Автор Тема: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie  (Прочетена 5825 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« -: Sep 15, 2015, 20:43 »
Някой до момента открил ли е работещо хранилище от което може без проблеми да се инсталира Xfce 4.12 в Debian Jessie?
Пакетите в тестовата и нестабилната версия още не са в добро състояние. Част от добавките са за старата версия и се получава доста неприятна комбинация.
Благодаря предварително за отговорите !
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #1 -: Sep 19, 2015, 09:31 »
Преди малко, прегледах отново пакетите и за пореден път ме хвана яд.
Вижте сами : https://packages.debian.org/stretch/xfce4
Не знам, толкова ли е трудно да качиш едновременно 20 пакета за една и съща версия на графична среда, която е стабилна и за нея са налични всички пакети. И, не тестваш ли това, което набутваш в хранилищата. Това е вече втора версия. От излизането на Wheezy, нещата станаха много зле.
Мисля, че за Debian е крайно време да се осигурят PPA, подобно на Ubuntu. Едно PPA за Xfce 4.12 за Jessie би ми разрешило проблемите. И, не само за Xfce.
« Последна редакция: Sep 19, 2015, 09:44 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #2 -: Sep 19, 2015, 10:33 »
А ако сложиш хранилищата на някое дистор, което е под дебиан
Като SolydX например
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #3 -: Sep 19, 2015, 10:54 »
Точно това ми беше въпроса. Търся тествано хранилище от което мога да инсталирам Xfce 4.12 в Debian 8 jessie. Ще погледна хранилищата на този дериват.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #4 -: Sep 19, 2015, 11:03 »
MINT Debian с какво XFCE е?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #5 -: Sep 19, 2015, 11:30 »
MINT Debian с какво XFCE е?
LMD няма Xfce базиран десктоп. Ако решиш да инсталираш Xfce, тя ще е от хранилищата на Jessie.
Иначе, такова хранилище би ме устроило перфектно, защото е 100% съвместимо със стабилната версия на Debian.
« Последна редакция: Sep 19, 2015, 11:33 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #6 -: Sep 19, 2015, 13:05 »
И на мен ми се искаше LMD да  има с XFCE, но уви
Иначе на единия дял имам инсталирано това SolydX и се държи добре.
« Последна редакция: Sep 19, 2015, 13:14 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #7 -: Sep 21, 2015, 17:34 »
Доста дълго време се мъчех с XFCE 4.12 под Debian. Положението е трагично.
Инсталирах Xubuntu с debootstrap и съм много доволен. Работи в пъти по-добре от Debian и всичко е изпипано.
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #8 -: Sep 21, 2015, 19:44 »
Доста дълго време се мъчех с XFCE 4.12 под Debian. Положението е трагично.
Инсталирах Xubuntu с debootstrap и съм много доволен. Работи в пъти по-добре от Debian и всичко е изпипано.
Както вече писах - вече втора тестова версия на Debian, качват само част от пакетите за Xfce. Останалите - догодина. И, нито един от качилите пакетите не е погледнал, какво пуска в хранилището.
В Ubuntu, просто добавяш xubuntu-dev/ppa и имаш съвършен xfce десктоп без нищо липсващо или остаряло.
« Последна редакция: Sep 21, 2015, 20:02 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #9 -: Sep 22, 2015, 09:36 »
Като няма пакети, що не си го компилирате? Доста е по трудно но пък винаги може да стане и освен това ще е пълно със всичките му функционалности...... Освен ако няма някои гадни зависимости от библиотеки и версии дето не вървят с дистрото.


