Linux за българи: Форуми

Нетехнически теми => Идеи и мнения => Темата е започната от: vesko_dechev в Jan 31, 2004, 19:10



Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Jan 31, 2004, 19:10
Много ме интересвува как концепцията за свободен софтуер се връзва със нуждата от стабилност и предвидимост в развитието му?
Ясно е че всяка сериозна и уважаваща себе си фирма и организация ще си зададе следните въпроси:
1. Каква е гаранцията че този и този софтуер ще продължи да се разработва?
2. Каква е гаранцията, че скоростта в това развитие ще се поддържа на ниво?
3. каква е гаранцията, че софтуера ще се развива съобразно необходимостите на нашата фирма и пазара като цяло, а не съобразно хрумванията на разработчиците?
4. Доколко е предсказуем свободния софтуер?
5. каква е гаранцията, че форматите, които се поддържат сега ще се поддържат и за вбъдеще?
...
Гражданин Х си слага редхат 7.3. Прехвърля си 35 CD-та музика във формат mp3.
И изведнъж в по-новатат версия на РХ се оказва , че mp3-ки не вървят? След НЯКОЯ И ДРУГА СЕДМИЦА излиза плъгин за целта.
...
Министерство разполага с няколко милиона страници преведени нормативни актове на страни членки и кандидат членки на ЕС. Документите са в DOC формат.
В един красив момент от Open Office решават,че  този формат няма да се поддържа или поне няма да се подобрява неговата поддръжка. Примерно - за да се инвестира в развитеието на коренно различни, много по-съвършенни формати.
...
в голяма болница списъци с пациенти, графици за операции, ценоразписи, заявки, лекарствени списъци и др. данни са записани във файлове XLS формат. Не щеш ли госпожа Х отваря един такъв файл и....излизат йероглифи щото шрифта няма аналог в ОО.
...
Веско Дечев си пише дипломната работа на MSOffice 2003. Влиза веско под линукс и...една таблица по незнайни причини вместо Lаndscape излиза Portrait. Това води до промяна в структурата на текста и... като резултат имаме следният избор:
1. Разпечатване на целия текст от олко 150 странци 150х10ст=15лв
2. рестарт и влизане под Виндоус
...
Гражданин си слага fedora core 1 и Wine, прави неколкомесечни проучвания за това как се настройва програмата и как се работи с нея.
не щещ ли излиза wine-20031212. И изведнъж не може да се инсталират Уиндоус програми.
Гражданина изаква ошще един месец и...се оказва чв версия wine-20040121 има същия проблем. След разследване из интернет се оказва че от екипа на Вине са направили разни промени, които засягат федора и рхес3
Предлаганите из интъернет "решения" на разни хора са съмнителни  и правени с манипулации, компрометиращи сигурността и стабилността на системата. Гражданина с едопитва дао разни форуми но с дни хората там мълчат като гъзове, а времето лети...
...
та въпроса е какво следва:
1. Дали е нормално няколко седици да не слушаш музика
2. Трябва ли в министерството ръчно да отварят и пренастройват всеки файл?
3.Следва ли пенка да може да открива, сваля и инсталира шрифтове? ако въобще усети че от това е проблема?
4. Можеш ли нещо да кажеш на екипа на вине, прио положение че проблема е многократно докладван при тях а за 2 месеца реакция НИКАКВА. Въобще длъжни ли са да реагират или гражданина да вземе да сложи Х на федора и целия труд по инсталации и настройки и да си сложи друга дистрибуция.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Emooo в Jan 31, 2004, 19:50
niama smisal nai dobre teia vaprosi da gi zadavash na neutralen forum

aa i oste nesto toia vapros kak ste se reshi
"Microsoft патентова Office форматите"


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: kostadinz в Jan 31, 2004, 21:31
че аз и сега имам проблеми с отварянето ба документи писани на различни версии на мс офиса. Ела да видиш какъв цирк е кирилицата на документ писан с офис 97 като го отвориш с офис 2000. ОО се справя по добре от самия МС.
Нали това е идеята да се използват отворени стандарти, а не фирмени.
МС се опитват да наложат doc като стандарт който дори те не спазват.
И какъв е този велик стандарт дето док писан на 97 е 30KB записан в 2000 става 220KB.
ДА ще трябва да си инсталират на всеки комп  и 4те ли офиса 95/97/2к/хп за да работи със собствената документация


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Jan 31, 2004, 21:33
Питам, защото това са важни въпроси, които за вбъдеще ще се задават многократно на всички, които предлагат свободен софтуер.
Важно е да иам някаква позиция
...
Много ще се радвам да чуе всякакви мнения :)


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: mikis в Feb 01, 2004, 00:06
Моите уважения, но мисля че пишеш тук само за да "разлайваш кучетата", без всъщност да те интересува тази материя и на практика да имаш нужда от помощ. Пробвай да ме разубедиш и ще ти отговоря конкретно по това, което питаш.
Това, което си написал ме убеди, че си пълен лаик в областта, защото дори човек с твоето образование (разбирай икономическо), който "от година и половина се занимавал с Линукс" щеше да си отговори на повечето от въпросите сам. Но разните там твои "проекти" са ме заблудили :) Да ти кажа за "година и половина знимаване с Линукс" не си напреднал много. :)
А това, което си написал по-горе много прилича на копирано от ввв.микрософт.цом - на пръв поглед логични въпроси, които обаче нямат за цел да получат отговор, а само да хвърлят някой камък в градината на СС.

Все пак смятам, че няма да е лошо да се напише една статия, която да обобщава тая материя, така че следващия път, когато някой новобранец се разфилософства да му се даде линк за да се образова.

В момента нямам желание да се занимавам, така че ще ти обърна повече внимание утре ;)


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 00:43
OK
аз питам защото:
1. Това което знам са частични подхвърляния
2. Не съм прочел нещо достатъчно задълбочено на тая тема
3. В момента се сблъсквам с подобни въпроси тъй като аз ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯМ НА ТЯХ
4. не мие  ясна тази не толкова техническа страна на свободния софтуер

В този форум повечето въпроси са технически.
Липсва информация за тези по-глобални въпроси
както бях дал по-горе примери - аз не знамкакво да отговарям на хората, защото и аз не съм наясно
Можеби по просветените да отделят малко внимяние да посочат литература или да напишат някоя статия по въпроса, за което ще бъда много благодарен.
...
не мисля че разлайвам кучетата
Просто захващайки се с моя проект осъзнавам, че трябва да се отговори на много въпроси.
Тези въпроси си ги задава всеки ,който има някаквао отношение към свободняи софтуер.
Смятам че  еполезно да се обясни надълго и нашироко единпът завинаги кои са плюсовете и кои минусите на инвестирането в свободен софтуер, а после да се преетеглят и съпоставят с желаното ниво на риск на инвестициите,. Трябва да се изчислят алтернативните разходи и позитивня ефект за да може да се защити ползването на свободен софтуер
....
Ако  ти участваш в едно телевизионно предаване и те попитат същите работи какво ще отговориш? И то с език и стил какъвто и баба пена и бай Иван Орача да разберат


