма да го направят, защото този форум го четем пет човека. И да напишем:

Хайл Хитлер!!!

Точно нищо няма да ни се случи.

Разговора е по-скоро теоретичен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #18 -: May 07, 2023, 14:13 »
Или дали ако пишеш срещу властта, да речем, както се разписахме срещу каскетния атентат, и пускаме "фалшиви" новини, че не било 3 кг, ами било 200 гр, да речем, и за това ще ти извадят айпито и ще те прибере полицията?
Че са различни казусите..

Гледам си допълнил мнението си. Не мисля, че за каскета могат да ни направят, каквото и да е. Ние си изразяваме лично мнение. Каскета за разлика от банките, не е над закона.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #19 -: May 07, 2023, 14:34 »
Аз чисто теоретично ще отговоря, накрая ще завърша практически.

Според чл. 251б от Закона за електронните съобщения, трафичните данни (айпи адреси, там клетки на телефони и т.н.) се съхраняват 6 (шест) месеца, което е по-маловажното. А по-важното е, че тези данни се разкриват само във връзка с наказателно производство за тежко престъпление. Подчертавам "тежко престъпление"- т.е. наказуемо с над 5 години лишаване от свобода. Чл. 159а от НПК казва същото - за процеса.

Т. нар. "Фалшиви новини" като престъпление са отразени в чл. 326 от НК, в двете му алинеи (да не го копирам тук)- по ал. 1 е до две години, по ал. 2- до пет. Демек леко престъпление.

При това положение няма как да ви искат айпитата и пощите официално и това да стане доказателство.

Вече, за набеждаване в престъпление (чл. 286 от НК) нещата са други- там е тежко престъпление (от една до шест по основния състав), например ако твърдиш в нета, че Гошо/Пешо/Джони и т.н. е сложил бомбата, могат и айпито да искат, и мейла, и телефона, и клетките и т.н. Но въпросът е да докажат, че точно ти си бил на клавиатурата.

Ако говорим за плюене по банките, там е в сферата на гражданския процес основно. Демек парички. Но е извън НК и няма вариант да искат айпита и т.н. Е, освен ако някой не тръгне да пише, че примерно директорът на банка А умишлено е фалирал банката и окрал парите- там се връщаме на чл. 286 от НК. Макар че има една особеност- "надлежен орган на властта"- а какво е орган на власт, е изброено в чл. 93, т.2 от НК-  "Орган на власт" са органите на държавна власт, органите на държавно управление, органите на съдебната власт, както и служителите при тях, които са натоварени с упражняването на властнически функции."

Демек, тука във форума обсъждаме нещо си и даваме мнения- и не попада в тоя обхват. Пишеш го във форума, не в писмо до полицията ("Орган на власт"). Тоя директор на банка А, примерно, отива или по реда на гражданския процес, или по НК за обида/клевета (престъпления от частен характер)- и в двата случая няма как да иска айпита и имейли. Което не значи, че не могат да те изтърсят едни хубави пари, ако си много умен да си напишеш трите имена и да парадираш и с телефон за връзка. Хипотези много.

Разбира се, варианти различни, стана много и изписаното, но се постарах само в общи линии да очертая картинката по обща имагинерна ситуация.
Та така, от мен  [_]3

П.П. Бих могъл да конкретизирам по конкретен казус, дотук само очертах общата рамка, дано не съм досадил :)

И още веднъж  [_]3
« Последна редакция: May 07, 2023, 14:44 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #20 -: May 07, 2023, 14:55 »

Според чл. 251б от Закона за електронните съобщения, трафичните данни (айпи адреси, там клетки на телефони и т.н.) се съхраняват 6 (шест) месеца, което е по-маловажното. А по-важното е, че тези данни се разкриват само във връзка с наказателно производство за тежко престъпление. Подчертавам "тежко престъпление"- т.е. наказуемо с над 5 години лишаване от свобода. Чл. 159а от НПК казва същото - за процеса.

Т. нар. "Фалшиви новини" като престъпление са отразени в чл. 326 от НК, в двете му алинеи (да не го копирам тук)- по ал. 1 е до две години, по ал. 2- до пет. Демек леко престъпление.


Пак имаме две неща.

Значи написвайки преди няколко дни, че Гешев прави свирки на престъпниците, това може да се счете за фалшива новина?