При мене е същият проблем при Центос6. Искам си 4.12 но никъде няма готови пакети. Та единственият изход е компилиране или израаботване на собствени пакети.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #10 -: Sep 22, 2015, 10:07 »
Само, че в хранилищата на CENTOS 6 никога няма да има пакети за Xfce 4.12, а в тези на тестовия Debian са добавени частично, а останалите ще бъдат добавени след време. Неопределено време. Не съм сигурен, как се надгражда компилиран ръчно пакет и как се премахва стария пакет, без който xfce4 ще осиротее. И, не само това е проблема, а е един от индикаторите, че нещо нередно става с тази дистрибуция, вече втора версия.  Neter разреши проблема с Open h.264 декодера в Iceweasel (преди това с локализацията, останал неотстранен повече от година) , ядрото го актуализират с два-три месеца закъснение след докладване на критичен бъг. Приложения с явен дефект преминават през експериментални, нестабилни, тестови хранилища и влизат триумфално в стабилните, без никой да ги тества или прочете докладите за грешки, натрупани от една година.
Поекспериментирах доста с Debian, но, засега се връщам на Ubuntu и на третата машина. Класата е друга. Бъговете се отстраняват, още преди да излезе новината за тях. Може някога Debian да беше критерии за стабилност, но, според мен, вече не е такава.
« Последна редакция: Sep 22, 2015, 16:19 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #11 -: Sep 22, 2015, 11:19 »
Не съм сигурен, как се надгражда компилиран ръчно пакет и как се премахва стария пакет, без който xfce4 ще осиротее.

Ами как... Премахват се статите пакети на XFCE. И то се молиш да се премахнат само те - да не повлечат със себи си и други пакети от системата.

След това от сорса на XFCE
./configure
make
make install

За да има някаква съвместимост със дистрото, трябва да видиш старите пакети с какви опции са били компилирани и да ги препишеш в конгиурето.
Т.е. да стане така.
./configure --опциите-на-дебиан-и-xfce
.....

след тази процедура ще имаш работещо ново XFCE.......Обаче от този момент нататък трябва да забравиш тотално да инсталираш пакети за XFCE от хранилища и пакети от хранилища зависещи от XFCE.....т.е. в един следващ момент като ползваш пакетната система можеш да ебеш мамата на дисрибуцията и да направиш тотална каша.


Аз например дълги години подържах една Федора4. Като само инсталирах и ъпгрйдвах пакети от сорс. Накрая тя заприлича на нещо като Fedora18!!! И всичко си работеше идеално и изправно. Обаче никога! след като почнах да го правя това упражнение не съм ползвал пакетна система.

Така че метода са ./configure make make install е безопасен, доколкото знаеш, кои са зависимостите в пакетната система и ги избягваш.

Затова най-правилният начин е пак от сорс, обаче вместо ./configure make make install да си направиш свои пакети.....Т.е. да си направиш свое репо за XFCE 4.12 >:D >:D >:D



« Последна редакция: Sep 22, 2015, 11:30 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #12 -: Sep 22, 2015, 11:33 »
Инсталирал съм пакети от източник. На всеки се е налагало. И точно това имах предвид в предишния пост. Не мога да премахна поддържания пакет orage и да инсталирам друг от източник, защото цялата xfce4 ще осиротее (той е част от мета пакета xfce4).
Може би е добра идея да се ползва цяла графична среда, инсталирана от източник. Но, остават доста други проблеми със самата дистрибуция. И, никога тази среда не може да се сравнява с активно PPA за Xfce 4.12, защото вече се отстраниха няколко грешки, проявили се след излизането на средата. Лявото подравняване на теста под иконите на десктопа дори не може да се отчете, като грешка, но центрирането им доста подобри външния вид.
« Последна редакция: Sep 22, 2015, 11:52 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #13 -: Sep 22, 2015, 13:57 »
cybercop,

само да вметна нещо, понеже преди време беше засегната Slackware и ти възпитано се въздържаше от негативни оценки  :)

Версията на XFCE в стабилния клон на дистрибуцията е 4.10. Но, има готови неофициални пакети за 4.12 от Robby Workman, който така и така се грижи за XFCE в дистрибуцията. Да се махне XFCE е въпрос на:

slackpkg remove xfce

В случая простотата на пакетите в Slackware е предимство пред Debian, защото е сравнително лесно да се пишат SlackBuild скриптове от почти всеки. Гъвкавост.

Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: XFCE 4.12 в Debian 8 Jessie
« Отговор #14 -: Sep 22, 2015, 14:48 »
След толкова години работа с дистрибуции, ползващи предимно .rpm и .deb пакети ще ми е некомфортно да премина към Slackware заради няколко пакета в Debian. Просто не се чувствам в свои води. А, и, никога не ме е привличала, дори, когато съм бил настроен за експерименти.
« Последна редакция: Sep 22, 2015, 15:08 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png