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 01, 2004, 00:59
доколтото виждам проблемът е, не че Линукс не поддъжа това или онова от Вин, а че Вин не иска неговите продукти да бъдат поддържани или имат точна алтернатива под друга ОС, за това са затворени, за това ще излизат ейроглифи и обърнати презентации и т.н.Вин не желае да го направи, защото вече е монополист и се страе да се запази това място и да пръдалжава да печели луди пари.От икономическа гедна точка може да се каже, че те просто не инвестират в продукт, който явно ще им донесе загуба.
Ако необходимите минимални промени се направят при следващата версия на вин тези приблеми ще изчезнат или ще са сведени до минимум.Линукс не е виновен за тях, той работи с това, което му върши работа - типичен пример е, че един Линукс потребител не знае какво е DirectX - просто, защото такове нещо не му е потребно, но вин като монополист го е наложило и печели пори от него.
И поради други подобни причини се нясат слухове,че Линукс не бил добър особено за десктоп потребителите - защото не можел това и онова като вин.Ако се замислим ще видим че не Линукс е виновен и той полага усилия да се угодят глезотиите на капризните вин потребители, защото те посто са свикнати така и а останали с грешното впечатление, че така е правилното.
Във всяка ситема има бъгови и проблеми - просто при Линукс хората имат свободата да претендират тези проблеви дабъдат отстранени час по скоро, защото имат ан разположение хиляди разрабитчици, тестери и програмисти, дакото при вин ако имаш бъг то просто стоиш и чакаш и знаеш ,че нищо не зависи от тебе и да се оплакваш и не - това е.
Днеска ако слуша предаването с Ники и Антон по Дарик стана ясно, че производителите правят продукти ориентирани към печалбата а не към нещо руго, правят ги ненужно сложни за да оправдаят високата цена и т.н
Надявам се да съм ти изяснил поне малко, но в заключение ща кажа без да се заяждам, че тове то мислене е типично за M$ - чака се наготово, а не се седне да се помисли по прогбема въпреки, че отговорът му ще те удари в челото.
Между другото - на същия принцип каква е гаранцията, че утри M$ няма да фалира.Това е просто едан компания а Линукс - това са малаони хора по цял свят.
И за замиси защо се пише M$...
бау бау


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: alabal в Feb 01, 2004, 02:42
Започвам да мисля като mikis относно тези безнадежно тревожни постинги на г-н Дечев. Дори, още по-тревожния Ви постинг (след този на mikis) не ме убеди в противното.
Относно решенията на хората и инвеститорите, спокойно г-н Дечев - не се очаква в скоро време голям катаклизъм, а и обикновения потребител не е толков глупав и мързелив колкото се мъчат да го изкарат.
Ако искате един пример: Преди около осем месеца инсталираха Мандрейк в един офис (по програмата за инсталиране и подръжка на свободен софтуер за неправителствени организации - инсталираха Мандрейк на КДЕ). Потребителят който познавам е жена с минимални знания по софтуер, хардуер и операционни системи. (аз също имах малък принос с инсталацията на тема за xmms и КДЕ) Естествено използваше ОО за офис и го ползваше без никакви проблеми.
Преди около месец им се наложи да сменят компютрите и защото нямаше кой да им инсталира дори Мандрейк, си сложиха пак бозата. Какво беше учудването ми когато моята позната каза следното: "Искам си линукса, направо съм бясна, че съм на виндовс." На моя щастливо учуден въпрос "Защо?" - отговора беше - нямам вируси, не рестартирам и ми беше по-удобен, нищо че работеше по-бавно!!!
А спомням си какво й бяха инсталирали - всички програмки си бяха последна версия. Дори няма и година от тогава, а е вече безднадежно остаряло и заменено от нови версии.
Та такива ми ти работи, г-н Дечев с риска в инвестирането в свободен софтуер. виндовс се оправдаваха, че българизирането на бозата им и на офиса им (вече и той патентован) им струвало 3 млн. долара, а и проекта им траеше май повече от година. Мисля си че е ясно кой се развива по-динамично, въпреки типичната постоянна заплаха редмъндци да натиснат отново производителите на хардуер и да са необходими нови усилия за разработчиците на всички останали системи.

P.S.: И по-полека с определения като "сериозна, уважаваща себе си фирма". Спомняте ли си колко подобни фирми се оказаха точно противоположното на това което изглеждаха на външен вид при скандала "Енрон" и поредицита подскандали и скалндалчета все с подобни тежки, реномирани и с богата история фирми.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 01, 2004, 10:35
това е полезно, но не знам дали е точно за тази тема:
http://portal.bg/news.php?cat=main&read=20021005002&back=ok


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 11:37
Благодаря много за изказаните менние
Все пак бих искал да конкретизираме малко дискусията
В смисъл да не я разширяваме толкова
По-скоро бих искал да ми отговорите каква е стабилността и предсказуемостта в развитието на платения и съответно свободния софтуер.
Съгласете се, че това ще е един от главните въпроси на всяка фирма или организация, която сериозно част от работата й минава на компютри.

т.е нека ключови думи да са
СТАБИЛНОСТ,  ПРЕДСКАЗУЕМОСТ и РИТМИЧНОСТ( на развитието)
...
alabal, няма нищо тревожно във въпросите ми
Аз винаги съм задавал въпроси - не само тук. А и 4 години съм заемал такава длъжност, че не съм свикнал да си премълчавам и да се авртоцензурирам. Мисля че по тоя начин помагам и на всички нас, защото помагам да се изяснят нашите позиции като линукс общество по редица важни въпроси.
...
аз се занимавам  година и поовин ас линукс, но съм горазучавал поредимно на техниоческото  му ниво. И за да не стоя в неведене и следващите 2-3-5 години питам ТУК и СЕГА. Все пак никой не се е родил научен нали?
...
Даже защо да не се направи някакъв сравнителен анализ от сорта:
платен софтуер                                                 свободен софтуер
система за контрол на качеството  във фирмата      голям брой разработчици, по-нисък контрол
забавяне на ъпдейти и фиксове за бъгове         светкавично излизане на ъпдейти и патчове
рядко излизане на нови версии            често излизане на нови версии
възможност за spyware вградени функции         няма spyware и др. поради отворения код
...
но както казах това е ДРУГА ТЕМА
аз бих искал да кажете за предсказуемостта в развитието на софтуера        
...
sebastianz55 мерси за линка. В момента нямам достъп до редица БГ сървъри. Като ми оправят проблема провайдърите ще го видя


