Автор Тема: Какво е TeX Live  (Прочетена 3176 пъти)

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Какво е TeX Live
« -: May 05, 2012, 08:31 »
Гледах сайта им и пак не разбрах за какво иде реч  ??? А откакто видях, че texlive инсталационните пакети са 660МБ винаги го забранявам за инсталиране или обновяване, но така и не знам какво е  ;D
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Какво е TeX Live
« Отговор #1 -: May 05, 2012, 13:59 »
Гледах сайта им и пак не разбрах за какво иде реч  ??? А откакто видях, че texlive инсталационните пакети са 660МБ винаги го забранявам за инсталиране или обновяване, но така и не знам какво е  ;D

Абе наистина ли е толкова трудно да се култивира малко любопитство в хората и да се придобият умения за ползване на нароилите се вече немалко търсачки :(

Това е първият резултат, който ще ти подаде google и който по някаква случайност е нещо като домашна страница на проекта. А ако искаш да научиш повече за това какво точно е TeX -- wikipedia е добро място за начало.

Само за информация -- за изкушените по темата TeX e по-мощен (flame on :)) от PageMaker и Indesign :D

PS. И да допълня, че да не ме обвинят в хейтърство -- TeX е „система“ за предпечатна подготовка на хартиени книги. За съжаление това е една от малкото области, в които GNU/Linux отстъпва на Windows и MacOS. TeX е малко странен като концепция, но пък наистина притежава много мощни средства за страниране и писане на формули. btw редакторът за формули на LibreOffice мисля, че използва възможностите на TeX.

Ta като гледам, TeX Live е „жива дистрибуция“, която ти предоставя всичко необходимо за да може да правиш предпечатна подготовка. Признавам, че не съм я ползвал досега, затова и отговорът ми е толкова общ.

Ако не възнамеряваш да се занимаваш професионално с предпечатна подготовка, не виждам причина да и обръщаш внимание. Но ако имаш такива планове -- не пропускай да се запознаеш с нея, може и да ти хареса.
« Последна редакция: May 05, 2012, 14:08 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Какво е TeX Live
« Отговор #2 -: May 05, 2012, 20:40 »
Аз не случайно съм написал, че съм прочел какво пише в нета и пак не бях разбрал, що за глупост е. Много съм далеч от печатане, А чуденката ми е защо е включено като зависимост за kdevelop и неща да инсталирам 700МБ "плява" като тоя TeX попитах, някой да ли е запознат какво и за какво се ползва и някой ползва ли го.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Какво е TeX Live
« Отговор #3 -: May 05, 2012, 21:10 »
Аз съм го ползвал. Това не е жива Линукс дистрибуция, а софтуер за създаване на документи.

TexLive е една от няколкото известни LaTeX текстови дистрибуции (да не се бърка с линукс дистрибуция) за създаване на документи от всякакъв характер - статии, книги, дисертации, презентации и т.н. Всички такива типове документи се създават посредствам език подобен по идея на HTML. Има форматиращи команди, които задават как суровия текст, който въвеждаш посредством текстов редактор ще се визуализира. Визуализацията става посредством компилиране (конвертиране) на написания текст до PDF документ. С една дума това е нещо като MS Word или OpenOffice Write, само че при последните каквото пишеш това и виждаш (на англ. се нар. What You Typed Is What You See). Докато при LaTeX това което пишеш (въвеждаш) не е точно това, което ще видиш накрая (накрая виждаш добре форматирана PDF-ка). Предимството на LaTeX е, че не се занимаваш с форматиране на текста, това се прави автоматично при компилирането до PDF по зададените форматиращи тагове и шаблони. Недостатъка е, че трябва да учиш форматиращите тагове и команди.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Какво е TeX Live
« Отговор #4 -: May 06, 2012, 03:38 »
Винаги, когато инсталирам Slackware, работя в режим EXPERT, с ръчен избор кои пакети да се инсталират на новата система. Никога не съм чеквал да се инсталира TeX-а. Но явно, че този софтуер се ползва от хора, които се занимават с текстове и форматирането им, и са свикнали да работят с него.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Какво е TeX Live
« Отговор #5 -: May 06, 2012, 08:59 »
Благодаря, @arda_kj, за отговора. Разясни ми се за какво се ползва и ще продължавам да го избягвам  ;D
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Какво е TeX Live
« Отговор #6 -: May 06, 2012, 09:39 »
Поинтересувай се повече от този пакет. Аз съм зарязал документи тип Word и само на него си правя документацията.
Освен това Doxygen го ползва за генериране на сорс документация за това ти го тегли като зависимост. Явно много хора не документират сорса си а това е грешна практика. Ако смяташ да програмираш паралелно с езика се изучава документирането. Пробвай да пишеш по кернела, или някой сериозен проект, и ще те сдъвчат веднага за документация и doxygen.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Какво е TeX Live
« Отговор #7 -: May 06, 2012, 10:52 »
victim70 прав си, но ние на работа не водим документация по сорс и нямам навик  ^-^
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Какво е TeX Live
« Отговор #8 -: May 06, 2012, 15:15 »
victim70 прав си, но ние на работа не водим документация по сорс и нямам навик  ^-^
Много несериозно е да не се документира сорса. Звучи по-зле от любителски. Помисли когато те няма кой ще поддържа и развива написаното, както ако отидеш във фирма и ти се наложи да развиваш някой недокументиран сорс написан от някой който е напуснал преди 2-3 години. Или след 5 години ще помниш ли какво си писал в момента.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Live-CD
Web development
Йордан 7 3991 Последна публикация Jul 24, 2004, 16:07
от BOT_ev
Въпрос за VS Live
Настройка на програми
DIDO 4 2451 Последна публикация Oct 08, 2004, 21:28
от vstoykov
Проблем с LIVE CD-ta.
Настройка на програми
yamahadrums 0 1497 Последна публикация Nov 13, 2004, 12:18
от yamahadrums
Инсталация на Live CD.
Настройка на програми
yamahadrums 5 3385 Последна публикация Dec 06, 2004, 19:24
от vstoykov
Търся ново име и лого за VS Live
Идеи и мнения
vstoykov 56 15475 Последна публикация Feb 07, 2005, 20:48
от prestige