Автор Тема: Objective C IDE за Linux  (Прочетена 4880 пъти)

ferry2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Objective C IDE за Linux
« -: Jan 15, 2012, 19:07 »
Здравейте. Ползвам Kubuntu 11.10 и отскоро започнах да се интересувам от програмиране за iPhone, та ме интересува има ли някакво IDE за Linux, което мога да използвам за създаване на iPhone приложения?
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #1 -: Jan 15, 2012, 19:29 »
Писал ли си досега приложение за iPhone, защото Епъл не позволяват да се пише на нищо друго освен Xcode и на никаква друга ОС освен МАК. Иначе Objective C може да пишеш спокойно на GCC, а за IDE може да ползваш Code::Blocks или codelite, но да генерираш изпълним файл за телефон мисля, че официално не е възможно без МАК.
http://www.raccoonfink.com/fink/darwin-cross/
http://wiki.lazarus.freepascal.org/Cross_compiling_OSX_on_Linux
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #2 -: Jan 15, 2012, 19:37 »
Разбира се че няма. SDK Framework-а им работи само на Мак и Вин. Без никакви проблеми само на Мак. Освен това струва 99 американски лева годишно. Ако се възползваш от някоя 'хакнато-кракната' версия ще можеш да я ползваш само на jailbreak устройства да пуснеш апликацията.
Там нещата са измислени как да се вземат парите на хората - дори и от тези дето им разработват софтуера и продават устройствата. Това е причината в аппстора да има само безплатни апликации като демо на платените или с маса реклама в тях, защото всеки си е платил за SDK-то.

Ето от къде да си свалиш SDK-то http://developer.apple.com/xcode/index.php
А за да си го свалиш безплатно трябва да станеш член ето тука http://developer.apple.com/programs/ само за 99 американски лева.

/офф
Фреймуърка им е много добър линукските, виндовските и андроидските има много лебец да рупат докато го стигнат.
ЕДИТ: Имам го качено на мака ми но не съм подновявал лицензията му.
« Последна редакция: Jan 15, 2012, 19:44 от victim70 »
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Mitaka

  • Гост
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #3 -: Jan 15, 2012, 19:47 »
XCode си е безплатен в AppStore. Може да си го свалиш без проблем.
За да публикуваш приложение в AppStore вече трябва да се регистрираш като developer. Това струва 99$.

Има и други среди за разработка - например, на Adobe Flash Builder можеш директно да експортнеш iPhone приложение.
Всъщност, повечето продукти на Адоб позволяват създаването на iOS приложения: http://www.adobe.com/devnet/devices/ios.html

Не е задължително да е Objective C :) Но за среда за Линукс не съм чувал.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #4 -: Jan 15, 2012, 20:04 »
Тъй де тъй! Пишеш и работи само под емулатора им. Да го качиш на устройството само през усб-то. А ако исакш да е достъпно за всички плащаш за подпис на софтуера.
Нямаше ли и за Виндовса девелопърски тул. Мисля че го има и за вин.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

ferry2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #5 -: Jan 17, 2012, 21:38 »
Ясно. Ще трябва да си инсталирам Mac OS във виртуална машина иначе е трудна работа. Мерси много за отговорите.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #6 -: Jan 17, 2012, 22:42 »
Ясно. Ще трябва да си инсталирам Mac OS във виртуална машина иначе е трудна работа. Мерси много за отговорите.
Добре звучи но за целта няма да стане. Трябва ти напълно легална инсталация. Ако не знаеш при Ябълките сигурното зареждане е много разпространено.
Трябва да ти работи Аппстора, трябва да можеш да подписваш и да си член на девелоперското комюнити (99$) за да притежаваш валиден подпис и място в аппстора.
Така че за разработчик да тръгнем от приблизително 2000 - 2500 български кинти.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #7 -: Jan 18, 2012, 11:07 »
Всъщност ново Mac Mini може да се вземе за 1257 лева. Ако ще се ползва за разработка ще е добре да му се сложат още 2GB RAM, но и така ще работи много добре.
Активен

vtabakov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #8 -: Jan 18, 2012, 13:32 »
Прегледай това: http://www.embarcadero.com/products/cbuilder
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #9 -: Jan 18, 2012, 17:32 »
Ясно. Ще трябва да си инсталирам Mac OS във виртуална машина иначе е трудна работа. Мерси много за отговорите.
Добре звучи но за целта няма да стане. Трябва ти напълно легална инсталация. Ако не знаеш при Ябълките сигурното зареждане е много разпространено.
Трябва да ти работи Аппстора, трябва да можеш да подписваш и да си член на девелоперското комюнити (99$) за да притежаваш валиден подпис и място в аппстора.
Така че за разработчик да тръгнем от приблизително 2000 - 2500 български кинти.