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 01, 2004, 12:07
ще ни улeснош много ако си зададш въпросите номерирани а не толкова размити, защото ми е непроятно да четеш тук и после там, докато разбереш какво питаш.
Събери си въпроса в едно изречение, за да можем да ти дадем конкретен отговор.
аз се нагърбвам до края на следващата седмица да напиша някаква статия на тази тема и да я пусна тук за допълване и обсъждания, корекции и т.н за да се сложи после в портала и да има огтовор на въпроси като твоите.
а за развитието на софтуера всичко е непредсказуемо - но виж това - MS е компания с един шеф и каквото каже той - това става - например днеска се казва .dll утре .bla, може всичко моментално да се промени в сроковете на един месец - трудно но не невъзможно - така, че от M$ може да очакваш изненади всеки час, дакото при СС това не е телкава лесно - всички хора, които работят по даден проект се събират обсъждат, сондират мнението преценяват и тогава пряват новото или нанасят някакви корекции.Структурата на СС е много по-устойчива, защото тя е общност - не фирма!


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Mitaka в Feb 01, 2004, 12:29
Ползвам Линукс на комптъра си вече малко повече от 1998-ма, и мога да кажа едно:
В момента Линукс не може да се сравнява с Линукса, който беше тогава.
Мит е, че Линукс има проблеми с кирилицата.
Мит е, че Линукс не поддържа достатъчно хардуер.
Мит е, че няма свестен офис пакет за Линукс.

DOC форматът на М$ - подържа се от ОО, без проблем. До сега съм отварял хиляди файлове, писани на какви ли не версии на М$ Офис, и не съм имал проблем. Съшото важи и за познатият ни Ексел... дори курсовият проект, който по задание трябваше да правя на Ексел, го направих на ОО. И даскала даже не разбра.

Ако в ДА започнат да използват ОО, вместо М$ Офис - няма да имат проблем. Не е нужно някой да се занимава да конвертира всеки файл - просто когато се наложи даден файл да бъде отворен за четене, нищо няма да коства на чиновника да натисне едно "Sava As.." и да запише файлът в ОО формат.
Ама те са свикнали всичко да им е наготово - там е проблема.

Свикнали са софтуера да им казва като на малоумници какво трябва да направят, например "Ако искате да принтирам страницата, натиснете бутона 'Принтиране' "
и те пак питат къде е тоя бутон принтиране (действителен случай в една пловдивска болница)

Докато разните там чиновници и незнам си какви не сметнат, че е нужно поне малко да си напрегнат мозъците - няма да има промяна... ще си ползват Джама...


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Emooo в Feb 01, 2004, 12:51
Митака,
ако не си разбрал скоро ОО няма да подаржа ДОС формата. Второ компютрите са създадени за да улесняват работата не е нужно да се напъваш мозака за да работиш с компютър. Тва че ти се напъваш не означава че така е правилно.
Мисля че да за влезе Линукс кадето и да е трябва да почне да се прави качествен софтуер за него такав сега има много малко Апача, Самбата и още някои може би. Всичко друго е някакъв буклук направен недоправен. Това дали една ОС ще просперира зависи не толкова от хората които я ползват а от програмистите които съсдават софтуер ако линукс успее да хване големите софтуерни фирми да правят софтуер за него, аз ще бъда първия които ще сложа в на майка ми в офиса линукс. Зависи от програмистите защото като добрия софтуер е за дадена ОС потребителите щат не щат ще ползват Линукс както сега е с Уиндовс, но МС го знаят това затова всеки сериозен програмист уважава МС защото създава програмна среда документация и нови програмни технологии които се развиват. Не казвам нищо добро за МС знам че е забранено но ако Линукс изка нещо повече от 5-10 % пазарен дял трябва да върви по стъпките на МС.
Това естествено се вижда от всички че така трябва да бъде затова графичната среда вече прилича много на Уиндовс. Доколкото безплатния софтуер....
това е автогол на Линукс, ако нямаше безплатен софтуер много фирми щяха да правят офисе пакети и щяха да прехвърлят продуктите си на линукс, но тъй като има безплатни такива те няма да имат конкурентно способност и анализаорите в софтуерните компании решават че това не е изгодно а безплатните софтуер са некачествени, така се получава че линукс остава с един офисе пакет които не струва и няма надежда някои да направи нещо добро но платено. Също така това че МС лицензира ДОС формата не означава че няма да е достапен, просто трябва да се плати за да се ползва това няма да е проблем за комерсиалните компании но за ОО ще е голям и се съмнявам че някои от вас ще се внесе за благото за да се вземе лиценз. Така че не очаквайте голямо развитие на свободния софтуер пазара няма да толерира дълго тази идея и тя ще умре както умряха и голяма част от безплатните услуги по интернет, разбира се това не означава край на Линукс, бъдещето е в компаниите които щр продават софтуер за Линукс, тогава можем реално да мислим да вкараме Линукс в администрацията и кадето и да е.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Emooo в Feb 01, 2004, 13:11
Цитат
MS е компания с един шеф и каквото каже той - това става - например днеска се казва .dll утре .bla, може всичко моментално да се промени в сроковете на един месец


оффф просто тука всеки говори без да мисли... Точно там МС имат предимство това се нарича стандарт .длл е стандарт. Това което го каза може да стане под Линукс но никога под Уиндовс, шефа на МС затова е богат защото никога не би направил такова нещо (и МС не се оправлява от един човек ти май съвсем не си в час). Точно там е и проблема на Уиндовс не може просто така да стане като Линукс трябва да се подържат тези стандарти. Знаеш ли колко години планиране е трябвало само за да се смени драйвър модела в Уиндовс, зашито сега ХП е драйвер модел на NT. Без стандарти не може да съществува каквото и да е, затова и се създаде и Линукс стандарт бейс, но просто мноо назад се движи Линукс, така че според мене все още не може да става дума да заменяме всичко с Линукс рано е....


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 13:15
малко сякаш се отклоняваме от въпроса
Емооо би ли отговорил на следния въпрос:
Доколко е предвидим свободния софтуер в сравнение с платения? И ЗАЩО?
Доколко стабилно е решението на МС и съответно ОО да поддържат doc формата в частност?


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 01, 2004, 13:22
четете по-долу - това го пуснах без да искам...


