Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16   Надолу

Автор Тема: Seasonic Prime W 750 Titanium или Corsair RMi Series RM850i 850W Gold? Кое е по-  (Прочетена 60441 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
учените вече създават изкуствен живот - очаквайте новия Симс  ;D
https://science.slashdot.org/story/18/10/05/2052228/researchers-created-quantum-artificial-life-for-the-first-time

както е тръгнало скоро може и изкуствени тоци да създадът
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Синтетични.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Затова Сев. Америка ползва 60Hz като по-близка до честотата на сърцето и шанса да оцелееш при токов удар е по-голям (всичко това е статистистика).
За кривите тоци може да си учил от руски учебници, в българските няма такъв филм. Можеш да дадеш линк към такъв речник и тогава да раздаваш "оценки".
Както споменах първите централи са произвеждали ток с много ниска честота, но после честотата е повишена зарди мигането в лампите и за да се намалят загубите. Не знаех че в руските учебници понятието е 'прав' ток, но така е и в английските - токът се нарича 'прав' - direct current, а не постоянен 'constant current'. Ама какво се изненадвам - вземи статията в Уикипедия, там за правият ток пише че не се изменя по големина и посока във времето, обръщаш на английски и там дефиницията е само за посоката.
Правиш се на ударен (с ток). Не говорим как е на английски и на руски, на китайски може да е търкалящ ток - тук говорим за български език.

А безжичните зарядни са просто са един трансформатор без магнитопровод, не е някаква черна магия (магнитна индукция).
« Последна редакция: Oct 10, 2018, 19:27 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
Днес на всякъде, по всяко време има мат'риал  [_]3
Без материал и захранване няма.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Странно, но почти успях да схвана, какво ми говорите и даже си припомних някакви неща от часовете по Физика. Как се случва това 25 год. по-късно, след толкова алкохол и цигари, е интересен въпрос.

Проблема ми беше, че бях забравил всички тези важни подробности, като това, че трябва да има разлика между потенциалите и преносна среда. Малко възприемах цялата работа като извънземните. Знаем, че има някъде нещо, но не сме ги виждали и какви са точно, е „тъмна Индия“.

От аналогията, която използва Джет ми присветна нещо. И преди съм казвал, че много често най-добрите икономисти, това им е второто образование, като първото е… инженерно.

До този момент считах, че това е, просто защото тия хора са свикнали да учат много и да изкарат икономика за тях е детска игра.

Обаче сега разбирам, че законите във физическия свят (по-конкретно за тока, ама още не сте ми обяснявали гравитацията) са директно приложими към икономическите закони.

Най-малкия пример. За да протече ток, трябва да има разлика в потенциалите. За да се прелее капитал от една страна в друга (т. нар. инвестиции) трябва едната да осигурява по-добри условия от другата.

Поради последното аналогията на Джет не беше много правилна, но много ми помогна да започна да схващам, за какво иде реч.

=*=

4096 не е някаква загадка. И днес е известно безжичното предаване на ток. Аз не мога да ти го обясня, но е нещо подобно на радио вълна. Причината да не се използва и тогава и сега, я му я казал (забравих кой банкер беше) инвеститора още тогава. Не можеш да сложиш електромер.

А и ти сигурен ли си, че искаш да си на място, където тече поток електрони, за който туко що ти разказаха, че разгражда клетките? Хората се оплакват от мобилните телефони, че им топяли мозъка, сега си представи ток.

=*=

Това за платноходите и балоните беше да кажа, че сигурно нещо ми липсва в картинката, точно, както при тях липсва. Липсата се оказа качеството на сигнала.

Иначе добре си давам сметка, защо в днешния свят не могат да се вържат платноходите и галерите с роби.

Има нещо, което се казва време. Това е основната точка във всеки договор за всичко. Вятъра не гарантира точност.

Освен това има проблем наречен товароподемност. Сам си описал, че е физически невъзможно да се направи платноходка, която да има товароподемността на дори един шлеп, камо ли нещо по-голямо. С нея могат да се пренасят единствено луксозни стоки.

