Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 17   Надолу

Автор Тема: Възстановяване на данни от умиращ твърд диск  (Прочетена 22718 пъти)

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
dd и производни НЕ ИЗВЛИЧАТ ДАННИ.
Qphotorec го може, който е графичната програма на photorec. Т..е. пускаш го, посочваш откъде да търси и къде да съхрани каквото намери, и стартираш, и чакаш.









« Последна редакция: Jun 28, 2022, 02:59 от malin1 »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3126
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Поздравления за подробното и нагледно описание!
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
А как я монтираш тази флашка? - с десен бутон върху нея ли?
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Ако има файлова система на нея - с ляв бутон чукване се монтира директно, може и с десен, тогава имаш две опции - монтиране или изваждане, ако е монтирана - демонтиране или изваждане. Pcmanfm - стандартния файлов мениджър за lxde. Подразбиращата настройка е при включване на външен носител да го монтира.
Флашката я показвам за пример, защото няма файлова система и не е монтирана. Нещото, което го има питащия и въпреки всичко се мъчи да монтира дял от хард диска (вероятно няма и да се вижда през файловия мениджър, щом няма файлова система на него), за да работи с файловата система дето е счупена/няма я.
« Последна редакция: Jun 29, 2022, 02:38 от malin1 »
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Нито една програма за възстанояване на данни не вижда и не открива моите файлове които ги имам на повредения диск - всички програми за възстанояване на данни които пуснах, откриват файлове които за първи път ги виждам през живота си и не са мои
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Нали възстановяваш повредени данни - как мислиш да ги видиш с просто око.
50 мнения нагоре ти казах какво да правиш, не мислиш ли, че има причина такива инструменти да се напишат.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Възстановените файлове няма да са със старите имена.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
50 мнения нагоре ти казах какво да правиш,
Кое от казаното в 50 те мнения не съм изпълнил?

Като изключим това дето незнам как и не мога да го направя съм изпълнил всичко друго
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Така. Използваш на сляпо доверие програми, които не знаеш какво правят. Така ли не ти дойде на ума да провериш какво правят те/какъв ще бъде резултатът от тях?
По отговора ти - напротив, точно това е имало на дяла ти, но ти не си знаел, просто си виждал само една малка част от него (твоята), сега виждаш "всичкото имане" по дяла ... остава да намериш в купчината "твоето".

Вероятно програмите имат и опции. За пример - ако търся/искам само снимките да си възстановя, не бих оставил всичките отметнати формати, само jpeg и jpg, примерно.

« Последна редакция: Jun 30, 2022, 02:23 от malin1 »
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Няма развитие тая тема, но да споделя защо се срещнах и с testdisk-a преди време.

Да, имах лоши сектори в рамките на нормалното (както и в темата), но след като приложих няколко инструмента всичките ми казаха, че имам счупен суперблок (нямах файлова таблица, както и в темата). И gpart (още вторият "от заплютите" за изпробване инструменти) ми помогна, монтирах, изкопирах набързо "нужното всьо" и забрисах няколко пъти целия гаден хард, нямаше значение, че ставало бавно.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
На пича явно не са му толкова ценни файловете.

Иначе щеше да се пребори със страха си от терминала, да се пребори със страха си от Линукс... Иначе казано, да направи всичко, което може да се направи. Дадохме му варианти, той казва "не мога". Ами няма да може. Той дори не пробва. Как ще може...
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
copy / paste са си трудна работа
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Исках да си почина малко просто от неуспешни опити да си възвърна ценните ми данни, защото ми писна направо от неуспехите ми...

Днес ходих при един приятел който свали платката на диска и я прегледа и почисти основно, тия дни ще го пускам отново да видим дали под Windows ще работи без да прекъсва и забива, ако така продължи явно ще трябва да ги прежаля и да се откажа тия данни явно колкото и да не ми се иска >:(

И наистина се случи това от което се опасявах най-много - всички програми за възстановяване на данни явно откриват инфо което е било на диска преди да бъде форматиран и да се направят копия на дялове от повредения диск, а моите данни които ми трябват ги няма изобщо >:(

Да, много добре знам че програмите имат опции и съм ги използвал, търсил съм само текстови файлове, само снимки, само музики - освен боклуци и непознати файлове не виждам друго, моите данни ги няма
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Първото правило, когато стане такова нещо, е да не пипаш диска. Не триеш, не преформатираш, не правиш нови дялове. Нищо. ¡ Nada !