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 01, 2004, 13:24
пак се изказа неподготвен...веско, се беше опитадл да зададе нещо, което в последствие можеше да роди инфо за новаци ама ти просто развали темата, вече нямаме време да се хабим и да обясняваме, поне не аз....
и това че вин е монополист на пазара не означава, че е вечен...
много си неориентиран...не говори за неща, които не разбираш - ти даже изказваш експертно мнение..питай кат не знаеш - толркова ли е трудно?
и не го приемай като зайждане а като добронамерена зебележка.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: mikis в Feb 01, 2004, 13:33
Цитат (Emooo @ Фев. 01 2004,14:11)
оффф просто тука всеки говори без да мисли...

Да и най-вече ти!
Като те слушам мога да ти кажа, че не отбираш основни понятия от СС и ГНУ/Линукс, не са ти ясни много работи или по-точно много малко са ти ясни. Въпреки това влизаш тук и почваш да раздаваш "компетентни" мнения и да ги ръсиш едни "СС щял да умре, като повечето свободни услуги в Интернет" ха-ха. Да се чуди човек да се смее ли или да плаче. ???

Интересното е, че аз съм обикновен потребител с знания около средните и успявате да ме разсмеете, а се чудя как ви издържат администраторите на форума и хората с по-дълбоки знания!?! Какви ли емоции им докарвате :)


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 13:51
mikis това нямаше нужда да го казваш
вместо това кажи:
Доколко е предвидим свободния софтуер в сравнение с платения? И ЗАЩО?
Доколко стабилно е решението на МС и съответно ОО да поддържат doc формата в частност?
съответно можеш да вземем и други примери
Photoshop-GIMP- .PSD
winamp-xmms-mp3


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Mitaka в Feb 01, 2004, 14:06
Цитат (Emooo @ Фев. 01 2004,13:51)
Митака,
ако не си разбрал скоро ОО няма да подаржа ДОС формата. Второ компютрите са създадени за да улесняват работата не е нужно да се напъваш мозака за да работиш с компютър.

I ot koga OO nqma da poddurja DOC failowe? I zashto?

Da, kompiutrite sa suzdadeni da ulesnqwat rabotata, no za da  kajesh "az rabotq na kompiutar", triabwa pone MALKO da si napunesh mozuka... da namirash rsshenie wuw wsqka edna situaciq, a ne kato ti zabie windows, da te e strah da natisnesh RESET, zashtoto "moje da stane neshto".


Ina4e stawash kato kon s kapaci - "edno neshto se prawi to4no po tozi, i nikakaw drug na4in."  Kato powe4eto amerikanci naprimr... lqtoto imah "udowolstwieto" da rabotq malko s amerikanci - mnogo sa tupi i ograni4eni gorkite...


To4no kato edin prepodawatel w uniwersiteta - za da kopiram fail w windows, ytrqbwalo da go slektiram, ot menu "Edit" da izbera copy, posle da zatworq prozoreca, da otworq nowiqt, kadeto iskam da kopiram faila, i pak ot menu "Edit" da izbera "paste".
Drugo twurdenie na prepodawatel - "M$ Access bilo edinstwenata programa za bazi danni"...

Oshte wednuj:
Napuwai si mozuka, dori kogato rabotish s kompiutar. Polezno e.
Ako ne mislish dokato rabotish na PC - zna4i prawish neshtata "mehani4no".


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 01, 2004, 14:18
Цитат
Доколко е предвидим свободния софтуер в сравнение с платения? И ЗАЩО?

какво разбираш в предвидимост - ако става въпос за разпространение, развитие и т.н - то има много по-голямо бъдаще от вин - и не питай защо, защото ако не си схванал вече, не знам как да може някой въобще тука да го направи

Цитат
Доколко стабилно е решението на МС и съответно ОО да поддържат doc формата в частност?

вин са решили, че не искат този формат да се ползва добре на друга ОС и това е, ОО е дал всичко от себе си и се е даказал като много по-стабилен и функционален, освен това има и компромиса и за двата отбора - .rtf
/да напомня ле че .док не е стандарт! за всички за документите по начало /eмооо - млък се гениалностите/ - просто е монопол/

Цитат
Photoshop-GIMP- .PSD

никакъв проблем - пример Netscape


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 14:57
предвидимост в развитето:
1. кога ще излизат нови версии
2. по какви плъгини, формати и въобще насоки в развитието на съответния софтуер ще се работи
3. Доклко е сигурно че екипа разработчици няма да се разпадне и да изостави проекта?
4.доколко е гарантирано спазването на заявените от разработчиците срокове?
5. Доколко може да се разчита, че развитието ще е последователно, а не стихийно и разнопосочно?
6. Доколко може да се разчита на отзивчивост от страна на разработчиците относно премахване на бъгове
7. Доколко е гарантирано, че разработчиците ще се съобразяват с изискванията на потребителите, а няма да правят раазработки за свое собствено развлечение (съответно без да ги  интересува от какво другите се нуждаят)
...
Аз не визирам само Майкрософт, а по принцип фирмите за платен софтуер:
Adobe, Corel, Nero и прочие, да не изброявам сега.
Моите въпроси са ПРИНЦИПНИ. Давам примери с конкретни компании, формати и софтуер само за да разберете какво ви питам


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 15:00
Цитат
Доколко е предвидим свободния софтуер в сравнение с платения? И ЗАЩО?
какво разбираш в предвидимост - ако става въпос за разпространение, развитие и т.н - то има много по-голямо бъдаще от вин - и не питай защо, защото ако не си схванал вече, не знам как да може някой въобще тука да го направи

Въпросът беше друг:
Доколко може да се разчита, че Майкрософт ще държат на doc и доклоко ОО на техния формат. В смисъл доколко може да се разчита, че съответния формат няма да бъде сваленот поддръжка на накави ( каквито и да са) основания.
Доколко може също така да се вярва, че всяка следваща версия ще поддържа форматите на предходните.
Въпроса е ПРИНЦИПЕН - за свободния и платения софтуер. Тук МС е само пример


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: mikis в Feb 01, 2004, 17:52
Абе Дчев, какъв проект си тръгнал да пишеш, като не можеш да си отговориш на такива елементарни въпроси?  ???
За година и половина "занимаване с Линукс" не се ли ограмоти поне малко? И не се ли научи да работиш на ООо, макар и под Уиндос, а си пишеш проектите на MS Office? Въобще какви ги вършиш и какви ги приказваш?

тц, тц

И не ми е ясно каква е идеята на този тип сравнение между комерсиалния и свободния софтуер? Какво искаш всъщност, каква е основната идея на това, което правиш? Не ми казвай, че си се загрижил за новите потребители, на които това не им било ясно :) Айде обясни ми какво всъщност правиш, моля те!