Тези две неща ги правят пригодни за единственото нещо, за което се използват днес — милионерите да си возят курвите и шампанското.

Някога, когато времето не е било от значение, номера е минавал. Откакто обаче това е важно, имаме интензивен търговски обмен. Днес няма как да се случва.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bot

  • Гост
 Чудя се само аз ли имам проблем с коментарите под новините - опитвам се да пусна един коментар под една новина и ми дава някаква грешка с капча-та. Гледам обаче че други са успявали да коментират например под новината за китайския гугъл.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Понеже не навиждам капчите¹, затова винаги коментирам като влязъл в старото корито. Няма нужда да ти казвам, че има направен „мост“ и паролата ти е същата.



-----
¹/ Понеже дискриминират слепите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bot

  • Гост
Понеже не навиждам капчите¹, затова винаги коментирам като влязъл в старото корито. Няма нужда да ти казвам, че има направен „мост“ и паролата ти е същата.



-----
¹/ Понеже дискриминират слепите.

 Мерси! Капча-та изчезна! Лошата новина - все-още не мога да пусна отговор, пробвах през компютъра на работа, през телефона ми, таблета и не става. Не ми връща грешка, екрана само премигва и горе си остава да пише: коментари: 0

 пп виждам и друг бъг - след като се логнах вече не виждам отговорите, не ги виждам дори след като се отписах. Браузърът е Гугъл Хроме. Трябва да отворя сайта през друг браузър за да ги видя, но мои коментари все още не виждам. Бъгава работа, ама българска  :D.
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 10:20 от bot »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Причината да не се използва и тогава и сега, я му я казал (забравих кой банкер беше) инвеститора още тогава. Не можеш да сложиш електромер.

А и ти сигурен ли си, че искаш да си на място, където тече поток електрони, за който туко що ти разказаха, че разгражда клетките?

толкова било простичко :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Най-малкия пример. За да протече ток, трябва да има разлика в потенциалите. За да се прелее капитал от една страна в друга (т. нар. инвестиции) трябва едната да осигурява по-добри условия от другата.

Точно. Напрежението предизвиква ток.

Обаче протичането на ток също предизвиква напрежение - каква е икономическата аналогия на това?

Ако пуснеш ток през едно съпротивление на двата му края възниква потенциална разлика. Ако почнеш да зареждаш един кондензатор, а кондензаторите са зареждат с ток, на двете му плочи се получава потециална разлика. И с колкото повече ток го 'помпиш' толкова по-голямо напрежение се получава.

Двете работи напрежението и тока са неразривно свързани.


Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Най-малкия пример. За да протече ток, трябва да има разлика в потенциалите. За да се прелее капитал от една страна в друга (т. нар. инвестиции) трябва едната да осигурява по-добри условия от другата.

Точно. Напрежението предизвиква ток.

Обаче протичането на ток също предизвиква напрежение - каква е икономическата аналогия на това?

Ако пуснеш ток през едно съпротивление на двата му края възниква потенциална разлика. Ако почнеш да зареждаш един кондензатор, а кондензаторите са зареждат с ток, на двете му плочи се получава потециална разлика. И с колкото повече ток го 'помпиш' толкова по-голямо напрежение се получава.

Двете работи напрежението и тока са неразривно свързани.

 Сега обясни как пускаш ток през резистора, подаването на напрежение е ясно - закачаш резистора паралелно на батерията, но по същия начин пускаш ток през него. Дотук е достатъчно объркващо, престави си как ще бъде когато се опитваш да обясниш защо използваш думата ток вместо напрежение. Когато знаеш за какво говориш е лесно...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
С източник на ток. На български го знам и като генератор на ток. Нали знаеш, че има такива схеми. Даже колектора на един биполярен транзистор се доближава до генератор на ток. Въпросът е по скоро теоретичен отколкото практичен. Не исках да се задълбава толкова.

