Автор Тема: [решено] Уголемяване/сливане на партишъни, преместване на /usr/local  (Прочетена 2079 пъти)

noobster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
  • Distribution: Mint 10 64-bit
  • Window Manager: Gnome 2.32
    • Профил
    • WWW
Здравейте на всички! Преди няколко седмици най-накрая затрих всички системни партишъни на Уиндоус и инсталирах само ЛинуксМинт, свърши се с дуал-буута!

Всичко това добре, но направих някои грешки при инсталацията. Главният ми диск е 500-гигабайтов, SATA, който още от времето на Уиндоус беше разделен на две: 50GB системен партишън и 450GB "архив". На 50-гигабайтовото "парче" инсталирах линукс, а останалото оставих, защото имах някои неща, които още не бях архивирал на външния ми хард. След като архивирах нещата и мястото ми се освободи, форматирах в ext4, като си мислех, че след това ще мога да "слея" двата партишъна с GParted. Уви, не открих начин. Ето как изглежда диска ми в момента:



Също така, разполагам с един стар АТА диск (около 40GB), на който по време на инсталацията направих грешката да сложа /urs/local-а си, защото бях чел, че е добре /urs/local да е на отделен диск (???), а защо - така и не разбрах.



Та, въпросите ми са:

  • Как да "слея" sda1 и sda5 партишъните ми в един, за да разполагам с цялото място на диска си без нужда от "маунтване" и т.н.
  • Как да преместя /usr/local на главния си харддиск, за да махна старата АТА от машината си?
  • Защо било "препоръчително" да държа /usr/local на отделно устройство, различно от системното? Това истина ли е?
Разполагам с GParted и Storage Device Manager, но не успях да се справя с тези задачи.

Благодаря предварително и извинете за нууб-овските въпроси.
« Последна редакция: Jan 04, 2011, 21:24 от noobster »
Активен

LinuxMint 10 64-bit / Gnome 2.32.0 / Core 2 Duo E7300 / 4GB Dual-Channel DDR2 / Asus P5QL PRO / Cooler Master eXtreme Power Plus 550W / 2 x 500GB Barracuda 7200.11 / 1TB HITACHI SimpleDrive III / Asus Vento TA-882 / Acer P223WW

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Не се заяждам, но виждам, че пише /dev/sda1 ntfs как смяташ да ги събереш с ext4 като е невъзможно  ??? Освен това съм против такива манипулации, просто изказвам мнение, по-добре би било да си форматираш нацяло и да си го разделиш както искаш.
Активен

noobster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
  • Distribution: Mint 10 64-bit
  • Window Manager: Gnome 2.32
    • Профил
    • WWW
Не се заяждам, но виждам, че пише /dev/sda1 ntfs как смяташ да ги събереш с ext4 като е невъзможно  ???

Ясно е, че нямам проблем да форматирам голямото "парче" в каквато и да е файлова система, стига да мога да го "слея". Иначе скрийншотът е стар, в момента е на ext4 (както съм и посочил).

по-добре би било да си форматираш нацяло и да си го разделиш както искаш.

Ами ок, няма проблем. Но би ли ми казал как мога да си направя пълен огледален имидж на системата? Лесно ли се възстановява после, ще ми запази ли абсолютно всички настройки, файлове? CloneZilla ще свърши ли работа? Имам един външен USB хард, 1TB, мога да ползвам него.
Активен

LinuxMint 10 64-bit / Gnome 2.32.0 / Core 2 Duo E7300 / 4GB Dual-Channel DDR2 / Asus P5QL PRO / Cooler Master eXtreme Power Plus 550W / 2 x 500GB Barracuda 7200.11 / 1TB HITACHI SimpleDrive III / Asus Vento TA-882 / Acer P223WW

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Абе защо всички W. ги слагат на extended дялове ??? ??? ???. Зе...би тези  extended работи и го направи много по-простичко само с primary дялове. Можеш да имаш общо до 4 primary partition. Което си е повече от достъчно.

Цитат
Защо било "препоръчително" да държа /usr/local на отделно устройство, различно от системното? Това истина ли е?
Не е. И не виждам смисъл.

Трябват ти 3 primary дяла. 'BOOT', '/ 'и 'SWAP'.