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Emooo в Feb 01, 2004, 19:17
mitaka... az s moita glava mislia mnogo poveche ot vas tuka (v smisal che 90% tuka ste useri deto strakate po linuxa za kef a ne varshite rabota) stoto ejednevno rabotia na problemi svarzania s programiraneto i administraciata securitito i dr. taka che ne mi obiasniavai, govoria po princip dali edin hirurg koito go chaka pacient triabva da sedne i se machi da otovori niakav fail da si nastroi mozilata da mu raboti s printera i da chete knigi za linux.

Mikis tva za Svobodnia softuer si e moe lichno mnenie mojesh da se smeesh kolkoto si izkash kogato obache ako se okaja prav se seti za mene.

Vesko ne izkam da ti otgovariam na vaprosite stoto te sa takiva che nito edin ne e v polza na linux, zastoto ne moje da nakarash nikoi koito raboti bez pari da ti izkarva novi versii da opravia bugove, da spazva standarti i da plasta za licenzi, voanste nisto ne e sigurno kogato ne si obvarzan s niakva dogovorenost kato platen licenz za polzvane na softuer.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: kostadinz в Feb 01, 2004, 20:02
ти пък емооо що си мислиш че хората тука не работят с винбозе. Много хора си вадят хляба тука като оправят бозите на винбозе и за това ИМ ПЛАЩАТ, аз съм един такъв. както и има много хора които ти четат глупостите макар че не пишат по форумите.
така че не се вкретенявай.
всеки сам може да преценява колко е добро едното или другото, респ. колко си умен и колко процента ти мисли главата.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Emooo в Feb 01, 2004, 20:23
kade po tochno se vkretenih?


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 01, 2004, 20:36
а къде не си?


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Emooo в Feb 01, 2004, 21:20
znam che ne ti haresva moeto mnenie no tova ne e kretenia tova e mnenieto na 90% ot IT v sveta.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 21:41
Хич не ми харесва,ч е тука всички изказват всякакви мнения само не и по въпроса!
После кой се заяждал!..
Емо кажи си. И другите също.
А защо ми трябва да знам -това си е моя работа. Просто искам да знам.
Освен това в тоя мой проект аз не поямам цялата разработка, а само икономическат аобосновка и калкулации.
На мен ми трябва да знам какво се изисква от потребителите, какво им дава свободния софтуер за да мога да определя своето място в поддръжката на тези системи. Не разбирам нищо от техническат ачаст на Линукс. Както никой администратора в болница не разбира от анестезия или хирургия, както главния счетоводител на соди-девня не разбира от аналитична химия и т.н.
МОЛЯ ДА СЕ ЗАЯЖДАТЕ НЯКЪДЕ ДРУГАДЕ!-пращайте си лични съобщения!
НЕ ПОСТВАЙТЕ ТУК НЕ ПО ТЕМАТА!


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 21:51
Цитат
Абе Дчев, какъв проект си тръгнал да пишеш, като не можеш да си отговориш на такива елементарни въпроси?  
За година и половина "занимаване с Линукс" не се ли ограмоти поне малко?

не се ограмотих, защото не получавам смислени отговори по темата която съм поставил, а само лични нападки X срещу Y и обратно

И много съжалявам че няма една книга като хората, за някой по-сложни въпроси. Всички книги доколкото ги има са или за абсолютно начинаещи или за експерти.
и така и не можа никой тук да ми даде удовлетворителен отговор за субординацията на процесите в Линукс и по какво се расзличават от Уиндоус ( пример)


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 01, 2004, 21:53
Ако искаш са направиш (проект) за вин базиран на Линукс...вече има такива - Lindows /много странно нещо/ и Xeon /може и да греша името/
виж сега - явно не си се запознал достатъчно какво е това Линукс и какво може, защо го може, на каво и играден, каква идеология изповядва и т.н.
Дано да знаеш английски - просто прочети страницата на Ерик Реймънт и може да ти светне - http://www.catb.org/~esr/
прочети внимателно - поне два пъти, и ще получиш отговор на почти всички смислени въпроси.
стига сме тълкували кое как е като всичко е ясно/написано от един от *бащите*/.
Хайде със здраве.
P.S.А ако на тебе пак не ти е ясно - прочети страницата трети път :)
Успех!


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: в Feb 01, 2004, 21:58
Колега Дечев, доколкото разбрах от друга тема в сайта, Вие сте се дипломирали.
Въпросите относно оценката на риска и неопределеността, мисля, че се преподава във всяко едно висше икономическо училище. Трябва да Ви е напълно ясно, че дори и когато се използват експертни оценки (както става най-често, понеже е най-евтино) въпросите трябва да са възможно най-конкретни.
Вземате Вашия проект, откривате няколко възможни алтернативи за използването на няколко програми и питате само за тях, а не общо. въпросите трябва да бъдат зададени възможно най-конкретно без да се допуска двусмислие, експертите да бъдат подбрани внимателно и Вие да обработите информацията с подходящия метод.

Съжалявам, че повтарям неща които сигурно още са Ви пресни от университета, но ...


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 01, 2004, 22:26
да, съгласен съм, че трябва да се персонализира.
Все пак смятам, че могат да се направят обобщения.
Нужно лие д аизбоявам целия софтуер по света? А и не мога да предскажа 100% какво ще се ползва от целевата аудитория към която се стремя.
От друга страна действително е необходимо едно запитване за хардуерното ниво на компютрите, изпълняваните задачи ( на PC-тата) и др. важни сведения.
Все пак трябва да се отделят заявените от реалните потребности. А и не мога да правя на всекиго тест от по 500 въпроса за целта.
Но мисля че се бяга от въпросите ми.
А какво ще кажете в едно интервю или дебат?
как би прозвучало:
"ами това са работи коитоо тдавна са известни"
"повечетопотребители ги мързи да си размърдат мозъка"
"вижте на сайта на ..."
"тези въпроси като че са копирани от сайта на майкрософт"
НЕСЕРИОЗНО Е,
...
sebastianz55, доколкото виждамоттози сайт проблема, който се поставя е за свободата. Поне от пръв поглед забелязох това. Ще го прегледам по-основно след малко.
Да, наистина свободата е нещо много съществено. Това е нещо много важно и е основна философия на свободния софтуер и на хората които са го избрали.
Мисля че даже това трябва да се обсъди в отедлна тема.
Въобще би могло да се помисли за отделен раздел касаещ
философски, социални, икономически и психологически проблеми на линукс и свободния софтуер
...
И все пак това за свободата не е по темата :(
Ясно е че всяко нещо си има и плюсове и минуси. Но аз искам да ги претегля правилно за да съм наясно със съотношението ползи/разходи


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: alabal в Feb 01, 2004, 23:49
Айде сега, г-н Дечев, не извъртайте. След като сте долу-горе наясно какъв ще бъде вашия проект не може да не знаете алтернативите за възможен софтуер. Ако ще предлагате софтуер за средните училища ще се тревожите от проекта edutainment, а ако е за държавната администрация - за офис и групуер.
Ако си бяхте задали по-конкретно въпросите, поставяйки предварително някакви критерии изобщо нямаше да се стигне до свободата.
Че кой може да отговори на това:
Цитат
1. Каква е гаранцията че този и този софтуер ще продължи да се разработва?
2. Каква е гаранцията, че скоростта в това развитие ще се поддържа на ниво?