https://en.wikipedia.org/wiki/Current_source
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 13:54 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
С източник на ток. На български го знам и като генератор на ток. Нали знаеш, че има такива схеми. Даже колектора на един биполярен транзистор се доближава до генератор на ток. Въпросът е по скоро теоретичен отколкото практичен. Не исках да се задълбава толкова.

https://en.wikipedia.org/wiki/Current_source
чакай малко, не беше ли източникът на ток потенциалната разлика (известна също като напрежение), ти сам го каза? Дай ми практичен "източник" на ток.
 пп това, което се опитвам да обясня е че терминът 'ток' е напълно излишен. Твоя 'източник' на ток е нищо повече от регулируем резистор (товар) който контролира разпределението на напрежение.
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 14:07 от bot »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Искаш естествен, природен източник на ток ??? Ами дай да измислим заедно някой пример.

ако вземем това определение за ток
https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_current#Drift_speed
https://en.wikipedia.org/wiki/Drift_velocity#Numerical_example

I = n A v Q

А - площа е констанна
n също може да е констaнта - плътността на електроните в единица обем
Q заряда на едни електон е твърда константа - даден от Бога - защо е точно толкова???

остава  v - скоростта на електроните, ако тази скорост е константа имаме търд константен източник на ток.

Пример за който се сещам е емисията на електонните лампи. В характеристиките им след една стойност на напреженитето анод катод - характеристиката става равна, тока е констаннта и не зависи от напрежението. Очевидно, че електроните хвърчат с еднаква скорост ??? ??? ???
Ще кажете ама то има и ускорителни електроди... ами има... но след тях.... Лампата изглежда като източник на ток. Обратна вързка има ли? Няма.

Убеден съм че може да се намерят още такива естествени примери. Дай да измислим още примери, че и аз си моря главата с тези въпроси.




« Последна редакция: Oct 11, 2018, 14:48 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Искаш естествен, природен източник на ток ??? Ами дай да измислим заедно някой пример.

ако вземем това определение за ток
https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_current#Drift_speed
https://en.wikipedia.org/wiki/Drift_velocity#Numerical_example

I = n A v Q

А - площа е констанна
n също може да е констaнта - плътността на електроните в единица обем
Q заряда на едни електон е твърда константа - даден от Бога - защо е точно толкова???

остава  v - скоростта на електроните, ако тази скорост е константа имаме търд константен източник на ток.

Пример за който се сещам е емисията на електонните лампи. В характеристиките им след една стойност на напреженитето анод катод - характеристиката става равна, тока е констаннта и не зависи от напрежението. Очевидно, че електроните хвърчат с еднаква скорост ??? ??? ???
Ще кажете ама то има и ускорителни електроди... ами има... но след тях.... Лампата изглежда като източник на ток. Обратна вързка има ли? Няма.

Убеден съм че може да се намерят още такива естествени примери. Дай да измислим още примери, че и аз си моря главата с тези въпроси.

 Ако искаш да ми тестваш познанията по вакуумна електроника - нямаш проблеми: я ми кажи как създаваш насоченото движение на електрони във вакуумните тръби (в частност електронните лампи), нещо като потенциална разлика? А съпротивлението (или реципрочния му аналог - проводимостта) чрез инжектиране или привнасяне на заредени частици. В електронната лампа моделираш съпротивление, каквото между другото правиш и при полу-проводниците - чрез контролиране на нивото на пропускане на заредените частици. Ток без затворена верига НЯМА, а когато имаш затворена верига спокойно може да говорим за разпределение на напрежения. Пак ще го кажа: токът е просто ОТНОШЕНИЕ на напрежението и съпротивлението (проводимостта).
 пп откъдето следва изводът че 'генератора' или 'източника' на ток е потенциална разлика + затворена верига, откъдето следва че за да генерираш ток, трябва да генерираш първо волтове.
« Последна редакция: Oct 11, 2018, 15:18 от bot »
Активен
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16   Нагоре
« назад напред »