Хубаво, ама по презумция съм невинен. Ако гешефта ми заведе гражданско дело, трябва той да докаже, че не прави кавали, а не аз да доказвам, че надува дудука. А да се докаже, че не си правил нещо е много по-трудно, практически невъзможно. Спрямо това е много лесно да докажеш, че си правил нещо. Значи няма да успее да ме осъди.

Второто е, че хуленето по произволна банка се наказва с десет години затвор и сто хиляди глоба, което е точно двойно повече на лелеените пет години. Значи могат да си искат, каквото пожелаят от съда.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #21 -: May 07, 2023, 15:05 »
Сич'ките банки са маскари.............и изедници.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #22 -: May 07, 2023, 15:14 »

Според чл. 251б от Закона за електронните съобщения, трафичните данни (айпи адреси, там клетки на телефони и т.н.) се съхраняват 6 (шест) месеца, което е по-маловажното. А по-важното е, че тези данни се разкриват само във връзка с наказателно производство за тежко престъпление. Подчертавам "тежко престъпление"- т.е. наказуемо с над 5 години лишаване от свобода. Чл. 159а от НПК казва същото - за процеса.

Т. нар. "Фалшиви новини" като престъпление са отразени в чл. 326 от НК, в двете му алинеи (да не го копирам тук)- по ал. 1 е до две години, по ал. 2- до пет. Демек леко престъпление.


Пак имаме две неща.

Значи написвайки преди няколко дни, че Гешев прави свирки на престъпниците, това може да се счете за фалшива новина?

Хубаво, ама по презумция съм невинен. Ако гешефта ми заведе гражданско дело, трябва той да докаже, че не прави кавали, а не аз да доказвам, че надува дудука. А да се докаже, че не си правил нещо е много по-трудно, практически невъзможно. Спрямо това е много лесно да докажеш, че си правил нещо. Значи няма да успее да ме осъди.

Второто е, че хуленето по произволна банка се наказва с десет години затвор и сто хиляди глоба, което е точно двойно повече на лелеените пет години. Значи могат да си искат, каквото пожелаят от съда.

Не е фалшива новина. Това със свирките е по раздел 7 от НК (обида/клевета, ведно с квалификациите им и т.н., да не задълбавам) - престъпление от частен характер, по тъжба на обидения/оклеветения, до шест месеца от събитието. Няма как да се искат айпита/имейли/телефони. В такова дело може да предяви и граждански иск.  Тежестта на доказване е на страните- ти доказваш, че прави, той- че не прави, общо казано. Ако те интересува- от чл. 146 НК нататък.
А ако само предяви граждански иск по реда на ГПК, (да речем с твоите писания си му нанесъл някакви щети) там е съвсем друго, няма виновен/невинен, има ищец/ответник, друг процес е. Обикновено за обида/клевета тръгва наказателно от частен харакер и с него се предявява и гражданския иск.

Няма такова нещо, че хуленето на произволна банка се наказвало с десет години затвор и сто хиляди глоба- ако дадеш казус, ще дам мнение.
Ама май няма да е днес, че имам маса за довършване от вчера :)
« Последна редакция: May 07, 2023, 15:16 от Nik123 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #23 -: May 07, 2023, 15:20 »
Да, ама без тях не може, щото ако чакам да събера трън пара да си купя кола например, трябва да чакам една камара години да събера кинтите. За жилище е още по-сложно - къде ще живееш докато събереш кеша, а и за какво ми е къща, чак като се пенсионирам. Да не говорим, че предпочитам да взема ипотека от банка, а не от лихвар, по мнооого причини. При правене на бизнес е същото. Трансфера на пари - тоже. Те затова и са живи банките.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #24 -: May 07, 2023, 15:25 »
Докато не започнаха да каталясват...........
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #25 -: May 07, 2023, 15:45 »
За къща мога да се съглася, но само донякъде. У нас теглиш 50, връщаш 100 с тия ипотеки. За 30 години, накрая ти остава риска и децата да плащат. Не сме вече първа младост. А между другото, сега при нас (Варна) изведнъж настроиха доста нови кооперации (хем уж ковид-мовид), и за покупка на зелено пак тръгнаха кредитите.
За кола никога не бих теглил кредит. Не държа да е нова.
Всеки си има приоритети.
Аз отношения с банки (извън адвокатската сметка и тук-таме някое дело) нямам от 2012 година и пожелавам същото на всички :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #26 -: May 07, 2023, 16:07 »
Няма такова нещо, че хуленето на произволна банка се наказвало с десет години затвор и сто хиляди глоба- ако дадеш казус, ще дам мнение.
Ама май няма да е днес, че имам маса за довършване от вчера :)

Не мога да дам казус, защото поне аз не съм чул за такъв. За сметка на това добре помня деня, когато приеха съответната точка в Наказателния кодекс и мотивите, с които го направиха.