А пък можеш и само с два '/' и 'SWAP'.
« Последна редакция: Jan 03, 2011, 21:22 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

noobster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
  • Distribution: Mint 10 64-bit
  • Window Manager: Gnome 2.32
    • Профил
    • WWW
Ок, нека поема по друг път - бихте ли ми обяснили просто как да преместя /home и /usr/local в големия партишън (форматиран е в ext4) без да си наакам системата? Нека не ги "сливаме", нека си има два партишъна за всеки случай.

P.S. /swap въобще не съм слагал, тъй като имам достатъчно оперативна памет
« Последна редакция: Jan 03, 2011, 21:30 от noobster »
Активен

LinuxMint 10 64-bit / Gnome 2.32.0 / Core 2 Duo E7300 / 4GB Dual-Channel DDR2 / Asus P5QL PRO / Cooler Master eXtreme Power Plus 550W / 2 x 500GB Barracuda 7200.11 / 1TB HITACHI SimpleDrive III / Asus Vento TA-882 / Acer P223WW

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
зареждаш какъвто и да е лайв линукс дистрибуция, без значение е.

маунтваш
mount /dev/sda5 /mnt/sda5
mount /dev/sdb5 /mnt/sdb5

правиш директория /usr/local ако няма на /mnt/sda5.

копираш всичко от /mnt/sdb5 в /mnt/sda5/usr/local

отваряш с любимия ти текстов редактор /mnt/sda5/etc/fstab и премахваш реда, който започва с /mnt/sdb5 /usr/local.....

спираш компа, откачаш втория диск и си в джаза.

относно home директорията действаш по подобен начин - форматираш големия партишън, копираш информацията от /mnt/sda5 в /mnt/sda1 и добавяш ред в /etc/fstab.

ако не правиш всичко машинално, а вложиш мисъл ще се справиш.
« Последна редакция: Jan 03, 2011, 21:35 от wfw »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Най-добре не прави такива неща. Дори и правилно да се извършат командите може да се получи сериозна загуба на информация. Така като ги гледам не са зле нещата, защо искаш да ги местиш, какъв е смисъла в това действие?
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
така се учи човек, ако нищо не прави, нищо няма да научи.
Активен

sickmind

  • Гост
Щом толкова искаш да ги слееш... LVM
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
така се учи човек, ако нищо не прави, нищо няма да научи.
Хубаво да се учи, но да го прави без риск, примерно разделя вече форматирания sda1 на 3 или повече парчета и после да се мъчи да ги събере и като научи как се прави тогава с реална информация.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Данни от един в друг дял (или от едно в друго място) 100 % така както са могът да се копират с cp и опции за рекурсивно копиране и опции за запазване на пермишъните, времената...и т.н.

Мисля че беше -аr
С cp съм местил цели системи.

Общо взето е така както го е казал wfw
1. монтираш и двата дяла
2. cp -ar виж си опциите и копиране като root
3. променяш fstab
4. reboot

И задължително някоя дребна подробност ще се обърка, затова ти трябва rescue или някое live CD и да можеш ръчно да маунтваш/умаунтваш да редактираш да опряваш проблемите боота-а и т.н.
« Последна редакция: Jan 03, 2011, 22:04 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
  Само да вметна , че е добре да има и отделен дисков дял за
 /tmp  директорията, съотв. този дял да се монтира с  nosuid опция
по съображения за сигурност. Иначе много лесно се придобиват
  root  права ...
Активен

noobster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
  • Distribution: Mint 10 64-bit
  • Window Manager: Gnome 2.32
    • Профил
    • WWW
Благодаря на всички откликнали, но след като се запознах по-добре с рисковете реших, че няма смисъл да се мъча с акробатики, които са далеч над възможностите ми, бекъпнах си /home и софтуер листата и преинсталирах наново, като запазих 50-те гигабайта за /, а 450-те гигабайта - за /home. След това ъпдейтнах, възстанових системата и всичко изглежда като преди. Единственото, което се "прецака" е, че ми зарежда wcid при стартиране. Има ли начин да го премахна? Обичам Минт! Благодаря на всички, които помогнаха.
« Последна редакция: Jan 04, 2011, 21:25 от noobster »
Активен

LinuxMint 10 64-bit / Gnome 2.32.0 / Core 2 Duo E7300 / 4GB Dual-Channel DDR2 / Asus P5QL PRO / Cooler Master eXtreme Power Plus 550W / 2 x 500GB Barracuda 7200.11 / 1TB HITACHI SimpleDrive III / Asus Vento TA-882 / Acer P223WW