Автор Тема: ASUS N56VZ - Kubuntu - съвети за работа и настройка  (Прочетена 5039 пъти)

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Здравейте

Планувам закупуването на ASUS N56VZ и смятам трайно да настаня линукс на него. Все пак доколкото знам колкото и да е мощен един лаптоп няма гаранция, че всяка дистрибуция ще върви гладко на него, така че очаквам мнения и по този въпрос.

Имам сравнително скромен опит с kubuntu/ubuntu, като на този етап съм на последната стъпка преди пълното преминаване от Windows 7 към kubuntu на персоналния компютър. На този етап разнообразието от програми, които съм зависим под windows 7 и неудобството и несигурността от virtualbox под линукс не ми позволяват да направя пълното прехвърляне. Пък и не съм достатъчно работил с wine.
Както и да е с новия лаптоп смятам това да се промени и за тази цел търся вашата помощ и съвет.

Докато на РС-то винаги Уин7 е била главна ОС,а линукс-а втора, то при лаптопа искам да е обратното и в това ми е въпроса! На РС-то дяловете са NTFS и просто бях оставил един малък дял за ext4 u swap. На лаптопа как трябва да подходя след като ще дойде с FreeDOS? Ще инсталирам първо линукса и през това време ще оставя един дял за Уин7!? Има нещо, което е добре да знам в този случай?

Другото, което е и може би малко глупаво като въпрос  ;D
Под Уин7 е ясно. C:/System  и нататъка D:/ E:/ важните неща, предпазани от евнтуални проблеми с ОС-то.
Как се съхраняват данните в линукса и въобще целият storage? Трябва ли да се правят други дялове или за storage трябва да ползваме /home

И последния въпрос - Уин7 добре го познавах и не се притеснявах да бърникам по Services и да спирам разни ненъжни пакети, които само товариха ос-то, то и под линукс дистрибъцията идва са някой ненужни програми за мен. Как мога да процедирам безопасно  освен да трия с Synaptic-a u Remove Complete програмите, които не са ми нужни или ще имат свой заместник и въобще мога ли да деактивирам сисеми, които не са ми нужни. Е разбира се няма да пипам неща, които не знам за какво саи няма да качвам важната информация преди да съм сигурен в надежността на ос-то, докато не съм готов.  ::)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
На този лаптоп, спокойно можеш и няколко уиндоуса във виртуалка да търкаляш и няма да ги усети!
Не ти трябва никакъв дуал буут, освен ако не смяташ да играеш игри.
разделяш 20-30ГБ за root, 1-2ГБ за SWAP са достатъчни, че аз хибении не ползвам, но от коментари тука съм останал впечатление, че не работи както трябва и останалото всичкото за Home.
В хоум дяла ще си наредиш виртуалките и евентоално ще си споделяш и папки за към уиндоусите.
Активен

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Кое кубунту ще ми препоръчаш да инсталирам? 12.04 Лонг терма или 12.10
Също гледам, че има вече и ext5, той тестов ли е или да избера ext4?
И да видим дали съм те разбрал правилно
/root - 30gb
/swap - 2gb
/         - all (aka home)

така ли трябва да изглежда или бъркам, тъй като досега само с два дяла съм инсталирал
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Кое кубунту ще ми препоръчаш да инсталирам? 12.04 Лонг терма или 12.10
Също гледам, че има вече и ext5, той тестов ли е или да избера ext4?
И да видим дали съм те разбрал правилно
/root - 30gb
/swap - 2gb
/         - all (aka home)

така ли трябва да изглежда или бъркам, тъй като досега само с два дяла съм инсталирал

Ако избираш за напред да ползваш Уиндоус само във виртуалка както е при мен, така го разделяй.
Аз не се занимавам да ползвам дистрибуции с къса поддръжка и за това ти препоръчвам 12.04, а не 12.10.
След като не си много наясно с нещата, за файлова система си ползвай ext4 което си е и препоръчително от дистрибуцията.
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Кое кубунту ще ми препоръчаш да инсталирам? 12.04 Лонг терма или 12.10
Също гледам, че има вече и ext5, той тестов ли е или да избера ext4?
И да видим дали съм те разбрал правилно
/root - 30gb
/swap - 2gb
/         - all (aka home)

така ли трябва да изглежда или бъркам, тъй като досега само с два дяла съм инсталирал
Грешно! Правилно:
/ - 20gb
/swap - 2gb
/home         - all the rest
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Кое кубунту ще ми препоръчаш да инсталирам? 12.04 Лонг терма или 12.10
Също гледам, че има вече и ext5, той тестов ли е или да избера ext4?
И да видим дали съм те разбрал правилно
/root - 30gb
/swap - 2gb
/         - all (aka home)

