Автор Тема: Как да инсталирам VLC 1.1.2 от конзола в Мандрива 2010.0  (Прочетена 2823 пъти)

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Няма я и тази комбинация, както и контекстното меню  - при десен клавиш излиза това което се появява при натискане на звездичката. Нямам никакъв експлорер за навигация в папките - трябва само през конзолата или през интернет експлорер - примерно за home пиша file:///home  и от там навигирам, но не мога да си правя шорткъти.
Сега като си помисля може и някаква друга грешка да съм направил, но командите бяха тези двете, само потвърдих и се почна едно бая дълго триене. Като свърши реших да пробвам каффеинето и то не тръгна като ми изписа, че иска QT SQLite plugin. Потърсих го и из диска и по това време ми излезе съобщение че компа трябва да се престартира, след който рестарт стана това положение. После инсталирах този пакет само и кафейнето тръгна и това е. Компа си работи - имам интернет, скайп, принтер, мултимедията си е ок, но като цяло системата е саката. Преинсталирах с опция обновяване само - нищо не се промени
....
Как се публикува тук снимка? Трябва да я кача на някой сайт ли?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
със su просто влизаш като администратор. А "urpme --auto-orphan" мога да си го пиша през 5 минути, няма как да ми промени нищо по десктопа. Можеш ли да пуснеш снимки на десктопа да видя за какво става въпрос. В data.bg може да качваш снимки и без регистрация. след това посни линк. http://pics.data.bg/share
« Последна редакция: Aug 20, 2010, 22:21 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Ами то няма какво да се види на снимката - черен екран с тасклента


Всъщност не ме бърка да си преинсталирам наново, но като знам каква одисея беше с подкарването на всички плеъри за MPEG2  и най вече кафейнето и се разколебавам. Но след като там не можах да кача sc-plugin, така или иначе нещата вървят към преинсталация

http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b8/dcf96bb12ddd5b505b91402dfa8331f7/untitled
« Последна редакция: Aug 21, 2010, 00:49 от Teo »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Че това не е KDE графична среда. Това е FluxBox, Open Box или някаква друга олекотена графична среда.  При логването вероятно си сменил графичната среда, или си я изтрил по някакъв начин. Да не си написал urpme task-kde4 или нещо подобно ? Когато се логваш потърси КДЕ-4. Ако я няма отвори "Инсталиране и премахване на Софтуер", или както там се казваше и търси task-kde4. След като я инсталираш при логването избери KDE-4. Като гледам контролният център си го имаш, така, че можеш да ползваш графичният инсталатор. Дори и да го нямаш ако случаино няма KDE-4 между графичните среди при стартиране пишеш в конзолатa su и след това urpmi task-kde4 и я инсталираш. Избиташ си някой от стиловете, примерно One. Та няма нужда да си махаш системата. Аз и така бих си работил. Просто виж при стартиране има ли КДЕ-4 и я избери. Ако няма - urpmi task-kde4 и си я инсталирай.
« Последна редакция: Aug 21, 2010, 06:57 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Не, не съм писал нищо такова, само на запитването потвърдих с латинската буква Y, а пък то беше на български с опции Д/Н - това ако играе определена роля може.
И на мен не ми прилича на КДЕ, мислех че е safe mode.
Логването ми беше настроено автоматично, вероятно е затрито важно файлче и са се сбъркали зависимостите.
Ще пробвам с преинсталацията и.
.....
А не може ли да използвам случая да сложа KDE3, да видя с нея ще се компилира ли kaffeine-sc-plugin - или ще ми се загуби настройката на хардуера и програмите?
« Последна редакция: Aug 21, 2010, 07:06 от Teo »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Влез в контролния център /виждам, че го имаш/ >> система и смени метода на вход. След тоа рестартирай. Като ти излезе екрана за идентификация, там трябва да има меню "Опции" от които да избереш графичната среда с която да стартираш. По принцип тази минимална графина среда си я има на инсталационният диск. Понякога аз инсталирам само нея и след това инсталирам task-xfce.
Можеш да инсталираш kde3 но ме съмнява, че има task-kde3 в хранилищата на 2010.0. За последно съм го виждал и инсталирал средата при 2009.1. Провери все пак. Ако има task-kde3 я инсталирай,
« Последна редакция: Aug 21, 2010, 12:52 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
urpme --auto-orphans не е никак безопасна команда, за човек, който не се е сблъсквал с нея  ???
Явно зависимостите са се нарушили в следствие от изтриване на възлов пакет, което води до "осиротяването" на голямо количество пакети, което не е проблем, ако те не бъдат изтрити, всичко ще продължи да работи нормално, при изпълнението на въпросната комада се задава комада махни всички "сирачета" и веднага следва въпрос "сигурен ли си", ако пакетите са много и необходими излиза и съощение "системата няма да работи нормално, ако <едикой си> пакет бъде изтрит" като се съгласиш с това системата не я засяга, че нещо няма да работи, ти си дал разпореждане всичко се изтрива. След рестарта е напълно възможно да нямаш необходимото за дадено действие (примерно затрил си КДЕ-то както мисля че се е случило в случаят). Никой не се родил научен, трябва да се пита нещо като не разбираш. Махни автоматичното логване, сложи си логин на Гноме (значително по-добър от на КДЕ-то)
Код:
urpmi gdm
задаваш го в mcc там където е вход да е гномето и рестартваш. После, логин дисплея долу в средата е възможните десктопи за логин, ако го няма предишният ти десктоп (КДЕ може би) логваш се с кво можеш и
Код:
urmpi kde-minimal
това минималното за КДЕ и всичко ще бъде както преди, ако не си изтрил папката в /home/<user>/.kde4
Активен

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Линукса явно е необятно море и винаги има какво още да се научи, независимо че понякога плащаш скъпа цена цена за това :)
Инсталирах КДЕ от MCC и сега десктопа  ми се върна в предишния си вид
Единствения засега забележим проблем е звука - няма системен звук при стартиране, както и няма звук при VLC , Kaffeine Amarok.
Единствено на line in канала имам звук. Може да се дължи и на факта че снощи се опитах да правя някакви настройки с Pulse audio
Какво може да се направи да се върне настройката на звука по подразбиране?
Edit: Оправи се звука, бил съм бутнал профила на off
« Последна редакция: Aug 21, 2010, 15:34 от Teo »
Активен