Второто правило е, когато някой ти каже, какво да правиш, търсиш същото нещо в Гугъл и, ако видиш подобно решение, действаш. Ако не си сигурен в човека.
Тук двама или трима ти казахме буква по буква, какво да напишеш, за да си направиш копие на повредения диск. След което от това копие да проваш да си възтановиш данните/файловете. Нищо от това не направи. Защо! Знаеш ли колко пъти съм исползвал dd за какво ли не, включително за това! А не ми е професия. Аматьор съм. Но и тези, които постоянно ползват Линукс в работата си, не ме коригираха. Това най-малко трябваше да ти подскаже нещо.

Трето, трябва малко да мислиш. Като например следното - когато двама души ти казват едно и също нещо, поне се вслушай малко в това, което ти говорят. Ти не го направи. Вместо това, слушаше страховете си.

Четвъртото е въпрос към теб. От мен. Защо задаваш въпроси и търсиш помощ и решение за проблема си във ворум за Линукс, но непрестанно се опитваш да направиш нещо през Windows? Последното ти мнение също... Ако не проработи под Windows се отказваш. Защо така. Операционната система няма никакво значение. Повредения диск се разглежда единствено като байтове, съставени от нули и единици и това е.
Подкара Линукс, Видя си диска, Какво точно ти попречи, да приложиш поне единия от начините, които ти предложихме тук, за решение на проблема ти?
Не те питам, за страховете ти,  щото това не е разумна причина. Имаше ли изобщо такава и, ако има, каква е, защото на мен все още не ми стана ясно, защо не пробва нищо?

Нещата не са толкова сложни. Стартираш си линукса, пъхаш външния диск, монтираш го, поглеждаш кой ти е повредения, правиш му клонинг върху външния с някой от показаните тук начини и след това се пробваш да възстановиш  файловете си от това клонирано копие. Това са простите стъпки. За всяка една от тях щяхме да те напътстваме повторно, че и за трети и четвърти път, ако нещо не ти стане ясно. Ти се дръпна. Не можеш да пишеш команди? Защо? Клавиатура ли нямаш. Пръсти на ръцете? Не виждаш клавишите? Разумна причина? Нарочно питам, защото след като при нас работи ( да, аз съм си възстановявал така файлове, макар и не от копие-клонинг на диска, а директно от него ), би трябвало да работи и при теб.

Та, любопитен съм наистина да разбера, защо не пробва нищо от всичко това? Без приказки, че не познаваш Линукс, програмите,  че не пишеш команди, щото те е страх. И като бебе те е било страх да ходиш и да тичаш, ма си се научил, въпреки обелените колена и разбития нос. Ако си успял да научиш всичко, което можеш и знаеш откакто си бил безпомощно пеленаче, значи можеш и това. Или най-малкото сляпо да повтарящ това, което те съветваме.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил

Цитат
Днес ходих при един приятел който свали платката на диска и я прегледа и почисти основно, тия дни ще го пускам отново да видим дали под Windows ще работи без да прекъсва и забива, ако така продължи явно ще трябва да ги прежаля и да се откажа тия данни явно колкото и да не ми се иска >:(

почистването на платката няма да реши нищо. по някой път помага когато имаш грешки в смарта от нетръгващ диск - (например не контактува добре двигателя) ... а ти нямаш такива грешки.... ти имаш бад сектори и то много, което е проблем по плочите или главите........

тъй че и да търкаш или не платката все тая..


и друго каквото вижда линукса това вижда и виндоуса.... тъй че забрави това предположение, че едната ос ще види 'магически' нещо в повече..


но е възможно за някоя ос да има по добра програма за възтановяване от другата.




Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 17   Нагоре
« назад напред »