Аз на това му казвам над закона. Ако говоря за Гешев, той трябва да ме съди по граждански път, като от думите ти разбирам, че дори не може да докаже, че съм правил нещо, щото като е гражданско дело, не може да ползва СРС.

За сметка на това, ако кажа нещо за една или всички банки, е достатъчно само някой техен юрист да рече, че това е „заплаха“ и цялата държава ще ми се изсипе с цялата си, безгранична, репресивна мощ. И аз точно нищо не мога да сторя.

А точно в моя случай означава и отказ от правосъдие, защото няма да имам пари да си наема адвокат. Съдът ще ми назначи служебен, който ще е просто един манекен висящ в залата. И да можех да си наема адвокат, пак същото. Ще има желанието да ме защитава, но няма да може, защото НК е категоричен.

Създаванети на специални режими е прекия път към феодализъм.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За банките с любов
« Отговор #27 -: May 07, 2023, 16:14 »
За къща мога да се съглася, но само донякъде.

Само да декларирам, че не съм твърдял, че банките не са полезни и нямат роля в икономическия живот. Нищо такова не съм казал.

Говорех единствено, че системата е опорочена и това се прикрива с помощта на деспотизъм.

Да СЕ ИМА ПРЕДВИД, че не съм казал коя точно система, може да съм имал предвид. Може да съм мислел за системата на социалното подпомагане за трайно безработни. И не съм казвал, къде смятам, че е проблема и какъв е той.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #28 -: May 07, 2023, 17:01 »
В този си вид банките изобщо не са полезни.
Те вредят.
Не съм сигурен, дали още е така, но банките в САЩ например от около три години вече, не са длъжни да държат резерв. Преди беше десет процента, сега може би все още е нула.

Може да няма една стотинка налични. Но ще ти даде креди и на  практика, тези пари ще ги изсмуче от нищото.
С това са вредни банките в момента. Щото парите изникват ей така и като са ти  ниски лихвите и кредитите хвърчат.
Последствията ги виждаме и тепърва ще ги виждаме.
Да не споменавам още, че лихвите са прикрит данък върху хората. А всичко е на кредит по големите бизнеси и всичко това се трупа на гърба на кого?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3865
    • Профил
Re: За банките с любов
« Отговор #29 -: May 07, 2023, 17:25 »
   Не е точно така.

   Да,вярно е,че по тайминга понякога могат да набарат ИП адреса
на пишещия,ако ползва TOR (да,не се използва масово),ами ако
използва комбинация TOR + VPN ?
Трябва много сериозно да мобилизират жандарите и
всевъзможните "служби" да принудят всички доставчици да
проследят всички изходящи връзки към всички възможни
използвани TOR и VPN възли ...

   Да не говорим,че е възможно да се използва смартфон без СИМ карта
и свързан към публична УайФай мрежа.
Да,има много камери,но няма как да покрият цялата възможна площ
на УайФай покритието,особено в големите градове ...
Рода и приятели имаш ли?
Свързват ли се през домашния ти рутер, като са у вас? Точката за достъп остава в телефоните им заедно с мак адреса и всичко останало. Няма да е лоша идея, да провериш в онези сайтове, дето картографират WiFi из целия свят, дали го няма и твоя рутер там  ;D
А аз на VPN не разчиитам, щото и тези услуги могат да пазят, от къде се свързват с тях. За останалите в мрежата си невидим, но те виждат всичките ти заявки.

Прекалено много тънки места в оградката има, където само да почукнат и са пробили и са ни на гости. А на някои места е направо разпробита.

   Имам домашен рутер,но почти не го ползвам.
И съм сигурен,че никой друг не се е нахендрял на него.

   По отношение на случая на смартфон без СИМ карта:
Ами няма как "службите" да разкрият кой го ползва поради простата
причина,че няма за какво да се хванат: най много да набарат някакви
метаданни като производител,ИМЕИ код и т.н.
   Ако се ползва свързан към публична УайФай мрежа,какво ще хванат ?
Нямат записи от камери, ще видят някои метаданни,примерно
Самсуняк еди кой си модел и т.н. ; и дотам ...
Активен