А част от конкретизираните Ви въпроси звучат така:
Цитат
1. кога ще излизат нови версии
2. по какви плъгини, формати и въобще насоки в развитието на съответния софтуер ще се работи
3. Доклко е сигурно че екипа разработчици няма да се разпадне и да изостави проекта?
4.доколко е гарантирано спазването на заявените от разработчиците срокове?

Версии на какво?!! Плъгини за що? Екипа разработчици???!!!!
Кой софтуер и кои екипи? Да не би Вашият проект да има намеренията да предложи по-пълен набор програми от Дебиан.
А следния Ваш "конкретизиран" въпрос е чиста проба провокация.
Цитат
7. Доколко е гарантирано, че разработчиците ще се съобразяват с изискванията на потребителите, а няма да правят раазработки за свое собствено развлечение (съответно без да ги  интересува от какво другите се нуждаят)

Тези несъобразяващи се с нечии идещи свише маркетоложки изисквания са и разработчици и потребители, така че вероятността да знаят какви са проблемите и нуждите на потребителите е около 100%. Каква е вероятността един нафукан централизиран отдел да се справи по-добре от тази недолюбвана от Вас непослушна банда разработчици?
Според мен - никакъв.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 02, 2004, 00:22
Цитат
Каква е вероятността един нафукан централизиран отдел да се справи по-добре от тази недолюбвана от Вас непослушна банда разработчици?

не знам
затова питам
Аз не защитавам никоя позиция на този етап
Просто искам да знам
Бих желал да чуя максимален брой мнения
...
АКо предложа на някоя по-голяма организация да си сложи линукс оттам определено ще ми зададат горепосочените въпроси.
Хора , които само кликат по иконки и не са наясно много-много. Най-много да има един админ дето да оправя цялата организация-фирма, университет, болница и прочие
Просто си представете че аз не разбирам НИЩО от линукс и свободден софтуер. И трябвая да ми обясните защо свободният софтур (не)си струва инвестицията във време, усилия,обучение, нерви  или съответно  защо платеният софтуер (не) си струва инвестицията във време, усилия,обучение, нерви и пари


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 02, 2004, 00:35
каква икономика те гони?!
трябвало е да станаш литератор - само те успяват да се правят на максимално тъпи, но въпреки това знаят какво всъщност дълбоко в себе си е казал автора и лирическият герой и при все това разтягат такива огромни и безсмислени локуми....
на мене вече ми писна - призовавам и тези, който се пастараха да налеят ъгъл в главата на този икономост да забележат факта, че през едното ухо влиза а през другото излиза два пъти повече....


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: alabal в Feb 02, 2004, 00:59
Уффф, г-н Дечев, ама айде сега!
Като Ви питат такива въпроси от държавната админстрация няма да ви пита Сульо и Пульо, все се намира един който малко от малко да разбира нещата и когото поради същата причина го товарят с работа! Дори и срещите да са по обратния ред (срещат се първо нашия голям човек и техния голям човек и след това магаретата се гърбят) винаги има един момент в който тябва да го погледне някой "по-експерт", за да може шефа после да го използва като бушон.
А ако я докарате до срещи с шефове от иже споменатата админстрация, значи сте минали през съответния господин и той е прошушнал на началика си (абе, глей сеа шефе - ще свърши работа). Нямаш идея какъв страх ги тресе тези иначе високотговорни длъжностни лица. Така, че PR и представянето си е лично Ваша проблема и няма много връзка с експертното мнение.
Изяснете се със себе си какво точно искате да постигнете преди да задавате въпроси.
А, лично аз подкрепям инициативата на предишния оратор и спирам да се връзвам на подобни безмислени и въздух-хабящи упражнения, като участие в темите на г-н Дечев.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Agent_SMITH в Feb 02, 2004, 02:56
Ех братя и ТБС...

Защо отново се качихте на кончето и за нула време навъртяхте 37 поста?!?!? Хайде сега драснте чертата и направете равносметка на написаното - какви са плюсовете? За пореден път някои хора успяват да подпалят фитилите и да изцедят времето на пишещите тук за глупости... и това е единственият резултат, при това в полза на един-единствен човек...

Вярвам, след като направите за себе си равносметка на ползите и вредите от подобни теми няма да се впускате в подобни спорове, провокирани единствено и само от щенията за болна самоизява на някои хора.

Който го вълнува сблъсъка уиндоус/линукс, да прочете какво са написали по-грамотните по темата тук (copyleft от новинарската секция) Изобщо, съвета ми е да чете повече. Защото не една държава и администрация са преминали ОТ уиндоус НА линукс. Обратни примери обаче не са познати.

ЛИЧНО КЪМ Веско (вероятно за последно преди 100% безусловен IGNORE)

Каква обосновка, какви оферти, какъв маркетинг, къде си тръгнал щом не ти е ясна фундаменталната разлика между:

1$ похарчен за лиценз на чужда фирма (дефакто ВНОС, при това НЕ на материални активи)

и

1$ ИНВЕСТИРАН в собствената икономика под формата на разработки, работни места ? ? ? А добавената стойност от повишаване на квалификацията на специалистите наместо СРОЧНИ лицензи, които след като изтекат, ползата от тях е никаква?

Я по-добре вземи да запишеш пак едно висше, че видно от изказванията ти не си научил НИЩО от това, което скоро завърши - язък, че те поздравих.

Лека седмица братя.