Тук грешиш доста. Но си прав - летвата е по-високо.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #10 -: Jan 18, 2012, 18:49 »
Прегледай това: http://www.embarcadero.com/products/cbuilder
Това не му върши работа. Иска да пише за IOS за телефони, понеже лесно се печели. Обаче под Виндофс и Линукс няма среда със телефонските библиотеки. За виндофса не съм сигурен впрочем.
Човека иска да качи на емулатор МАК за да не се харчи да намери xcode и емулатора и библиотеките, които са безплатни в стора на ябълките и да започне.
Проблемите са следните:
Може да качи само старите ИОС на които няма да върви Xcode както и няма да има достъп до стора. За да го получи трябва да си е съвсем законен щастлив собственик на МАК. Освен това за да редистрибутира апликацията си всяка година трябва да внася по 99$ за членство, иначе инсталацията става само локално на неговият телефон за дебъгване.
Xcode ми излиза при мене на мака в стора, както го и имам инсталиран, обаче за по-миналата година съм си платил 100-те кинта. Похарчих ги и не съжалявам, понеже са го измислили много добре фрейма. Игра опитен програмист може да напише за 2 седмици максимум и трябва да има добър художник за картинките и анимациите.
Поинтересувах се дали мога да кача нещо в стора но ми е изтекло членството и ми иска пак 99 кинта. Това дето съм си играл и съм го качвал вече го няма поради изтичане на членството.
Така че успех. Ако го подкараш по вторият начин ще ми е интересно.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #11 -: Jan 18, 2012, 20:52 »
Игра за 2 седмици е просто абсурдно. При това съм болезнено честен. Виж нещо като 2 месеца съм по-съгласен. Но остава проблема със - звуци, музика, анимации, графика, сплаш и т.н. и по-големия проблем като Маркетинг.

Това за XCode дето искал оригиналдЪ Мак за да работи е абсурдно. Лично го търкалям и на някакви хакове и нямам никакви проблеми.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

vtabakov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #12 -: Jan 18, 2012, 21:56 »
Прегледай това: http://www.embarcadero.com/products/cbuilder
Това не му върши работа. Иска да пише за IOS за телефони, понеже лесно се печели. Обаче под Виндофс и Линукс няма среда със телефонските библиотеки. За виндофса не съм сигурен впрочем.

Колега, и ти не е лошо да го прегледаш!
Наскоро бях на семинар на Ембаркадеро и там иманно това демонстрираха.
Приложения разработени с Delphi XE2 и CBuilder да бъдат директно мигрирани за iOS.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Objective C IDE за Linux
« Отговор #13 -: Jan 19, 2012, 00:54 »
Игра за 2 седмици е просто абсурдно. При това съм болезнено честен. Виж нещо като 2 месеца съм по-съгласен. Но остава проблема със - звуци, музика, анимации, графика, сплаш и т.н. и по-големия проблем като Маркетинг.

Това за XCode дето искал оригиналдЪ Мак за да работи е абсурдно. Лично го търкалям и на някакви хакове и нямам никакви проблеми.
Въпроса е не дали го търкаляш някак си а как да спечелиш от труда и писането на апликации за телефон. Няма начин да го качиш в AppStore с някъкви хакове или нещо подобно. Или и за там има хакове да ги хакнеш да ти превеждат пари от продажбите.
Ако имаш нещо написано може да ми го дадеш да го кача от моя акаунт, обаче може да не съм съвсем честен след това при отчитането на приходите  ;D

Прегледай това: http://www.embarcadero.com/products/cbuilder
Това не му върши работа. Иска да пише за IOS за телефони, понеже лесно се печели. Обаче под Виндофс и Линукс няма среда със телефонските библиотеки. За виндофса не съм сигурен впрочем.

Колега, и ти не е лошо да го прегледаш!
Наскоро бях на семинар на Ембаркадеро и там иманно това демонстрираха.
Приложения разработени с Delphi XE2 и CBuilder да бъдат директно мигрирани за iOS.

Касае се не за МАК компютър а за телефон. Без хедърите библиотеките и фреймуърка за телефона нещата са много тегави. Другият проблем е качването за дебъг без да си джейлбрейкваш телефона. Едва ли е интегриран със него, както и неможеш да пуснеш трасиране на програмата върху телефона, колкото и да ми се струва криво, понякога помага.


@ferry2 иска да изкара малко парички като пусне някоя свежа програма за телефон. Ако идеята е добра и я изпълни както трябва, началната инвестиция от 1257 лева и още 160 лева при цена на една апликация от 50 стотинки ще си я върне точно след 3000 продажби. Това може да стане дори за 2 седмици след релисването в AppStore, ако идеята е свежа изпълнението е добро и цената не е впечатляваща. Ако му се работи повече може да пусне 3-4 апликации с демо версия, това ще си го изхранва с един много добър годишен доход.

Така че колеги не всявайте заблуждения. Без инвестиция по вторият начин и т.н.т. пари не се печелят, но със сигурност се губят. Нека нещата да са по правилният начин защото само интереса клати феса.

Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 9200 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
objective-C pod linux
Настройка на програми
iskren 0 743 Последна публикация Jan 13, 2006, 22:17
от iskren
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7741 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7834 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 40529 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare