Автор Тема: Правителството ще купува възможно най-скъпо несъществуващ софтуер  (Прочетена 22245 пъти)

Mitaka

  • Гост
Помисли върху думите ми, че ако продължаваш да мислиш по този начин, а именно - как всички "работници" са нещо долно, постоянно скатават и не работят - далече няма да стигнеш, и всяко твое начинание е обречено на провал. Още повече - хората, които са на ясно с начина ти на мислене със сигурност няма да имат желание да работят с теб...

Не всички ги мисля за такива, но болшинството разсъждават като теб и от първите 2 приказки като доловя такъв начин на разсъждение и знам, че при първия по-сериозен проблем, вместо да си свърши работата, ще ме изнудва за повече пари! Поради тази причина ти казах и в другата тема, че не бих работил с хора като теб

Сега пък - програмистите крадяли... хайде бе! Крадат фирмите, в които работят тези програнисти. Защото фирмата е длъжна да осигури работната среда - компютри, офис и софтуер. Или ще се опиташ да ми кажеш, че ако съм програмист съм длъжен сам да си купя нещата, за да работя във фирмата ти?

Във фирмите се работи с лицензиран софтуер, но кой програмист няма на личния си компютър ВС или Делфи, зависи там с квото работи и не отказва да поработи допълнително!? Дали са му лицензирани? Ти тези умения които си придобил, само с лицензирани продукти си ги придобивал? Па да не говорим за постоянните питания, как да ползваме проект с ГПЛ лиценз, за собствен продукт, ама който няма да е опен сорс и не съм прочел критики от други, че не бива така, а акъли как да заобиколи!
Да не би да искаш да ми кажеш, че не си чел какво се коментира във форума им в дира!!!?


Какво е "дира"? Ако е дир.бг - не, не го посещавам.
И да, познавам хора, на които софтуера на личните компютри им е лицензен.
Глупост е ГПЛ продукт да го продаваш като собствен. Дори е кражба.
Но тоизи тип кражби са типични по-често отново за фирми. Дори МС и Циско ползват ГПЛ софтуер в продуктите си. И затварят кода.
Имам Линксис Е2000 рутер. Софтуера визуално е 1:1 с дд-врт. Само малко е орязано откъм възможности.

И по какъв начин разсъждавам? Че мога да си оценям труда, и определям заплата от 300 лева като подигравка ли?  А не е ли? Явно не си промумял: ако работя за теб, аз не съм ти длъжен с нищо! НЕ съм длъжен да изпълнявам прищевки - а само това, което ми влиза в работата. Ако си ме наел като програмист - не очаквай да си преинсталирам сам компютъра.
Давам веднага пример с немски колеги-програмисти: не могат да инсталират един Виндовс. Или просто не искат. И като стане нещо - викат мен например. Защо? Човека си казва директно: това не е моя работа.

А българския работодател е свикнал като работиш при него - ти си му роб. Длъжен си му. Не плаща извънредни, има право да ти прекъсне отпуската, има право да те извика в 4 сутринта. Естествено - безплатно.
Активен

lunarvalley

  • Гост
сори, че се намесвам в интимния ви разговор, но ей точно тоя изкривен начин на мислене доведе до толкова много дивотии:

Цитат
Като ги няма такива фирми в БГ-то, да одят у чужбина

е малко по-фино казано от "кат не му харесвало да ходел в чужбина". Следвайки тази невероятна логика -- кой би трябвало да остане в тая държава?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
//оффтопик
Вчера верно беше Caps Lock Day, ама не бях чула, че днес е Red Letters Day. ;)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
сори, че се намесвам в интимния ви разговор, но ей точно тоя изкривен начин на мислене доведе до толкова много дивотии:

Цитат
Като ги няма такива фирми в БГ-то, да одят у чужбина

е малко по-фино казано от "кат не му харесвало да ходел в чужбина". Следвайки тази невероятна логика -- кой би трябвало да остане в тая държава?

Знаеш ли, едно време по физика учехме, че в природата нищо не се губи, само променя агрегатното си състояние. По същия начин бих перифразирал, че и в икономиката нищо не се губи, само си сменя собственика.
Голяма част от работодателите, отдавна са разбрали, че инвестирането в добри условия на труд е по-евтино от инвестирането в големи заплати. Всеки работник когато не може да намери по-висока заплата за труда си, ще предпочете фирмата с по-добри условия на работа. С наредби и без наредби които изискват това, те го правят. Когато нещо се произвежда с голяма печалба, веднага започват и други да го произвеждат и да се търсят работници и начина да привлечеш работник от конкуренцията е да му дадеш пари и тези които не го осъзнават, просто създават кадри за конкуренцията и с времето или се усещат или умират.
Задай си сам въпросите, защо труда ни бил толкоз евтин, а инвеститори които да дойдат и да се възползват от него не идват!? Отиват в Румъния и други държави с по-скъп труд! Защо такива като митака, дето знаят колко печелял работодателя, не си направят собствен бизнес и да си прибират всичката печалба, а търсят работа на заплата!? Защо такива които знаят колко скъп бил в белите държави неговия труд, а тук не го плащат не отива да работи там, а мрънка по форумите!?
Ако разсъждаваш логично, сам ще намериш отговорите за себе си.
Аз от такива които имат по-малко от мен, акъл не вземам. Щото ако имаха, няма да го дават на мен, аз как да спечеля, а ще си печелят те за тях си ;) .
Аз в другата тема казах, че съм на 43 г. и нямам нито един ден "трудов стаж" и не се притеснявам от това, че ще остана без пенсия или, че може да се разболея като всеки друг. Който се притеснява и не вежда друга сигурност освен държавата да се погрижи за него нека си плаща за това. Аз не смятам да храня хора които сами не мислят за бъдещето си. Както се казва, помогни си сам, за да ти помогне и господ!
Проблема на такива като митака е, че фирмите в които им вървяха номерата отпаднаха от пазара и сега им идва нанагорно! Той явно е хванал последния влак, но това, че няма алтернатива и трябва вече да работи, а не само чалъми да придава го гложди много и го изкарва от нерви, но това е реалността.
Да си призная честно, точно заради такива като него има работа за такива като мен. 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
//оффтопик
Вчера верно беше Caps Lock Day, ама не бях чула, че днес е Red Letters Day. ;)

Разбрах ти тънкия намек Слънце ;) ! То щото отговарях на различни части от отговора му в цитата и за това използвах друг цвят, но ще гледам за в бъдеще да не е червен.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Това на практика е същото както твоята теза за неплащането на осигуровките и данъците. GPL лицензът е точно толкова безсмислено убиващ инициативата, колкото и данъчната политика на държавата. Добре че има начини да се workaround-ват нещата, иначе линукс далеч нямаше да е толкова популярна платформа, колкото е днес.

Съгласен съм с теб, че истински свободен лиценз е БСД който не задължава нищо, но от него има смисъл само ако има някой да плаща разработката за да ползва кода в затворен продукт.

На мен хич не ми изглежда добре една фирма която ползва безплатно фрибсд и разработва само свое ГУИ да е на всичкото отгоре и най-рекетьорската.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Разбрах ти тънкия намек Слънце ;) ! То щото отговарях на различни части от отговора му в цитата и за това използвах друг цвят, но ще гледам за в бъдеще да не е червен.

Цъкащ "цитат" и това, дето не ти трябва го махаш от текста на цитираното. Или пък копираш каквото ти трябва и го ограждаш в тагове за quote...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Като му дойде ред ще го измисля, но обещавам, че няма да ти се налага да ме предупреждаваш отново, поне за това :)
Активен

Mitaka

  • Гост
Значи според теб е в реда на нещата да плащаш на някой 300 лева, и да очакваш той да ти носи 30.000?

В тоя ред на мисли, ми е известен случай от преди 10-15 години с българин в САЩ. Работел в някаква фабрика за производство на незнам си какви детайли. Та, нашето момче забелязало, че ако леко се завърти ъгъла на щанцата - от единица материал ще излизат повече детайли, и споделил това с прекия си ръководител. От там стигнанало до собственика, който като направил сметка се оказало, че това предложение е ефикасно, и ще му спестява около милион долара годишно. Нашият веднага го издигат в длъжност, и му дават 200 бона личен бонус.

Ако беше в България, вариантите са няколко:
1. Личният му ръководител преписва заслугата на себе си, и обира плюсовете.
2. Шефа е с твоето мислене, и обвинява работника, че му се бърка в работата. В крайна сметка прилага идеята му, но го уволнява, защото много знае и мястото му не е тук, и му казва - като много знаеш направи си фирма.
3. Шефа е подобие на 90% от работодателите в БГ, и казва: "Мииии... хубуу си напрайл, аз нали за тва ти плащам заплата".