Смит


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 02, 2004, 08:49
Това за вноса/ износа е ясна работа
аз питах съвсем съвсем друг въпрос. И не го увъртайте
кажете "не ща да отговоря" или "не знам" или " сляпо вярвам в пътя покойто съм поел и не ме интересува обосновка".
А за инвестициите знаеш много добре как се мултиплицират разходите и до какво води (не)инвестирането в нещо.
Опасявам се че икономически погледнато ползването на свободен софтуер не е разход и не генерира разходи( съответно приходи) а спестява.  А когато аз НЕ си коупя хляб, пекаря НЕ го произвежда, мелничаря НЕ го смил абрашното, Земеделеца не се пшеница или което е още по-лошо произвеждат, но немогат да продадат заради икономиите на някои хора по веригата. Точно затова пониженото потребление е стимул към рецесия, а не фактор за прираст в икономиката.
...
ако не искате да отговаряте н авъпросите ми  НЕ ГО ПРАВЕТЕ , но и НЕ ПОСТВАЙТЕ НЕ ПО ТЕМАТА
аз не вярвам сляпо нито в свободния софтуер нито в каквото и да е и ТЪРСЯ СВОИТЕ ОТГОВОРИ!


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Agent_SMITH в Feb 02, 2004, 10:07
Цитат
Това за вноса/ износа е ясна работа

Като чета до края какво си написал, явно не е.

Цитат
аз питах съвсем съвсем друг въпрос. И не го увъртайте
кажете "не ща да отговоря" или "не знам" или " сляпо вярвам в пътя покойто съм поел и не ме интересува обосновка".

Аз повече НЯМА да отговарям на твоите безцелни лутания.

Цитат
А за инвестициите знаеш много добре как се мултиплицират разходите и до какво води (не)инвестирането в нещо.
Опасявам се че икономически погледнато ползването на свободен софтуер не е разход и не генерира разходи( съответно приходи) а спестява.  А когато аз НЕ си коупя хляб, пекаря НЕ го произвежда, мелничаря НЕ го смил абрашното, Земеделеца не се пшеница или което е още по-лошо произвеждат, но немогат да продадат заради икономиите на някои хора по веригата. Точно затова пониженото потребление е стимул към рецесия, а не фактор за прираст в икономиката.

Прочети си внимателно първия и втория параграф. Дай си сметка, че си ги написал едно след друго. В първия параграф каза, че ти е ясно, а тук доказа, че нищо не ти е ясно.

Превеждам (така и така е за последен път) с твоя пример. Вариантите са два - единия е да внесем брашно по $19 за килограм, и да искаме от всеки гладен да плаща по $20 за 1кг хляб. Дори и да намери пари, след като го изяде, няма нито брашно, нито хляб, а $19 от платените $20 са заминали по сметка в чужбина за брашното.
При втория вариант, $10 от потенциално необходимите $20 се инвестират в засаждането и отглеждането на хлебна пшеница (която идва безплатно, в най-добрия си сорт), в смилането и на брашно според местните предпочитания (от бяло тип 500 до едрозърнест типов) и поощряването на не 1, а 1000 пекарни, които имат равен достъп до брашно, на еднаква цена, и е въпрос на майсторлък кой ще продава най-много. И то на цена от $0.50 за килограм хляб.

При вариант 1 икономиката се самоизяжда. При вариант 2 се намалява търговския дефицит, създават се нови работни места, подобрява се задоволяването на пазара и се провокира разширено търсене (заради намалената цена, без това да е за сметка на качеството - напротив! )

Цитат
ако не искате да отговаряте н авъпросите ми  НЕ ГО ПРАВЕТЕ , но и НЕ ПОСТВАЙТЕ НЕ ПО ТЕМАТА
аз не вярвам сляпо нито в свободния софтуер нито в каквото и да е и ТЪРСЯ СВОИТЕ ОТГОВОРИ!

Няма повече да отговарям на безмислените ти и безцелни лутания. Хората, които са по-добре запознати са написали достатъчно из мрежата - вземи да попрочетеш, и после се върни да дискутираш. Въпросите ти издават абсолютно НЕпознаване на линукс. Ти искаш да се появиш, да започнеш дискусия за "Системния подход при анотациите на енциклопедия Британика", а даже да не си отишъл до техния уебсайт, камо ли да си прочел и един от 144-те тома. Не става - никой разумен човек няма да инвестира време в ленив ум - било за разяснения, било с напътствия...

Не вярвам някой тук сляпо и по ислямистки да вярва в свободния софтуер. Подобно изказване е обидно и необосновано. Разчитам да се извиниш на хората от форума.

Е, успех - дано намериш пътя.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 02, 2004, 14:24
да, пшеницата може да струва 0$, но меленето месенето и изпичането МОЖЕ да струват пет пъти повече.
Това се нарича отклоняващо ценообразуване- основната услуга се предлага на занижени цени, а всички други допулнителни услуги на значително повишени. (Справка- Маркетинг на услугите И.Брешков, М.Ботушарова, стр.103)
...
Аз  питам доколко поддръжката на свободен и платен софтуер си приличат и/или различават.
Питам въобще за разходите- не само финансовите, но и във време, човекочасове, обучение, нерви, неудобство и прочие.
Питам за стабилността в развитието и предсказуемостта в развитието и поддръжката на двата вида софтуер.
...
Факт е че много хора казват "има много литература-чети"
ами дайте я де! аз нали това моля. Иначе и след 100 години няма пак да съм наясно.
Очевидно че ти сляпо вярваш в свободния софтуер, щом не можеш да се обосновеш. А щом ще говорим за религии казано е, че трябва да се вярва със сърцето и УМА ( справка "Не просто дърводцелец", Д.Макдауъл, виж и Библията )
..
все повече се убеждавам че са прави тези 3-ма души дето ми пращат съобщения и  ми обясняват, ч етози сайт е посещаван главно от лаици, които само си чешат езиците.
...


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: alvel в Feb 02, 2004, 14:55
Искам само да добавя към всичко казано до тук че Win XP няма поддръжка на DOS-кирилица, както в Word и Wxcel, така от командния ред. А кой-зне още колко подобни проблеми има.

Така че да не се заблуждаваме че с Win сме защитени от подобни проблеми.

Няма ОС без особености. Според мен всичко зависи от конкретния случай. А ако се започва на чисто Linux е един много добър вариант. Все пак той има и комерсиални дистрибуции, нали така.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: sebastianz55 в Feb 02, 2004, 14:56
едно много полезно четиво:
http://www.google.com/search?....%B5&lr=
http://www.google.com/search?....%B5&lr=
http://www.google.com/search?....%B5&lr=
и т.н
и още два
linux-bg.org
http://www.catb.org/~esr/
а относно личните бележки и лаиците:
O, sancta simplicitas!


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: mikis в Feb 02, 2004, 17:04
Цитат (vesko_dechev @ Фев. 02 2004,15:24)
...
Факт е че много хора казват "има много литература-чети"
ами дайте я де! аз нали това моля. ...

