Автор Тема: Thin client или Zero client чудене  (Прочетена 3657 пъти)

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Thin client или Zero client чудене
« -: Nov 24, 2015, 14:14 »
Здравейте,

Разтърсих се по темата, защото ми стана интересно дали не мога да си виртуализирам няколко операционни системи на един XenServer, който имам за експерименти и десктоп машината ми да си пали от него операционната система. Единственото, което се хвали, че може да го постигне е Thinstation, но все още не съм го пробвал. Идеята е за без пари да го постигна това. Става дума само за моят компютър, така че всякакви трудности с конфигурацията и поддръжката съм готов да ги боря.

В идеалният случай си го представям така: флашка с операционна система, която при зареждане дава избор коя виртуална операционна система да запали от XenServer (или друг hypervisor). Ще е хубаво да си работят добре драйвърите, за да не е усещане тип RDP през бавна връзка :)

Знам, че има платени опции за това, но в случая идеята не е такава. Ще се радвам ако имате някакви предложения и идеи :)
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Thin client или Zero client чудене
« Отговор #1 -: Nov 24, 2015, 14:20 »
Я се опитай да обясниш малко по-подробно и детайлно какво искаш и (може би) ще намериш сам отговора. Но той няма да ти хареса.
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Thin client или Zero client чудене
« Отговор #2 -: Nov 24, 2015, 14:39 »
Не съм сигурен дали изобщо е възможно по начина, по който си го мисля, тъй като не знам как точно функционират тези системи. Но искам да си ползвам desktop машината просто като терминал, който всъщност стартира сесия към виртуална машина намираща се на друга машина (сървър). От това, което съм прочел до тук, изглежда XenDesktop е платеният вариант на това, което искам да постигна.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Thin client или Zero client чудене
« Отговор #3 -: Nov 24, 2015, 15:44 »
От хипервайзера можеш да зареждаш тънки клиенти, но ще ти трябва реален клиент-десктоп за да го управляваш. За това и хипервайзерите са за големи машини с 2 и повече процесора. За да пуснеш много виртуалки на тях, а с един компютър да управляваш няколко.
Можеш да виртуализираш на десктопа си, но и той трябва да е силничък.
Опциите ти май се изчерпаха.

П.С.
Ако е нещо от рода на и5 с 16ГБ рам, преди да стигнеш лимита процесора и рама ще те спъне бръзината на диска, ако не е ссд, а райд контролери и много дискове отива на бая кинти.
« Последна редакция: Nov 24, 2015, 15:48 от backinblack »
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Thin client или Zero client чудене
« Отговор #4 -: Nov 24, 2015, 16:32 »
Благодаря, явно няма опция да постигна това, което искам със силно ограничените си бюджет и техника :)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Thin client или Zero client чудене
« Отговор #5 -: Nov 24, 2015, 16:37 »
Скоро правих едни гимнастики, които малко приличат на това, за което питаш (струва ми се).

Имам една отдалечена машина Slackware с XFCE. Х-а на нея го стартирам рядко, но не е проблем да си е стартиран постоянно. Ползвам го чрез VNC, но имам проблем - като пиша нещо, излизат по няколко еднакви букви. Четох в нета - ставало така при бавни връзки. Е, не е бавна връзката, но наистина се държи като такава.

Имам зад гърба ми друга машина със същия софтуер. За да си реша горния проблем, реших да избегна VNC. Стартирах Х-а тук при мен и влязох в отдалечената със ssh -Y
Така без да има стартиран Х там, на отдалечената машина, стартирам на нея програми с GUI, които ползват Х-а на машината тук при мен.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Thin client или Zero client чудене
« Отговор #6 -: Nov 24, 2015, 17:09 »
Той човека иска да има няколко ОС/дистрибуции мултибуут, само че на хипервайзор. Ама иска и да си ползва собствените цпу/рам/видео/периферия - това се казва fat client. И работи върху мрежова файлова система - т.е. всичко се зарежда в рамдиск през мрежата и се стартира на локалното пц, като домашната директория е мрежов ресурс. И става само за линукс. За другите ОС - терминален сървър от Майкрософт - т.е. RDP. С две думи - не става. Това ми беше идеята в първия отговор по темата. Винаги е добре питащия сам да стигне до отговора. Не е добре да му се каже "бе тва няма да стане и точка".
Активен

tdonev

  • Гост
Re: Thin client или Zero client чудене
« Отговор #7 -: Nov 24, 2015, 21:31 »
Няма никакъв проблем да го направиш. Виж как е организиран ploplinux, например. Не искам да се впускам в подробности, но като цяло можеш да си го направиш. Аз лично търкалях Lubuntu, CentOS и ploplinux  ей така за спорта.

UPDATE:
Ето ориентир. Дано ти хрумне нещо. Не съм пробвал с различни от Линукс системи, но не смятам, че това ще е кой знае какъв проблем. :)
https://www.plop.at/en/ploplinux/live/networkboot-linux.html
« Последна редакция: Nov 24, 2015, 21:53 от octanium »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
NFS CLIENT
Настройка на програми
i_gotzev 0 1794 Последна публикация Dec 21, 2004, 17:00
от i_gotzev
Проблем с инсталацията на openAFS client
Настройка на програми
halturata 3 1542 Последна публикация Aug 09, 2005, 11:35
от halturata
NX Client към VNC Server?
Настройка на програми
George Andonov 2 2700 Последна публикация Oct 28, 2005, 13:59
от George Andonov
Търся ftp client за Линукс
Идеи и мнения
doublem 4 2720 Последна публикация Oct 26, 2006, 21:42
от doublem
FTP client
Настройка на програми
Lizzard 1 2298 Последна публикация Nov 12, 2008, 20:40
от neter