А иначе господин прИмиера педеройко педерисов си каза защо няма инвеститори... ама ей сега, като направи магистралите - ще дойдат по тях!!!
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Знаеш ли, едно време по физика учехме, че в природата нищо не се губи, само променя агрегатното си състояние.
съмнявам се, че точно така сте го учили  :P

Цитат
Задай си сам въпросите, защо труда ни бил толкоз евтин, а инвеститори които да дойдат и да се възползват от него не идват!?
заради мафиотизираната "държава", заради дивотиите с бюрокрацията

Цитат
Защо такива като митака, дето знаят колко печелял работодателя, не си направят собствен бизнес и да си прибират всичката печалба, а търсят работа на заплата!?

ти защо смяташ, че всеки трябва да се занимава с бизнес?

Цитат
Защо такива които знаят колко скъп бил в белите държави неговия труд, а тук не го плащат не отива да работи там, а мрънка по форумите!?
аз не мисля, че митето мрънка за каквото и да било. Кое е мрънкане, че иска да върши само работата за коятое  нает ли? и че няма намерение да става момче за всичко?

Цитат
Ако разсъждаваш логично, сам ще намериш отговорите за себе си.
аз отговорите за себе си отдавна съм ги намерил. просто разсъждаваме различно.

Цитат
Аз от такива които имат по-малко от мен, акъл не вземам. Щото ако имаха, няма да го дават на мен, аз как да спечеля, а ще си печелят те за тях си ;)
аа, това е детския въпрос "кат си толку умен, що не си богат..."

Цитат
Аз в другата тема казах, че съм на 43 г. и нямам нито един ден "трудов стаж" и не се притеснявам от това, че ще остана без пенсия или, че може да се разболея като всеки друг.
е, аз бих се притеснявал.

Цитат
Който се притеснява и не вежда друга сигурност освен държавата да се погрижи за него нека си плаща за това.
ми тя държавата в крайна сметка за това е държава -- да се грижи за поданиците си...

Цитат
Аз не смятам да храня хора които сами не мислят за бъдещето си. Както се казва, помогни си сам, за да ти помогне и господ!
нищо лошо няма в социалната сигурност

Цитат
Проблема на такива като митака е, че фирмите в които им вървяха номерата отпаднаха от пазара и сега им идва нанагорно!
аз не мисля, че митето има такива проблеми. кви номера, кви пет лева -- виж по-горе, какво ти писах пак за него.

Цитат
Той явно е хванал последния влак, но това, че няма алтернатива и трябва вече да работи, а не само чалъми да придава го гложди много и го изкарва от нерви, но това е реалността.
това по-добре си го питай директно

Цитат
Да си призная честно, точно заради такива като него има работа за такива като мен. 
айде без лични забележки
Активен

Mitaka

  • Гост
колко пъти трябва да казвам, че аз изобщо НЕ мрънкам.
Доволен съм от работата си, и от заплатата.
Като дам някаква идея - се възприема, и се прилага ако е изгодна.
Последно получих iPhone като бонус.

Та, изобщо не ми идва нанагорно. Ако ми идваше - не бих седял 6-та година тук, не мислиш ли? :) Понякога се случва да има работа и да остана след работно време - после си взимам компенсация. Предпочитам я пред парите :)

А и фирмата не е българска. Ако беше... може би нещата щяха да са други.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Знаеш ли, едно време по физика учехме, че в природата нищо не се губи, само променя агрегатното си състояние.
съмнявам се, че точно така сте го учили  :P

Цитат
Задай си сам въпросите, защо труда ни бил толкоз евтин, а инвеститори които да дойдат и да се възползват от него не идват!?
заради мафиотизираната "държава", заради дивотиите с бюрокрацията

Ами защо тогава си го изкарвате на тези дето се опитват да правят нещо, въпреки бюрокрацията!?


Цитат
Защо такива като митака, дето знаят колко печелял работодателя, не си направят собствен бизнес и да си прибират всичката печалба, а търсят работа на заплата!?

ти защо смяташ, че всеки трябва да се занимава с бизнес?

И значи щото ти не искаш да правиш бизнес, трябва да задължаваш други да го правят вместо теб и да ти осигурят заплата колкото на теб ти се иска!?

Цитат
Защо такива които знаят колко скъп бил в белите държави неговия труд, а тук не го плащат не отива да работи там, а мрънка по форумите!?
аз не мисля, че митето мрънка за каквото и да било. Кое е мрънкане, че иска да върши само работата за коятое  нает ли? и че няма намерение да става момче за всичко?

Ами да си я върши! Що се бърка в работата на другите? Като не му харесва в едната фирма отива в другата и проблема е никакъв!

Цитат
Ако разсъждаваш логично, сам ще намериш отговорите за себе си.
аз отговорите за себе си отдавна съм ги намерил. просто разсъждаваме различно.