До тук ти дадоха толкова материал за четене и ако съдя по кратките интервали на които изпускаш пара мога да кажа, че хич не си си направил труда да ги прочетеш! Но си лалаш твоето си и понеже не е характерно за човек на твоята възраст да се крие от реалността и да говори само отва, което си е наумил, се питам аджаба на какво се дължи подобно тесногръдие и липса на желание да се ограмотиш!
Цитат
Очевидно че ти сляпо вярваш в свободния софтуер, щом не можеш да се обосновеш.

Уха :) Човекът се е обосновал много добре, говори ясно и разбираемо и само ти и още един-двама не искате да го разберете. И тук пак идваме на първият ми въпрос - каква е причината за такова нежелание да вникнеш в материята?
Цитат
А щом ще говорим за религии...

...явно твоята религия не разрешава да вникнеш в същността на нещата :)
Цитат
...все повече се убеждавам че са прави тези 3-ма души дето ми пращат съобщения и  ми обясняват, ч етози сайт е посещаван главно от лаици, които само си чешат езиците.

Иха, Дечев! Ако помниш в един предишен пост те помолих най-учтиво да проявиш уважение към хората, чието време губиш, а ти вместо това ставаш все по-нагъл!
От всичко, което си написал стана ясно, че в този форум надали има по-голям лаик от теб и още, надали има лаик, който да пише толкова глупости за толкова кратко време, което е меко казано "чешане на езиците", нали така! Ами тогава гсин Дечев, кого наричате "лаици, които само си чешат езиците"?
Както се казва "присмял се хърбел на щърбел" или в случая говорим за откровена наглост, и кофти възпитание!

И понеже Дечев, очевидно не задаваш тези въпроси за да получиш отговор, обиждаш хората, които са ти отделили време да ти отговарят на зле зададените въпроси, както и всички останали, като ползваш термини като "фанатизъм", "екстремизъм" и т.н., които не разбираш, си мисля, че тази тема също ще бъде заключена и с право.

И Дчев, айде стига толкова провокации, а?

Ако толкова няма с кой да си пишеш отиди в някой друг форум и се заяждай колкото си искаш! Тук е технически форум и основната цел е да се решават технически проблеми, и никой няма за цел да обучава лаици, които на всичкото отгоре не искат да попият и една дума!

Айде със здраве


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: CaBA в Feb 02, 2004, 17:11
С лиценза и с открития процес на разработка. Защо е така?
Свободният софтуер е свободен не защото е безплатен, а защото може да получиш изходния му код. Така дори фирмата-производител да фалира, програмата може да бъде поддържана и и развивана от потребителите й. Пример за това са eazel и файловия им мениджър nautilus. Eazel фалираха, а Nautilus стана файловия мениджър по подразбиране в GNOME. Открития процес на разработка ти дава възможност да прецениш що за хора са разработчиците - отзивчиви ли са към feature request-овете, за колко време се поправят средно бъговете и най-вече колко са потребителите, които реално ползват програмата - а щом зад една програма стои критична маса потребители, тя ще продължи да се развива, дори и текущите й maintainer-и да се откажат от нея.
Как са гарантирани инвестициите в собственически софтуер?
Нека да разгледаме следния пример - фирма си е купила Microsoft J++ преди 5 години, разработила е на нея 20-30 програми и в един ден прекрасен ден Microsoft спира поддръжката Ако фирмата реши да пренапише програмите, за да не и отиде труда на вятъра ще й трябват поне 1-2 години. Или примерно ти сега си запазваш файловете във формат на Office 2003, каква гаранция имаш от Microsoft, че с Office 2023 ще можеш да ги прочетеш - никаква. Докато ако ги запазиш в OpenOffice формат,  дори и той да не съществува тогава, с една XSL трансформация ще можеш да ги приведеш в HTML и да си ги прочетеш в най-обикновен браузър. Дори и да не знаеш какво е XSL, можеш да платиш на някого скромна сума да го напише вместо теб, а ако става въпрос за един-два документа можеш дори да ги отвориш с най-обикновен текстов редактор и да извадиш данните на ръка. Хайде сега опитай да отвориш с новия си Microsoft Office 2003 .doc файлове на кирилица от Word 5 (писани под ДОС)  и никога вече няма да държиш ценни данни във формат, чиято спецификация не е публично достъпна.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 02, 2004, 17:39
мерси на sebastianz55 и CaBa
аз бих добавил и писмото на перуанския конгресмен до Майкрософт-Перу, публикувано в portal.bg
...
Жалко че не се намери никой да напише подобна на това писмо статия.
...
Аз предупреждавах преди време, че трябва да се подеме дискусия за изясняването на ред въпроси от нетехнически характер, но практически всички тук си правят пас. ОК.
и министър калчев си зададе същите въпроси като мен и никой не му отговори, защото позиция нямаше формирана.
От това пак губим ние.
...
mikis не си губя времето с постинги не по темата. Sorry ама ти се заяждаш. Аз просто търся информация на БЪЛГАРСКИ език.
...
В тая връзка някой да знае книга за философията на линукс и свободния софтуер? нещо като книгата на оня -добри божилов май се казваше. Само че за другата гледна точка. Или такава няма?!


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 02, 2004, 17:48
mikis, би ли нарекъл министър Калчев провокатр, защото пита? Аз пиатм за линукс в линукс и свободния софтуер в сайт за линукс и свободен софтуер.  И това ако е провокация.

...
а ако целия квартал пита същото- какво и те ли са провокатори?
Аз съм писал- ако някой го дразни наличието на подобни въпроси и изказвания в противовес на личните му вярвания - ДА НЕ ВЛИЗА В ТАЗИ ТЕМА


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: Emooo в Feb 02, 2004, 17:59
nekompetentni ste i samo drankate gluposri Microsoft J++ e compilator na Java Microsoft ne sa spriali Java prosto sa spriali da praviat compilatora estestveno moje da si go compilirashj programi na SUN Java.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: mikis в Feb 02, 2004, 19:23
Цитат (vesko_dechev @ Фев. 02 2004,18:48)
mikis, би ли нарекъл министър Калчев провокатр, защото пита? Аз пиатм за линукс в линукс и свободния софтуер в сайт за линукс и свободен софтуер.  И това ако е провокация...

Да ти цитарм ли кое е провокация?

Що се правиш на утрепан!?!


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: CaBA в Feb 02, 2004, 20:00
Цитат
В тая връзка някой да знае книга за философията на линукс и свободния софтуер?

Катедралата и базарът на Ерик Реймънд.


Титла: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?
Публикувано от: vesko_dechev в Feb 02, 2004, 22:46
книгата е чудесна
може би трябва да се вкарат повече линкове в този сайт към такива книги и статии.
Би могло да се направи секция за начинаещи в linux-bg.org със FAQ