така ли трябва да изглежда или бъркам, тъй като досега само с два дяла съм инсталирал
Грешно! Правилно:
/ - 20gb
/swap - 2gb
/home         - all the rest

Прав си, че и 20 са достатъчни, но диска му е цял терабайт и ако не си чисти свалените ъпдейти за нула време може и да му стане малко :D
Давам му малко аванс преди да изреве и попита кво да прави, че партишън / се е запълнил не му стига :D
Активен

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Ок

А x86 или x64  да сложа? Гледам, че все още изписват recommended на x86. На PC-то съм с x64 и добре си върви.

И все пак ще ми се наложи да кача Уин7 на отделен дял.  :(
« Последна редакция: Dec 12, 2012, 12:30 от TheCage »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Зависи за какво ще го ползваш! Би трябвало, при по-големи натоварвания х64 да разпределя по-добре ресурсите. На това желязо не бих сложил х86.
Щом ще ти трябва и Уиндоус директно на диска, значи ще трябва и за него да заделиш за сметка на хоум.
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
да обаче Уин 7 задължително иска някъкъв дял, който да е бутъбъл и който да е с разпознаваема от него файлова система
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
   Инсталирай Grub Customizer-Customize the bootloader  ;)

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Кое кубунту ще ми препоръчаш да инсталирам? 12.04 Лонг терма или 12.10
Също гледам, че има вече и ext5, той тестов ли е или да избера ext4?
И да видим дали съм те разбрал правилно
/root - 30gb
/swap - 2gb
/         - all (aka home)

така ли трябва да изглежда или бъркам, тъй като досега само с два дяла съм инсталирал
Грешно! Правилно:
/ - 20gb
/swap - 2gb
/home         - all the rest

/root и /home с format + ext4 jfs ли трябва да са?
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
ext4 или ext3. И гледам съм допуснал грешка, да се чете:
Цитат
/ - 20gb
swap - 2gb
/home         - all the rest

Давам малко кредит и на това, въпреки че нормалната инсталация е приблизително 4Гб, но при терабайт диск няма нужда да се стискаме за корена. TheCage, ние докато борим теорията може да избереш 25 Гб като компромис ;D
Прав си, че и 20 са достатъчни, но диска му е цял терабайт и ако не си чисти свалените ъпдейти за нула време може и да му стане малко :D
Давам му малко аванс преди да изреве и попита кво да прави, че партишън / се е запълнил не му стига :D
« Последна редакция: Dec 20, 2012, 01:32 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
в момента се опитвам да раздела диска. уви през инсталцията нещо не се справям. заредил съм лайв сд-то в момента. Мога ли с partition manager  от live cd kubuntu-то да направя дяловете. дори съм ги фиксирал, само ме е страх от лайв сд-то да не направи проблем или да си сваля някой от hiren boot дисковете?
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
проблем няма да има, механизмът при инсталацията и в лайф СД е един и същ. само при следващата инсталация трябва ръчно да укажеш кой дял къде трябва да се монтира. swap-a няма да го мислиш, той се намира автоматично.
ПП цъкни ми на подписа да влезеш в чата ако има въпроси.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

TheCage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
ето как изглеждат партишъните след инсталацията на кубунту 12. Не знам, защо /роот е разделен на sda2/sda5 и не знам дали това е причината, но в момента няма боот. Опитах се да възстановя grub-a през усу 7, но не се получава, продължава да си боотва само уин-а.

« Последна редакция: Dec 23, 2012, 17:00 от TheCage »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Проблем с записвачка ASUS DVD+/-RW
Настройка на хардуер
hafte 3 4818 Последна публикация Jun 27, 2005, 16:05
от hafte
Asus a6r
Настройка на хардуер
hafte 4 4213 Последна публикация May 11, 2006, 21:01
от hafte
Коя дистрибуция за лаптоп asus
Настройка на хардуер
truly 17 9620 Последна публикация Dec 08, 2013, 18:01
от Odido
Asus eee
Настройка на хардуер
rotor2 18 8754 Последна публикация Nov 27, 2007, 11:39
от Kalin
Има ли Bluetooth или няма на лаптоп Asus F5M / Kubuntu
Настройка на хардуер
cheeseus 2 4065 Последна публикация May 22, 2010, 18:56
от cheeseus