Цитат
Аз от такива които имат по-малко от мен, акъл не вземам. Щото ако имаха, няма да го дават на мен, аз как да спечеля, а ще си печелят те за тях си ;)
аа, това е детския въпрос "кат си толку умен, що не си богат..."

Цитат
Аз в другата тема казах, че съм на 43 г. и нямам нито един ден "трудов стаж" и не се притеснявам от това, че ще остана без пенсия или, че може да се разболея като всеки друг.
е, аз бих се притеснявал.

Явно не достатъчно, за да вмемеш нещата в свои ръце!

Цитат
Който се притеснява и не вежда друга сигурност освен държавата да се погрижи за него нека си плаща за това.
ми тя държавата в крайна сметка за това е държава -- да се грижи за поданиците си...

Така и не е така! Държавата създава условия на поданиците си да се трудят и живеят добре

Цитат
Аз не смятам да храня хора които сами не мислят за бъдещето си. Както се казва, помогни си сам, за да ти помогне и господ!
нищо лошо няма в социалната сигурност

Лошото, че системата създава все повече такива които искат други да се грижат за тях, че и вместо да благодарят, недоволстват, че било малко!

Цитат
Проблема на такива като митака е, че фирмите в които им вървяха номерата отпаднаха от пазара и сега им идва нанагорно!
аз не мисля, че митето има такива проблеми. кви номера, кви пет лева -- виж по-горе, какво ти писах пак за него.

Цитат
Той явно е хванал последния влак, но това, че няма алтернатива и трябва вече да работи, а не само чалъми да придава го гложди много и го изкарва от нерви, но това е реалността.
това по-добре си го питай директно

Нищо лично към Митето! Личното ми е към всички които разсъждават като него по тези въпроси!

Цитат
Да си призная честно, точно заради такива като него има работа за такива като мен. 
айде без лични забележки

Това не беше лична забележка!

Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
колко пъти трябва да казвам, че аз изобщо НЕ мрънкам.
Доволен съм от работата си, и от заплатата.
Като дам някаква идея - се възприема, и се прилага ако е изгодна.
Последно получих iPhone като бонус.

Та, изобщо не ми идва нанагорно. Ако ми идваше - не бих седял 6-та година тук, не мислиш ли? :) Понякога се случва да има работа и да остана след работно време - после си взимам компенсация. Предпочитам я пред парите :)

А и фирмата не е българска. Ако беше... може би нещата щяха да са други.

Ами точно това е начина да се повишат заплатите и условията на труд. Като дойдат инвеститори от вън и българските "работодатели" ще заработят като тях, а не като им даваш акъл, как да си гледали работата!
Спри да гледаш в канчето на другия и доста нерви ще ти отпаднат от плещите.
Активен

Mitaka

  • Гост
колко пъти трябва да казвам, че аз изобщо НЕ мрънкам.
Доволен съм от работата си, и от заплатата.
Като дам някаква идея - се възприема, и се прилага ако е изгодна.
Последно получих iPhone като бонус.

Та, изобщо не ми идва нанагорно. Ако ми идваше - не бих седял 6-та година тук, не мислиш ли? :) Понякога се случва да има работа и да остана след работно време - после си взимам компенсация. Предпочитам я пред парите :)

А и фирмата не е българска. Ако беше... може би нещата щяха да са други.

Ами точно това е начина да се повишат заплатите и условията на труд. Като дойдат инвеститори от вън и българските "работодатели" ще заработят като тях, а не като им даваш акъл, как да си гледали работата!
Спри да гледаш в канчето на другия и доста нерви ще ти отпаднат от плещите.

Изобщо не гледам в канчето на другия :)
И давам идеи, които съм обмислил много добре - това не е даване на акъл!!!!
Още повече - щом 99% от тези идеи са одобрени, и приети от ръководтвото!
Даването на идеи се оценява МНОГО добре от не-български работодатели!

Например, връзката ни към немския офис беше бавна.
Почти на майтап им предложих да си пуснем оптика между двата офиса - вече я има!!! Никой не ми е казал колко пари ще струва и т.н. а просто го направиха.
Активен

Mitaka

  • Гост
И как разсъждавам?:
1. Искам да върша само това, за което ми плащат и за което съм нает! Нормална практика по целия свят. "белите" държави имам предвид.
2. Искам извънредния труд да ми се заплаща. Или да получавам компенсация - отпуск.
3. Искам да ме осигуряват на пълната ми заплата. А не да шмекеруват.

Ако това според теб са много изисквания - изобщо не ставаш за работодател!!!
Активен